m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ribat i Wielki Meczet w Monastirze. Jedną z najważniejszych postaci dla współczesnej Tunezji jest nieżyjący już prezydent Habib Bourgiba, miał dość liberalne poglądy. Zniósł poligamię w 1956 r., wprowadził kontrolę rozwodów w 1959 r., zmniejszył armię i doprowadził do wycofania się wojsk francuskich. Zasłużony obywatel, choć z przekąsem się tu opowiada o jego malwersacjach. Tunezja to przyjazny kraj, otwarty i tolerancyjny. To opinia powszechna, którą ja potwierdzam :) Dziewczyny są raczej skromne i trochę nieśmiałe. Nie wszystkie też noszą hijab. Tunezja bardzo stawia na rozwój oświaty, w około 10 milionowym kraju, w oświacie pracuje 150 tys. osób, w tym 52% kobiet. Wykładowy język to arabski, od klasy trzeciej dochodzi francuski, który im wyższa klasa tym bardziej wypiera arabski, od klasy piątej dochodzi język angielski a w liceum trzeci język obcy. Wcale się więc nie zdziwiłam, że pani która ogarniała nasz pokój biegle władała angielskim i francuskim. Uniwersytetów i szkół wyższych jest w Tunezji prawie 200, a językiem wykładowym jest francuski. Oczywiście analfabetyzm też tu występuje, im bardziej na południe tym mniej rozwojowo.
Mauzoleum Bourgiby w Monastirze, w końcu to jego rodzinne miasto. Islam tunezyjski to tradycja Sunnicka. A więc tradycja i obyczaje zgodne ze słowami i czynami Mahometa. Tunezja jest krajem świeckim i najbardziej liberalnym ze wszystkim krajów arabskich. W innych krajach arabskich mówi się nawet, że to „fałszywy kraj arabski”. Nie ma tu nawoływania o ustalonej godzinie do modlitwy w meczecie, oczywiście muzułmanin kiedy chce to uczestniczy w modlitwie ale nie ma przymusu, zamykania sklepów, porzucania pracy, mogą się pomodlić w każdym miejscu. Najważniejszym dniem tygodnia dla muzułmanina jest piątek, ale i niedzielę Tunezyjczycy mają wolną od pracy. W piątki pracują tylko do godziny 12.

