m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zwiedzanie Warszawy kojarzy się z zabytkami…a więc Starówka, Parki i ogrody, Łazienki, Wilanów... ...oraz Centrum,choć akurat tu nie ma nic ciekawego poza PKiN, który w zasadzie jest mało interesujący łącznie ze swoją historią i raczej przypomina o czasach niezbyt sympatycznych dla Polski... jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych symboli Warszawy:Jan Brzechwa w 1952 roku, kiedy zatwierdzono budowę napisał: Będzie trwał tak jak miłość do dziecka,
Będzie trwał tak jak przyjaźń radziecka... ...kiedy to przyjaciele ze wschodu podarowali nam Kreml w mniejszym wydaniu w ramach przyjaźni i dozgonnej podległości. Tu robotnik i chłop się spotkają,
Tutaj prawda jak żyto jest prosta.
Tu swą młodość, wciąż młodą i piękno
przekazuje Warszawie - Moskwa.
Autor: Stanisław Czachorowski, Pałac prawdy Czasami szokuje kolorem oświetlenia.Oto bratnią ręką
Darowane piękno.
Autor: Jerzy Zagórski
Idziemy dalej tą drogą i spotykamy po drodze kilka szklanych domów z wizji Żeromskiego, które stoją w bliskiej odległości tłocząc się jeden na drugim. Złota 44 - wieżowiec mieszkalny w Warszawie przy ul. Złotej 44 w dzielnicy Śródmieście, którego budowa rozpoczęła się w 2008 roku, a jej zakończenie planowane było wiosną 2013 roku. Tradycyjny poślizg...10 maja 2006 roku władze miasta Warszawy wydały pozytywną decyzję o warunkach zabudowy pod nową inwestycję Złota 44. 13 kwietnia 2007 rozpoczęła się rozbiórka budynku City Center pod plac budowy wieżowca, zakończona w listopadzie tego samego roku. 5 grudnia 2007 inwestor uzyskał pozwolenie na budowę.Budowę wieżowca faktycznie rozpoczęto w marcu 2008 roku. Po wybudowaniu 17 kondygnacji 16 marca 2009 roku w związku z problemami finansowymi inwestora budowa wieżowca została wstrzymana. Wznowienie prac nastąpiło w styczniu 2011 NOVOTEL, kiedyś nazywał się FORUM. Zmienili trochę jego oblicze, bo był paskudnie brązowy. Ciekawym i historycznym miejscem jest Starówka.Tam kamienice, kościoły, ulice, detale, opowiadają nam swoją historię. 
 Ze staromiejskim Rynkiem związana jest legenda o bazyliszku, który mieszkał w piwnicy domu przy ul. Krzywe Koło. Potwór zabijał wzrokiem i w ten sposób uśmiercił wielu mieszczan, aż do czasu, kiedy pewien śmiałek zszedł do piwnicy obwieszony lustrami. Bazyliszek zginął wówczas od własnego spojrzenia. Do tej legendy nawiązuje nazwa restauracji Pod Bazyliszkiem. Można tu usiąść w przydrożnej kawiarence i wczuć się w atmosferę minionych lat.
Katedra św. Jana. Poszczególne strony, czyli pierzeje Rynku Starego Miasta noszą nazwiska ważnych dla Starej Warszawy postaci: Barssa, Dekerta, Zakrzewskiego i Kołłątaja. Kamieniczki północnej strony Rynku, mieszczące Muzeum Historyczne, tworzą pierzeję Jana Dekerta (prezydenta Warszawy w XVIII w.). We wschodniej pierzei - Franciszka Barssa - działacza miejskiego, znajdują się kawiarnie, salon DESY oraz Muzeum Literatury W zachodniej pierzei, imienia Hugo Kołłątaja - przedstawiciela polskiego Oświecenia, mieszczą się przede wszystkim restauracje, w tym słynna niegdyś winiarnia U Fukiera. Od południa Rynek zamyka pierzeja Ignacego Zakrzewskiego - kolejnego prezydenta Warszawy. Centralną część Starówki stanowi Rynek Starego Miasta, gdzie obecnie stoi pomnik warszawskiej Syrenki dłuta Konstantego Hegla, który aż trzy razy zmieniał lokalizację. W zimie Rynek jest smutny. Jedynie nocą oświetlona Syrenka fontanną świetlną wygląda uroczo. Syrenka warszawska dumnie panuje na Rynku Starego Miasta. Latem, w otoczeniu kawiarenek i gołębi, wygląda bardziej ożywiona.
