m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Zapraszam na najbardziej historyczne miejsce Wiednia, czyli Kahlenberg. Jedziemy wzdłuż Dunaju, wznosząc się coraz wyżej. Kahlenberg widziany z drugiej strony Dunaju. Punkt widokowy imienia Stefanii na Kahlenbergu Panorama Wiednia ze wzgórza. Najlepszy widok na Wiedeń.
Małżonka tragicznie zmarłego w roku 1889 w Mayerlingu następcy tronu Rudolfa, pochodząca z belgijskiego rodu królewskiego księżniczka Stefania ufundowała w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, punkt widokowy, który znajduje się na Kahlenbergu, wzniesieniu o wysokości 484 m zwanym II wzgórzem domowym Wiedeńczyków. Ten punkt widokowy zbudowano według planów architektów Ferdinanda Fellnera i Hermanna Helmera, znanych przede wszystkim jako projektów teatrów i budynków znajdujących się przy szerokiej ulicy okalającej centrum miasta zwanej RingstraBe. Zbudowali oni m.in. takie teatry wiedeńskie jak: Teatr Rewiowy Ronacher, Teatr Ludowy i szereg budynków teatralnych na obszarze całej ówczesnej monarchii naddunajskiej. Punkt widokowy, będący wieżą o wysokości 22 m, ukończono i oddano do użytku w roku 1887. W pobliżu punktu widokowego, znajduje się barokowy kościół ( pod wezwaniem św. Józefa na Kahlenbergu), w którym czytano mszę na intencję polskiego króla Jana Sobieskiego przed zwycięską bitwą z Turkami, oblegającymi w roku 1683 po raz drugi Wiedeń. W 200-setną rocznicę zwycięstwa rada miejska umieściła nad głównym wejściem tablicę pamiątkową z napisem:Z tego wzgórza dnia 12 września 1668 roku, Jan Sobieski, król Polski, książę Karol Lotaryński, cesarski porucznik generalny, książę Jan III Saski, Maksymilian Bawarski i Jerzy Fryderyk von Waldeck, margrabiowie bawarscy Herman Herman i Ludwik Wilhelm i inni dowódcy wojsk cesarza Leopolda I, wyruszyli do walki z potęgą turecką dla oswobodzenia ciężko zagrożonego przez 61 dni miasta Wiednia.... ...Z wdzięcznym wspomnieniem tego sławetnego zwycięstwa miasto Wiedeń dnia 12 września 1883 roku... Odsłonięcia tablicy dokonano 11 września 1883 roku.Wiedeń uczcił dwusetną rocznicę uratowania chrześcijaństwa przed turecką nawała trzydniowym nabożeństwem zakończonym 12 września mszą świętą z udziałem cesarza Franciszka Józefa. Przy wejściu głównym znajduje się Płyta króla Jana III Sobieskiego poświęcona przez Jana Pawła II
Po drugiej stronie znajduje się tablica upamiętniająca pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II w sanktuarium Kahlenberskim. Kahlenberg, podobnie jak Wawel i Częstochowa, należy do tych znamiennych miejsc historyczno-kultowych , obok których nie można przejść obojętnie, a kościół na Kahlenbergu jest tym szczególnym i drogim sercu każdego Polaka Sanktuarium Narodowym. Mówi on o wyjątkowej roli Polski w dziejach Europy. Jest pomnikiem i symbolem zwycięstwa trzech narodów: Austrii, Niemiec i Polski. W 1906 roku, generał Paulinów o.Euzebiusz Rejman, przekazał kościołowi na Kahlenbergu kopię Obrazu Pani Jasnogórskiej z podpisem na rewersie. Kult Matki Bożej. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Imienia Maryi, przekazany w 1907 roku przez papieża Piusa X. Obraz pochodzi z rzymskiego kościoła pod tymże wezwaniem.