Jeszcze za czasów prezydenta Bourgiby, zakazano kobietom noszenia hijabu w urzędach, szkołach itp. Poszczególne grupy zawodowe różnią się znacznie zarobkami. To kraj, w którym osoba wykształcona jest wysoko wynagradzana za swoją pracę.
Będąc niebezczelnym/nienachalnym posiadaczem sprzętu foto, można spokojnie fotografować Tunezyjczyków. Są na to co najmniej obojętni - jak widać ;) Doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Morze jest ciepłe a wiatr daje przyjemne wytchnienie. Kolorystyczny spokój architektury. To kraj słynący z ceramiki.
Tunezyjscy gentelmeni czyli, nasza obsługa turystyczna. Tunezyjscy mężczyźni popijają raczej kawę na swych słynnych nasiadówkach. Piwo to raczej dla turysty. Mocny alkohol mają bardzo drogi. Pochwalić się mogą dobrą kuchnią, pikantną, tłustą oraz bardzo słodką. Są wielbicielami kawy - jak ja - w każdej budzie można napić się tego aromatycznego trunku. Dla odmiany może być słynna tu czarna herbata z liśćmi mięty i orzeszkami pinii. Gospodarka Tunezji opiera się na rolnictwie, turystyce, przetwórstwie i przemyśle wydobywczym. Przede wszystkim uprawia się oliwki, 90% tych upraw leży w rękach prywatnych, reszta to uprawy państwowe. Ogromnym bogactwem Tunezji są fosforyty, w mniejszym stopniu - gaz i ropa naftowa. Typowy krajobraz poza miastem. Drzewo oliwne lubi przestrzeń i zaoraną ziemię. To roślina wiecznie zielona i długotrwała. Z 7 kg oliwek można uzyskać 1 l oliwy. Oliwki zielone i czarne rosną na tych samych drzewach, tyle że zielone są owocem niedojrzałym. Aby oliwa uzyskała swój najlepszy smak, owoce zbiera się ręcznie. Wyroby z drzewa oliwnego cechuje niezwykła wytrzymałość, często jest to drewno 700-letnie. To drewno wyjątkowej urody  więc pokusiłam się o kilka miseczek.
To kraj otwarty na inne kultury, obyczaje czy  religie. W każdym większym mieście prócz meczetów - znajdziemy kościół, synagogę czy cerkiew.  Matmata i jej księżycowe krajobrazy, wykorzystywane w serii Gwiezdnych Wojen... ok, raz pewnie oglądałam, dla H. Forda ;) Matmata i jej mieszkańcy w domach wykutych w skałach. Pytanie otwarte: czy oni naprawdę tu mieszkają i żyją jak przed laty? Legenda mówi, że Berberowie uciekali przed imperialnym rzymskim najeźdźcą i ukrywali się w wykutych przez siebie jaskiniach. Pewnym jest tylko, że młodzież berberyjska mieszka w pobliskim miasteczku ze wszystkimi wygodami.
Matmatański kociak. Tunezyjczycy naprawdę lubią turystów i są dość gościnni. Muzeum Berberów na matmatańskiej planecie.
Douz to Brama Sahary, środkowa część kraju. Niedrogie są tu nieruchomości, za dużą, piękną willę zapłacimy ok. 60 tys. zł. Tylko, że klimat gorący i suchy. Ponad 90% Tunezyjczyków to zarabizowani Berberowie, rdzennych Berberów jest 1 %, i po 1 % zamieszkują te tereny Europejczycy i Żydzi. Nie tylko cokolwiek ale i jakkolwiek należy mieć na głowie w warunkach saharyjskich. Fatamorgana?
Kręcą jakiś film? Okazało się, że to mała sesja - taka - tylko dla mnie :) To co psuje orientalne krajobrazy tunezyjskie, to wszechobecne śmieci. Są w miastach, poza miastem na polach, na Saharze. Podobno nie można tego ogarnąć od dwóch lat, kiedy to wygasła Jaśminowa Rewolucja. Brakuje właściwego urzędu do zajęcia się tą sprawą. To też gruzowiska, wraki samochodów w samych centrach. Kairouan, to czwarte święte miasto islamu. Medina wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Każdy muzułmanin powinien raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki, najświętszego miasta islamu, ale jeżeli z powodów zdrowotnych czy finansowych nie może - to wystarczy odbyć 7 pielgrzymek - do Wielkiego Meczetu w Kairouan.
Wielki Meczet powstał w 670 r., a po całkowitym zburzeniu został odbudowany w IX w. To czworobok o wymiarach 135 m na 88 m. Posiada 17 naw wspartych na 414 kolumnach z marmuru i porfiru. W tym mieście znajdziemy jeszcze ponad 100 innych meczetów. Dziękuję i pozdrawiam odwiedzających, tylko nie bierzcie do rąk bo kłuje :)

najbliższe galerie:

 
Tunezja.  Monastyr i Susa
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
Tunezja
1pix użytkownik juuuuuulka odległość 5 km 1pix
Tunezja.  Port El-Kantaoui.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 5 km 1pix
SOUSSE
1pix użytkownik rolnick odległość 6 km 1pix
Sousse
1pix użytkownik dnaniel odległość 7 km 1pix
Tunezja - Sousse
1pix użytkownik omektron odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (82):

 
tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 05.11.2013 20:00

Herika, a to miłe. Kadry, staram się na ile potrafię :)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 05.11.2013 19:36

wycieczka ciekawa, do tego dużo fajnych kadrów - podobało sie:)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 02.11.2013 21:23

Darcio, pewnie skojarzenia każdy ma inne :)
Mam nadzieję, że moja Tunezja przypadła Ci do gustu :)

darcio użytkownik darcio(wpisów:30) dodano 02.11.2013 21:19

po pierwszym razie - "nie bierzcie do rąk - rozumiem . Ale w sumie OK Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 29.09.2013 17:10

Watcher, cieszę się :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 29.09.2013 15:03

Podobalo sie.

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 05.07.2013 19:38

Madeleine, dziękuję za cichutką wizytę :)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 30.06.2013 21:02

Terezo, nisko się kłaniam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3873) dodano 30.06.2013 19:04

Sympatyczna relacja.Zachęciłaś do wyjazdu.Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 28.06.2013 07:09

Marta, nosisz w sobie poezję? Bo sama użyłam zdjęcia jako element historyjki o księciu na rumaku :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 28.06.2013 00:42

...piękno prostoty...
...odległy horyzont...
...pustynne myśli...
...wolność od zgiełku...

ach! tak wiele tam jest!

