m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Muzeum Orawskiej Doliny przypomina kompletną wioskę po której można chodzić i zaglądać do każdego gospodarstwa, zabudowania czy chaty. Niezliczone detale nadają temu miejscu wyjątkowy charakter i klimat nie tyle skansenu, co zamieszkanej miejscowości. Zabudowania są doskonale wkomponowane w ciekawe ukształtowanie terenu, a górski potok oraz zwierzęta hodowlane zamieszkujące teren muzeum ożywiają ten skansen. Vysny Kubin - dwór ziemiański Mesków
Dom ten wybudowano jako dwie kompleksowe jednostki mieszkalne. Starszą, tylną część domu wybudowano w 1752r. i wg wspomnień starszych obywateli miejscowych tutaj znajdowała się szkoła łacińska, którą kierował jeden ze współwłaścicieli domu - Absolon Mesko. W szkole tej uczył się łaciny wielki poeta słowacki P.O. Hviezdoslav z Vysneho Kubina,  Przednią część mieszkalną wybudowano w pierwszej połowie XIX wieku i jest umeblowana oryginalnymi meblami ziemiańskimi.
 Piec garncarski.
Rekonstrukcja starego zburzonego pieca z 1918r. Nazwa ludowa tego pieca to palaren. Wypalali w nim znaną ceramikę trstenską, miski i dzbany koloru ceglastego z białą ozdobą. W piecu tym wypalano za jednym razem nawet 3600 naczyń glinianych. Podczas wypalania wielki otwór zasłaniano cegłami, a drewno wrzucano do małych otworów na obwodzie pieca. Wypalali 11 godzin bez przerwy, przy czym zużywali 4 m3 miękkiego drewna. Wypalanie odbywało się 4-6 razy w roki. Zawsze kilku garncarzy po kolei, żeby piec nie wystygł. Piec garncarski jest chroniony przed wpływem powietrza drewnianym budynkiem z gontowym dachem.
Zabrez - kościół Świętej Elżbiety
Powstał na początku XV wieku jako filia kościoła rzymsko-katolickiego w Velicnej. Kościół z Zabreza jest typowym przykładem wiejskiego reprezentacyjnego budownictwa północnej Słowacji. Z oryginalnej dekoracji w stylu późnogotyckim zachowała się deska z ornamentem roślinnym i dekoracje desek przednich ław.  Dzisiejszą sylwetkę i rozmiary obiekt otrzymał w XVII wieku. W tym okresie pomalowano świątynię w stylu renesansu ludowego: apostołowie, pod nimi napis po łacinie - Wierzę w Boga..., Niebiosa z Barankiem Bożym, deski sufitu, chóru i część ołtarza - święta Trójca i deska z Ostatnią Wieczerzą. Z tego okresu pochodzi kamienna chrzcielnica (1651r.) i organy, które działają do dziś. Modernizacji tych dokonano w czasie rządów protestantów (XVI - XVII w. - 150 lat).
 Ulica Zamagurska
Większość orawskich wsi powstała podczas kolonizacji juhasa w XV - XVI wieku. Orawska arystokracja wymierzyła pola dla każdej wsi, od strumienia po grzebień. Większość orawskich wsi powstała w ten sposób, że ludzie budowali drewniane domu wzdłuż potoku i tak tworzyły się ulice. Robili tak aby w wypadku pożaru mieli blisko do wody, ale wodę stosowali także w innych celach, do prania albo pojenia bydła. A więc ulica ta jest typowym przykładem szczytowej zabudowy wsi wzdłuż potoku. Vasilovo - posiadłość byłego sołtysa
Posiadłość ta jest prawie zupełną rekonstrukcją przeprowadzoną przez bezpośredniego potomka vasilowskiego sołtysa. Na drzwiach wejściowych znajduje się wyrzeźbiony napis TOMAS ROMAN i rok 1839, w którym wybudowane ten dom. Chociaż gazda ten był bogaty, to jednak podłoga domu jest z udeptanej gliny. W przednim pokoju przy oknie powieszono grzechotki, z którymi chłopcy chodzili grzechotając po wsi podczas Świąt Wielkanocnych - zawsze rankiem, w porze obiadowej i wieczorem zamiast dzwonienia na Anioł Pański w kościele. Oświetlenie pokoju uzyskano za pomocą małego kominka, w którym palono trzaski, nazywane promykami. W sieni jest wózek - zabawka dziecięca i moździerz o wyrobu pęczaku.
W kuchni przygotowywano potrawy na otwartym palenisku.  Obiekt gospodarczy tworzy zamknięty czworobok. Można tam zobaczyć drewnianą beczkę do wywożenia gnojownicy, pług drewniany oraz drewniany podnośnik do podnoszenia wozu przy wymianie kół.Części gospodarcze tworzą stodoła, spichlerze, wiaty, chlewy i obory.  W stodole jest taliga z jarzmem do odwożenia półżelaznego pługu na pole, do której zaprzęgano tylko bydło.
Habovka - kuźnia kowalska
Z powodów bezpieczeństwa kuźnie budowano w pobliżu potoku.  W kuźniach można zobaczyć oryginalne wyposażenie kuźni Karola Klimeka z Habovky. W pomieszczeniach pod dachem znajduje się miech kowalski, który poruszał się za pomocą rączki, która wisiała pod dachem na końcu łańcucha. Przed kuźnią, pod dachem były podkuwane konie. Przed domem stoi studnia z żurawiem z Podbiela. Jej kamienną nieckę wyciosali z jednego kawałka piaskowca mistrzowie Bielopotoccy.  Rabcice - dom sołtysa (1828)
Był częścią dużej posiadłości gospodarczej, która składała się z 5 obiektów. Dom jest podzielony na trzy części. Część przednią używano jako biura sołtysa. W tylnej części mieszkał sołtys z rodziną.
 W części środkowej znajdują się miary gminne, wagi, a na ścianie wisi strój gminnego wartownika: siermięga, kapelusz, kij, kierpce, róg, latarnia i bęben z pałeczkami do wygłaszania wiadomości gminnych. W kuchni wykonywano wszelkie prace domowe i tutaj też przyjmowano obywateli wsi. W kuchni przy oknie zawieszone są dwudźwięczne dudy. Ten ludowy instrument muzyczny przodkowie Słowaków przynieśli najpierw z sąsiedniej Polski, ale później sami nauczyli się go wyrabiać. Naprzeciwko  leży kamień węgielny muzeum.
 Rynek Dolnoorawski 
Dominującymi obiektami są dwór ziemiański z Vysneho Kubina i rzemieślniczy dom z Velicnej. Venicna była głównym miastem Orawskiej Żupy (jednostka administracyjna) do 1683 r. i centrum handlowym. Domy na Dolnej Orawie tynkowali gliną i potem bielili. Zaskalie - dzwonnica (1860)
Barokową dzwonnicę z 1860r. zbudowano z dwóch części. Część dolna jest murowana i tworzy jedno pomieszczenie w którym w przeszłości trzymano archiwum gminy, miary gminne, drewniane wiadra okute metalowymi obręczami, które stosowano jako miarę, półmiarę na zboża i ziemniaki. W górnej drewnianej nadbudowie znajduje się dzwon przywieziony z Kraiovian. Dach dzwonnicy jest namiotowy i jego konstrukcja przechodzi do cebulastej. Na wierzchołku jest przymocowany metalowy kogut jako symbol ochrony przed pożarem.