Ołtarz poświęcony Janowi Pawłowi II Ołtarz poświęcony Janowi Pawłowi II
Dzień 12 września zapisał się w dziejach historii Europy nie tylko jako dzień największego zwycięstwa, ale jako data decydującego odwrotu Imperium Tureckiego od granic środkowej Europy. Wiktoria Wiedeńska to najpiękniejsza karta oręża polskiego. Obraz DEUS VICIT- 12 września 1683 roku. Od chwili Odsieczy Wiedeńskiej nie było miejsca w kościele Kahlenberskim, które nawiązywałoby odpowiednimi eksponatami do historycznego wydarzenia z 1683 roku. Ostatecznie przeznaczono na ten cel zabytkową zakrystię pokamedulską, z usytuowaną przy niej kaplicą, poświęconą błogosławionemu papieżowi Innocentemu XI i królowi Janowi III Sobieskiemu. Błogosławiony Papież Innocenty XI.W tej kaplicy Jan Paweł II, wypraszał łaskę wiary i nadziei dla Narodu Polskiego. Wykonanie wnętrza kaplicy powierzono głośnemu artyście prof. Józefowi Mehofferowi. Niestety, pierwsza wojna światowa udaremniła zamierzenia. W 1930 roku, prof. Politechniki Lwowskiej Jan Henryk Rosen nadał wnętrzu historyczny wystrój, nawiązujący tematyką do Wyprawy Wiedeńskiej.
Nad wejściem do kaplicy znajduje się mosiężna płyta z napisem: -> Tę kaplicę, w której Marco d'Aviano, legat pap.Innocentego XI, dnia 12 września 1683 roku, o świcie odprawił mszę św., do której służył król polski Jan III Sobieski i w czasie której przyjął komunię św. Obraz przedstawiający Jana III Sobieskiego, służącego do mszy. Św. Romuald Jan III Sobieski Pomnik dżumy.
Kaplica wraz z dawną kaplicą pokamedulską, mieszcząca antyczne szafy o wielkiej wartości artystycznej, pomnik dżumy oraz szereg portretów, obecnie odrestaurowana, wzbogacona unikatowymi eksponatami, stanowi muzeum kahlenberskie. Obraz: Tryumfalny wjazd Jana III Sobieskiego do Wiednia.W kaplicy znajduje się 100 Herbów rycerstwa polskiego z 1683 roku. Podczas wojny trzydziestoletniej (1643), Szwedzi złupili zabudowania gospodarcze pustelni, zmuszając pustelników do opuszczenia klasztoru. Ostatni rzut okiem na panoramę Wiednia. Winnice założone przez kamedułów. Z położonego prawie 300 m nad poziomem Dunaju punktu widokowego imienia Stefanii mamy dobry widok na Nieckę wiedeńską, widoki Lasku wiedeńskiego i dolinę Dunaju.
W pogodny dzień można  zobaczyć na wschodzie Wzgórza Litawskie, stanowiące niegdyś granicę z Węgrami, a na południowym-zachodzie, w odległości 70 km, górę Schneeberg, dwutysięczny szczyt położony najbliżej od Wiednia. Do Wiednia wyruszyliśmy z uroczego miasteczka Znojmo w Czechach. Lało i nic nie zapowiadało miłego zwiedzania. Kiedy zajechaliśmy do Wiednia, pogoda się klarowała, więc widoczność była raczej słaba. Po południu wyszło słoneczko i zrobiło się bardzo ciepło. Opuszczamy Kahlenberg i jedziemy zwiedzać miasto. Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Wiedeń
1pix użytkownik pirania odległość 1 km 1pix
Wiedeń - spalarnia śmieci
1pix użytkownik maryush odległość 5 km 1pix
Wiedeń - sladami Hundertwasser
1pix użytkownik claude odległość 6 km 1pix
Wiedeń motocyklem
1pix użytkownik goldgrass odległość 6 km 1pix
Austria - Wiedeń
1pix użytkownik omektron odległość 7 km 1pix
WIEDEŃ
1pix użytkownik afrodyta odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 20.06.2013 09:07

Miło było sobie przypomnieć to miejsce:)Polskie miejsce w Wiedniu:)Pozdrawiam Asiu:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 17.06.2013 22:24

Fajny ten punkt widokowy wynalazłaś, sam się będę musiał kiedyś tam wybrać:)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!