m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Teren wokół zamku jest oddzielony pięknym ogrodzeniem. Do środka prowadzi rokokowa brama. Patrząc na tablicę informacyjną możemy zobaczyć założenia rezydencji palazzo in forteca. Założenie pałacowe jest największe na cały Wołyniu. Kompleks pałacowy jest zamknięty po przeciwnej stronie dziedzińca zabudowaniami gospodarczymi. Nagle wyrwała się z niego na wolność grupa koników.
Ich okiełznanie zabrało kilka minut. Znalazł się sposób na marchewkę...
...i uciekinierzy wrócili do domu. A my wracamy do pałacu. Z zewnątrz prezentuje się okazale. Znajdujący się nad wejściem pseudoryzalit jest ozdobiony tarczą herbową Mniszchów. Klatka schodowa była ozdobiona 45 tysiącami ręcznie malowanych kafli holenderskich które zastały zniszczone przez bolszewików w 1920 roku. Biblioteka i kolekcja dzieł sztuki została rozproszona w drugiej połowie XIX i w XX wieku.
Kilka rokokowych pieców znajduje się na Wawelu ale większość eksponatów znajduje się w muzeach Rosji, Ukrainy i w rękach prywatnych. To co możemy zobaczyć na zamku to współczesne kopie. Wiele pomieszczeń czeka na remont i powrót dawnej świetności. Ciekawe jest, że w zamku wisi kopia portretu Jeremiego Wiśniowieckiego... ...który wszak sporo krwi kozackiej przelał. Jest tu też kopia portretu króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
W 1530 roku książę Dymitr Wiśniowiecki zwany Bajdą wybudował u stóp zamku cerkiew - przyszłe mauzoleum rodowe. Należy ona do najstarszych na Wołyniu.

Był on wielkim przyjacielem Kozaków, przez których został uznany za atamana. Jest on uznawany za założyciela Siczy Zaporoskiej. Z zamku możemy zobaczyć leżący w sąsiedztwie Wiśniowiec Stary. Cerkiew w Wiśniowcu Starym. Kościół nie przetrwał wojny. Został spalony przez oddziały UPA które zamordowały ok. 180 chroniących się w nim Polaków.
Opuszczamy teren zamku... ... a na podzamczu brama prowadząca na teren dawnego klasztoru. Oddziały UPA zamordowały w nim ok. 300 Polaków, klasztor spłonął a na jego miejscu po wojnie była siedziba PGR-u.

najbliższe galerie:

 
Poczajów-Ławra
1pix użytkownik piotr54 odległość 18 km 1pix
Poczajów święte miejsce prawosławia
1pix użytkownik kabaczek odległość 20 km 1pix
Ławra Poczajowska
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 21 km 1pix
Zbaraż 2009
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 21 km 1pix
Krzemieniec Wołyńskie Ateny
1pix użytkownik kabaczek odległość 22 km 1pix
Zbaraż 2000
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 23 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2782) dodano 22.11.2013 19:24

Smutna ta historia. Dzięki za przybliżenie.

Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 11.06.2013 20:06

Dziwny a czasami straszny jest ten świat.
Dzięki Kabaczku za przybliżenie historii i dnia dzisiejszego tego miejsca.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!