m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Historia pierwsza: o wojnie.

Bladym świtem w sierpniu 2008 roku moim oczom ukazały się zabudowania Klasztoru Matki Boskiej Zwycięskiej w miejscowości Bathala. Bathala znaczy „bitwa”... Po południu 14 sierpnia 1385 roku, gdzieś w tych okolicach stanęły naprzeciwko siebie wrogie wojska kastylijskie, wspomagane kawalerią francuską, liczące około 30 tysięcy żołnierzy oraz oddziały portugalskie, z niewielkim udziałem kuszników angielskich - wszystkich razem było może 6,5 tysiąca. Ponad czterokrotnie słabsze odziały portugalskie nie miały szans. Kastylia zawsze rościła sobie prawo do ziem Portugalii, więc gdy tylko zabrakło króla na jej tronie, a właściwie gdy objął go Jan I, wcześniej mistrz rycerskiego zakonu Aviz i nieślubny syn Piotra I Okrutnego (który pojawi się jeszcze w historii numer dwa). Niezbadane są jednak wyroki Boże - owego pamiętnego dnia, po kilkugodzinnej bitwie zapisanej w Historii jako Bitwa pod Aljubarotta, Jan I rozgromił wojska Jana Kastylijskiego. Aljubarotta znaczy dla tego niewielkiego państwa u brzegów Atlantyku tyle, co dla nas Grunwald. Dzięki sprytowi i szczęściu, które są najważniejsze w każdej wojnie, Jan I zwany później Wielkim (lub Dobrym) ocalił niepodległość Portugalii i zapoczątkował dynastię Aviz. Jego prawnuczka zapisała się w historii świata jako Izabeli I Katolicka, obrończyni wiary i fundatorka podróży Kolumba do Ameryki.
Jan I Dobry, w podzięce za wygraną bitwę ufundował jeden z najwspanialszych kościołów gotyckich Portugalii… Kościół jest piękny, ogromny, wspaniale zdobiony, choć nie razi przesytem. Jedno ze szczytowych osiągniecie gotyku na tych ziemiach...
Z nawy głównej... ...można przejść do znajdującej się po prawej stronie od głównego wejścia Kaplicy Fundatorów: Jana I Wielkiego i Filipy Lancaster. Pod ośmiokątną kopułą... ...znajdują się doczesne szczątki wielkiego króla i jego małżonki - ich ślub przypieczętował przyjaźń między Portugalią a Anglią. W XVI wieku Portugalia była jednym z najpotężniejszych państw na Starym Kontynencie dzięki zamorskim koloniom, a jego udział światowym handlu sięgał 20 procent To niewyobrażalnie wiele, jak na tak niewielki kraj, gdzieś na krańcu Europy.
Ten wspaniały okres w historii, który już nigdy miał się nie powtórzyć, osiągnął szczyt za panowania Manuela I Szczęśliwego. Było się, z czego cieszyć, skoro za jeden niewielki transport pieprzu można było wybudować całą dzielnicę… Z odległych wypraw przywieziono przyprawy, cenne kruszce, kamienie szlachetne, niewolników i inspiracje... - -..misterne, niemal orientalne zdobienia, i niespotykane nigdzie indziej motywy marynistyczne stanowią cechy charakterystyczne stylu - zwanego od imienia szczęśliwego władcy - manuelińskim. W klasztorze znajdziemy zachwycające krużganki, refektarz, lapidarium... ...oraz jeszcze jedno miejsce - - najniezwyklejsze ze wszystkich, i odróżniające klasztor w Bathala od wszelkich innych na świecie...
Osobne wejście prowadzi do Capelas Imperfeitas - Kaplic Niedokończonych. Budowę rozpoczęto w 1435 roku i z nie do końca znanych powodów - choć prawdopodobnie ze względu na przesunięcie funduszy na rozbudowę Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie - zarzucono ją sto lat później. Ponad misternie zdobionymi kaplicami, przeznaczonymi na Panteon Królów, wyrastają kikuty kopuły. Rotunda nigdy nie otrzymała sklepienia. Złośliwi mówią, że to odzwierciedla charakter władców z dynastii Aviz - wielkie przedsięwzięcia rozpoczęte z rozmachem – tylko nie ma ich kto ukończyć. Kaplica miała być imponująca, okazała, zachwycająca. Czy jest czego żałować? Chyba nie, skoro zupełnie przez przypadek otrzymała najpiękniejsze możliwe zwieńczenie - całe Sklepienie Niebieskie… Historia druga: o miłości.

