m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Jedno z ciekawszych miejsc  w Moskwie to Monastyr Nowodziewiczy wraz z przylegającym do niego parkiem. Ten obronny Monastyr pochodzi jeszcze z XVI wieku, a wzniósł go Wasyl III na pamiątkę odbicia Smoleńska z litewskich rąk. Brama Cerkiew Przemienienia Pańskiego zwieńczona pięcioma złoconymi kopułami stoi nad główna bramą monastyru.
Park w pobliżu monastyru to doskonałe miejsce do odpoczynku... ...choć co niektóre jego pomniki mogą lekko dziwić. Plac Czerwony z pewnością zapiera dech w piersiach, ale wystarczy niewiele się od niego oddalić, aby trafić na bardziej swojskie klimaty. Ciekawa jest filozofia moskiewskich toitoiów, zawsze są płatne i nawet jak jeden stoi, to musi być drugi obok, w którym przesiaduje pani toaletowa, która dba o czystość i o dziwo te plastikowe toalety lepiej pachną w środku niż na zewnątrz.
Największym moskiewskim parkiem, a jednocześnie jednym z większych w Europie jest Izmajłowski Park, który rozciąga się na przestrzeni 12 km kwadratowych. Jest tu wiele placów zabaw, kawiarni, obiektów sportowych,  jeden sobór oraz resztki dawnego majątku wiejskiego. Izmajłowo weszło w posiadanie Romanowów jeszcze w XVI wieku i szybko stało się ulubionym terenem łowieckim. Dla cara Aleksego Izmajłowo było miejscem eksperymentalnych hodowli zwierząt oraz uprawy roślin. Założono tu ponad trzydzieści stawów, które nie tylko miały służyć hodowli ryb, ale też miały usprawnić nawadnianie uprawnych terenów.
Sobór Opieki Matki Boskiej pochodzący z XVII wieku Izmajłowo to też jeden z najbardziej znanych pchlich targów, jest on również znany jako Wernisaż w Izmajłowie. Kupić tu można wszystko, co związane jest z Rosją i rosyjskim rękodziełem. Znajdziemy więc tu i futrzane czapki uszanki, i matrioszki do samodzielnego pomalowania, są tez plakaty z czasów radzieckich, a także futra, samowary oraz dywany.
Przed gorbaczowską pierestrojką wystawiali tu swoje prace młodzi artyści, a dziś sztuki może i trochę można znaleźć, ale kiczu... całą masę.
Jako, że lubię czytać książki chętnie odwiedzałam moskiewskie księgarnie i muszę stwierdzić, że ich częstotliwość pojawiania się w miejskim krajobrazie jest o wiele większa niż w naszym. Wszechrosyjskie Centrum Wystawowe lub dawniej Wystawa Gospodarczych Osiągnięć Związku Radzieckiego (WDNCh). W 1939 odbyła się tu wielka wystawa rolnicza, a 20 lat po tym wydarzeniu Chruszczow postanowił zaprezentować tu osiągnięcia poszczególnych republik radzieckich. Dziś miejsce to raczej zbieranina wszystkiego i niczego, bo po upadku komunizmu w 1991 roku sporą część pawilonów przejęły prywatne firmy tworząc tu swoje własne salony sprzedaży. Dlatego też można znaleźć tu i kolorowe wesołe miasteczko...
... i odrobinę zieleni.... ... a także relikty minionej epoki.
Jednak trzeba stwierdzić, że choć to centrum wystawowe to zbieranina wszystkiego, to jednak miło wybrać się tu w sobotnie popołudnie, aby trochę pospacerować i odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. W Moskwie miesza się nowe ze starym, stare autobusy miejskie i nowoczesne kolejki naziemne... ...ale nowe, czy stare - wielka płyta i masowa produkcja zawsze w cenie, niezależnie od ustroju. Muzeum Kosmonautyki. Ciekawe jest to, że jeśli się ktoś odpowiednio wcześnie zamelduje i przyniesie ze sobą odpowiednie badania lekarskie, to można (oczywiście za odpowiednią opłatą) wsiąść przykładowo do kosmicznej wirówki lub do innych znanych tylko kosmonautom maszyn. Wieża telewizyjna Ostankino ma wysokość 340 m, a na jej szczycie znajduje się kawiarnia z obrotową podłogą. Raz do roku organizowany jest bieg na platformę wieży (nie ma co trzeba mieć kondycję).
I na tm koniec wycieczki po Moskwie.

najbliższe galerie:

 
Powiew wschodu. . .
1pix użytkownik imod odległość 4 km 1pix
Cmentarz  Wagańkowski  i Mury Kremlowskie
1pix użytkownik agra60 odległość 7 km 1pix
MOSKWA.  SACRUM
1pix użytkownik wo odległość 9 km 1pix
Moskwa - Kreml
1pix użytkownik perelka odległość 10 km 1pix
MOSKWA - MIGAWKI
1pix użytkownik wo odległość 10 km 1pix
Telewizje   kłamią  -spacerkiem  po  Moskwie
1pix użytkownik agra60 odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5617) dodano 18.09.2014 09:34

Fajna kolejna moskiewska odsłona. Na fotce 44 jest chyba hotel "Kosmos" naprzeciw WDNCh? Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!