m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Wybrałem drogę dla odważnych bo nie wiedziałem co czynię,pózniej było za daleko by się wracać. Jak byłem w ruchu byłem waleczny i wielu poległo z mych rąk.Ale miałem marne szanse,ja byłem sam ich miliony. Mówię wam,dzielnie się broniłem.Czego się nie robi dla fotki :),to musiało boleć.A i tak było warto.Co tam komary. Dotarłem do celu,no prawie.Jeszcze musiałem dojść do bramy wejściowej a gdzie to było ?,spytałem Chińczyków.A oni jak to oni,chyba mówili po Chińsku bo ni czorta ich nie zrozumiałem a za diabła nie mogłem się ich pozbyć.I po co mi to było. Jakoś pozbyłem się tych Chińczyków i dotarłem do muzeum w którym znajduje się mój cel. Nim tam dojdziemy,krótki spacer po parku gdzie można zobaczyć coś ciekawego,lub gdzie można po prostu pospacerować.
Trawka podkoszona,chodnik wyrównany,całkiem miło. Tylko tego nie rozumie ,sztuka.Ktoś się na tym zna więc musi być ciekawe. No i proszę zainteresowało mnie,to znaczy ta głowa.Zwróćcie na nią uwagę. To ta sama głowa. I to ta sama. I ta,nie wiem co to było ale mnie zainteresowało,czy to czary,czy po prostu jestem stary i wzroki nie taki.Cztery w jednym.
Do zamku dotarłem.Zamek Turaida za chwilę się zjawi. Oto on.
Zamek wzniesiony został w 1214 roku przez biskupa Alberta von Buxhövden (założyciela zakonu kawalerów mieczowych oraz Rygi) w miejscu dawnego drewnianego grodu warownego Liwów zniszczonego i spalonego przez Krzyżaków. Znajduje się w nim ciekawe muzeum przedstawiające życie dawnych mieszkańców warowni i okolicznych wsi. Powiem Wam,że nie spotkałem nigdzie takiego muzeum w którym można było zwiedzając słyszeć odgłosy. Przy każdy wejściu stali ludzie z tamtych czasów,to znaczy tak samo ubrani. Zaraz Wam przybliżę te odgłosy ale najpierw wejdziemy do tego pomieszczenia.Uwaga ,zamykamy oczy,dozwolone od lat 18,kto ma chore serce niech nie patrzy.
Horrrorrrr!!!! I jesteśmy u kowal,słychać rżenie koni i kucie żelaza,i żar z ognia. Proszę o ciszę,jesteśmy w świątyni.Słychać modły. I muzykę z XIII wieku,i kazanie księdza, ale tacy nie zbierali. Słychać jęki i krzyki,jesteśmy w lochu.Rycerzy też słychać ale ja ich nie rozumie ,coś bełkoczą nie po naszemu. Tu miecze ostrzą,słychać.Chyba chcą mnie skrócić o głowę,czy o połowę.Cichaczem wychodzę.
Już wiem czemu chcieli mnie skrócić o połowę.Do tego czegoś wejść nie dałem rady w tym rozmiarze.Co to było ,nie wiem.Niby coś pisało ale . Teraz idę na wieżę,wiem że na wieżę ktoś od nas z OS zawsze wchodzi,ale dzisiaj to ja. Z wieży zamkowej  roztacza się malowniczy widok na meandrującą w dolinie rzekę Gauja. Nacieszyłem swoje oczy i czułem się bardzo dobrze. Bo ja bardzo lubię spacery po zamkach. A w dole upatrzyłem dwie Polki które poznałem w Sigudzie przy Starym zamku.Mówiłem ,że Polaków to ja na odległość wyczuję.
Opuściłem zamek by dojść do tego kościółka i porobić trochę fotek.Ja nie lubię i nie umie robić zdjęć w takich miejscach ale ktoś  z OS mnie o takie fotki prosił,więc to dla niego. Jeżeli dobrze trafiłem , najstarszy w regionie drewniany kościół ze cmentarzem inflanckim oraz grobem Maij  Róży z Turaidy. z którą wiąże się romantyczna legenda, w której rolę złego charakteru odgrywa polski szlachcic, Adam Jakubowski. Ale nie wiem czy to ten kościół,na 89% tak. Tu też było słychać muzykę kościelną. I głosy wydobyte z tych organów. I kazanie księdza,i znowu bez tacy.
Gdyby was rozbolała głowa lub inna dolegliwość spotkała,można się pokierować do mini skansenu. Podobno ruch na powietrzu to najlepszy lek ale nie zawsze skuteczny.A kto się zna najlepiej na leczeniu ? Kto Ranczo ogląda,ten film z mamrotem i z babką. Kaspirowski już nie leczy ale... Tu można wejść,gdzie słychać szelest..... ...suszonych ziół,na bóle pleców,na bóle głowy...
...na watry,na wątrobę... ..i na inne dziadostwo które nie raz się przyczepi,czasem i do buta. A jak ktoś zgłodniej może wejść do tego pomieszczenia. Mówicie,napić się mleka i zjeść sera ? O nie,nie. Tu można złowić sobie rybkę a potem na rożna wyłożyć.Hodowla ryb i oczywiście słychać odgłosy wody i plumkających się ryb a w oddali iskry z kominka. Jeszcze trochę się poszwendałem no bo mi się podobało.
Dobrze mi tu było,cały mój trud został nagrodzony.