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 27.06.2013 12:37

Marta, 42? Tam nic nie ma :)
Mocno jednak inna ta "moja" Afryka od tej gdzie Ty przebywasz.
Pozdrawiam :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 27.06.2013 12:19

Tamo! WELCOME to AFRICA!!! :)

fajna przyjemna pustynna galeria, a 42 super!

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 27.06.2013 11:39

Andred, dziękuję Ci bardzo za komplement co do zasług :)
Oczywistym jest, że wiele osób wyjeżdża tylko po to by się poopalać i siedzieć w basenie (będąc nad morzem - to dla mnie grzech). Ja wyjeżdżam wyłącznie w innym celu. I w miarę możliwości wykupuję wszystkie fakultety, złapałam się na sporej łapczywości na to zwiedzanie czym zamęczam moich towarzyszy podróży ;)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 27.06.2013 11:31

Grace, tylko mam pewien kłopot, bo dokąd nie pojadę to zachwycona jestem. A w relacjach stawiam na własne wrażenia a jak najmniej encyklopedii.
Dziekuję za komentarz i pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 27.06.2013 11:05

Tama, to prawda, że ja o Egiptowie i Tunezji myślę bardzo stereotypowo poprzez pryzmat wycieczek do hoteli w Hurghada czy Sharm el-Sheikh w których jeszcze nie byłem ale naoglądałem się różnych zdjęć itd. To nie dla mnie. Ten pierwszy raz odkładam na później ;-)
Ale Ty świetnie swoimi podróżami i relacjami z Tunezji przełamujesz te moje stereotypy. Jeżeli tam pojadę to bardzo duża w tym Twoja zasługa :-))
Pozdrawiam,
andred

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.06.2013 10:44

Bardzo klimatyczne 28, 29 i 30.
Podoba mi sie Twoja relacja, widac w niej Twoje zauroczenie tym krajem.
Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 27.06.2013 07:21

Andred, najważniejsze to się nie uprzedzać, nie dać się stereotypom o Egipcie czy Tunezji. To są miejsca do aktywnego wypoczynku. Byłbyś zadowolony nawet nie będąc jeszcze na emeryturze, a w bonusie - poznanie tak odmiennej kultury, o kuchni nie wspominając.
Ja się tak zastanawiam czy jeszcze tam za chwilkę nie wyskoczę, bo oni chyba jakiś czar rzucają, tak są fantastycznie nastawieni do obcych. O animatorach nie wspominając ;)
Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 27.06.2013 00:12

Swoje lata mam ale w tych kategoriach to jeszcze pierwszego razu u mnie nie było ;-)
Trochę się boję tego pierwszego razu ale Tama, dzięki Tobie mam przynajmniej pojęcie jak to będzie wyglądało......fajnie będzie wyglądało :-))))
Pozdrawiam,
andred

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 23:15

Paweł, wystarczy zostać islamistą i piątek masz wolny, a jeszcze przerwy w ciągu dnia na modlitwy :)
Już nic nie mówię na temat Tunezji, galeria mówi sama za siebie, pokazałam jej fajne strony.
Miło, że mnie odwiedziłeś :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 26.06.2013 23:10

U nas też powinni wprowadzić taki czas pracy, w piątki do 12.00 a potem już weekend i można podróżować:) Fajna ta Twoja Tunezja, może kiedyś i ja odkryję jej uroki:)
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7170) dodano 26.06.2013 23:04

Cieszę się Dziewczyny ,że Wam się skecz podobał, ale nie znacie?, dajcie spokój toż to klasyka kabaretu! :D

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 23:00

Nola, jak się przesłodzisz to trzeba się czymś ratować. Zamiast ogórka może być kabanos, polecam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6705) dodano 26.06.2013 22:57

Ja skeczu też nie znałam, ale obejrzałam i się pośmiałam;)
To musi być okropne - ogórki z czekoladą;)
pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 22:55

Skeczu nie znałam ale dobry jest, oczywiście że mnie bawi :) A cukierki oczywiście, że miałam na myśli czekoladowe bo innych nie jadam. Taki zestaw to dla mnie standard :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7170) dodano 26.06.2013 22:41

Tama - zobacz, u Mietka na okładce galerii są ogórki!!! :DDD To chyba dla Ciebie !? :D
....Mam nadzieję,że lubisz ten skecz, co? i też się śmiałaś?