Całkiem niedaleko znajduje się niewielkie miasteczko Alcobaça - które słynie z kolejnego klasztoru... 
Alfons I Zdobywca sprowadził Cystersów do Portugalii w XII wieku. Świeżo odzyskane ziemie po rekonkwiście domagały się odpowiedniej opieki. Jak wiadomo, Cystersom przyświecała myśl Ora et labora - Módl się i pracuj, więc byli wspaniałymi kandydatami. W 1147 roku władca położył kamień węgielny pod budowę opactwa. Sto lat później kościół i całe założenie klasztorne były skończone. Olbrzymie zabudowania, choć surowe w środku są imponujące - kościół jest do dzisiaj największym na ziemiach Portugalskich.
Do kuchni...  w której uwagę zwraca gigantyczny komin... ... doprowadzono wodę z pobliskiego strumienia, więc ryby same do niej wpływały. W czasach świetności miało żyć tu ponad 1000 mnichów, i mieli władać dwunastoma miastami i trzema portami. Był to najpotężniejszy klasztor w całej Portugalii. Nie od dziś wiadomo, że dobrobyt nie sprzyja religijności, powszechnie znani z pracowitości i powściągliwość Cystersi z Alcobaça wkrótce zasłynęli swoim rozpasaniem i pijaństwem. Ostatecznie, w 1834 roku, ze względu na upadek obyczajów i kasatę zakonu, zamknięto klasztor. ..
Na samym końcu najdłuższej w Portugalii nawy głównej, tuż przed ołtarzem stoją dwa olbrzymie kamienne sarkofagi. Jeden, po prawej podtrzymywany przez lwy, drugi, po lewej - przez dziwnie łypiące na nas istoty. Jak chcą jedni: anioły, wedle innych – mnisi. Oto miejsce spoczynku doczesnych szczątków Piotra I Sprawiedliwego, zwanego także Okrutnym oraz kobiety jego życia - Inês Castro. Nieszczęśliwa miłość kochanków jest na miarę Romea i Julii. Piotr, będąc jeszcze księciem wdał się w fatalny romans z dwórką swojej żony: kastylijską, szlachetnie urodzoną pięknością - Inês Castro. I to w jej pochodzeniu należy szukać źródła tragedii. W owym czasie dwór portugalski był podzielony na stronników Kastylii, do których należała Inês, oraz szlachtę portugalską. Ówczesny król, ojciec Piotra obawiał się wpływu jaki kochanka mogłaby wywierać na syna. W 1335 roku z jego polecenia zasztyletowano nieszczęsną Inês. Kilka lat później, gdy infant Piotr został Piotrem I, z Bożej Łaski Królem Portugalii i Algarve, znalazł i zamordował oprawców ukochanej, a jej ciało wydobył z grobu, ubrał w królewski szaty (utrzymywał, że potajemnie wzięli ślub przed jej śmiercią) i osadził na tronie. Możni i szlachta zmuszeni byli oddawać jej cześć, jako królowej Portugalii... całując posunięte w rozkładzie dłonie trupa. Teraz sarkofagi zwrócone są do siebie stopami, tak, by w dniu Sądu Ostatecznego, gdy tylko kochankowie powstaną z grobu, mogli się zobaczyć. Wielka jest potęga miłości. Zwłaszcza - nieszczęśliwej…

najbliższe galerie:

 
O esplendor de Portugal - Alcobaça
1pix użytkownik achernar-51 odległość 3 km 1pix
Alcobaca
1pix użytkownik jotwu odległość 7 km 1pix
Nazare
1pix użytkownik andrew430 odległość 10 km 1pix
Nazare (Portugalia)
1pix użytkownik romario odległość 11 km 1pix
NAZARE - cz.1 - Praia
1pix użytkownik mocar odległość 11 km 1pix
 NAZARE - cz.  2 - Sítio
1pix użytkownik mocar odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 24.06.2013 22:34

Przeczytałam i obejrzałam z przyjemnością,tym bardziej ,ze oba kościoły widzialam nie tak dawno live:)))Bardzo dobra robota;)Pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 19.06.2013 23:27

No to czekam na Twoje wspomnienia w galeriach.-:)

migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 19.06.2013 16:32

Dzięki markopol, zachęciłeś mnie:) Mam dużo własnych wspomnień i wynotowanych historii - ponad 50 stron w wordzie, i to nie z interlinią 1,5, która stała się moim nieodłącznym przyjacielem w trakcie pisania pracy mgr;)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 19.06.2013 15:59

Migot-stwórz galerie z duszą,Twoje przeżycia w Hiszpanii czy w Portugalii też mogą być ciekawe,a może na coś ciekawego tam napotkałaś.Każda galeria jest inna,nawet jeżeli zdjęcia są tak znane.Tutaj masz tego przykład,miejsce znane, ale z tymi historiami o miłości i o wojnie odkryłem je na nowo.To jest magia ,którą każdy z nas może stworzyć we własnej galerii (jeżeli ma talent a Ty go masz :) ).
A więc ,czekam na Twoje galerie również z Hiszpanii i Portugalii.
Pozdrawiam

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 18.06.2013 23:00

Przy takich historiach zupełnie inaczej się ogląda, a i zdjęcia fajne :)

migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 18.06.2013 21:56

Dziękuję wszystkim za odwiedziny:) Mam bardzo opasły plik wspomnień z Hiszpanii i Portugalii, zastanawiałam się długo, czy coś tu wrzucać... w końcu trudno coś nowego powiedzieć o tych krajach, na każdą stronę przewałkowane na OB :) Tym bardziej się cieszę, że moje wspominki spotkały się z zainteresowaniem:) Pozdrawiam!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 18.06.2013 18:57

Ale historia! W otoczeniu tego kamiennego piękna nabiera dodatkowego wyrazu. Krużganki faktycznie najbardziej zachwycające.
Pozdrawiam :-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 18.06.2013 16:10

Druga historia iście filmowa.
Piękne wnętrza, szczególnie krużganki.
Podobało się.
Pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 17.06.2013 21:51

Może kiedyś tam dotrę :)
Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 17.06.2013 20:53

Portugalia przyciąga turystów i bez łzawych historii:) Architektura wspaniała!:))

pipol użytkownik pipol(wpisów:8939) dodano 17.06.2013 20:29

Popłakałem się przy historii nr. 2 ! Nie jestm w stanie nic pisać :( Pozdrawiam hlip hlip

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 17.06.2013 20:15

Świetne miejsca warte odwiedzenia. I w dodatku ciekawie opowiedziane.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 17.06.2013 19:41

piękne historie, ładnie zilustrowane.

plan_podrozy użytkownik plan_podrozy(wpisów:73) dodano 17.06.2013 19:34

piękne zdjęcia "mojej" ukochanej Portugalii

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!