m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Na trasie do Jury pierwszym miejscem naszego postoju było malownicze średniowieczne miasteczko Murten (Morat) . Jest ono położone na łagodnym wzgórzu, a pierwsza historyczna wzmianka o nim pochodzi z 515 r. W 1416 roku miasto o drewnianej zabudowie strawił pożar, po czym je odbudowano stawiając domy z kamienia. Do miasta weszliśmy przez główną bramę - Berntor. Od Berntor zaczyna się najbardziej reprezentacyjna, główna ulica Starego Miasta - Bernstrasse. Wszystkie domy przy Brernstrasse były udekorowane flagami narodowymi, kantonalnymi i herbami miasta. Podobno po zmroku, odbywają się na niej pochody z pochodniami. Jejku toć to „faszyści” !!! Nadal idziemy Bernstrasse wzdłuż ciągu zabytkowych mieszczańskich kamienic. Chronimy się w cieniu biegnących wzdłuż ulicy arkad. Halinka dyskretnie rzuca okiem na wystawione na sprzedaż fatałaszki.
Ja natomiast zatrzymuję się przy śwince - skarbonce. Wrzucić do niej te parę franków czy nie wrzucić - oto jest pytanie ? A może lepiej zdeponować je w banku, ale co na to powie fiskus ? Może lepiej kupić sobie żabę, tę różową i postawić ją w ogrodzie. Przemysław ma w ogrodzie żaby, a ja mam tylko jaszczurki, to niesprawiedliwe. Poszedłem dalej, przyglądając się zadumanym aniołkom. Zaczynamy penetrować boczne uliczki. U wylotu jednej z ulic widać zabytkowy ratusz zbudowany w XV w po pożarze miasta. W latach 1748-1750 został on przebudowany i powiększony, a w roku 1816 dobudowano więżę zegarową. Pierwotnie budynek służył jako magazyn, a następnie jako arsenał.
Ratusz stoi, jak można się domyśleć, przy ulicy Ratuszowej, a ściślej mówiąc przy Zaułku Ratuszowym - Rathausgasse Zaułkiem Szkolnym czyli Schulgasse dochodzimy do średniowiecznych murów obronnych otaczających zabytkowe Stare Miasto. Wraz z wbudowanymi licznymi wieżami i basztami są one wręcz idealnie zachowane. Wędrujemy pełną zieleni ulicą wiodącą wzdłuż murów w kierunku dwóch kościołów - katolickiego i ewangelickiego. Mijamy kolejne baszty i wkraczamy na zacieniony Tori-platz przy, którym znajduje się kościół katolicki. Ładnie prezentują się kamieniczki pod murem w pobliżu Berntor. Dalej krążymy po zaułkach Starego Miasta i natrafiamy na starą uliczkę.
Jej klimat jest wręcz psychodeliczny, a stojący u wierzchołka schodów manekin śnił mi się następnej nocy. Kolejny fragment psychodelicznej uliczki. Jeszcze jedne schody i malowniczy zbiór różnych rupieci. Na południowo-zachodnim skraju miasta znajduje się zamek pochodzący z drugiej połowy XIII wieku, wzniesiony przez Piotra II Sabaudzkiego na planie nieregularnego pięcioboku. Zamek był przebudowany w XVI, a następnie w XVIII w. Brama wiodąca na dziedziniec zamkowy. Jesteśmy już na dziedzińcu. Obecnie na terenie zamku znajduje się prefektura, muzeum i hotel.
Wejścia do prefektury broni stara solidna niemiecka armata firmy Krupp z drugiej połowy XIX w. Spragniony przechodzień może się napić wody ze studni, znacznie starszej niż armata, której historia sięga XIII w. Mijając restaurację pod parasolami dochodzimy do krawędzi muru skąd widać jezioro Murten, a na horyzoncie rozciąga się, poprzecinane dolinami rzek i strumieni, Góry Jura. Czas w dalszą drogę. Jedziemy na północ, w kierunku gór. Po kilkunastu kilometrach ukazuje się nam jezioro Neuchatel i leżące na przeciwległym brzegu miasto o tej samej nazwie. Na szczęście pod centrum miasta zbudowano tunel i przejazd przez nie sprawia nam kłopotu. Za Neuchatel skręcamy w boczną drogę i jadąc wśród wapiennych skał, po kilku kilometrach docieramy do Valangin. Jest to mała, licząca niespełna pięciuset mieszkańców miejscowość warta odwiedzenia ze względu na urok średniowiecznego zamku (na zdjęciu), kolegiaty i kilku malowniczych uliczek. W kierunku zamku prowadzi brama z wieżą zegarową.
Podziwiamy architekturę jednego z domów stojących przy głównym placu miasteczka. Kamienna budowla kościoła wzbudza szacunek dla jego długiej historii. Wiąże się ona z Mennonitami - chrześcijanami wyznania protestanckiego, jednego z nurtu anabaptyzmu. Na początku XVIII w wyniku prześladowań 17 rodzin opuściło swoje domy w kantonie berneńskim i przeniosło się do Valangin. Wnętrze kościoła jest ascetyczne, typowe dla kościołów protestanckich. Podstawą wiary Mennonitów jest Biblia, uznawana za nieomylne, objawione Słowo Boże. Nie dziwi przeto, że w zwiedzanym przez nas kościele najważniejszym elementem jest otwarta Biblia, Fundatorzy kościoła śpią snem wiecznym, odpoczywając w pokoju.
Plac otaczający kościół zabudowany jest domami pamietającymi dawne czasy.
Większość z nich ma urokliwe fasady jak ta na tym i następnym zdjęciu. Jak jesteśmy w Jurze to powinniśmy napotkać „orle gniazda”. Na chybił trafił zagłębiamy się w jakąś dolinę otoczoną wapiennymi skałami. Udało się. Ponad niewielką wioską, na tle białych skał i bujnej zieleni pojawił się zamek. Nie wiemy, ani gdzie jesteśmy ani jaki to zamek, ale odnalezione „orle gniazdo” prezentuje się godnie. U podnóża zamku, współczesny obrazek grillowania i relaksu na świeżym powietrzu.
Dalej w drogę. Jadąc wzdłuż niewielkiej rzeki Doubs tafiamy do leżącego w sercu Jury małego miasteczka St. Ursanne. Jego nazwa pochodzi od Swiętego Ursycyna - eremity z Jury irlandzkiego pochodzenia. W 675 r. opat German z Mo-tier-Grandval wybudował kościół ku jego czci, a Potem św. Wandregizyl stworzył tam osiedle pustelników. W VII stuleciu istniał też sarkofag świętego, który przyciągał jego czcicieli. Późniejszy kościół w stylu romańsko-gotyckim wybudowano około 1200 r. a następnie dobudowano doń budynki klasztorne. Do miasteczka droga wiedzie przez kamienny most zbudowany w 1728 r, a następnie przez jedną z trzech bram. Św. Jan Nepomucen, którego statuę postawiono na moście w 1729 r chroni St. Ursanne przed powodzią. Stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na starą zabudowę miasta. Obfitująca w pstrągi rzeka przyciąga licznych wędkarzy, a jej szybki nurt kusi kajakarzy. W regionie Ajoie, w pobliżu granicy z Francją leży średniowieczne miasto - Porrentruy (ok. 7 tys. mieszkańców). U wylotu jego głównej ulicy dominuje potężne zamczysko. Najstarsza część zamku pochodzi z 1271 r. W latach 1527-1792 stanowił on rezydencję biskupów z Basel. W mieście są jeszcze dwa zabytkowe kościoły z XII i XIV w i pamiętające dawne czasy budynki urzędów i domów mieszczańskich. Na jednym z placów dominuje fontanna ze statuą i bogato zdobionym cokołem.
Na innym placu przy kolumnie zwieńczonej złotą kulą kończymy naszą wycieczkę do Jury i wracamy do Wilderswil.

