m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Dzisiaj chciałbym Was zaprosić do miasta Cesis ,leżącym w sercu Parku Narodowego Gauja.
Co tu jest ciekawego ? Zaraz zobaczymy,może coś Was zainteresuje.Mi się tu podobało najbardziej i myślę,że te miasto jest obowiązkowe w zwiedzaniu Łotwy. Na początek kościół św. Jana (1281-84), znajdujący się przy ul. Liela Skolas.Pierwotnie świątynia pełniła funkcję katedry, później przemianowano ją na kościół św. Jana. Gotycka budowla jest drugą pod względem wielkości w kraju. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowom, jakim poddano ją w latach 1744-1854. Pamiątkami po nich są: zegar słoneczny na murze południowym oraz czworoboczna wieża. Gotycka budowla jest drugą pod względem wielkości w kraju. Po wejściu do świątyni warto zwrócić uwagę na epitafia miejskich notabli, mistrzów zakonnych i książąt. Można tu również odnaleźć pierwiastek estoński. Każdego dnia można wspiąć się na wieżę kościelną (wstęp 0,5 LVL)
Nie lubię robić zdjęć w takich miejscach ,ale poświęcę się dla innych,niektórzy lubią. Doskonałą akustykę świątynia zawdzięcza wysokim sklepieniom i nawom bocznym, dzięki którym dźwięki długo wybrzmiewają w zakamarkach kościoła. Latem odbywają się tu liczne koncerty muzyki organowej, uznawane za jedne z najlepszych w kraju. Ale nie będę Was zamęczą ,przecież mam się napić ...mleka :) Po mszy już można ,więc popatrzmy przez chwilę i zróbmy  sobie chwilkę przyjemności nim ruszymy dalej. Oto nasze mleko ,to znaczy ich mleko :).Jakieś takie podobne do piwa.:)
W Cesis znajduję się najstarszy browar na Łotwie,  ja może i głupi jestem ,ale 6 Euro za piwo nie dam.Wolę wypić za 1 Euro i to naprawdę dobre.Zostawię Wam .Łotwa ma dobre mleko. Cesis ma ponad 800 lat i jest trzecim najstarszym miastem Łotwy.Mnie zauroczyła uliczka,gdzie znajdują się zabytkowe budynki.
Przypominały mi moje dzieciństwo  i wakacje w pewnej wsi za Dębicą.Tam mieliśmy taką chatkę ,to były fajne czasy. Dziś tamta wioska to już prawie miasto,nie ma już prawie takich chat a i ta nasz już stoi resztkami sił. Znak czasu ,tu też już zagląda. Cywilizacja miesza się z dawnymi czasami,ale tu stare czasy górują i mają przewagę. Dlatego można nacieszyć oczy,jeżeli ktoś lubi.Jest wybór,zawsze można napić się mleka. Ja wybrałem i jedno i drugie,lubię starocie.Może dlatego,że już próchno zaczyna mi się sypać.
Lata lecą :) ,nie ma co biadolić.Jeszcze siłę mam. Nacieszyłem wzrok,to idziemy dalej. Najważniejszym miejscem są ruiny zamku do którego i ja się wybrałem. Najpierw trzeba skierować się do tego pałacyku, Nowy Zamek z 1777r,gdzie jest siedziba Muzeum Historii i Sztuki Cesis. 
Tu też zakupuje się bilet wstępu za 2 Łaty. Bilet dostajesz razem z magiczną ręką,która oświetla Ci ciemne ,tajemnicze pomieszczenia w zamku.Naprawdę,bywa tam bardzo mroczno. Taki widok to miód na moją duszę,ja to uwielbiam.
Nic na to nie poradzę,ciągnie mnie w takie miejsca i sprawia mi to wielką przyjemność. No i oczywiście trzeba zobaczyć ,jak świat wygląda z góry. Czy nadal jest piękniejszy a ja taki wielki.Mówią pij mleko,będziesz wielki. No to piję i czuję że rosnę,gdyby nie ta banda która od czasu do czasu mnie prześladuję i spuszcza ze mnie powietrze. Ale ja jestem cierpliwy i czasu mam sporo.Czekam cierpliwie aż ten huragan przejdzie i wkraczam do dzieła. I jestem co raz wyżej.
I nadal jest pięknie z góry,cisza.Przez jakiś czas,niestety. Było fajnie,myślę że przekonałem Was do tego zamku. Gdyby komuś było mało,może jeszcze przejść dokoła zamek i popatrzeć na niego za murów. Widoki też są ciekawe. W zamku tym często organizowane są koncerty i tu właśnie widać początki przygotowania do koncertu. Jak już Was zamek znudzi,to można pospacerować po parku i poszukać...
W zieleni parkowej,niewielką budowlę z  XIV w., kościół św. Katarzyny.W 1845 r. z nakazu carskiego przebudowano ją na cerkiew Objawienia Pańskiego.
Niestety dla mnie był zamknięty. Ja po parku się poszwendałem,stresując nie które kaczki. Nie wiem czemu były takie płochliwe,przecież ja dobra dusza jestem. Napiłem się,tym razem kawki bez mleka.Zjadłem małe co nieco i zwiedziłem kolejny park. Nieco oddalony od terenu zamkowego ale całkiem blisko. Taki sobie park ale czasem i to jest potrzebne.
A jak się pochodzi to zawsze coś w oko wpadnie ,niekiedy ktoś. Ważne by nie wpaść w coś. Nie ,nie to nie Ryga,to jeszcze Cesis.Czy warto tu się wybrać? Wasz wybór.
Dziękuję za wspólną podróż po Łotwie.Rygą i Wilnem nie będę Was męczył,chyba że mi coś odbije.Mam nadzieję ,że trochę zachęciłem Was do odwiedziny Siguldi i okolic.Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Cesis- perełka wśród PN rzeki Gauja
1pix użytkownik imod odległość 1 km 1pix
Markopolo koleją jedzie, do Siguldy. Co warto zobaczyć.Cz II
1pix użytkownik markopol odległość 29 km 1pix
Markopolo koleją jedzie,  do Siguldy. Co warto zobaczyć.
1pix użytkownik markopol odległość 31 km 1pix
Sigulda- 2 zamki i 1 kolejka górska!
1pix użytkownik imod odległość 31 km 1pix
Markopolo koleją jedzie, do  Siguldy
1pix użytkownik markopol odległość 31 km 1pix
Muzeum Wsi Łotewskiej
1pix użytkownik imod odległość 70 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 01.09.2013 17:17

