m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Plac i Meczet Beyazıt - plac to Forum Tauri z czasów rzymskich. Nie wiadomo dokładnie kiedy został wybudowany Meczet Beyazit i przez kogo. W źródłach podaje się dwie daty: okres panowania Bajazyda II 1481-1512, lub Hayrettina Paszy 1501-1506. Meczet jest przykładem klasycznej osmańskiej architektury meczetów. Dziedziniec otaczają kopuły oparte na porfirowych i granitowych kolumnach. W centrum dziedzińca znajduje się fontanna. W rogach meczetu znajdują się dwa minarety z jednym krużgankiem i ośmioma kolorowymi obręczami. Medresa Beyazıt to przykład typowej teologicznej szkoły muzułmańskiej. Cała dzielnica położona jest na wzgórzach, z których rozciągają się widoki zarówno na Morze Marmara, jak i na Złoty Róg. Na owych wzgórzach w czasach rzymskich wznoszono pałace i kościoły, a w czasach Imperium Osmańskiego - meczety i grobowce hierarchów imperialnych.
W opinii mieszkańców Stambułu dzielnica Fatih ma reputację okolicy bardzo religijnej i zamieszkałej przez ludność raczej konserwatywną. Odzwierciedleniem owej religijności są liczne meczety wpisane w panoramę Fatihu Mój ulubiony to malutki Rustem Pasa, wyłożony na zewnątrz i w środku ślicznymi niebieskimi kaflami. Meczet zbudowany jest na podium, ma plan czworokąta, kopuła wspiera się na łukach, łuki zaś, na filarach i kolumnach. Łuki dzielą wnętrze meczetu na trzy części, nawy boczne posiadają sklepienia łukowe. Wnętrze meczetu i część ścian zewnętrznych jest pokryta fajansem. Płytki wyprodukowano w İzniku, są zdobione motywami tulipanów i wzorów geometrycznych na białym tle. Ta widoczna na każdym kroku religijność to jeden z głównych uroków Stambułu. Najlepiej przekonajcie się o tym sami organizując kilkudniowy wypad do tego niesamowitego miasta :) To naprawdę przysłowiowy rzut beretem z Polski, więc  serdecznie polecam Co ciekawe, meczety - poza czasem modlitwy – są zazwyczaj puściutkie. Turyści walą do Błękitnego Meczetu (trzeba stać w kolejce żeby się do niego dostać, a ilość turystów w środku jest tak ogromna, że pierwsza rzecz jaką zauważa się po wejściu do środka jest woń spoconych stóp tej masy ludzi), podczas gdy Fatih ma jeszcze całą masę innych, równie pięknych meczetów min takich jak Rustem Pasa. Meczet położony jest bardzo blisko Nowego Meczetu i Bazaru Egipskiego.
Nie jest łatwo do niego trafić, bo wejście do niego nie jest oczywiste. Wychodząc z Bazaru Egipskiego (Spice Baazar) w kierunku zachodnim należy szukać schodów prowadzących w dół lub idąc główną ulicą po której poruszają się samochody należy wypatrywać kamiennych fontann służących do rytualnych ablucji. Plac Eminönü - tętniący życiem plac w centrum dzielnicy, rozpościera się nad nim charakterystyczny zapach ryb. Niestety, przedzielony arterią drogową, co utrudnia swobodne poruszanie się po placu. Tu znajduję się Nowy Meczet i Targ Egipski. Budowa meczetu trwała ponad 60 lat. Prace nad meczetem rozpoczęto w 1597. Bazar Egipski nazywany również Korzennym to po turecku Mısır Çarşısı. W języku tureckim słowo Mısır oznacza właśnie Egipt, ale również... kukurydzę. Zbieżność nazw nie jest tu przypadkowa - to właśnie z Egiptu sprowadzano