m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Morawski Kras to największy i najpiękniejszy obszar krasowy w środkowej Europie. Punkevní jeskyně  będące częścią obszaru wywierzysk należą do 36 kilometrowego długiego systemu jaskiniowego Jaskini Amatérskiej. Można tu zwiedzić pięć jaskiń. Oprócz jaskiń warto zobaczyć także typowe kaniony krasowe Pusty i Suchy Żleb i ponor Białej Wody. Ciekawostką Morawskiego Krasu jest ponor Rudicki, gdzie wody Potoku Jedovnickiego stopniowo zapadają się aż na głębokość 90 m. Na powierzchnię wypływają dopiero po 12 km, koło tzw. Byczej Skały (Býčí skála). Moravský kras, to teren krasowy w Czechach, w kraju południowomorawskim na północ od Brna. Na obszarze 94 km², na którym w 1956 roku utworzono obszar chronionego krajobrazu, znajduje się ponad 1600 jaskiń, z czego cztery dostępne są dla zwiedzających. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się spływ podziemną rzeką w jaskini Punkevní oraz punkt widokowy nad przepaścią Macocha. Do jaskiń dojeżdżamy kolejeczką, przypominającą tę, z parku zabaw. W tym miejscu kończy się zwiedzanie Jaskini Punkevni, ale jest to początek trasy.
Wszędzie rozstawione są informacje o kierunku zwiedzania. Wchodzimy do budynku głównego, gdzie oczekujemy przewodnika. Jaskinię możemy zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. W Jaskini panuje niska temperatura w ciągu całego roku od 6 do 9 st.C i bardzo duża wilgotność. Zwiedzanie zaczyna się od Przedniej Katedry (Přední dóm), której wejścia strzeże Strażnik (Strážce) największy - stalaktyt jaskini.
Syfonowy korytarz wiedzie do Glinianych Sal (Hlinité síně), które sąsiadują za Średnią katedrą (Střední dóm), u którego stropu znajduje się niedostępny Kryształowy korytarz (Krystalová chodba). Za Stalagmitowym korytarzem (Stalagmitová chodba) opada dno jaskini do Tylnej katedry (Zadní dóm)
Te dwa piękne nacieki, to Romeo i Julia. Z informacji przewodnika wiemy, że nigdy się nie spotkają, ponieważ z górnego już nie kapie woda :( Dla amatorów fotografii, to prawdziwe pole do popisu. Piękno Jaskini polega na tym, że jest ona kolorowa, a w niektórych miejscach specjalnie podświetlona.
Król krasnali Podświetlenie najciekawszych nacieków pozwala obejrzeć je bardzo dokładnie. Skrzydło Anioła Skrzydła Anioła po przebyciu korytarzy Tylnej katedry (Zadní dóm),dochodzimy ciemnym i mokrym wyrobiskiem do niespodzianki dla turystów, skąd  dostaniemy  się aż na dno Macochy, gdzie kończy się tzw. Sucha droga (Suchá cesta). przez Tylną Katedrę (Zadní dóm) dochodzimy prawie na dno Przepaści Macochy, która powstała wskutek zawalenia się stropu ogromnej groty.
Można się tu nacieszyć widokiem dna przepaści oraz Górnego i Dolnego jeziorka, które zasila rzeczka Punkva. Teraz zaczyna się tzw. Mokra droga (Mokrá cesta) - spływ łódeczkami po podziemnej rzeczce Punkvi. TUTAJ NIE WOLNO ROBIĆ ZDJĘĆ Z LAMPĄ !!! Wodne katedry (Vodní dómy) między dnem Macochy a Pustým žlebem są wynikiem działalności silnego prądu wody, która tutaj pod ciśnieniem szukała drogi na powierzchnię Stropy i ściany korytarzy są pełne wydrążeń, wirowych jam, rynienek i rowków. Strop momentami jest bardzo nisko, więc podziwiając jaskinię, trzeba bardzo uważać,ponieważ temperatura wody, to niewiele ponad 9 st.C i wypadnięcie z łódki może być niebezpieczne. Płyniemy przez Pierwsze (První), Drugie (Druhé) i Trzecie (Třetí) jezioro do najpiękniejszej jaskini Krasu - Bajkowej (Masarykowej) katedry (Pohádkový Masarykovy dóm). Ściany korytarzy obfitują w różne wydrążenia, podświetlana woda mieni się zielonkawą barwą, a  ze stropu zwisają przepiękne niespodzianki w formie ostrych nacieków.
Bajkowa katedra w połączeniu z niezapomnianym spływem przez Wodne katedry (Vodní dómy) jest najważniejszym i najładniejszym przeżyciem przy podziwianiu tutejszych tras podziemnych. Zakolami dopływamy do drugiej przystani i na chwilę wracamy na stały ląd. Wchodzimy do najładniejszej części jaskini - Masarykowej katedry (Masarykovy dóm) tu możemy podziwiać kolejne olbrzymie stalagmity, stalaktyty i stalagnaty. Ząb rekina
Olbrzymie stalagmity, stalaktyty i stalagnaty, zasłony i kaskady w tyle katedry w Brčkovym korytarzu (Brčková chodba) zmieniają się w dużą ilość najmłodszych form, prześwitujących piórek, marchewkowych zgrubień z wyrostkami wszelakich kształtów oraz z rozgwiazdami krzywych włókien stropowych, heliktytów. Bajkowa katedra w połączeniu z niezapomnianym spływem przez Wodne katedry (Vodní dómy) jest najważniejszym przeżyciem przy podziwianiu tutejszych tras podziemnych. Po zwiedzeniu Masarykowej katedry ponownie wsiadamy na łódkę i wypływamy z jaskini nieopodal miejsca, gdzie do niej wchodziliśmy. Na górę  możemy wrócić tym samym szlakiem, którym przyszliśmy, lub kolejką linową.
Dziękuję za uwagę :)

