m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Prawdziwym sercem miasta jest reprezentacyjny bulwar Ring. Został on wytyczony w II poł. XIX wieku, w miejscu zburzonych fortyfikacji miejskich. Naturhistorisches Museum (Historii Naturalnej) od strony Ringu Na Muzeum znajdujemy piękne zdobienia w postaci wysokich figur. Dziś Ringstrasse składa się z ośmiu odcinków: Schottenring, Dr Karl Renner Ring, Burgring, Opernring, Kartner Ring, Schubertring, Parkring i Stubenring, a każdy z nich otoczony jest okazałymi gmachami i zielenią. Gmachy obu muzeów (Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuki) są dziełem Gottfrieda Sempera (1803-1879) i Karla Freiherra von Hasenauera (1833-1894). Budynki były wznoszone w stylu włoskiego neorenesansu w latach 1872-1891 i są praktycznie identyczne. Kunsthistorisches Museum (Historii Sztuki), PLAC MARII TERESY (Maria-Theresienplatz) Przechodząc od strony Hofburga przez Burg-ring trafiamy na wyjątkowy plac. Jest to Plac Marii Teresy, na środku którego stoi pomnik cesarzowej .Cesarzowa siedzi na tronie trzymając w lewej dłoni zwój Sankcji Pragmatycznej z 1713 roku. Dokument ten umożliwił jej przejęcie władzy nad imperium habsburskim.
Przestrzeń placu wytyczono w 1819 roku. Łączy Ringstrasse z Dzielnicą Muzeów. Centralne miejsce w otoczeniu barokowego ogrodu zajmuje Pomnik Marii Teresy. Pomnik jest dziełem niemieckiego rzeźbiarza Kaspara von Zumbuscha (1830-1915), który wykonał go w roku 1889. Jeźdźcy to generałowie: Duan, Laudon, Traun i Khevenhüller. Dolna część pomnika:Grupa stojąca w centrum przedstawia: kanclerza Kunitza, księcia Liechtensteina, hrabiego Haugwitza i osobistego lekarza Marii Teresy - von Swietena. Reliefy upamiętniają szesnastu wybitnych ludzi z epoki cesarzowej, m.in.: Glucka, Haydna i Mozarta. Po obu stronach placu znajdują się  muzea. Po lewej mamy Kunsthistorisches Museum (Historii Sztuki), a po prawej Naturhistorisches Museum (Historii Naturalnej) Na Placu znajdują się dwie przecudnej urody fontanny.
...i obie działają :)))) Burgtor- Brama Zamkowa na Placu Bohaterów, monumentalne wejście do pałacu cesarskiego Hofburga. Jest to pomnik ku czci bohaterów narodowych Austrii z czasów wojny 1914-1918. Naturalnie do obu muzeów wstęp płatny.Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu to czwarta co do wielkości galeria świata. Jego zbiory to efekt pasji kolekcjonerskiej kilku generacji rodziny Habsburgów, uzupełniony w 1918 r. o zbiory domu d’Este. Gromadzone przez wiele lat przedmioty zostały udostępnione publiczności po wybudowaniu gmachu muzealnego przy Ringstrasse. Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki ma jeden z największych i najpiękniejszych zbiorów dzieł sztuki na świecie. Poza malarstwem ekspozycja zawiera bogatą kolekcję sztuki starożytnej, rzemiosła artystycznego i numizmatów. Pierwsze Muzeum [Historii Sztuki], ma czwartą co do wielkości kolekcję malarstwa na świecie; zbiory starożytnych dzieł egipskich, rzymskich i greckich. Każdy z bliźniaczych budynków Muzeum, zwieńczony jest wysoką kopułą, posiada fasadę z kolumnami i półpilastrami oraz ozdobione są posągami . Drugie Muzeum [Historii Naturalnej],zawiera Vivarium (terrarium, ptaszarnia, akwarium tropikalne), sale z minerałami i kamieniami szlachetnymi, kolekcje meteorytów, dział paleontologiczny, skamielin i kultur prehistorycznych (m.in. figurka Wenus z Willendorfu). Znajdziemy tu też kolekcję broni, biżuterii i sprzęty z grobów, a także dział zoologiczny.
Za pomnikiem Marii Teresy, wyrasta  kolejna perełka, którą jest MuseumsQuartier (Dzielnica Muzeów) - największy kompleks kulturalny Europy i jeden z 10 największych na świecie.W tłumaczeniu na język polski to Dzielnica Muzealna lub Dzielnica Muzeów. Otto Glöckel  - Wiedeński Instytut Psychologii Otto Glöckel (1874-1935). Jakob Reumann, Victor Adler, Ferdinand Hanusch: Burmistrz [Burgemeester] Jakob Reumann (1919-1923); W 1905 roku, Victor Adler został deputowanym dolnoaustriackiego sejmu krajowego i członkiem Izby Deputowanych austriackiej Rady Państwa;Ferdinand Hanusch - polityk, socjalista, Socjaldemokratyczna Partia Austrii SDAPÖ Przy alei Dr Karl Renner Ring usytuowany jest Park Ratuszowy, a z czterech stron otaczają go jedne z najbardziej okazałych gmachów Wiednia: barokowy Teatr Zamkowy, renesansowy Uniwersytet, neoklasycystyczny Parlament i utrzymany w stylu flamandzkiego gotyku Nowy Ratusz Miejski.