Podobają mi się stare drewniane domy .Pozdrawiam :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 01.09.2013 17:10

Podobają mi się stare drewniane domy .Pozdrawiam :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 19.06.2013 16:03

Walizka-była udana.Po pierwsze miało cały tydzień padać a padało tylko raz,po drugie do celu trafiłem i to bez mapy :),a po trzecie wypocząłem tam i o to mi chodziło.Dziękuję za wizytę i pozdrawiam.

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 18.06.2013 23:14

Ciekawe miejsca pokazujesz. Podoba mi się i zamek i uliczki pełne starych chałupek. Widzę, że podróż była udana :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 18.06.2013 10:51

Halszka-mogę Cię zapewnić ,Łotysze nie są wrogo nastawieni do turystów,są tylko obojętni.Zawsze kiedy pytałem się ich o pomoc chętnie odpowiadali i nawet z uśmiechem.Jedynie komar są tam wredne i wyjątkowo upierdliwe (w lesie ).
Warto wybrać się w te rejony i na pewno jest tam bezpiecznie.Pozdrawiam

Surykatka-zamki zawsze będą mnie przyciągali podobnie jak Ciebie.Ja lubię starocie im starze tym lepsze,im więcej gruzu tym więcej radochy :).No taki dziwak jestem.A więc,trzymajmy się razem.
Zawsze mi miło gościć Cię w mojej galerii.Pozdrawiam serdecznie.

