m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
To w tym hotelu,motelu,hostelu-zwał jak zwał - znaleźliśmy nocleg.Dobra,żarty na bok - tak naprawdę jest to jeden z wielu domów mieszkalnych i takich domów jest sporo w całej Mołdawii.Oczywiście to się zmienia i powstają nowe,ładne domy wyglądem wcale nie odbiegające od domostw europejskich. Nie będziemy wchodzić do środka,gdyż myślę że przedsionek mówi sam za siebie,natomiast ciekawostką dla mnie było to,dlaczego mieszkańcy ściągają obuwie wchodząc do domu,skoro i tak już się bardziej nabrudzić nie da ? Dlaczego ? Dlatego,żeby g...wna z pola nie nanieść.Uhm... A oto gospodarz domu,Kazach z pochodzenia.
Facet potrafił dobry bimber pędzić a i wypić też potrafił ...Nawet nie miałem zamiaru stawać do pojedynku,bo najpierw to z 10 lat treningu by się przydało...A i to nie wiem,czy by pomogło. A to gospodyni tego przybytku -Lidia - kobieta czynu,pracy i o polskich korzeniach.No właśnie,skąd tam wzięli się Polacy ? Otóż z zachowanych najstarszych dokumentów wynika, że na przełomie 1896 - 98 roku grupa Polaków pochodzących głównie z Chocimia i Kamieńca Podolskiego zakupiła działki, dzięki pożyczce bankowej, a po jej podziale nabywcy osiedlili się tutaj wraz z rodzinami. Początki nie były łatwe. Najpierw osadnicy mieszkali w ziemiankach, dopiero po jakimś czasie zaczęto budować domy. Przez kilkanaście lat miejscowość nazywano Jelizavietovka.