Nieopodal mury obronne Barbakanu, które dziś nie zwiastują bezpieczeństwa grodu, a jedynie stanowią część trasy turystycznej. Miasto Stara Warszawa założył na przełomie XIII i XIV w. książę płocki Bolesław II. Powstał wtedy rynek, na którym na przełomie XIV i XV w. wzniesiono ratusz (rozebrany w 1817 r.), katedra św. Jana, a na wiślanej skarpie zamek. Wszystko otaczały mury obronne, z których zachowały się znaczne fragmenty wraz z barbakanem, zbudowanym w połowie XVI w. przez Jana Baptystę Quadro z Wenecji. Ta niewielka uliczka to jedno z najprzyjemniejszych miejsc na Starym Mieście, tym bardziej, że nigdy nie spotka się tu dużego tłumu, w przeciwieństwie do niedalekiego rynku. Właściwie trudno to miejsce nazwać ulicą, żaden pojazd by tędy nie przejechał, gdyż cały zaułek to schody.Kamienne Schodki, Brzozowa-Bugaj, porosły baśnią porosły pieśnią, jak śpiewała Irena Santor. Uliczka składa się z dwóch osobnych odcinków: górnego, od ulicy Krzywe Koło do Brzozowej i dolnego, znajdującego się nieco bardziej na północ, od ulicy Brzozowej do ulicy Bugaj.Dziś z pewnością stan schodków jest znacznie lepszy, tym bardziej, że niedawno przeszły remont. Na pewno więc warto tu czasem zajrzeć. Kolumna Zygmunta wznosząca się na Placu Zamkowym, to następna część historii. Kolumna Zygmunta III Wazy  - pomnik króla Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym w Warszawie, wzniesiony w latach 1643-1644, powstał wg projektu Augustyna Locci i Constantino Tencalli. Plac Zamkowy z Zamkiem Królewskim.Obecnie Zamek pełni funkcję muzeum i podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z góry patrząc w stronę Pragi, możemy podziwiać panoramę małej dzielnicy mieszkaniowej, jaką jest Mariensztat, wspomniany w filmie „Przygoda na Mariensztacie”. Topograficznie Mariensztat przylega od południa do Starego Miasta, leżąc u stóp Zamku Królewskiego, od którego jest jednak oddzielony nasypem prowadzącym na most Śląsko-Dąbrowski.Mariensztat to jedno z najmniejszych osiedli Warszawy. Obecnie niemal całość jego zabudowy zajmuje osiedle mieszkaniowe przodowników pracy wybudowane w latach 1948-1949 według projektu inż. arch. Zygmunta Stępińskiego i Józefa Sigalina Było to pierwsze warszawskie osiedle zbudowane po II wojnie światowej na miejscu doszczętnie zniszczonego w powstaniu warszawskim, przedwojennego Mariensztatu. Zachowano częściowo fasady niektórych domów, projektując jednak inne, choć na owe czasy nowoczesne wnętrza. Osiedle składa się z 23 kamieniczek.Obecnie jest to senne zaplecze turystyczne Starego Miasta. Mijamy Kościół Św. Anny, który dla warszawiaków znaczy wiele.Kościół św. Anny jako jedyny w Warszawie zawiera w sobie elementy aż czterech stylów architektonicznych, których wiele elementów jest autentycznych, niezniszczonych podczas II wojny światowej. W budowli odnajduje fragmenty gotyckich przypór i murów, renesansowych kaplic, barokowy korpus i freski oraz klasycystyczną fasadę. Dzwonnica została wybudowana sumptem Anny Jagiellonki w 1583 roku jako wolnostojąca i była niższa o jedną kondygnacją niż dzisiaj, a od początku pełniła rolę bardziej punktu widokowego niż dzwonnicy - związane to było z tym, iż ówczesny kościół św. Anny posiadał już trzy sygnaturki z dzwonami. Dzwonnica została przebudowana w latach 1819-1821 przez Chrystiana Piotra Aignera w stylu neorenesansu oraz nadbudowana.  Pomnik Adama Mickiewicza i Kościół Wizytek, pod wezwaniem Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi- późnobarokowy kościół, zbudowany w 1728-1761 według projektu Karola Baya, zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście przy ulicy Krakowskie Przedmieście 34. Należy do parafii pod wezwaniem św. Krzyża. Pałac Namiestnikowski - zabytkowy klasycystyczny pałac zlokalizowany przy Trakcie Królewskim, na Krakowskim Przedmieściu 46/48, który jest jedną z rezydencji prezydenta Rzeczypospolitej Polski.