Gabi-będzie mi miło ,jak coś Ci się spodoba w moich galeriach."Pozytywnie zakręcony",co raz więcej osób mi to mówi.I to mi się podoba.:).Pozdrawiam serdecznie.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2464) dodano 18.06.2013 09:28

Marcopol, Ty jesteś naprawdę pozytywnie zakręcony, z przyjemnością pooglądam sobie w wolnym czasie Twoje inne galerie, a dyskusje o zębach puszczamy w niepamięć.
pozdr.
gabi

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7096) dodano 17.06.2013 21:47

Fajne zakamarki sobie zwiedzasz. Mnie najbardziej podobał się zamek, wiesz my zamkoluby musimy trzymać się razem...
Chyba mam zaległości i muszę zajrzeć do części !!? Pozdrówki serdeczne :-)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 17.06.2013 20:17

Piękne i ciekawe wycieczki koleją sobie fundujesz i nas zachęcasz:) Dziękuję i pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 17.06.2013 16:22

Gabi-a zęby mądrości ? :).Co tam wiek ,ja czasem mam 6 lat a czasem 106.Trzeba się umieć odpowiednio dostosować.-:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2464) dodano 17.06.2013 15:14

Marcopol, zmartwiłes mnie tymi zębami, bo to znaczy, ze jesteś młodszy ode mnie, ja mam już drugie zęby :)
pierwsze straciłam chyba w przedszkolu :)
pozdrawiam
Gabi

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 17.06.2013 09:53

Gabi-Są na tym świecie rzeczy, o których się nawet fizjologom nie śniło :),no ale masz rację .Jeszcze jestem w miarę młody i pierwsze zęby jeszcze mam :):):)
Za 6 Euro to ja mogłem kupić 6 i to tuż obok tego baru, i te same piwo.Chyba chcieli mnie naciągnąć ale ja za cwany jestem.
Wiesz,po wodzie to ja robię się głodny.Taka woda jest pyszna ale ja bym wolał kawkę z tej wody,to jest dopiero miodzio.
Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2464) dodano 17.06.2013 06:38

Markopol, Ty tu nie udawaj. Nie mozesz byc starszy niż na zdjęciu,sorry avatarze, bo ludzie ponoc tyle nie żyją. Ty sztuczną kokieterię zostaw nam, kobietom. A 6 Euro za piwo też bym im nie dała. To idziemy napić sie wody ze studni u babuszki w tych cudnych chatynkach.
pozdrawiam
Gabi

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 17.06.2013 00:12

Wiedziałem,że mleko Was tu przyciągnie :):):)
Dziękuję Wszystkim za odwiedziny.

Rozmusiaki-no muszę przyznać Ci rację,moja podróż była udana i udało mi się zobaczyć to co sobie wcześniej zaplanowałem. Cieszę się ,że Ci się podobało.Pozdrawiam

Gabi-w realu wyglądam straszniej :),na zdjęciu jestem odmłodzony :).Stare chatki drewniane mnie zauroczyły,bardzo lubię takie klimaty.Pozdrawiam i dziękuję że wpadłaś i tu.

Anek11-a jak smakował swojski chleb z pieca z mlekiem prosto od krowy ,a czereśnie ,a maliny.Ajajaj,jakie to były pyszne czasy.:):):).Mamy wspólne wspomnienia,dziękuję za wizytę.Pozdrawiam.

Pipol-jak tyś się elegancko ubrał po te mleko :),wiedziałem że Cię tym skuszę:).Pozdrawiam

Magdalena-mój cel to te miasteczko,udało mi się dojść do celu.Naprawdę warto było,dużo uroku jest w tym miasteczku ,każdy znajdzie coś dla siebie.Pozdrawiam serdecznie.