Dzieje Polaków w Mołdawii są nierozerwalnie związane z historią obydwu tych narodów. Wydarzenia historyczne wyznaczały koleje losów naszych rodaków, którzy z różnych przyczyn opuszczali kraj nad Wisłą, aby osiedlić się w słonecznej Besarabii. Najstarsze dane historyczne dotyczące osadnictwa Polaków na tych terenach sięgają początków XIX wieku. Wtedy to, po długoletnim panowaniu tureckim Mołdawia została przyłączona do Rosji. Nowym władzom zależało na zaludnieniu obszarów na prawym brzegu Dniestru, dlatego polityka carska -sprzyjała osiedlaniu się, nabywaniu ziemi,itp. A to lodówka - marzenie niejednej gospodyni,a i też niezłe skarby w sobie kryła - wystarczy spojrzeć na gospodarza :)
Filcoki - pewnie wielu obieżyświatów jeszcze takie pamięta,a podobno filc wraca do mody,więc dziewczyny - myślę że warto by się zastanowić :)
Nie wiem czy w Polsce są jeszcze tak ubogie miejsca jak ta wieś mołdawska,ale dla mnie był to powrót do przeszłości,gdzie mogłem znowu poczuć się jak mały rozbrykany chłopczyk,który zakrada się do spiżarni,który kradnie coś dziadkowi z szopki,który... ...który z procą skrada się do gołębnika,a potem biegnie do babci i krzyczy ; Babciu,Babciu przyniosłem mięsko na rosół ... Kibelek,toaleta,wychodek.Po co fotografować wychodek ?No cóż,w domu jest łazienka,ale w tej łazience załatwiamy tylko jedyneczkę.Natomiast żeby oddać się przyjemności dwójeczki,trzeba niestety wyjść do wychodka,a ten wychodek jest wypasiony,gdyż większość wychodków jest po prostu ''na małysza.Relaksując się podczas dwójeczki,można zamknąć drzwi ( nie polecam tym którzy mają klaustrofobię)lub przy otwartych podziwiać ogród gospodarzy. A na zadbanym ogrodzie można dostrzec takie to oto archeo.Zastanawiający jest fakt,że oni za bardzo nie sprzątają rzeczy,które kładą ... gdziekolwiek.Przypuszczam,że jak zajadę tam za 5 lat to wiele z tych rzeczy co widziałem na ogrodzie,będzie leżało dalej w tym samym miejscu. Niejedną z tych rzeczy przygarnąłbym do swojego plecaka,ale po przeanalizowaniu doszliśmy do wniosku,że lepiej zabrać wino,najlepiej dużo wina...och,żeby komin był większy... Kolejnymi etapami emigracji Polaków do Besarabii był okres po powstaniu listopadowym, potem styczniowym. Zubożała szlachta i chłopi poszukiwali, tutaj spokojniejszego życia i poprawy warunków materialnych. W okresie międzywojennym, kiedy Mołdawia weszła w skład Rumunii, Polacy byli na tych terenach jedną z liczniejszych mniejszości narodowych.
Ze względu na to,iż gospodarze nie byli za bardzo przygotowani na przyjęcie gości,postanowiliśmy wyruszyć na poszukiwanie napoju piwnego,jednocześnie dając im czas na ogarnięcie się i przygotowanie czegoś do jedzenia.Wskazane były przysmaki regionu. Wracając jeszcze do historii Styrczy,dobiegły mnie słuchy takie,że był taki czas,iż Polacy którzy zamieszkali Styrczę,stworzyli enklawę,do której nie dopuszczali nikogo z zewnątrz a wszystkie śluby mogły odbywać sie tylko wśród mieszkańców zamieszkujących wieś.Ile w tym prawdy nie wiem,ale wydaje sie to jak najbardziej prawdopodobne. Przemierzając wieś w poszukiwaniu piwka,spoglądamy na drogę.To był naprawdę częsty widok - droga aż po horyzont a na drodze nic,a jak już coś przejechało ,to... ...to często był to niecodzienny widok.
Nie wiem co to jest,ale na pewno służy do pomocy w rolnictwie i pochodzi chyba z czasów II wojny światowej.Coś niesamowitego,na dodatek działa... Udaje nam się dotrzeć w końcu do jedynego chyba sklepu,gdzie największym obciążeniem na półkach było co ?
Piwo.Pomogliśmy Panu odciążyć trochę sklepowe półki i już na luzie,bez żadnych nakazów UE mogliśmy się delektować przed sklepem smacznym,zimnym,prosto z lodóweczki - piwkiem. Mówią,że jak się za dużo wypije,to można różne i dziwne rzeczy zobaczyć...
kurcze,ile butelek pękło ...? Nie pamiętam,ale jego pamietam,taaak...na pewno pamiętam,on tam był.Stał taki dumny i łypał tymi swoimi wielkimi reflektorami i pytał - coś pan taki zdziwiony ?
Dnia następnego,po odciążeniu półek sklepowych i wysuszeniu paru butelek Gospodarzowi,okazało się,że na posesji mamy gniazdo boćków,toteż małą sesję z rana zapodałem i żywego bociana sfotografowałem. Bociek niech się fotografuje,a my wróćmy na chwilę do Pani Lidii.Pani Lidia,kobieta bardzo kreatywna,prowadzi gospodarstwo agroturystyczne,oprócz tego pracuje,i zarabia niewielkie pieniądze,podobno najniższa krajowa to 4 euro na osobę miesięcznie,oprócz tego odpowiada za muzeum,a ponadto zajmuje się dzieciakami,z którymi ćwiczy tańce ludowe oraz naszą polską mowę . Dzieci mówią całkiem nieźle po polsku i naprawdę było to piękne uczucie,gdy w tak mało znanym kraju można gdzieś na zadupiu usłyszeć mowę ojczystą. Niezmordowana Pani Lidia w dniu naszego przyjazdu,podczas uroczystej kolacji,potrafiła specjalnie dla nas obdzwonić wszystkich rodziców i zwołać ich dzieciaki,aby dnia następnego przyszły do domu kultury i specjalnie dla nas pokazały swoje umiejętności taneczne. A oto Dom Kultury w Glodeni,przyjeżdżamy specjalnie po to,aby zobaczyć wspomniane wcześniej umiejętności taneczne.Nie wypadało odmówić. Wchodzimy do środka i jak to w takich miejscach bywa...
...obrazy... ...obrazeczki... ...no i Styrczańskie Dzwoneczki...
Dopowiem,że stroje ludowe,na wzór naszych pani Lidia i inne kobiety szyją same i robią to często nocą,gdy wszyscy już smacznie śpią. To w nich płynie polska krew,dzieciaki naprawdę dały czadu... było na ludowo po polsku... było na ludowo po mołdawsku...
No ale wróćmy do rzeczywistości - takie dziury w chodnikach to wydaje się rzecz powszednia,my znaleźliśmy kilka w całkiem niewielkim odstępie czasowym.Były pozamieniane jak widać w śmietniki - no cóż każda wykorzystana wolna przestrzeń jest na wagę złota ... ...gdyby ktoś miał zamiar wpaść do jednej z takich dziur,to odpowiednie służby oczywiście czekają w pogotowiu. My nie skorzystaliśmy z usług medycznych ... Udaliśmy sie natomiast w drogę powrotną do Styrczy... Z daleka chyba najbardziej charakterystyczny punkt czyli Kościół.Kościół oczywiście też ma swoją zacną historię ... ...budowę rozpoczęto w 1932 roku. Z powodu przyłączenia regionu do ZSRR i wybuchu II wojny światowej budowa została przerwana. Po zakończeniu działań wojennych władze zamieniły nieukończony kościół w magazyn produktów rolnych. Kilkoro mieszkańców wywieziono w ramach represji na Syberię.
W 1990 roku budynek został zwrócony Kościołowi, następnie dostosowano go do pełnienia funkcji sakralnych.
To już obejście Kościoła,bryka bardziej wypasiona - czyżby to sam duchowny dosiadał tego rumaka ?
Zapomniałem dodać,że czasami na zdjęciach tak jak w poprzednim, pojawiają sie rury,których w żaden sposób nie można pominąć przy robieniu zdjęć,gdyż są one wpisane na stałe w krajobraz Mołdawii,mianowicie są to rury z gazem,który po prostu znajduje się na zewnątrz,z reguły na wysokości wzroku. Opuszczając podwórko kościelne,zmierzamy już do ostatniego miejsca godnego uwagi we wsi Styrcza,a mianowicie jest to... ...Muzeum Etnograficzne. Muzeum jest tak jakby własnością polską,mam na myśli - rząd mołdawski nie daje złamanego grosza na utrzymanie,a znajdują sie tutaj całkiem przyzwoite okazy. Jest tutaj kawał polskiej historii,a dbają o to między innymi pani Lidia jak i ludzie z polskimi korzeniami,którzy czują potrzebę patriotyzmu. Apropos patriotyzmu,odnoszę wrażenie ,że w takich miejscach jak Styrcza,poczucie bycia Polakiem jest silniejsze,aniżeli u nas w kraju.
To by było chyba na tyle,co można opowiedzieć o jednej z wielu wsi mołdawskich,ta jest szczególna,bo polska,szkoda tylko,że tak mało mówi się o takich miejscach a jednocześnie szkoda,że nie można przybliżyć naszym rozbrykanym,mającym wszystko dzieciom takich miejsc,gdzie jeszcze tak niedawno my sami żyliśmy przecież podobnie. We wsi znajduje się jeszcze Dom Polski,chyba najładniejszy budynek we wsi,w którym dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia,które mają na celu przybliżyć dzieciakom mowę i historię polską.
Dziękuję,cdn.

