m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Wyruszyliśmy z Svolvær,po drodze zatrzymujemy się na krotko w Kabelvåg. Miejscowość powstała jako Vågan na początku XII w. W pobliżu znacznie wcześniej istniała osada Vågar, pierwsze znane miasto w północnej Norwegii. Pierwsze osadnictwo datuje się tu na mniej więcej na okres epoki kamienia. Również w pobliżu ok. 900 lat temu zbudowano jeden z pierwszych kościołów w północnej Norwegii. Vågan kirke Kościół został zbudowany w 1898 roku w neogotyckim stylu wzniesiony zamiast poprzedniego budynku z 1798. Ze względu na ich rozmiar z miejsca dla 1200 wiernych jest także nazywany Lofotkatedralen. Jest to największy drewniany kościół na północ od Trondheim .
 Kolorowe domki (rorbuer), łodzie,sztokfisze to rzecz normalna. Zaskoczyć mogą w zamian za to białe, piaszczyste plaże i lazurowa woda. Kolor tych wód oraz drobny biały piasek plaż można porównać do widoku Karaibów. Brakuje tylko palm i wyższej temperatury,bo 23°C to na Karaibach mróz:) Natomiast ostre granie Lofotów przypominają pejzaż alpejski, choć wynurzają się z Morza Norweskiego. Gładkie i wysokie skały (ok. 1000 - 1200 m wysokości), zbudowane z granitów i sjenitów, niemal pionowo wyrastają z krystalicznie czystych, turkusowych wód. Lofoty do niedawna były odcięte od świata. Można było dostać się na nie wyłącznie promem. Dziś można na nie dotrzeć nową drogą (E10). Pomiędzy wyspami można poruszać się nie tylko dzięki połączeniom promowym, ale także dzięki wspomnianej już drodze oraz licznym mostom i tunelom. Henningsvaer to niezwykle urokliwa mala wioska rybacka,
... która leży na małej wysepce, w kolorowej zatoce. Ponieważ z głównymi wyspami połączono ją mostem dopiero w 1981 r., wygląda jakby cywilizacja i współczesność jej nie tknęły, Chociaż od tego czasu powstało dużo nowych budynków, ....zachowano jednak styl i charakter wioski. Mnie zauroczyła,.. ...spacer pomostem nad brzegiem zatoki był pełen niespodzianek.
Pamiątkową czapeczkę można kupić w punkcie informacyjnym,tu tez uzyskacie wszelkie foldery i informacje o Lofotach,można również wykupić wycieczki,nurkowanie itp. atrakcje. W starszej części wioski zachowały się charakterystyczne czerwone rorbuer (domki rybackie na palach), skąpane w słońcu dalekiej północy,to widok zwany przez niektórych „Wenecją Północy”. Tradycyjna rybacka chata rorbu stała się ostatnio niezwykle popularnym miejscem noclegu. Dlatego wiele z nich, pierwotnie raczej spartańsko wyposażonych, zostało zmodernizowanych pod kątem wymogów współczesnej turystyki. Domek rorbu można wynająć niemal w każdym zakątku archipelagu, posiadającym własną przystań. Niektóre z nich zachowały jeszcze swój pierwotny, surowy charakter, a przebywając w środku odnosi się wrażenie, że czas cofnął się o sto lat.
Wprawdzie w wodach północnego Atlantyku w pobliżu Lofotów poławia się halibuty, karmazyny, czarniaki czy łupacze, to jednak od ponad tysiąca lat miejsce to jest prawdziwym królestwem dorsza. Tradycja połowu dorsza przetrwała do czasów współczesnych. Każdej zimy na Lofoty ściąga potężna flotylla ponad 30 tysięcy kutrów, by przez parę miesięcy oddawać się bezwzględnej walce z żywiołem i rybą. Lofoty to również jedyne miejsce na świecie, gdzie warunki klimatyczne pozwalają na suszenie ryb w tradycyjny sposób na drewnianych stelażach rozstawionych w portach, przed chałupami lub na płasko wyniesionych wzgórzach. Pod koniec lutego i w marcu lasy drewnianych konstrukcji wypełniają się zwisającymi kaskadowo rybimi tuszami.Po tygodniach suszenia powstanie z nich sztokfisz jedno z najbardziej znanych i cenionych na całym świecie wcieleń dorsza, znanego także jako bacalao (po hiszpańsku), bacalhau (po portugalsku) i bacalla (po włosku).  Sztokfisze to bardzo twarde, wysuszone dorsze, które trzeba przez kilka dni moczyć, by nadawały się do spożycia. Suszy się je na powietrzu, po zimie. Nawet jedna noc z przymrozkami może zniszczyć cały połów. Trzeba więc przewidzieć dni bez mrozu i zdążyć wysuszyć rybę. ...tu wykorzystano go za kołatkę:)
Tak wysuszona ryba traci 80 % wagi i ma 5-krotnie większą wartość odżywczą niż ryba świeża. W ten sam sposób próbowano suszyć ryby w innych krajach, jednak nigdzie nie udało się to tak, jak na Lofotach. Tajemnica tkwi w powietrzu, które nie może być za suche, za to relatywnie chłodne, a zarazem na tyle ciepłe, by mięso nie zamarzało. Oprócz dorsza na Lofotach suszy się też inne ryby. Można z nich ugotować zupę rybną oraz wyprodukować nawet chipsy, które doskonale smakują z piwem,zakupiłam je w tym małym sklepiku,zjeść najlepiej na miejscu,bo do transportu ze względu na zapach się nie nadają. W ostatnich latach u wybrzeży Lofotów pojawiły się kraby królewskie.Ogromne skorupiaki pochodzące z okolic Kamczatki. Na północnoeuropejskie wybrzeże trafiły przeniesione przez radzieckich ichtiologów w latach 60 - podobno z rozkazu samego Stalina, który w ten sposób zamierzał ożywić dno w pobliżu Murmańska, by walczyć z głodem w Związku Radzieckim. Stąd często kraby królewskie nazywane są krabami Stalina. W ciągu ponad 40 lat przewędrowały kilkaset kilometrów z okolic Murmańska do norweskich fiordów i Morza Norweskiego,złowiono je również w Morzu Północnym w okolicach wyspy Sylt,kto wie może i w Bałtyku tez kiedyś zamieszkają:)))


