m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Spacer po ryskiej starówce zaczynamy przy siedzibie władz miasta. Ratusz to ten budynek po prawej. Widoczna w tle wieża o wysokości 90 m z barokowym hełmem to protestancka katedra (Rīgas Doms) - najważniejsza budowla sakralna w Rydze, której historia sięga 1211 r. Dotrzemy na Plac Katedralny, przy którym stoi ta olbrzymia świątynia (187 m x 43 m) o murach grubości 2 m, w której znajdują się organy datowane na lata 1883-1884 z 6768 piszczałkami, uchodzące za jedne z największych w Europie (Franciszek Liszt skomponował na ich inaugurację utwór „Nun danket alle Gott”). Plac Ratuszowy i otaczające go budynki zostały całkowicie zniszczone w trakcie działań wojennych w 1941 i w 1944. W czerwcu 1941 uległ zburzeniu pomnik św. Rolanda - patrona Rygi, postawiony w 1897 r. na miejscu starej studni miejskiej. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości w 1991 podjęto decyzję o odbudowie otaczających Plac Ratuszowy kamienic. W 1999 kopia 7-metrowej, wykonanej z piaskowca, figury Rolanda ponownie stanęła w centrum miasta.  W 1999 r. ukończono również rekonstrukcję dwóch najpiękniejszych budynków stojących przy Placu Ratuszowym i będących obecnie wizytówką Rygi - Domu Bractwa Czarnogłowych (po prawej ) i Domu Wagi (po lewej). W Domu Bractwa Czarnogłowych 18.03.1921 został podpisany traktat ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920. Bractwo Czarnogłowych to organizacja zrzeszająca nieżonatych bogatych kupców, która zawiązała się w pierwszej dekadzie XIV w. w Tallinie, a na początku XV w. została powołana do życia w Rydze. Patronem Czarnogłowych jest św. Maurycy przedstawiany ze względu na swoje afrykańskie pochodzenie jako ciemnoskóry mężczyzna z murzyńskimi rysami twarzy. Dom Wagi powstał w XV w., natomiast o budowli znanej dziś pod nazwą Domu Czarnogłowych źródła historyczne wzmiankują już w 1334 r. Pierwotnie była to czynszowa kamienica wynajmowana stowarzyszeniu Wielkiej Gildii, a następnie dzierżawiona przez Bractwo Czarnogłowych, które w 1713 r. wykupiło ją na własność i którego siedzibą budynek był do roku 1939. Na przestrzeni wieków budowlę wielokrotnie modernizowano nie szczędząc środków na jej upiększanie i powiększanie. Odbudowę administracyjnego zespołu Bractwa Czarnogłowych rozpoczęto w 1996, a 09.12.1999 dokonano wyświęcenia odrestaurowanej perełki architektonicznej.
Dom Czarnogłowych jest niezwykle bogato dekorowany, a jedną z głównych ozdób ściany frontowej jest niebiesko-złoty zegar kontrastujący z czerwienią cegieł. Na frontonie odtworzono dawny napis: Gdybym niegdyś zrujnowanym miał być, wy znów musicie mnie odnowić. Po zakończeniu prac konserwatorskich związanych z Domem Czarnogłowych i Domem Wagi, specjaliści z firmy Restaurator zabrali się za odbudowę ratusza, stojącego po przeciwnej stronie placu. Siedziba władz miasta nie wzbudza takiego podziwu, jak kamienice odbijające się w jej oknach, jednak jest również bogata w ciekawe detale architektoniczne. Opuszczając Plac Ratuszowy uliczką odchodzącą z jego północno-wschodniego narożnika mijamy restaurację przyklejoną do boku kamienicy Schwabe'a (tak inaczej zwany jest Dom Wagi) i dochodzimy do... ... protestanckiego kościoła św. Piotra, zbudowanego w 1209 r. i uznawanego przez wieki za symbol potęgi chrześcijaństwa na Łotwie. Jego wysoka na 123,25 m ośmiokątna wieża pokryta patyną jest najwyższym obiektem ryskiej starówki i może stanowić punkt orientacyjny, bo jest dobrze widoczna z każdego miejsca w centrum. Świątynia była kilka razy przebudowywana, a wieża wielokrotnie się załamywała i była odbudowywana. W 1660 wzniesiono 122-metrową konstrukcję, która była w owym czasie najwyższą na świecie (w 1721 wieża runęła w czasie burzy).