najbliższe galerie:

 
Bukowina VII.
1pix użytkownik jotwu odległość 64 km 1pix
Jassy / Iaș i - Rumunia
1pix użytkownik maciek odległość 66 km 1pix
Jassy
1pix użytkownik mereks odległość 67 km 1pix
MOŁDAWIA ( 01 ) - podróż
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 74 km 1pix
  RUMUNIA- Niedziela w Maramureszu
1pix użytkownik kordula157 odległość 88 km 1pix
MOŁDAWIA ( 07 ) REP. NADDNIESTRZAŃSKA - Kamionka
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 92 km 1pix

komentarze do galerii (55):

 
itek użytkownik itek(wpisów:1) dodano 05.12.2017 02:38

Założyłem konto na tym portalu tylko z jednego powodu. Opis domu Państwa Górskich, a raczej bezczelny styl świadczy jedynie o waszej próżności. Żadne z was przez całe życie nie narobił się tak jak Lilia (nie Lidia) i Feliks Górscy przez miesiąc.
Wypisywanie obraźliwych słów pod zdjęciami jest wstrętne, wredne, poniżające i nie na miejscu.
Bardzo dobrze, że nie weszliście do ich domu, bo bydła za próg w Mołdawii z zasady nie wpuszczają.
Napiszę brutalnie... Nie wiem ile twoja matka zeżarła śniegu, żeby urodzić takiego bałwana jak ty?
Ludzie was przyjęli, ugościli, przenocowali, a wy z takimi tekstami wyjeżdżacie. Ludzie! Trochę szacunku! Byłem u Górskich kilkakrotnie. Nigdy, przenigdy nie poczułem się przez moment źle. A wy, komentatorzy od siedmiu boleści powinniście uczyć się życia od takich ludzi. Mam nadzieję, że kiedyś cię tam spotkam i dam ci za to w pysk.
Do niejakiej "surykatki" - Pan Feliks pracuje. Bardzo ciężko.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 26.11.2013 16:27