 Ich populacja rozprzestrzenia się na południe i według naukowców za 150 lat dotrze do Gibraltaru. Po drodze kraby zjadają wszystko, co napotkają, a szczególnie ikrę ryb gromadnic, stanowiących główne pożywienie dorszy. Te wielkie zwierzęta, osiągające rozpiętość do dwóch metrów i wagę do dwunastu kilogramów, to tykająca bomba ekologiczna...ostrzegają naukowcy.
Mile spędzone popołudnie w tej perełce Lofotów powoli się kończy. Wracając na parking próbuję jeszcze sfotografować nieodłączny element krajobrazu,drewniane rusztowania do suszenia dorsza.Moze ktoś je dojrzy w okolicach tego czerwonego domu:) Miałam nadzieje ,ze uda mi się sfotografować jeszcze jakieś drapieżne ptaszysko...udało się:) Henningsvaer czeka na turystów cały rok.Sa hotele i ocieplane rorbuer. Prawdziwy charakter Lofotów można poznać jednak poza sezonem, ..... kiedy mają tu miejsce tradycyjne połowy dorsza.
Tez chętnie bym zobaczyła,tysiące kutrów rybackich i setki ton dorsza,rozkoszowałabym się smakiem świeżego dorsza ,kawioru i wątróbek.Spróbowała języka dorsza pieczonego w panierce Problem jednak w tym, że przypada on w samym środku zimy. I to wszystko kilkaset kilometrów za kołem podbiegunowym, czyli tam, gdzie dzień jest krótki albo w ogóle go nie ma. Wprawdzie lofocka zima może dać się we znaki nie tylko ze względu na zdarzające się tu niskie temperatury, opady śniegu, silne wiatry i sztormy, ale dzięki sąsiedztwu ciepłych wód klimat jest tu znacznie łagodniejszy, niż wskazywałaby na to szerokość geograficzna. Jednak te wszystkie niedogodności wynagradza zorza polarna,tak przekonywała nas przewodniczka, ...powiedziała również,że kto raz odwiedził to magiczne miejsce jeszcze tu wróci, bo nie łatwo jest się uwolnić od wspomnień spektakularnych widoków morza, fiordόw i gόr jednocześnie. ...może ma i racje:)))

najbliższe galerie:

 
Lofoty - lipiec 2007
1pix użytkownik andred odległość 13 km 1pix
 Lofoty
1pix użytkownik irena2005n odległość 17 km 1pix
NORWEGIA-LOFOTY cz.2
1pix użytkownik olaf43 odległość 18 km 1pix
Lofoty - Svolvær
1pix użytkownik skuza odległość 18 km 1pix
NORWEGIA-LOFOTY cz.1
1pix użytkownik olaf43 odległość 18 km 1pix
Lofoty-Norwegia cz. 6
1pix użytkownik olaf43 odległość 19 km 1pix

komentarze do galerii (59):

 
wojzsl użytkownik wojzsl(wpisów:277) dodano 14.12.2013 21:46

Tam to dopiero jest surowe życie. Ciekawie opowiedziane. Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.12.2013 23:38

Olaf43,suszonego dorsza próbowałam w postaci czipsów,cena za 100 g była moim zdaniem wygórowana,a smakowo nie powalało,co innego z zapachem....Norwegowie twierdza ,ze pachną na pieniądze:)))Lubie natomiast potrawy przygotowane na ciepło ze stokfisza,szczególnie Portugalczycy potrafią wyczarować z niego niezłe dania,ponoć na każdy dzień roku maja inny przepis:)Pozdrawiam:)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 29.11.2013 20:57

hej :) ładnie pokazałeś Lofoty :) nie wiem czy próbowałeś te suszone dorsze i nie wiem czy wiesz, że to ich przysmak jest i bardzo drogi taki suszony dorsz :)
ja miałam okazję w tamtym roku spróbowac takiego dorsza i szczerze to jadłam lepsze rzeczy :) ale do piwa nadaje się bardzo :)
to prawda że tam chyba najwięcej ich jest i zapach tez jest okropny i to bardzo :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 03.08.2013 23:46

Mieczysaw,dobry pomysł,są tam jeszcze niezamieszkałe wysepki:)))Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 03.08.2013 23:44

Magdar,tylko kościół ? Pozdrawiam:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 01.08.2013 08:53

Piekna to twoja perełka. Liczne małe wysepki pięknie się prezentuje.Chętnie taką jedna zarezerwowałbym dla siebie.Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 31.07.2013 10:43

Uroczy kościół.Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 30.07.2013 23:11

Gimper,nie można mieć wszystkiego na raz w Norwegi,pogoda jest tam tak zmienna,ze na pewno trafi Ci się dużo słonecznych godzin,kiełbaskę polecam,a kraby pychotka:)Pozdrawiam:))

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 30.07.2013 11:14

Po raz kolejny przekonuje się że przyszłoroczny wyjazd do Norwegii to dobry wybór jedyny problem to pogoda. Bardzo dobra galeria z przyjemnością sprawdzę czy te widoki to prawda a jeśli chodzi o kuchnie to od dawna mam ochotę na tego kraba , kilka dni temu jadłem kozę to może i jakaś kiełbaska z renifera się trafi

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.07.2013 20:22

Satan,tez byłam w sierpniu,być może trafi Ci się dobra pogoda,czego Ci serdecznie życzę:))
O potrawce z języków dorsza tylko słyszałam,nie było okazji spróbować,jadłam natomiast gulasz z łosia i kiełbasę z renifera,koniecznie spróbuj:)
Masz się zamiar wspinać po górach?.....na Lofotach jest parę interesujących tras.
Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.07.2013 20:16

Barakuda ,Nola dziękuję Wam dziewczyny za wizytę i miły komentarz:)Pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3147) dodano 28.07.2013 21:03

Jeszcze 3 tyg i ja popróbuję tych klimatów ;-)
Dane Wam było jeść potrawkę z języków dorsza - torksetunge?

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6758) dodano 28.07.2013 20:34

Pięknie!:) no i cudowna pogoda jak na Norwegię:)
pozdrawiam:)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 28.07.2013 13:20

Ladna i kolorowa miejscowka oraz supcio fotka 38.;)Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 28.07.2013 12:12

Andred,urodzona optymistka,a co,pomarzyć nie można:)))))Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 28.07.2013 00:33

Skuza, to Ty jesteś mega optymistka :))))). Myślisz, że na emeryturze będzie nas stać na Lofoty?