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7170) dodano 26.06.2013 22:11

To fajnie Nola,że też tak pomyślałaś, lepiej się poczułam, gdy ktoś ma podobne skojarzenia do mnie :D Tak wiesz, normalniej :-)))
Tama - korniszon z cukierkiem ? ihaha ,a z czekoladą próbowałaś? Jakoś tak mi się skecz Kołaczkowskiej przypomniała :D http://www.youtube.com/watch?v=KYACKHD4tOk :-))))

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 22:05

Dziewczyny, kolejny dowód na konieczność opisów :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6705) dodano 26.06.2013 21:59

Surykatka też tak pomyślałam w pierwszej chwili;)
pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 21:51

Surykatko, cieszy mnie Twoja wizyta i że choć trochę zainteresowałam Cię tym krajem. Tunezja da się lubić.
Herbatka, ja tego nie piłam, bo wyznaję zasadę: albo herbata albo orzeszki :) Wyjątek, mogę zjeść korniszona z cukierkiem :)
Pozdrawiam serdecznie :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7170) dodano 26.06.2013 21:41

Nigdy nie ciągnęło mnie do Tunezji, ale powiem Ci, że nieco zainteresowałaś mnie tym krajem. Fajny przekaz, ciekawie opowiedziane.A ta herbata z 20-stki to myślałam,że zupa fasolowa :D.
Pozdrówki :-)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 15:35

Model sam się ustawił, ja nic nie widziałam w aparacie, zresztą nie wiedziałam o co mu chodzi, stałam lekko wystraszona czego on ode mnie chce, to były sekundy ;) Kopytek nie obcięłam :) Ale najważniejsze, że skoro nic nie widziałam na ekranie - że w całym tym zamieszaniu - nie obcięłam mu głowy ;) Ileż ja się muszę natłumaczyć :) A raz mi ktoś napisał, że osioł był "nie na środku" ;)
Pozdrawiam serdecznie :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 26.06.2013 15:13

Aaaa, umieszczanie modela w centrum kadru nie jest dobrym pomysłem. To jeszcze a propos zdjęcia 44. Pozdrówki:-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 26.06.2013 15:10

No może nie leżałam cały czas na plaży, ale leniłam się po intensywnym zwiedzaniu Libii. Na 44 brak mi trochę wolnej przestrzeni pod kopytami, ale to chyba moje fanaberie. Pozdrawiam:-)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 14:13

Magdaleno! Leżałaś cały czas na plaży? ;) Oglądałam kiedyś Twoje plażowe galerie stamtąd. 44 nie wiem co mu tam u dołu brakuje a ludka zielonego celowo zostawiłam, za to wycięłam jakiś kamień bo mi harmonię psuł. Nazywają to sterowaniem rzeczywistością ;) Powiedzmy, że kadr z koniem i księciem na nim to jak bajka a tu nagle proza: facet na Saharze na motorze inaczej motocyklu. Dlatego go nie przepędziłam ze zdjęcia. 43 to jakiś cud, bo nic na ekranie nie widziałam z powodu słońca, postać w ruchu a zdjęcie ok.
Pozdrawiam :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 26.06.2013 13:25

43 baaaardzo mi się podoba (44 już mniej, bo widać że pozowane, trochę brak dołu i zielony ludek psuje kadr). Ciekawie opowiadasz o Tunezji. Trochę żałuję, że w czasie tygodniowego pobytu w tym kraju nie wypuściłam się gdzieś na pustynię. Pozdrawiam:-)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 12:10

Markopol, no ale najważniejsze że pod wielbłądem nie jechałeś :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 26.06.2013 11:46

Z tym wielbłądem było tak.
Polak, Rusek i Niemiec idą przez pustynię. Spotykają wielbłąda i chcą na nim jakoś dojechać do najbliższego miasta. Ale pojawia się pewien problem - wielbłąd ma tylko dwa garby, trzech się nie zmieści na jego grzbiecie. Myślą więc, myślą... Nagle Polak mówi:
- Wiem! Ja i Niemiec siądziemy mu na garbach i tak jakoś dojedziemy.
- A co ze mną? - pyta Rusek.
Niemiec podchodzi do tyłu wielbłąda, podnosi ogon i mówi:
- A Ty Sasza do kabiny!