Cieszę się Watcher :)
Pozdrawiam.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 25.11.2013 17:31

juz trzecia Moldawska galerie obejrzalem. Przyjemna i obrazodajna relacja , do tego swojska narracja. Podoba sie. Zdjecia 16 i 22 m/zd naj.

pasikonik użytkownik pasikonik(wpisów:1) dodano 24.08.2013 14:11

Zwracam się z prośbą o usunięcie opisu zdjęć: Mołdawia cz. 2- Styrcza,http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=22818, przede wszystkim te dotyczące osób Lilii i Feliksa Górskiego oraz ich domu, mieszkających w polskiej wsi Styrcza. Pani Lila jest osobą znaną i szanowaną w środowisku mołdawskiej Polonii. Jej praca była i jest doceniana przehttp://obiezyswiat.org/gif/go_to_new_version_pl.pngz władze polskie. z chęcią przyjmuje Polaków odwiedzających Mołdawię, udostępnia im swój skromny dom. Mimo poziomu życia, niskich zarobków są to osoby życzliwe, bardzo dobre, otwarte i chętne do pomocy. Dlatego protestuję przeciw takiemu "obsmarowaniu" tej rodziny przez Pana i proszę o usunięcie negatywnych, obraźliwych i nieprawdziwych opisów domu, pana Feliksa i pani Lilii. Proszę pamiętać, że każdy człowiek posiada godność, którą trzeba uszanować.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 19.07.2013 16:34

Magdaleno,gdzieś Ty mnie odnalazła w tych starociach już przecie ... ?
Bardzo dziękuję oczywiście :)
Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3738) dodano 19.07.2013 07:52

Niesamowity kawałek Europy! Baaardzo mi się podobała zarówno narracja, jak i fotki:-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 02.07.2013 18:03

Batsheba,wschód pociąga,ale trzeba tam "być",żeby poczuć jego osobliwą atmosferę i piękno :)
Fajnie,że podoba Ci się moja relacja :)
Dobrego popołudnia :-)

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 02.07.2013 08:24

Jakoś Wschód mnie nie pociąga, ale może trzeba tam ,,być" , żeby poczuć jego osobliwą atmosferę i piękno.
Relacja z pobytu świetna. Dobrego dnia :-).

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 30.06.2013 21:37

Surykatko,dziękuję za wizytę,myslę,że parę wsi by się znalazło,ale one chyba i tak już są bardziej ucywilizowane niż te na wschodzie.
Tak myślę.
Pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 30.06.2013 21:33

Bardzo ciekawa galeria. Twoja podróż jest daleka od biuropodobnych turystycznych standardów i to mi się podoba :-).
Co do mieszkańców domu, w którym mieszkaliście. Kurcze, kobieta haruje na wszystkich możliwych frontach , a facet tylko bimber pędzi i pije. Chyba ,że jeszcze się czymś zajmuje?... Bardzo dzielna ta pani Lidia...
Takich wsi znajdzie się wiele i w Polsce, może tylko pojazdów tak zacnych się nie znajdzie :-))).
Pozdrawiam :-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 30.06.2013 21:27

Markopol,cieszę się,że zawitałeś :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 30.06.2013 21:27

Gimper,możesz przybliżyć co masz na myśli ? :)
Pozdrawiam.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 30.06.2013 15:51

Kawał polskiej historii tu opisałeś .Mimo że to takie koniec świata,to podobało mi się.Dobrze to pokazałeś i opisałeś.Pozdrawiam

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 30.06.2013 12:24

Chętnie służę pomocą a może i towarzystwem

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 30.06.2013 11:36

Gimper,w tym układzie muszę zaplanować objazdówkę po Podlasiu.:)
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 30.06.2013 11:35

Wmp57,jedyneczki,dwójeczki - już niedługo i my będziemy potrzebować trzy gwiazdeczki :)
Pozdrawiam serdecznie.