Batsheba-miło mi ,że moje galerie Cię nie męczą.Z Rygą i z Wilnem poczekam chyba długo i nie obiecuję że takie galerie powstaną.Może,pozdrawiam

Pablo87-mleko to ma siłę :).Dziękuję za wizytę.Pozdrawiam

Popekpawel-No to cieszę się,że w końcu trafiłem w Twoje gusta.Polecam te okolice,naprawdę są ciekawe.Pozdrawiam

Paweller75-nie czekaj na tą Rygę bo możesz się nie doczekać .Dziękuję ,że tu wpadłeś.Starałem się pokazać to co mi się udało zobaczyć.Pozdrawiam

Skuza-starałem się bardzo żeby było ciekawie.Chciałem również i Tobie pokazać coś ciekawego na Łotwie skoro interesuje Cię ten rejon świata.Cieszę się ,że sprawiłem Ci przyjemność.Pozdrawiam

Kapsell-i ja takie klimaty lubię i czuje się w nich świetnie.Pozdrawiam

Marcin1980-okolica ciekawa i warto tam wpaść.Pozdrawiam

Romana-było mi miło Cię gościć w mojej galerii,mleko się należało :) Pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 16.06.2013 20:52

Ciekawie spędziłam czas w tym sympatycznym miasteczku. Zamek też bardzo mi się podoba. No i nawet to mleko o dziwnym kolorze też mi smakowało ;)
Pozdrawiam :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1944) dodano 16.06.2013 19:48

interesujące miejsce.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 16.06.2013 14:01

Ach te stare uliczki, ta drewniana zabudowa - to lubię:-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 16.06.2013 13:40

Obejrzałam wszystkie części Twojej wyprawy,ciekawie spędziłeś tam czas,moje zdanie...warto było ,chociażby ze względu na nowy smak mleka:)))Podobało się:) Pozdrawiam:))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 16.06.2013 12:55

Fakt, uliczka bardzo klimatyczna i zamek też fajny. Czekam teraz na tą Twoją Rygę i super opisy:)
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3565) dodano 16.06.2013 12:37

Tym razom naprawdę piękna wycieczka. Nie dość, że zamek bardzo sympatyczny to na dokładkę rewelacyjna uliczka z drewnianymi domami. Miodzio.

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 16.06.2013 12:32

Zamek the best i jeszcze to mleko. Pozdrawiam

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 16.06.2013 10:54

Żadna męczarnia spacerować w Twoim towarzystwie pośród tych gotyckich murów. Wrzucaj galerie z Rygi i Wilna i pokaż ,,własne" spojrzenie na te miejsca.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3648) dodano 16.06.2013 10:27

Drewniane domki the best, choć zamek też niczego sobie (strop na 30 zrobił na mnie wrażenie).
Pozdrawiam:-)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2464) dodano 16.06.2013 10:14

Pipol, a ja myślałam, ze tak przy niedzieli to Ty do kościłoa idziesz, i jeszcze taki wygalantowany!

pipol użytkownik pipol(wpisów:8861) dodano 16.06.2013 09:47

ciekawy spacerek. idę po mleko :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2733) dodano 16.06.2013 09:33

Podobało mi się, stare chaty też budzą we mnie wspomnienia dzieciństwa, dom w Suwałkach i kobieta wewnątrz piekącą sękacze, więc wiadomo jak chałupa ta wyglądała:) no i to mleko w tle, apetyt rośnie od razu:) Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2464) dodano 16.06.2013 09:05

Zdjecia strych uliczek i domków z drewna - jak dla mnie the best. Plus swietna i dowcipna narracja. Ale czego innego mozna sie spodziwac po kims kto zamieszcza sobie takie własne zdjęcie? :)
pozdrawiam
Gabi

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4470) dodano 16.06.2013 08:32

Fajną podróż sobie zorganizowałeś,a i miejsce ciekawe.
Komentarz również rozluźniający.
Podobało mi się.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!