najbliższe galerie:

 
PRZEPAŚĆ MACOCHA - MORAWSKI KRAS
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Jaskinia Punkevní
1pix użytkownik ewka odległość 1 km 1pix
Blansek
1pix użytkownik muztaghata odległość 1 km 1pix
MORAWSKI KRAS - Przepaść Macochy
1pix użytkownik gregy odległość 1 km 1pix
Morawski Kras - Skalny Młyn
1pix użytkownik nata44 odległość 2 km 1pix
Morawski kras
1pix użytkownik jedrek odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (25):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 24.09.2018 21:43

Miałem okazję odwiedzić tę jaskinię w połowie lat 90. XX wieku przy okazji pobytu na targach brneńskich. Pamiętam, że tuż przy dolnej stacji kolejki linowej była budka, w której smażyli przepyszne pstrągi... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 30.11.2017 15:16

iwonka55
Dziękuję, że dotarłaś do galerii sprzed kilku lat. Miło mi również, że galeria się podobała.
Serdecznie pozdrawiam.

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:624) dodano 30.11.2017 09:02

cieszę się, że trafiłam na Twoją podróż. Powróciły wspomnienia, gdy zwiedzałam tę jaskinię w 1999 roku wracając znad Balatonu, gdzie oglądałam zaćmienie słońca. Pamiętam, że wilgoć w jaskini była taka, że padły baterie w moim aparacie, analogowym jeszcze.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 08.07.2013 00:08

mgfoto - uwierz mi, że w realu jest dużo piękniej :)
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 06.07.2013 13:06

Znam trochę słowacki kras więc mogę sobie wyobrazić jak to jest w realu. Fajne miejsce. Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 04.07.2013 23:35

surykatka - Jeśli chodzi o kolor wody, to ona rzeczywiście jest podświetlana, dlatego ma taki kolor. Jeziorko z Dna Macochy, będzie w drugiej galerii i ono naprawdę jest zielone.Mieliśmy w planie jeszcze jaskinię Kateřińska (Katerinkę), ale niestety zabrakło czasu. Wiesz jak to jest na wycieczkach. Jeśli chodzi o informację :"że to największy i najpiękniejszy obszar krasowy Europy Środkowej", to taką informację przeczytałam w przewodniku. Zawsze tam gdzie jestem, kupuje przewodniki. Czesi piszą, że jest najpiękniejszy, Węgrzy napiszą to samo, więc na dobrą sprawę trzeba ocenić samemu, tylko jak, kiedy zupełnie nie znam Słowacko- Węgierskiego :)
Tak, czy inaczej zgadzam się z Tobą :) :) :)
Pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7253) dodano 04.07.2013 22:56