najbliższe galerie:

 
France/Suisse
1pix użytkownik ramzes odległość 24 km 1pix
Street i. . . nie tylko
1pix użytkownik ak odległość 33 km 1pix
wolność, równość, braterstwo
1pix użytkownik marzenakn odległość 35 km 1pix
Nadwodne landszafciki - L'Isle sur le Doubs
1pix użytkownik ak odległość 38 km 1pix
Milka inaczej
1pix użytkownik violkad odległość 40 km 1pix
Francja: Barboux-francuski koniec świata
1pix użytkownik dreptak odległość 42 km 1pix

komentarze do galerii (33):

 
elise użytkownik elise(wpisów:984) dodano 06.10.2013 21:37

Piękne zdjęcia , pięknie opisane. Wróciłam do tej galerii po czasie, ponieważ wybieram się w tą okolice. Pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 24.08.2013 11:46

Kapitalne pokazałeś urokliwe zakątki a spacer po maleńkich uliczkach to duża przyjemność .Dziekuję i pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.07.2013 21:11

Hi,hi,ja tez mam problemy,polecam włoską nazwę jeziora Lago di Lucerna...brzmi ładniej:)))

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 14.07.2013 21:07

Skuza; "Vierwaldstättersee" - tak trudno tą nazwę wymówić, a cóż dopiero tam dojechać, ale wszystko przede mną. Dziękuję za radę.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.07.2013 20:59

Jacku ,polecam i Vierwaldstättersee koniecznie:)))

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 14.07.2013 20:58

Mgfoto, cieszy mnie ze zechciałaś odwiedzić moją galerię. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 14.07.2013 20:56

Kalino, nie mogę się doczekać Twoich albumów. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 14.07.2013 20:55

Surykatko; miło ze odwiedziłaś moja galerię. Pamiętam Twoje życzliwe rady gdy "raczkowałem" na OŚ. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 14.07.2013 20:53

Skuza: a Lucerna jeszcze jest przede mną bo nigdy tam nie byłem. Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 12.07.2013 23:41