Czy Wam się podobało ?,w następnej galerii będzie jeszcze lepiej.Przynajmniej  tak mi się wydaje,zatem zapraszam do kolejnych moich galerii.

najbliższe galerie:

 
Markopolo koleją jedzie,  do Siguldy. Co warto zobaczyć.
1pix użytkownik markopol odległość 2 km 1pix
Markopolo koleją jedzie, do  Siguldy
1pix użytkownik markopol odległość 3 km 1pix
Sigulda- 2 zamki i 1 kolejka górska!
1pix użytkownik imod odległość 4 km 1pix
Cesis- perełka wśród PN rzeki Gauja
1pix użytkownik imod odległość 29 km 1pix
Markopol jedzie koleją, napić się ...mleka :)
1pix użytkownik markopol odległość 29 km 1pix
Muzeum Wsi Łotewskiej
1pix użytkownik imod odległość 41 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 18.06.2013 11:00

Surykatka-witaj zamkolubie ,te odgłosy długo zapamiętam.Spodobały mi się bardzo,pomysłowe to.Jęki w lochu były dość głośne :),już myślałem że to moje jęki.To był mój pierwszy dzień na Łotwie,miałem sobie zrobić małe rozpoznanie terenu a zakończyło się na ponad 20 km na nogach.Już tak mam,nawet na plaży nie wytrzymuję dłużej niż pół god.:)
Miłego dnia.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 17.06.2013 22:12

Tu też mi się podobało na zamku szczególnie, a widok z wieży na 27 - ekstra malowniczy :-)))
Z tymi odgłosami na zamku to ja się już spotkałam w Czechach, ale trochę inaczej, fajny pomysł, działa na wyobraźnię ... Pozdr znów :-)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 16.06.2013 00:00

Tereza-dziekuję za odwiedziny,staram się jak mogę i potrafię.Pozdrawiam.

Grace-ja nadal czuję te zioła w nosie,ale najbardziej spodobały mi się te odgłosy z pomieszczeń.Pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.06.2013 16:47

Rzeczywiscie "czarujaca glowa", ale najpiekniej na 44 :):):):)
Az poczulam zapach tych ziol:)
Dzieki za sympatyczna wycieczke w Twoim towarzystwie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3846) dodano 13.06.2013 17:20

Fajna wyprawa,ciekawe miejsca pokazujesz.Pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 12.06.2013 23:22

Anek11-witaj w gronie lubiących wież :),wież mają coś wspólnego z górami,po prostu trza tam wleźć :) pozdrawiam.

Magdar-miło mi ,że wpadłaś i że coś się tu spodobało,pozdrawiam.

Marcin1980-ciekawe to dopiero będzie.Dzięki za odwiedziny mojej galerii,pozdrawiam.

Popekpawel-fajnie gdy się jest kowalem własnego losu,co raz bardziej doceniam podróże na własną rękę.Tak podróż jest o wiele sympatyczniejsza.pozdrawiam

Halszka-no strasznie mi się podobało w tych pomieszczeniach z głosami,to coś nowego dla mnie.
Czy Ty myślisz o Krakowie ?,ja bardzo lubię Kraków i często tam bywam.Pozdrawiam

Paweller75-już jest nas więcej :). Mogę Cię zapewnić,że następna galeria Ci się spodoba.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 12.06.2013 23:11

Markopol - no to witaj w klubie:) Może ktoś jeszcze do nas dołączy, a tymczasem czekam na kolejne widoki z górnej półki:)
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 12.06.2013 21:57

Dzięki za kolejna ciekawą wycieczkę na Łotwę:) Zamek z odgłosami super! Pozdrawiam:)
U nas polecam nowe muzeum w podziemiach Sukiennic z klimatem i odgłosami Średniowiecza:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3551) dodano 12.06.2013 21:03

Sympatyczna wycieczka.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1924) dodano 12.06.2013 20:20

ciekawe miejsce przybliżasz

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 12.06.2013 16:47

Podoba mi się widok z zamku .Pozdrawiam :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2733) dodano 12.06.2013 14:21

To widzę tutaj nie brakuje miłośników włażenia na wieże, chyba żadnej najwyższej w danym mieście nie przepuszczam ha ha a to ze piękniejszy to prawda i jaki ciekawy przy tym

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 12.06.2013 11:14

Paweller75-powiem Ci tak po cichu,ja zawsze włażę na takie wieże.Lubię z góry popatrzeć na świat,z góry zawsze jest piękniejszy.Dzięki ,że wpadłeś tu,pozdrawiam.

Magdalena-te odgłosy były dla mnie nowością ,nigdy nie trafiłem na takie zwiedzanie.Dziękuję i serdecznie pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3646) dodano 12.06.2013 08:03

Fajny pomysł z tymi odgłosami w zamkowych pomieszczeniach.
Dziękuję za kolejną łotewską wycieczkę:-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 12.06.2013 00:25

Markopol - no to teraz Ty tam wszedłeś, ale muszę przyznać, że ja również nacieszyłem swoje oczy:) Fajnie, że się tam na nią wdrapałeś:)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!