Naprzeciwko Parlamentu stoi okazała Fontanna Pallas-Athene-Brunnen. Fontanna Pallas-Athene-Brunnen znajduje się przy bulwarze Ringstrasse, przed siedzibą Parlamentu. Została ona wzniesiona w latach 1893 - 1902 przez trojkę architektów Carla Kundmanna, Josefa Tautenhayna i Hugo Haerdlta. Gmach Parlamentu. Monumentalna fontanna Pallas Ateny z alegoriami austriackich rzek, kariatydy na wzór Akropolu wzniesiona w 1902 r. Neoklasyczna konstrukcja z 1883 roku, z frontowym fryzem przedstawiającą Franciszka Józefa wręczającego swym poddanym konstytucję. Fontanna przedstawia alegorie czterech wielkich rzek - Dunaju, Łaby, Innu i Wełtawy.
Opuszczając obszerny plac Parlamentu, zza obfitej zieleni oczom naszym ukazuje się strzelista wieża Ratusza. Tuż obok gmachu Parlamentu, na Dr. Karl-Leuger-Ring, rozciąga się Rathaus Park. W samym środku parku na Rathausplatz, mieści się neogotycki Neues Rathaus (Nowy Ratusz Miejski). Można odpocząć przy fontannach, patrząc na piękne palmy wystawione w donicach oraz na liczne monumenty, pomniki i cudowną roślinność. Karl Renner (ur. 14 grudnia 1870 w Dolní Dunajovice na Morawach, zm. 31 grudnia 1950w Wiedniu) - austriacki polityk, naukowiec socjolog prawa, jeden z teoretyków austromarksizmu. W latach 1918-1920 był pierwszym kanclerzem republikańskiej Austrii. Po II wojnie światowej od kwietnia do grudnia 1945 roku ponownie sprawował urząd kanclerza. Następnie w latach 1945-50 był prezydentem Austrii. Pochodził z biednej rodziny chłopskiej, ale ze względu na jego wrodzone zdolności umożliwiono mu naukę i studia. Studiował prawo na Uniwersytecie Wiedeńskim w latach1891-1896. Ratusz Wiedeński został wybudowany w II połowie XIX wieku i od początku stał się centrum administracyjnym austriackiej stolicy. Ta neogotycka perełka architektoniczna została zaprojektowana przez Friedricha von Schmidta. Obecnie w Ratuszu mieści się siedziba burmistrza oraz Rady Miejskiej Wiednia, a jednocześnie władz kraju związkowego. Elementem wyróżniającym budowlę jest strzelista, 100-metrowa wieża zwieńczona posągiem nazywanym Żelaznym Człowiekiem. ...a ja zrobiłam zdjęcie pięknego Ratusza i przyglądałam się, jak dwóch facetów walczy z jednym kuflem piwa :))))
Przed Ratuszem znajduje się rozległy plac ratuszowy z posągami ważnych osobistości, które przysłużyły się dla miasta. W tym miejscu odbywały się niegdyś musztry i parady wojskowe. Dziś organizuje się tu wiele imprez, takich jak np. jarmarki świąteczne i kiermasze. Architektoniczna perła Wiednia - Burgtheater Burgtheater to wiedeński teatr i jedna z najbardziej prestiżowych scen w krajach niemieckojęzycznych, położony przy słynnym bulwarze Ring. Pierwszy gmach teatru powstał za panowania cesarzowej Marii Teresy w roku 1741. W wieku XIX zastąpiono go nowym budynkiem zaprojektowanym przez architektów Karla von Hasenauera i Gottfrieda Tempera w stylu renesansowym. Teatr wyróżniał się częścią główną i bocznymi skrzydłami z olbrzymimi klatkami schodowymi i bogato zdobioną fasadą. Po zbombardowaniu w czasie II Wojny światowej uległ on poważnemu zniszczeniu, a zwłaszcza scena główna. Odbudowano go zachowując oryginalną formę i elementy architektoniczne i obecnie w teatrze wystawiane są jedne z najciekawszych sztuk w Wiedniu. Stolica Austrii to jedno z najpiękniejszych miast Starego Kontynentu. Urokliwe i pełne perełek zabytkowej architektury uliczki wiedeńskiego starego miasta kuszą niezwykłą atmosferą i przyciągają miłośników historii, sztuki i wspaniałej kawy.
Wiedeń jest miastem pełnym uroku i poza znamiennymi charakterystycznymi zabytkami, które odcisnęły piętno na kulturze jest tu też sporo mniej znaczących ale równie pięknych miejsc. Ambasada Księstwa Liechtensteinu mieści się przy Löwelstraße 8/7 Po drugiej stronie ulicy znajdują sie ogrody Volksgarten
Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiedeń jest znaczącym ośrodkiem kultury europejskiej. Oprócz licznych muzeów, teatrów i galerii sztuki, znajduje się tu wiele atrakcji turystycznych, które postaram się pokazać w następnej galerii.