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 30.06.2013 11:25

Bardzo dobra praca zarówno zdjęcia jak i opis a sama wieś i dzisiaj na Podlasiu takie widoki to codzienność

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 30.06.2013 10:53

Paweller - dzięki :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 30.06.2013 10:52

Skuza,dziękuję,że zatrzymałaś się na chwilę u mnie :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 30.06.2013 10:00

Halino,dziękuję za dobre słowo i powiem szczerze,że jestem lekko oszołomiony waszymi recenzjami :)
A na Białoruś,mój Boże - tak bardzo bym chciał pojechać ...
Pozdrawiam serdecznie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 30.06.2013 09:56

Anusia_osia,dziękuję za odwiedziny,a co Lidii,to faktycznie,kobtka pełna energii :)
Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2373) dodano 30.06.2013 09:06

Dawno, dawno temu, chyba ze 20 pojechaliśmy na Ukrainę i nocowaliśmy u kilkoro rodzin o polskich korzeniach.
Było biednie, nawet bardzo, a każdy, choćby drobny element polskości odbieraliśmy ze wzruszeniem.
Rezygnacja z noclegów w hotelu, a wybór na spanie polskich rodzin był dla nich drobnym wsparciem finansowym, myśmy wówczas startowali już w kapitalizm.
Dlatego rozumiem Twoje patriotyczne emocje.
Teraz już chyba się starzeję, dla jedyneczki i dwójeczki potrzebne mi są chociaż trzy gwiazdeczki.
Za poprzednikami: wciągająca galeria, ale nie na tyle żeby wyciągnąć mnie do Mołdawii.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 30.06.2013 01:01

Na chwilę przeniosłem się w inny świat; traktory mają tam zarąbiste:)
Pozdrawiam.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.06.2013 22:52

Mnie tez wciągnęło i to bardzo,lubię takie sielankowe klimaty, gdzie czas się zatrzymał,zachęciłeś do odwiedzenia Mołdawii:)Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.06.2013 22:20

Mariusz,ależ wciągająca jest Twoja opowieść o mołdawskiej wsi Styrcza. Jesteś wspaniałym przewodnikiem i narratorem.Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.Dodam jeszcze,że podobna gościnność spotkała nas na Białorusi,gdzie 2 razy spędziliśmy z naszymi dzieciakami 3 tyg. na koloniach letnich,a przy okazji zwiedziliśmy znane miejsca w Nowogródku,Grodnie,Mińsku.Zarówno nasza młodzież,jak i białoruska potrafiła dać czadu podczas niejednego występu na scenie czy wieczorem przy ognisku:) Na szczęście są tacy społecznicy jak pani Lidia i u nas, i na Wschodzie:) Pozdrawiam serdecznie:)
Pipol:) Take it easy:) Wolę te Twoje neologizmy niż orty.Nie wałnujsia.S priwietam:))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 29.06.2013 21:14

Afrodyto,miło ,że sprawiłem Ci przyjemność :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 29.06.2013 21:11

Nola76 - dziękuję i pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 29.06.2013 21:10

Dispar,jestem przemile zaskoczony tak pozytywnym komentarzem i oceną z Twojej strony.
Kopara opada :)
Myślę,że ta galeria nie zasługuje aż na tak wysokie noty,więc tym bardziej jest mi miło :)
Pozdrawiam serdecznie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 29.06.2013 21:06

Popekpawel,dziękuję za tak budujący komentarz.
Pozdrawiam :)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 29.06.2013 17:43

Bardzo mi się spodobała Twoja relacja. Pani Lidia to musi być energiczna babka i do tego ma chęci działać. Coraz mniej jest Społeczników. Dycha za całość. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 29.06.2013 16:38

Fajnie, klimatycznie i swojsko. Dobrze, że pokazujesz takie miejsca. Miło się oglądało.
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 29.06.2013 14:55

Ciekawie opowiedziane i fajnie pokazane:)
Moja babcia, mieszkająca na wsi w domu ma tylko łazienkę, a na jedyneczkę najlpepiej na pole, a na dwójeczkę do wychodka, nawet ma dwa do wyboru, do koloru;)
Też pamiętam czasy prawdziwych gołąbków, dziadek sobie chodował;)
pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 29.06.2013 12:36

Ciekawie opowiedziane i dobrze sfotografowane.
Jeszcze raz możemy się przekonać, że nie ma miejsc nieciekawych.
Wystarczy szerzej otworzyć oczy.
Bardzo podobająca galeria.
Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 29.06.2013 12:01

Cudnie ogląda się takie fotki gdy większość galerii to odpicowane turystyczne perełki. Więcej proszę.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 29.06.2013 11:41