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 23:10

Halszko,oj było upalnie,ciesze się, ze moja galeria chociaż trochę ochłody wniosła na koniec dnia:))Sle pozdrowienia:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 23:05

Popekpawel,w Norwegii często świeci słońce,czasami cały dzień,wtedy są temperatury takie jak dzisiaj u Ciebie o poranku:)))Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 22:58

Bartak,następna galeria w przygotowaniu,w której będzie więcej czerwonych domów:)Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 22:55

Romana,pogoda była wymarzona,idealna na zwiedzanie:)Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 22:46

Wielkopolanko,dziękuje za miły komentarz,czekam na relacje z Twoich ostatnich wojaży,lubię powspominać:)Pozdrawiam cieplutko:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 22:43

Zibid,jak dobrze wybierzesz termin,to może i pogoda dopisze,czego CI życzę:)))Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 22:41

Przemku,na co masz teraz większy apetyt,na Lofoty czy na dorsza?:))Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 22:39

Magdaleno,nie tylko Norwegia zachwyca,wszystkie skandynawskie kraje są urocze i każdy czaruje swoja uroda:)Pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 22:14

Andred,ja to w ogóle miałam szczęście do pogody,na 2 tygodnie podróży,3 dni deszczu.Oglądałam Twoje norweskie galerie,faktycznie pogodę miałeś nie za ciekawa,ale i tak sporo zwiedziłeś.Zycze Tobie i sobie powrotu na Lofoty,najlepiej będąc na emeryturze,bez czasowego ograniczenia,na spokojnie:)))Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7249) dodano 27.07.2013 22:14

Skuzo widzę ,że zmieniłaś za moją namową tapetkę. Teraz jest git! :-)
Mówisz,że upał idzie od Ciebie do mnie? To dzisiaj jeszcze nie był upał? Wiem,że ma być gorzej, masakra. Ale jakoś żyć trzeba...
Pozdrawiam gorąco jeszcze raz :-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 21:55

Carmel,milo ze znalazłaś czas na obejrzenie mojej galerii.Sle bardzo serdeczne pozdrowienia;)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 21:49

Markopolo,ja żałuję ze kraba nie spróbowałam,bo uwielbiam wszelkie morskie stworzenia:)))Pozdrawiam serdecznie:))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 21:46

Surykatko,23° to na Lofotach upal...dla Norwegów,dla mnie to również optymalna temperatura, o takiej już marze od 3 tygodni.Odwzajemniając upalne pozdrowienia,podaje aktualny stan pogody...28°C,wilgotność powietrza 75%,zero wiatru i jak tu żyć:(Upal jaki miałam dzisiaj 38° będziecie mieć jutro,już Ci współczuję,bo na gwałtowne ochłodzenie się nie zanosi:(((

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 27.07.2013 21:43

Z przyjemnością obejrzałam malownicze Lofoty po upalnym dzionku dla ochłody:) Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 21:34

Afrodyto,plaże na Lofotach są bardzo kameralne,a w tej błękitnej,chłodnej wodzie najchętniej bym teraz zamoczyła stopy:))))Pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 21:30

Mgfoto,ja uważam,ze północna Norwegia to najpiękniejsze dzieło matki Natury.Pozdrawiam bardzo gorąco:)))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 21:23

Tama,kołatki dotykałam,nie było potrzeby mycia rak:)))Pozdrawiam serdecznie:))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 21:20

Grace ,dziękuję za miły komentarz,mnie się ta kołatka podobała,dorsz był tak wysuszony ,ze przypominał kawałek drewna,a nie rybę:))Pozdrawiam cieplutko:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 27.07.2013 21:06

Lofoty są piękne, czerwone domki ładnie kontrastują z błękitami, zachęcaj dalej. Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.07.2013 20:44

Marbo,ja na odwrót południa Norwegii jeszcze nie zasmakować,no i Oslo tez mam jeszcze do "zaliczenia":)Pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 27.07.2013 20:18

Bajeczne widoki. I do tego taką piękną pogodę miałaś :)
Pozdrawiam :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1907) dodano 27.07.2013 20:12

Piękna galeria i oczywiście Lofoty ciekawie przedstawione i pokazana ich przecudna uroda! bardzo bardzo podobało się.
Na pewno zachęcają do odwiedzenia! pozdrawiam serdecznie:)))

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 27.07.2013 19:02

ale pogodę miałaś ....... w Norwegii to nie taka oczywistość.
lofoty - mam już wszystko zaplanowane tylko jechać. Czekają na termin

Pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6196) dodano 27.07.2013 16:53

Mówiłem, że zajrzę :))
Dobra galeria na ten cholerny upał. Tylko gdzie ja o tej porze dostanę teraz dorsza???
Ale narobiłaś mi apetytu!