Wielbłąd był jednogarbny a siodełko jego było za lekko ściśnięte i opadało w dół.Co ja wgramoliłem się do góry to po chwili znowu opadałem w dół.A moje męskie ego nie pozwoliło zawołać "ratunku"
A co koledzy powiedzieli na to ? .....-Sasza,idziesz do kabiny ?.
:):):)
Już wolę jazdę na słoniu.:):):)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 10:27

Pipol, to tylko powieść, to tylko film ;)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9010) dodano 26.06.2013 10:26

"Kiedy arab chciał uderzyć Stasia to Nel zasłoniła go piersiami !!!!!!!" , pamiętajmy o tym ! ;)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 10:20

Nola, ciekawe czy jak ja w końcu dojadę do Maroka to też trafię na takich furiatów jak Ty. Może być mi trudno, bo do przemiłych ludzi tak łatwo się przyzwyczajam ;)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 10:17

Skuza, dzięki za tą "część opisową" - staram się :)
Moim celem w tej galerii jest przeciwstawienie się stereotypom o Arabach, o islamie, o krajach gdzie to niby tylko byczymy się na plaży, że wszyscy chcą nas okraść i żerują na biednych turystach.
Sama mam ostatnio tak, że gdziekolwiek jadę to jestem bardzo zadowolona, zwłaszcza z podejścia tubylców do obcych.
Zanim wyjechałam sporo o tym kraju poczytałam i tu zawarłam oprócz faktów, również swoje spostrzeżenia. Może się to komuś kiedyś przydać.
Pamiętam, że podobnie jak ja - zauważyłaś iż Tunezyjczycy to przystojni obywatele, można więc sobie wyobrazić co też tam pod tą "maską" jeźdźca na koniu się kryje ;)
Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6705) dodano 26.06.2013 10:14

Jak nie plują i porywają to znaczy nic się nie dzieje?;) Ale masz rację, też myślę, że coś bym dla siebie znalazła w tym kraju i napewno kilka skorup bym sobie przywiozła, bo wiem że też mają ładną ceramikę, podobnie jak w Maroku:)
pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 10:04

Nola, na emeryturze to się jeździ do Ciechocinka ;)
Nawet Ty byś coś w Tunezji znalazła dla siebie, mieszkańcy są uprzejmi i nie plują na ludzi, nie porywają turystów :) Jeśli zagadają to zawsze z uśmiechem.
Polecam i pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 26.06.2013 09:51

Fajny ten Twój pierwszy raz i wierze ,ze nie ostatni.Bardzo dobra cześć opisowa zilustrowana fotkami,przekrojowo i rzetelnie:))"Fatamorgana" sympatyczna:)))Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6705) dodano 26.06.2013 09:31

Bardzo fajny ten Twój pierwszy afrykański raz:) Kiedyś pewnie się wybiorę do Tunezji, jak będę już na emeryturze, albo może trochę wcześniej, bo warto chyba odwiedzić ten kraj oglądając Twoje galerie;) Fajne foto 43 & 44 i meczet w Kairouanie też mi się podoba:)
pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 07:26

Zuzka, nic tylko jechać, gorąco polecam ten kraj :)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 07:25

Bartak, wierz mi - wolałabym nie mieć żadnego zdjęcia niż za nie zapłacić. Nawet nie zagadał do mnie tylko jak niemy jeździec...
W Egipcie też byłam, tyle że w części azjatyckiej. Tu jednak jest inaczej, swobodniej, bez napięcia religijno/politycznego. Czarny Ląd na pewno chciałabym zobaczyć aby doświadczyć.
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 07:14

Paraprawo, nigdy nie mów nigdy :)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 26.06.2013 07:14

Markopol, a ja myślałam że to latanie to tylko dla Brytyjczyków, angielskie kolejki stały do tej atrakcji. Dziś Tunezyjczycy też mają swoje powiedzonka.
Najbardziej na tych wyjazdach nie lubię pytania "czy jesteśmy z Rosji?" Rosjanie wręcz opanowali rynek turystyczny. Tak samo było w Egipcie i w Jordanii. Zawsze z dumą odpowiadam, że z Polski.
Jak rozumiem, jazda na zwierzęciu była jakąś ekstremą ;)
Fajnie, że wpadłeś, pozdrawiam :)

zuzka82 użytkownik zuzka82(wpisów:148) dodano 25.06.2013 23:51

Bardzo fajnie przedstawiona Tunezja !!!:)!!!
Pozdrawiam.