najbliższe galerie:

 
Tatry Zachodnie - Dolina Zuberska
1pix użytkownik eddie odległość 0 km 1pix
Skansen Ziemi Oravskiej
1pix użytkownik admian odległość 3 km 1pix
Z plecakiem spakowanych myśli
1pix użytkownik surykatka odległość 6 km 1pix
Sivy Vrch v Zapadnych Tatrach
1pix użytkownik muztaghata odległość 6 km 1pix
Słowacja - Tatry Zachodnie,Rohacze
1pix użytkownik knfred odległość 8 km 1pix
Między niebem a ziemią
1pix użytkownik surykatka odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 07.07.2013 21:12

Dzięki wszystkim za odwiedziny. paweller na dzwonnicę można wejść. Ja niestety mam takie szczęście koślawe że każdy skansen zwiedzam w strugach deszczu :)) tak więc na dzwonnicę nie wchodziłam. Ale polecam. Pozdrowienia

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 06.07.2013 12:06

Fajne miejsce. Przejeżdżałam przez Orawy w ubiegłym roku, wykąpałam się w ciepłych basenach i powędrowałam trochę. Warto tam zajrzeć.
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 06.07.2013 12:02

Bardzo fajne miejsce zapodałaś. A czy na dzwonnicę dało się wejść?
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3565) dodano 06.07.2013 11:24

Miejsce ciekawe i warte odwiedzin.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.07.2013 08:45

Uwielbiam zwiedzać skanseny,bo mają specyficzny klimat:) W tym jeszcze nie byłam,a jest dość ciekawy:)
Dziękuję za wirtualny spacer:) Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!