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3652) dodano 27.07.2013 15:36

Norwegia nieodmiennie zachwyca. Piękny kraj:-)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 27.07.2013 14:48

Skuza, pięknie pokazałaś Lofoty. Zazdroszczę Ci tej pięknej pogody jaką tam miałaś. Ja niestety miałem mniej szczęścia ale skoro mówisz, że tam się wraca to może następnym razem będę miał wiecej szczęścia i lepszą pogodę.
Dla mnie zjawiskowa była na Lofotach miejscowość Nusfjord.
Pozdrawiam,
andred

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 27.07.2013 14:09

Bardzo ciekawie pokazane i opisane miejsce :) pozdrawiam serdecznie

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 27.07.2013 14:09

Miejsce bardzo urokliwe ,na kraba to ja bym się nie skusił.Na Norwegię to już tak.
Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7249) dodano 27.07.2013 14:03

Bajeczne krajobrazy. A osada urocza, klimatyczna. Do tego jeszcze 23 C - dla mnie optymalna temperatura do życia. Jednym słowem super miejsce. Ostatnia fotka w ogóle już rozwala! Ale wiesz, proponuję zmianę wizytówki, może na 1?
Pozdrawiam upalnie :-)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 27.07.2013 11:33

To zupełnie inne klimaty, niż te z piaszczystymi plażami Capri czy Majorki. Surowy klimat, ale woda piękna i błękitna. Podoba mi się :)
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 27.07.2013 10:24

Bardzo odmienne, wakacyjne klimaty ale natura na wyciągnięcie ręki i to taka, że robi wrażenie ogromne. Miła wycieczka na początek dzisiejszego upalnego dnia. Pozdrawiam serdecznie :)

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 27.07.2013 09:20

Za kraba dziękuję, wygląda jak wielki robak.
Za to miejsce bardzo ciekawe, surowe.
Czy używając takiej kołatki to nie trzeba zaraz myć po tym rąk? ;)
Z ochotą bym kiedyś takie miejsca odwiedziła, są tak odmienne od tych gdzie jestem teraz.
Serdeczności :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3643) dodano 27.07.2013 07:33

Nie ma to jak piękna, słoneczna Norwegia na dzień dobry:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.07.2013 06:58

Takiej kolatki to bym nie chciala:(
Interesujaco sie czyta i oglada. Miejsce wspaniale, nie moze byc inaczej.
Pozdrawiam serdecznie Skuza:)

mabro użytkownik mabro(wpisów:177) dodano 27.07.2013 00:06

Super się oglądało i czytało Twoje opowieści :) Zazdroszczę Ci bardzo tego miejsca bo ja dotarłam tylko do Bergen. Ale może kiedyś... - po obejrzeniu tej galerii znowu nabrałam ochoty by się tam wybrać. Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 26.07.2013 23:32

Patryk,dziekuje:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 26.07.2013 23:32

Przemku,zapraszam:)Dobranoc:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 26.07.2013 23:31

Kordula,jak już tam dotrzesz,to na pewno tego miejsca nie zapomnisz,a być może i wrócisz:)Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 26.07.2013 23:28

Śnieżko,na mnie tez zrobiły wrażenie:)Pozdrawiam:))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4826) dodano 26.07.2013 23:19

Po prostu super

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6196) dodano 26.07.2013 23:19

A tu zajrzę jutro. Bo coś już na oczy nie widzę, a nie chcę nic przeoczyć. Dobranoc!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6019) dodano 26.07.2013 22:48

Skuzo miejsce jest przecudne, juz od dawna o nim mysle.
Nie wiem tylko czy bylabym w stanie tam mieszkac.
Sa miejsca , ktorych sie nie zapomina.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 26.07.2013 21:54

Robi wrażenie! Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!