Dzięki za przypomnienie jak tam pięknie. Spływ łódką przy podświetlonej, mieniącej się na zielono wodzie, rzeczywiście robi wrażenie, choć powiem Ci,że na mnie osobiście największe wrażenie wywarło jednak dno przepaści Macocha, z tym swoim szmaragdowym jeziorkiem i cudnie omszałymi ścianami. Tam się bardzo trudno robi fotki, bo są duże kontrasty oświetlenia, trzeba więc to zobaczyć na żywo :-). Ciekawa jestem czy zwiedzałaś inne jaskinie Morawskiego Krasu. Ja byłam jeszcze w Sloupsko-šošůvskej (straszna nazwa :D), jest dużo mniej turystów, a też ciekawie, oferują tam zaglądanie w głębokie do 70 m, podświetlone przepaście , mnie się podobało :-).
Zastanawiam się tylko skąd zaczerpnęłaś informację,że to największy i najpiękniejszy obszar krasowy Europy Środkowej. Polemizowałabym. Piękny jest niewątpliwie, ale czy najpiękniejszy? Y-y :-). Największy też nie moim zdaniem. Słowacko- Węgierski Kras z nim skutecznie rywalizuje :-).
Pozdrawiam serdecznie :-)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 04.07.2013 21:23

marcin1980 - I właśnie to jest piękne, bo jest niepowtarzalne. Dzięki, za wizytę .
Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 04.07.2013 20:41

Fajne miejsce. Natura potrafi zaskakiwać pięknymi formami.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 04.07.2013 19:08

batsheba - Dziękuję za wizytę. Ja przeważnie jak za czymś nie przepadam, to po obejrzeniu okazuje się, że było warto. Obejrzałaś i okazało się, że było warto :)
Mnie również zachwyciła ta jaskinia, jej kolory i "zawartość" oraz fajny spływ łódkami.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 04.07.2013 19:04

grace -Tam nie tylko skrzydła anioła były piękne. W każdej komnacie były cudeńka. Król krasnali wyglądał jak z porcelany. Zdjęcia nie oddają prawdy.
Grażynko, z uśmiechem było trudno, ponieważ na wycieczkę pojechałam z neuralgią nerwu trójdzielnego, więc powaga była raczej naturalna. Przy każdym ruchu buzią, czułam ogromny ból.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 04.07.2013 19:00

halszka - Dziękuję Halinko. Tu były łódeczki, ale większość drogi z tak zwanego buta. Piękna trasa.
Pozdrawiam.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 04.07.2013 15:36

Ogólnie to ja nie przepadam za jaskiniami, ale tu zaciekawiła mnie narracja do nich i oczywiście b. dobre fotki.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 04.07.2013 15:04

Skrzydlo Aniola - fantastyczne:)
31 - a jesli "mozna sie nacieszyc", to gdzie usmiech Afrodyto:):):)
Bardzo malownicza ta jaskinia.
Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 04.07.2013 10:35

Piękna jest ta jaskinia!:) Momentami przypomina mi Jaskinie Demianowska na Słowacji,którą zwiedzaliśmy w ub.roku,ale tam nie było łódek,za to mnóstwo korytarzy i schodów:( Ale widoczki powalające!:)))
Pozdrawiam Asiu:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 03.07.2013 22:27

rozmusiaki - Nie byłam w Jaskini Niedźwiedzia, więc nie mam skali porównawczej. Natomiast ta bardzo mi się spodobała.Dziękuję za wizytę.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 03.07.2013 22:26

kapsell - Takie miejsca również lubię.Z przyjemnością oglądałam to wszystko, co stworzyła natura.
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 03.07.2013 20:35

Prawie jak w Jaskinii Niedźwiedzia w Kletnie.
Fajne miejsce,takie lubię :)
Pozdrawiam.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 03.07.2013 20:05

Lubię przebywać w takich miejscach:-) Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 03.07.2013 19:41

przemyslaw - Lepiej nie ingerować w naturę. Czas zrobi swoje. Moje "nawadnianie" jest oczywiście żartem, bo to przecież niemożliwe. Tylko szkoda, że się nie spotkają:(... :)
Pozdrawiam :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 03.07.2013 16:20

Coolka, spokojnie i lepiej nie wtrącać się. W geologicznej skali czasu, jeśli woda nie kapie tam przez, powiedzmy ostatnie 100 lat, to jest to mniej niż sekunda w życiu człowieka. Minie kolejne 100 lat i pewnie wszystko wróci znowu do normy ;))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 03.07.2013 16:16

coolka - jestem podobnego zdania, ale nie wiem czy ludzka moc jest w stanie to uczynić. Ja bym je nawadniała :)

coolka użytkownik coolka(wpisów:362) dodano 03.07.2013 15:38

Ale to niemozliwe, one musze sie polaczyc..moze czlowiek powinien im pomoc ?
No az za serce sciska:))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 03.07.2013 15:17

coolka- gdyby nie przewodnik, pewnie nigdy bym się nie dowiedziała jak nazywają sie te dwa nacieki i jaką mają historię. Dzięki, miło, że wpadłaś.
Pozdrawiam:)

coolka użytkownik coolka(wpisów:362) dodano 03.07.2013 15:13

Tragiczna ta historia z 22 :D

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!