bartak użytkownik bartak(wpisów:924) dodano 25.06.2013 23:10

Poznawanie afrykańskiego kontynentu również zaczęłam od Tunezji, potem było Egiptowo / właściwie to Morze Czerwone a w przerywnikach to, co wydawało się , trzeba tu zobaczyć/, dojrzałam też by poznać Czarną Afrykę ale ona nie zdobyła mojego serca.
Tunezję wspominam bardzo miło a Twoja galeria zachęca do odwiedzenia tego kraju, z Berberami do końca nie wiem jak to jest,pewne ,że częstują chlebem, zgadzam się z Margo - ileś $ zawsze należało uiścić praktycznie za wszystko ale nie było żadnej nachalności, co do trunków pamiętam wino Mornag.
Z przyjemnością tu zajrzałam, pozdrawiam :)

paraprawo użytkownik paraprawo(wpisów:27) dodano 25.06.2013 23:01

Bardzo mi sie te fotki podobaja, zwłaszcza, że pokazują miejsca w których nie byłem i już nie będę.
Kociak to chyba potomek tego, którego fotke umieściłem w swojej galerii 'Matmata'

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 25.06.2013 22:52

Ja swój pierwszy raz miałem bardzo podobny.Podobało mi się i wtedy i teraz .I słowa po Polsku "teściowo ty stary rowerze ",skierowane do starszej kobiety :):)
Na 16- tak się ukrywałem w powietrzu a jednak mnie uchwyciłaś na zdjęciu :).Ale chyba miałem niebieską koszulkę,chociaż nie pamiętam ,to tak dawno było. Douz pamiętam dość dobrze,szczególnie moją jazdę na wielbłądzie.Zawsze będę miał skojarzenia z czterema pancernymi ale to już inna bajka.
Miło było wspomnieć dobre czasy.
Pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 21:55

Dispar, dość piachu wcześniej pokazałam, nawet wyszła monotonna kolorystyka, w tej galerii jest kolorowiej ;)
Mówisz, że dobra robota... cieszy mnie to bo mam nadzieję, że przybliżę komuś ten piękny, ciekawy i jakżeż otwarty kraj.
Serdecznie pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5351) dodano 25.06.2013 21:43

Mój pierwszy raz był bardzo podobny.
Może było więcej piachu.
Podobało się.
Dobra robota.
Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 21:36

I adrenalina znajdzie swoje ujście :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 25.06.2013 21:33

Nosi i to bardzo. W sobotę się zrelaksuje w Oświęcimiu na koncercie Stinga:)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 21:18

Paweł, od kilku dni masz takie dziwne stany... jakieś rozdrażnienie, nosi Cię? ;)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 21:16

Kordula, jestem zaszczycona że wstąpiłaś w moje skromne progi :)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 21:15

Pipol, nawet by mi do głowy nie przyszło, że za takie zaprezentowanie wdzięków berberyjskich należy się zapłata. Jak pisałam wcześniej, zobaczył mnie i był po prostu uprzejmy. Zresztą mam swoje zasady, nie ma nic do wyciągnietej ręki, ja tylko mogę coś kupić czy zapłacić za pracę. A to nie była praca tylko przyjemność obcowania ze mną ;)
O meduzach nic nie słyszałam. A dużo to było tych glonów, pachniało więc jak nad Bałtykiem, tyle że woda ciepła i wiatrzysko, że ręczniki fruwały, super :)
Kupiłam jeszcze z drzewa oliwnego sztućce do sałaty :)
Tunezja jest fajna, tania. Podobno kilka lat wstecz wszystko było o wiele droższe. Drogi jest na pewno mocny alkohol, zwłaszcza ten nietunezyjski.
Miłe dla oka foty? No no... :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 25.06.2013 21:02

Jakoś tak nudno i sennie się zrobiło na portalu. Mógłby admin jakieś zmiany wprowadzić.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5827) dodano 25.06.2013 20:57

Ladnie pokazalas Tunezje, gdybym nie byla zachecilabys mnie z cala pewnoscia do jej odwiedzenia:))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9010) dodano 25.06.2013 20:47

Ile kosztował ten popis przed aparatem ?
czy dużo było meduz w morzu ?
dlaczego nie kupiłaś deski do krojenia ?
Miłe dla oka foty. Tunezję jestem w stanie znieść, Egiptowa nie ;) pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 20:17