w dawnych czasach do Turcji zboża, przyprawy, wonności i hennę. Towary te były przywożone galeonami do portu w Istanbule, a następnie sprzedawane na Bazarze Egipskim. Więcej o bazarach w Stambule w galerii http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=20969 Okolice mostu Galata to krańce dzielnicy od strony Syulatnahmet. Most przecina zatokę Złoty Róg. Znany jest również pod nazwami Nowy Most, ponieważ zaczyna się przy Nowym Meczecie Najpiękniejszy widok na dzielnicę Fatih jest z drugiej strony Zatoki Złoty Róg. Wieczorny spacer przez Most Galata wynagrodzi trudy.
Panoramę dominuje oświetlona sylwetka Meczetu Sulejmana. Meczet Sulejmana - świątynia muzułmańska w Stambule w Turcji, wybudowana za panowania Sulejmana Wspaniałego na trzecim z siedmiu wzgórz Stambułu, w obrębie murów miejskich, na zboczu schodzącym do Złotego Rogu.   Po Błękitnym Meczecie jest drugim co do wielkości meczetem w mieście. Budowniczym meczetu był jeden z najznakomitszych budowniczych epoki osmańskiej, Sinan. Budowa trwała od 1550 do 1557 roku; przeciągała się, ponieważ Sinan w tym samym czasie kierował innymi budowami. Wobec nieustannych napomnień sułtana, Sinan zniecierpliwiony uwagami dokończył meczet w kilka miesięcy. W nagrodę, podczas ceremonii otwarcia meczetu, otrzymał od sułtana złoty klucz. Meczet zbudowano w stylu bizantyjskim, na wzór stojącej naprzeciwko Hagii Sofii.
Gdy w 1660 meczet strawił pożar, na rozkaz sułtana Mehmeda IV architekt Fossati odbudował go, nadając mu styl barokowy. Meczet postawiono na specjalnym fundamencie, złożonym z cystern wypełnionych wodą, dzięki którym budynek jest odporny na trzęsienia ziemi. Stoi w ogrodzie o wymiarach 200 na 140 m. Dookoła meczetu znajdują się budynki, które również zaprojektował Sinan: szkoła teologii, hamam, karawanseraj, szkoła medyczna, kuchnia. Po południowej stronie meczetu znajdują się fontanny do ablucji. Na dziedziniec zachodni wiodą trzy bramy. Sam dziedziniec jest otoczony 24 kolumnami: białymi, różowymi i porfirowymi, wspierającymi 28 kopuł. Nad oknami meczetu wychodzącymi na dziedziniec, po podbiciu Węgier umieszczono płyty fajansowe z arabskimi inskrypcjami z Koranu, dotyczącymi podbojów. Meczet ma cztery minarety: dwa z nich mają trzy krużganki, dwa pozostałe po dwa. Zgodnie z legendą, Sinan zbudował cztery minarety, ponieważ Sulejman był czwartym sułtanem po zdobyciu Konstantynopola, natomiast dziesięć krużganków symbolizuje, że jest dziesiątym sułtanem z dynastii. Medresa przy meczecie Sulejmana. Ponadto Fatih to siedziba dwóch uniwersytetów Stambulskich - główna brama jest okazała - kampus zwiedzać można tylko w niedziele. Obecnie posiada 17 wydziałów i skupia 70 tys. studentów oraz 6 tys. pracowników naukowych. Podawana w części źródeł data 1453 jako rok założenia uniwersytetu jest myląca. W roku tym Mehmed II Zdobywca utworzył w Stambule federację kilku szkół religijnych (medresa), zwaną külliye. Ani jednak w zakresie nauczania ani w swej strukturze, metodach i celach badawczo-poznawczych nie przypominała ona zupełnie uniwersytetu europejskiego. Niemniej data 1453 umieszczona została w herbie Uniwersytetu Stambulskiego.