Na Pałacu Prezydenckim powiewa biało czerwona flaga. Ten budynek ma również swoją historię, a tę najbardziej tragiczną wszyscy pamiętają z 10 kwietnia 2010 roku. Nie wiem co oznaczały wiszące na drzewie fotografie. Wolałam się nie dopytywać, bo pan pilnujący drzewa był bardzo agresywny. Pierwszy pałac w tym miejscu powstał w 1643 roku jako pałac barokowy, w stylu rezydencji genueńskich, z inicjatywy hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego. Pałac zaprojektował ówczesny nadworny architekt króla Władysława IV, Konstanty Tencalla. ??? Z pałacem prezydenckim sąsiaduje Hotel Bristol. Krakowskim Przedmieściem wplatamy się w Nowy Świat. Mijamy Rondo Charles’a de Gaulle’a wraz ze sztuczną palmą i dochodzimy do Placu Trzech Krzyży.Na placu stoi od 1818 r. klasycystyczny kościół św. Aleksandra.  Z tyłu kościoła figura św. Jana Nepomucena.
Po lewej stronie Instytut Głuchoniemych i pomnik Wandy Tazbir. Placówka szkolno-wychowawcza dla dzieci i młodzieży z wadą słuchu mieszcząca się przy placu Trzech Krzyży 4/6.Instytut powstał 23 października 1817 z inicjatywy ks. Jakuba Falkowskiego. Początkowo mieścił się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego w Pałacu Kazimierzowskim, a w latach 1820-1827 w domu sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. Popiersie księdza Jakuba Falkowskiego, założyciela Instytutu Głuchoniemych.Obecnie ośrodek zapewnia edukację przedszkolną, podstawową, gimnazjalną i ponadgimnazjalną, a także nauczanie indywidualne. Wychowankowie korzystają z opieki logopedycznej, psychologicznej i pedagogicznej. Dla rodziców dzieci niesłyszących organizowane są kursy języka migowego. Kawałek dalej Hotel Sheraton- pięciogwiazdkowy hotel, należący do grupy Starwood Hotels & Resorts. W okresie międzywojennym w tym miejscu mieściło się najbardziej eleganckie kino w stolicy - Napoleon, w czasie okupacji noszące nazwę Apollo; do 1994 - trawnik. Na południowym krańcu placu stoi pomnik Wincentego Witosa Kierujemy się do bardzo znanego budynku przy ulicy Wiejskiej. Tu w pobliżu znajduje się Kancelaria Prezydenta, kancelaria Sejmu, cała w marmurach...przy ulicy Wiejskiej 10, w bezpośrednim sąsiedztwie Sejmu i Senatu. ...a po przeciwnej stronie kamienice, których bramy dają świadectwo biedy i zapomnienia.
Wiejska 12 Wiejska 15 Kancelaria Sejmu - urząd wspierający Sejm i jego organy w zakresie prawnym, organizacyjnym, doradczym, finansowym i technicznym. Służy również posłom stwarzając im warunki techniczno-finansowe do wykonywania mandatu poselskiego w okręgu wyborczym, a także klubom parlamentarnym, kołom i zespołom poselskim oraz posłom niezrzeszonym do działania w siedzibie Sejmu. Kancelaria jest także zobowiązana do wspierania we wszystkich tych aspektach Zgromadzenie Narodowe i do obsługi jego prac. ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa Budynek Sejmu i inne gmachy parlamentu usytuowane są nad skarpą wiślaną w rejonie ulic Wiejskiej, Górnośląskiej i Maszyńskiego. Budynek Sejmu jest pięknie zdobiony, szkoda, że zapomniano o kamienicach, gdzie mieszkają wyborcy. Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej według projektu Jerzego Staniszkisa znajdujący się w przy ulicy Wiejskiej naprzeciw kompleksu budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Jana Matejki.
Przed budynkiem Sejmu, po przeciwnej stronie ulicy strzela wysoko w niebo pomnik, na którym zakotwiczył się znak Polski Walczącej.Kolejne inicjatywy upamiętnienia roli Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej nigdy nie doczekały się w czasach PRL realizacji satysfakcjonującej środowiska niepodległościowe i niezależną opinię publiczną. Pomysł wybudowania godnego pomnika AK w Warszawie powstał już w 1989 roku. Po wieloletnich staraniach o jego lokalizację, gromadzeniu funduszy i kilku konkursach na projekt, ostatecznie wybrano projekt Jerzego Staniszkisa.Kamień węgielny wmurowano 2 sierpnia 1994 roku, a odsłonięcie nastąpiło 10 czerwca 1999 roku.Pomnik jest miejscem obchodów rocznic wybuchu powstania warszawskiego i odzyskania niepodległości.