Przemysław :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6143) dodano 25.06.2013 20:09

To zdradzę tylko, że Królowe będą dwie ;))

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 19:38

Przemysław, no to ciekawa jestem jakie nam zaserwujesz opowieści z Panią Królową w tle :)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 19:32

Paweł, no no - coraz przystojniej :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6143) dodano 25.06.2013 19:30

Bardzo dobrze zrobiłaś. Mnie zajmie to jeszcze ze 2 dni, mimo, że galeria załadowana, a dziś miałem czyste wariactwo. Właściwie mokre, większość czasu w strugach wody w korkach przy wariującej lub nie działającej sygnalizacji. Horror

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 25.06.2013 19:27

Aż tak Cię razi? To zmienię:)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 19:27

Margo, moje słowo, po prostu taka uprzejmość. Stałam sama bo reszta pojechała w głąb Sahary. A ta magiczna postać zjawiła się i jak tą rączką machnął, szczerze to byłam w lekkim szoku ;) To moje jedno z najmilszych wspomnień tunezyjskich.
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 19:21

Przemysław, ja od rana czekałam aż coś wrzucisz jak zapowiadałeś ale widzę, że nic się nie dzieje więc zapełniłam jakąś lukę :)

margo użytkownik margo(wpisów:2555) dodano 25.06.2013 19:20

Trudno mi jakoś uwierzyć, że ta sesja na pustyni to tak bezinteresownie. Kilka lat temu ta bezinteresowność wyceniana była na 5 dolarów.
Nie zmienia to faktu, że galerię fajną stworzyłaś. Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 19:20

Paweł, cieszę się że ostrość ok ale z kilku fotek zrezygnowałam bo nijak nie chciały się ładnie prezentować pomimo, że u mnie wyglądały dobrze.
A marudzenia nie znoszę ;)
Pozdrawiam serdecznie :)
p.s. czy Ty nadal walczysz (ten miecz)?

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 19:17

Gabi, jakoś trzeba zainteresować odbiorcę by zajrzał ;) Trzymałam się momentami blisko przewodnika, bo mam zawsze dużo pytań do zadania. Jest tak, że zanim gdzieś pojadę to sporo się naczytam a na miejscu uzupełniam tylko wiedzę.
Dziękuję za komplementy :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6143) dodano 25.06.2013 18:51

Bardzo dobrze wykombinowałaś z tym "braniem" w niepogodę :))

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 25.06.2013 18:34

Bardzo się podobało i nikt nie marudził, że mu ostrość pada:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2547) dodano 25.06.2013 18:21

Tama - tytuł niosący wiele skojarzeń : ) i jeszcze potem ten przewodnik ....

a tak na poważnie : jak każda Twoja galeria ciekawa i piękne zdjęcia,
pozdr.

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 18:16

Przemysław, tak sobie pomyślałam że galeria może mieć większe "branie" w niepogodę. U mnie też pada, rano w pracy suszyłam nogawki ;)
Tunezja podobałaby Ci się, można polenić się, wypić piwo i pozwiedzać, nawet samemu wzdłuż wybrzeża. Miło, że mnie odwiedziłeś :)
Pozdrawiam :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6143) dodano 25.06.2013 18:11

Niezły ten "pierwszy raz". I fajnie, że wniosłaś trochę słońca i ciepła. U mnie od rana żaby z nieba lecą uciekając przed rybami (lub na odwyrtkę) i raptem 14 stopni. Masakra... Pozdrawiam!

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 25.06.2013 18:10

Nie marudź Satan, i jeszcze jakieś reklamy... ;)
Oczywiście, że u mnie jest rzetelnie, pan przewodnik Tunezyjczyk nawet mnie pochwalił że jestem "dobrze zorientowana", na boczku sobie podyskutowaliśmy o ciemnych stronach Tunezji itd.
Kręcą Cię meczety? To podobnie jak mnie :)
Dziękuję za wizytę :)

satan użytkownik satan(wpisów:3124) dodano 25.06.2013 18:02

Bardzo rzetelna opowieść ;-) Zdjęcia też miłe w odbiorze. Ostatni meczet - bajka! - takie klimaty do mnie mówią.
Dla mnie jakoś Afryka zawsze kojarzy się z tą jej "czarną" częścią. Dla szukających dobrej lekturty pozwalam sobie polecić reportaż z Konga - "Rzeka krwi"


Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!