Romana- nie przesadzaj,aczkolwiek miły to komplement,za który dziękuję.
Pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 29.06.2013 11:38

zibid - cieszy mnie to,że Ci się podobało na mołdawskiej wsi.
Pozdrawiam serdecznie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 29.06.2013 11:36

Satan,ja też właśnie lubię takie klimaty,a Ukraina między innymi bardzo mnie pociąga,byłem już tam parę razy i zawsze z sentymentem tam powracam.
Zachód jest skomercjalizowany na maxa,a tereny wschodu wciąż są nieodkryte i zapraszają choćby swoją gościnnością.
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 29.06.2013 11:29

Tamo,może jednak zmienisz zdanie i delikatnie odstąpisz od wierności estetyce :))
Fajnie,że wpadłaś i ślad zostawiłaś.
Pozdrawiam Cię.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 29.06.2013 10:52

Jesteś dobrym narratorem. Świetnie się czyta Twoją opowieść :)
Pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 29.06.2013 09:47

Bardzo ciekawy reportaż - czekam na kontynuację.
Pokazana niczym nie podkolorowana codzienność - podoba się

Pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 29.06.2013 09:46

... edycja... "orkiestra"

satan użytkownik satan(wpisów:3337) dodano 29.06.2013 09:38

Hej Rozmusiaki ;-)

Do mnie przemawiają takie klimaty. Nie byłem nigdy w Mołdawii, ale wieś wygląda bardzo podobnie, do miejsc które widziałem na Ukrainie.
Gratuluję pomysłu i realizacji. Z przyjemnością oglądałem i czekam na kolejne odsłony ;-)

Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 29.06.2013 09:24

Bardzo sugestywne i baaaardzo osobiste opisy ;)
Nad tym filcem nie będę się nawet zastanawiać ;) Nie ulegam modzie ani nadto wygodzie, estetyce wierna jestem :)
Pani Lidia to musi być kobieta z silnym charakterem, kobieta wręcz "oriekstra" :)
Tam jakby czas się zatrzymał, patrząc na te auta.
Pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 29.06.2013 09:03

Grace,jestem przemile zaskoczony Twoim miłym komentarzem,za co dziękuję i pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 29.06.2013 09:01

Bartak,fajnie,że zaglądasz :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 29.06.2013 09:00

Jezier,w którejś galerii o wybornym domowym winie na pewno będzie,bo przecież bez wina to tak jakby bez Mołdawii.
Dzięki za odwiedziny i pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 29.06.2013 02:23

Calosc fantastyczna, prawdziwa do bolu. Chwytaja za serce ostatnie kadry.
Dobrze, ze lekka narracja, bo smutek jakis by mnie ogarnal...
Niesamowite sa losy Polakow rozsianych po calym swiecie.
Bardzo sympatycznie sie z Wami podrozuje:)
Pozdrawiam:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 29.06.2013 00:58

Czytam i oglądam z ciekawością, :)

jezier użytkownik jezier(wpisów:40) dodano 28.06.2013 22:53

Tak Mołdawia to naprawdę sympatyczny kraj. Może nie ma tam oszałamiających zabytków i niesamowitych krajobrazów, choć jak ktoś chce to znajdzie interesujące miejsca, za to ludzie przesympatyczni, dobre jedzenie i pyszne napitki. No właśnie, nie było nic domowym winie....pewnie będzie w następnym odcinku;) Pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 28.06.2013 22:47

Margo & kordula & przemyslaw - fajnie,że się wciągacie w moją mołdawską opowieść :)
Pozdrawiam Was serdecznie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 28.06.2013 22:44

Pipol,tego nie wiesz,czy w dziurze nie było dwójeczki :)))
Cieszę sie,że Cię zainteresowałem mołdawską opowieścią.
Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6453) dodano 28.06.2013 22:28

Klimat rzeczywiście wciągający :))
Pozdrawiam!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 28.06.2013 21:58

I mnie wciagnela ta opowiesc.
Pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 28.06.2013 21:46

Już po pierwszej części wiedziałam, że będzie się działo. Bardzo mnie wciągnęło.
Filcoki bardzo gustowne.Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 28.06.2013 21:41

Dobrze,że w dziurze na foto 31 nie było dwójeczki ;)))
Bardzo ciekawa galeria. Z zaciekawieniem się wczytałem i "woglądałem" ( Halszka wiem, że nie ma takiego słowa wiec nie odsyłaj mnie do słownika ;) )
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!