najbliższe galerie:

 
Warszawa - Błękitna
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Warszawa - Legenda o Złotej Kaczce
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Warszawa-Stadion Narodowy i półmaraton
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
WARSZAWA W ŚWIĄTECZNEJ SZACIE 2016/2017 ROK
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Warszawa - Parada z okazji Narodowego Święta Niepodległości
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Warszawa - Spacer z Uniwersytetem Warszawskim w tle
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (25):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 20.07.2013 19:45

halszka - Dziękuję Halinko. Miło mi było gościć Cię w moim mieście.
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 20.07.2013 18:51

Dziękuję za wirtualny spacer po Warszawie:) Jak zwykle podałaś sporo ciekawych informacji.Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 19.07.2013 00:55

kordula157 - ja również dziękuję i miło mi, że galeria się podobała.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 19.07.2013 00:04

kordula157 - ja również dziękuję i miło mi, że galeria się podobała.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 19.07.2013 00:03

tereza - Teresko, to tylko mały fragment Warszawy. W następnych galeriach będzie kontynuacja.
Pozdrawiam :))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 19.07.2013 00:01

popekpawel - Nie Pawełku, nie teleportowałam się :))) Przecież znasz Warszawę i wiesz, że ze Śródmieścia na Plac trzech Krzyży, czy na Starówkę jest "rzut beretem". Przy normalnym spacerku i robieniu zdjęć to jest kilka godzin....ale oczywiście moje zdjęcia są z różnych okresów, ale tak sobie pociągnęłam obrany kierunek :)
Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.07.2013 23:58

pablo87 - Dziękuję i zapraszam do oglądania moich galerii. Są skromne, ale zawsze każdy znajdzie coś ciekawego.
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.07.2013 23:57

grace - Dziękuję Grażynko. Jest mi miło, że mogłam nieco przybliżyć oblicze mojego miasta. Postaram sie o więcej takich przekrojowych galerii.
Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.07.2013 23:55

zuzka82 - dziękuję :))) Będzie jeszcze kilka odsłon z różnych dzielnic Warszawy.
pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.07.2013 23:54

mlochowskijacek - Witaj Jacku. Warszawa, to temat bez końca. Przymierzam się do galerii, w której pokarzę drugie oblicze Warszawy, czyli to, gdzie nikt nie zagląda, bez pięknych zabytkowych miejsc i szklanych domów. Może zdecyduję się i będzie to kontrowersyjna galeria, ale przecież taka jest Warszawa.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.07.2013 23:51

baracuda77 - Dziękuję za wizytę w mojej galerii. Ta panienka z 18, to mój ulubiony temat na Rynku Starego miasta :))
Pozdrawiam serdecznie.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6116) dodano 18.07.2013 22:39

Bardzo interesujaco, dzieki za informacje, dzieki za spacer:))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 18.07.2013 13:10

Ciekawe spojrzenie na Warszawę.Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3651) dodano 18.07.2013 10:41

Wow. Asia. Ty się chyba teleportowałaś?:))) Niezły rozrzut:)))

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 18.07.2013 09:44

2 i 49 podobały się najbardziej. Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 18.07.2013 06:50

Afrodyto, to jest prawdziwy kalejdoskop z warszawskiego Srodmiescia:)
Z duza przyjemnoscia pospacerowalam po znajomych katach:)
Pozdrawiam serdecznie:)

zuzka82 użytkownik zuzka82(wpisów:148) dodano 18.07.2013 00:49

Kolejna piękna odsłona mojego miasta :)!!! Dziękuje
Pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 17.07.2013 23:50

Dzięki Twoim zdjęciom i komentarzom Warszawa wydaje mi się ładniejsza niż w rzeczywistości. Może to dlatego, że wpadam zaledwie na jeden, dwa dni i po załatwieniu niezbędnych nie mam czasu na delektowanie się jej urodą. Pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 17.07.2013 23:37

Witaj:)49 super kadr i panienka z 18 ładniutka:)Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 17.07.2013 23:32

paweller75 - ...Więc zapraszam :)))
Starówka jest piękna i z przyjemnością tam wpadam choć na chwilę. To miejsce, w którym zapominasz o wszystkim, bo klimat tego miejsca jest wyjątkowy.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 17.07.2013 23:29

rozmusiaki - Miło Cię gościć. Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 17.07.2013 23:29

patryk80 - Dziękuję, spacerowaliśmy razem :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7377) dodano 17.07.2013 23:12

Starówka zawsze mi się podobała, chętnie bym tam wrócił i z aparatem trochę pobiegał po jej uliczkach, a dawno już tam nie byłem:)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 17.07.2013 22:58

Fajnie wyszło 49 :)
Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 17.07.2013 22:12

Miły spacerek

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!