Malownicze, wycacane miasteczka. A takie widoki jak na 40-41 wręcz uwielbiam - ruiny zamku wtopione w zielone wzgórza...
Bardzo fajna galeria. Pozdrawiam serdecznie :-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 10.07.2013 08:19

Pięknie podpatrzone,kawal tej Szwajcarii zjechałeś,ja dotarłam tylko do Lucerny,reszta jeszcze przed nami:)Pozdrawiam:)

kalina użytkownik kalina(wpisów:18) dodano 10.07.2013 00:51

Przyłączam się do tych wspaniałych komentarzy. Gratuluję pięknego albumu. Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.07.2013 19:45

Bardzo urokliwe miasteczko. Zaułki bardzo zachęcające. Miło się spacerowało :) Pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 08.07.2013 15:51

Magdar, Bartak, Kordula, Romana , Gabi; dziękuję za wizytę i życzliwe komentarze. Pozdrawiam i do zobaczenia na kolejnym "wirtualnym" szlaku.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 08.07.2013 13:13

Cudowne miejsca .Pozdrawiam :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 07.07.2013 22:46

Bardzo zachęcająco to wszystko wygląda, zwłaszcza liczne zakamarki. Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.07.2013 22:19

Klimatyczne bardzo miejsce:))

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 07.07.2013 22:04

Piękna i ciekawa ta "Twoja" Szwajcaria. Chętnie zobaczę i kolejną galerię :)
Pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 07.07.2013 10:30

Jacku, a ja jestem oszołomiona Twoim młodym ducho wiekiem. Tacy ludzie jak Ty, jw polaczeniu z tym co i jak przedstawiasz, dla mnie "facebookowe" lubię to.Tu na tym portalu jest więcej takich jak Ty i to jest fajne.
pozdr.
Gabi

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 07.07.2013 00:23

Paweller, jak kiedyś odwiedzisz Szwajcarię, czego Ci życzę, i ominiesz ośrodki dla snobów np. Zurich czy Davos to ona Cię na pewno nie zawiedzie. Pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 07.07.2013 00:20

Alez charakter maja te uliczki, zbudowane z samych perelek architektonicznych.
Bardzo, bardzo mi sie tu podoba, uliczki "psychodeliczne" chyba najbardziej:):):)
A dach tego domu na wprost, na 4 - jak z bajki:)
Pieknie pokazales Szwajcarie:)
Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 07.07.2013 00:04

Podobało się i to bardzo:) Lubię Szwajcarię (choć jeszcze tam nie byłem), ale pewnie kiedyś tam dotrę:)
Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 06.07.2013 23:53

Gabi, Halszko, Afrodyto: Oszołomiony Waszymi pochlebnymi opiniami, chyba przygotuję kolejna galerię ze Szwajcarii. Mały to kraj, ale górzysty i za każdą górą pojawia się coś nowego co może warto zobaczyć. Serdecznie pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 06.07.2013 23:47

Rozmusiaki, Pawle; urok ich miast i miasteczek wynika miedzy innymi z tego, że w XIX i XX wojny omijały ich wojny , czego najbardziej powinniśmy im zazdrościć. Pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 06.07.2013 21:35

Paniwu, Przemysławie: W przeciwieństwie do pięknych gór i miasteczek banki, zegarki i sery mnie nie zachwyciły bo w dobie globalizacji wszystko to mam "pod ręką" we Wrocławiu. Prawie na każdym rogu ulicy bank, lombardy zawalone szwajcarskim zegarkami po dostępnych cenach, a szeroki asortyment serów mogę kupić w pobliskim supermarkecie i tylko franków mi brak.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 06.07.2013 21:33

Kolejna bardzo ciekawa galeria.
Powtarzam za Afrodyta, smak i elegancja.
pozdr.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 06.07.2013 21:31

Bardzo urokliwe mają te miasteczka :)
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.07.2013 21:23

Wspaniały album zdjęć z ciekawymi opisami:) Przeglądam z wielką przyjemnością.Dziękuję za możliwość wirtualnego zwiedzenia tylu pięknych miejsc w Szwajcarii:) Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4279) dodano 06.07.2013 21:18

Pięknie i malowniczo. Lubię Twoje galerie, mają tyle smaku i elegancji. Zdjęcie nr.19 Super. Bardzo ciekawa prezentacja, która zachęca do oglądania.
Pozdrawiam serdecznie.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.07.2013 20:57

Piękna galeria. Ależ im zazdroszczę tych miasteczek.

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 06.07.2013 20:23

Jacku, z dużym zainteresowaniem obejrzałem twoją nową galerię. Piękne zdjęcia oraz ciekawe komentarze uzupełniają naszą wiedzę o dalekich krajach za górami i lasami. Podróże kształcą, a być może również oglądanie twoich galerii. Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 06.07.2013 18:41

Ale zamiast serów były zegarki. No - powiedzmy, zegary. Ja naliczyłem ich pięć. ;))

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:753) dodano 06.07.2013 18:25

Brawo, udana galeria i piękna wędrówka po mało znanych miejscach. Były nawet banki i franki - jak to w Szwajcarii, ale gdzie sery szwajcarskie?!! Pozdrowienia.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!