Od XVIII wieku Stambuł rozrastał się gwałtownie, wychodząc poza obszar wyznaczany przez mury miejskie, a Fatih ulegał przekształceniu w dzielnicę mieszkalną, którą jest po dziś dzień. Proces transformacji przyspieszyły liczne pożary, które strawiły większość drewnianych domostw, jak również trzęsienie ziemi z 1766 roku, które zburzyło meczet Fatiha (następnie odbudowany). Obecnie zachowało się zaledwie kilka domów drewnianych, większość zabudowy to nowoczesne, betonowe bloki mieszkalne. Zamieszkuje je w znacznym stopniu ludność robotnicza, gdyż klasy średnie i wyższe przeprowadziły się do nowoczesnych osiedli apartamentowców po azjatyckiej stronie miasta. Jeden z najpiękniejszych w Stambule -  Meczet sułtana Selima Tonacja wnętrz jakby spokojniejsza, subtelniejsza. Granice dzielnicy Fatih wyznaczają rzymskie mury miejskie wzniesione przez cesarza bizantyjskiego Teodozjusza II.
 To musiało robić wrażenie na tych napastnikach, którzy odważyli się podejść pod mury Konstantynopola. Zbudowane w V wieku przez cesarza Teodozjusza mury składały się z dwóch łańcuchów umocnień (w układzie fosa, mur zewnętrzny o wysokości ponad 7 metrów, droga dla wojska, mur wewnętrzny o wysokości 12 metrów) o długości 6,5 kilometra, z 192 wieżami i 11 bramami. Zamykały cały półwysep od zachodu, tworząc z niego niezdobytą (do czasu) twierdzę. Umocnienia od strony Złotego Rogu (zatoki głęboko wcinającej się w ląd, tworzącej coś na kształt szerokiego, lejkowego ujścia rzeki) były słabsze, ale wejścia do Złotego Rogu strzegł przecież łańcuch przeciągnięty w poprzek zatoki, który uniemożliwiał wpłynięcie do niej floty. Monumentalne umocnienia zbudowano z kamienia i cegły, układanych regularnie na przemian. Kościół św. Zbawiciela na Chorze znajduje się z dala od większości atrakcji Stambułu, chociaż wciąż w ścisłym centrum, w obrębie murów Teodozjusza. Ale nie było tak zawsze - powstał w V wieku, w czasach Justyniana, jako kaplica położona za murami, na wsi (khora po grecku to właśnie wieś). Meczet Fatih jest pierwszym dużym, sułtańskim meczetem zbudowanym po zdobyciu miasta przez Turków.  Meczet został zbudowany na rozkaz sułtana Mehmeda II, prawdopodobnie przez architekta greckiego pochodzenia: Atik Sinana w latach 1463- 1471. Do czasu wybudowania Meczetu Sulejmana był to największy meczet w mieście.
Bizantyjski kościół zbudowany ok. 1200r., prawdopodobnie pod wezwaniem Theotokos
Kyriotissa (Matki Bożej Tronującej), po podboju tureckim został zamieniony na
meczet i funkcjonuje do dziś pod nazwą Kalenderhane Camii. Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu dzielnicy Fatih jest Akwedukt Walensa z IV wieku n.e. W czasach Konstantynopola dostarczał wodę do miasta. Zbudowano go w 375 roku na rozkaz cesarza rzymskiego Walensa. Akwedukt leży między trzecim a czwartym wzgórzem Półwyspu Historycznego. Woda była sprowadzana z Lasów Belgradzkich do fontanny na Placu Beyazit. Stamtąd woda była rozprowadzana po całym mieście. Akwedukt ma wysokość 20 m. Akwedukt został odrestaurowany w XVII wieku. Z akweduktu zachował się do dzisiaj 200 m odcinek w Beyazit oraz 600 m przy Unkapani.
Na koniec ruiny meczetu Helvacı jako pamiątka zaprzeszłych czasów na koniec.

Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
STAMBUŁ - ALEJA NIEPODLEGŁOŚCI  NOCĄ...
1pix użytkownik agata odległość 0 km 1pix
Stambuł - Kryty Bazar
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
Delegacja w Turcji - 2011
1pix użytkownik aniol_z_agh odległość 1 km 1pix
Stambuł - Carsamba, Balat, Fanar
1pix użytkownik zibid odległość 2 km 1pix
TURCJA Stambuł
1pix użytkownik paweller75 odległość 2 km 1pix
Stambuł - Sultanahmet
1pix użytkownik zibid odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (19):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 13.07.2013 08:39

Paweł - Błękitny Meczet i Hagia Sophia to podstawa ale reszta te z jest godna uwagi. No i zwiedzających mniej - jak chcesz poczuć klimat to nie w błękitnym czy w sofii. Np. Rustem Pasa przy bazarze egipskim jest godny uwagi - polecam tam wpaść.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 12.07.2013 23:39

Wnętrza meczetów rewelka; chętnie bym tam wrócił i zobaczył coś więcej, niż tylko Błękitny Meczet i Hagię Sophię:)
Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 12.07.2013 20:37

nola - trza powtórzyć !.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 12.07.2013 20:35

skuza, magdar, marcin - dzięki i pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 12.07.2013 19:54

ładnie pokazane. ciekawie się oglądało.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 12.07.2013 18:48

madelaine - dzięki - ruszaj śmiało. Miasto jest warte grzechu. Mi wszystkiego nie udało się zobaczyć. Rejs na Wyspy Książęce jest podobno super - całą azjatycka strona do zobaczenia. Jest co robić.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 12.07.2013 12:32

Wnętrza meczetów wspaniałe .Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 11.07.2013 23:32

Po Twoich galeriach z Istambulu widać ,ze byleś tam więcej niż 2 dni,powstał całkiem fajny przewodnik,jestem pewna ,ze niejeden Obieżyświat z niego skorzysta:)))Podoba mi się bardzo:)Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6834) dodano 11.07.2013 00:17

Piękne zdjęcia:) Zwłaszcza wnętrza meczetów i nocne:)
Meczety w Stambule należą do najpiękniejszych jakie w życiu widziałam. Poza Błękitnym jest dokładnie tak jak piszesz, cisza i spokój i można dowoli się zachwycać tymi cudownymi wnętrzami, tylko przyodziać się trzeba odpowiednio. Długa kieca i własna chusta na głowę - odrazu inaczej na nas patrzyli:)
Ja przynajmniej tak robiłam, siadałam sobie na dywanie i się gapiłam;) Kurcze jak tam było pięknie:)
pozdrawiam:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.07.2013 23:08

Zibid, zachęcasz niesamowicie, obejrzałam wszystkie Twoje galerie ze Stambułu i jestem pod wrażeniem. Nikt dotąd tego miasta w ten sposób nie pokazywał, większość ludzi tam wpada, zalicza w 1-2 dni główne atrakcje i jedzie dalej. Stambuł marzy mi się od dawna i wiem, że też zawitam tam co najmniej na tydzień. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 10.07.2013 21:21

Satan nie dziwię się - ja byłem 7 dni i też bym jeszcze raz tam pojechał.
Tama - polecam
baracuda77 - tobie również polecam
izka - ponura nie ponura - to meczet Fatih - wizytówka dzielnicy a że deszczowo było to i .... ponuro wyszło :)
ula - dzięki - nocniki także najbardziej lubię
afrodyta, kacpi - dzięki

satan użytkownik satan(wpisów:3304) dodano 10.07.2013 16:59

Tylko liznąłem Stambuł, ale bakcyla chwyciłem, na 100% wrócę ;-)
Super pokazałeś te miejsca,

pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 10.07.2013 15:09

Jeszcze tam nie dotarłam,ale wygląda zachęcająco:23 fajny kadr,28 z fajnym światłem;)Pozdrawiam

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 10.07.2013 14:15

acha - Zibid, za ponura ta wizytówka...

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 10.07.2013 14:08

niby Zibidowo, ale jakoś nie Zibidowo. Przywyczaiłeś mnie do soczystej zieleni i niebieskości :-)
ale jak zwykle dobra robota, staranna galeria.
Pozdrawiam!

kacpi użytkownik kacpi(wpisów:185) dodano 10.07.2013 12:57

Jak dla mnie Stambuł to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie!

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4238) dodano 10.07.2013 10:49

Bardzo lubię meczety. Pamiętam te egipskie, choć te wydają mi się bardziej bogato zdobione. Zdj. 3,23,41 znakomicie pokazane. Bardzo ciekawa galeria, interesujące opisy.
Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 10.07.2013 08:43

Bardzo żałuję bo jeszcze nigdy mnie w meczecie nie było, wnętrza piękne.
Z chęcia bym sobie taki stambulski przegląd zrobiła.
Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 10.07.2013 08:27

Jak zawsze perfekcyjne kadry.
Piekne zdjęcia wnetrz i oczywiście moje ulubione , nocne:)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!