najbliższe galerie:

 
Sylwester w centrum Wiednia 1
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Wiedeń
1pix użytkownik raul odległość 0 km 1pix
WIEDEŃ -  HOFBURG
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Palmenhaus Wien
1pix użytkownik admian odległość 0 km 1pix
Wiedeń
1pix użytkownik afredx odległość 0 km 1pix
Austria_2008 (03) - WIEDEŃ/Skarbiec
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
heidelberg użytkownik heidelberg(wpisów:19) dodano 28.12.2017 20:43

Jestem zachwycona Wiedeńską Galerią zdjęciową Afrodyty. Profesjonalizm w każdym calu - baczne oko i ogromna wiedza.Dziękuję za wspaniałe opisy zdjęć. Czasami z nich korzystam przy opracowywaniu swych podróżniczych albumów. Przepięknie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 14.07.2013 00:43

skuza - Mam w archiwum dość, żebyś nacieszyła oko. Jeśli chodzi o motywy, to cały Wiedeń jest wielkim motywem, ze swoimi detalami, figurkami, zdobieniami i fontannami.Jeszcze będzie co oglądać.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 14.07.2013 00:41

rozmusiak - Niezaprzeczalnie jest piękne i bardzo czyste.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 14.07.2013 00:40

popekpawel - Wiedeń, to piękne miasto i przede wszystkim bardzo czyste. Kamienice są piękne, bardzo zdobione. Mnie osobiście Wiedeń bardzo się podoba.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 14.07.2013 00:37

paweller75 - Miałam szczęście, że była w pełnej krasie. Jak byłam w Wiedniu chyba w 2006 roku, była cała zasłonięta.
Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.07.2013 16:27

Przestrzenny ten Wiedeń nawet na starym mieście,chętnie poszukałabym tam wąskich uliczek ,zakamarków i ciekawych motywów do fotografowania...masz może co nieco w archiwum ? Pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 13.07.2013 15:43

Piękne to miasto być musi ...
Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 13.07.2013 12:44

Kurde. Ładne jest to miasto. Wielkie, a jednak wszystko takie odpicowane.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 12.07.2013 18:03

Fontanna przed parlamentem rewelka, fotka 26 the best:)
Ratusz z tą strzelistą wieżą też mi się podoba:)
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 12.07.2013 12:49

To tylko fragment zabytków. Wiedeń szczyci się ogromem zabytków, które warto poznać i zobaczyć.
Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 12.07.2013 12:38

Wspaniałe zabytki .Niestety nie byłam jeszcze w tym mieście .Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!