Największych w dziejach swego istnienia zniszczeń kościół doznał w czasie II wojny światowej. Obecny budynek powstał praktycznie z popiołów, a odbudowa rozpoczęta w latach 60. XX w. zakończyła się dopiero w roku 1984. Zdobiące ścianę frontową trzy portale wejściowe nawiązują do stylu romańskiego - tego, w którym kościół został pierwotnie wybudowany. Przy ul. Grēcinieku 18
znajduje się wart obejrzenia Dom Mencendorfa. Niegdyś obiekt ten był własnością zamożnej rodziny kupieckiej, a obecnie znajduje się tu muzeum, w którym prezentowane są wystawy ukazujące życie w Rydze na przełomie XVII i XVIII wieku.
Przy tej samej ulicy ulokował się w budynku pochodzącym z 1780 i odrestaurowanym w 2007 czterogwiazdkowy hotel Garden Palace”. W odbudowanych kamieniczkach ryskiej starówki mieści się sporo takich luksusowych hoteli. Z okolic Placu Ratuszowego przenosimy się na największy na Starym Mieście plac - Plac Katedralny, otoczony kamienicami, które w większości zbudowano w połowie XIX w. na podwalinach starych budynków. Najważniejszy budynkiem stojącym przy placu jest oczywiście katedra (Rīgas Doms). Jej mury widać w tle za młodą parą, która właśnie opuściła świątynię. Pozostałością po dopiero co odbytej tu uroczystości były czerwone płatki róż pokrywające schody i posadzkę.     Ten neoklasycystyczny gmach został wybudowany w 1913 r. dla Ryskiego Banku Handlowego. Obecnie stanowi on siedzibę Radia Łotewskiego. W 1991 Plac Katedralny był miejscem największych zamieszek, a budynek radia był przez kilka miesięcy zabarykadowany, celem ochrony przed wojskami radzieckimi (do Łotyszy dzięki temu docierały niekontrolowane przez Kreml wiadomości).
Po prawej siedziba radia, a po lewej rzymskokatolicki kościół Matki Boskiej Bolesnej ze śnieżnobiałą elewacją i błękitnym strzelistym dachem, wzniesiony w latach 1784-1785 z inicjatywy niemieckiego cesarza Józefa II Habsburga za zgodą carycy Katarzyny II w związku z obecnością  w mieście polskojęzycznej ludności katolickiej. Budynek w środku to dawna giełda towarowa przy Placu Katedralnym. Gmach giełdy został wybudowany w latach 1852-1855 w stylu nawiązującym do XV-wiecznych włoskich pałaców renesansowych. W latach 2008-2011 budynek został odrestaurowany i przywrócono mu dawny blask. Elewację pomalowano na kolor różu weneckiego - oryginalną barwę pałacu po wybudowaniu. Obecnie prezentowane są tu zbiory Łotewskiego Narodowego Muzeum Sztuki. W budynkach wokół Placu Katedralnego mieszczą się niezliczone restauracje i kawiarnie. Stoliki pod parasolami zachęcają, by przy nich przysiąść, jednak miejsc wartych odwiedzenia jest sporo na ryskim Starym Mieście i w czasie krótkiej wizyty żal czasu na picie kawy. W języku łotewskim szyk wyrazów jest odwrotny niż w polskim - na końcu pojawia się słowo laukums (plac) lub iela (ulica). Przez niewielki plac Herdera opuszczamy Plac Katedralny.
Na tyłach katedry, w dawnym budynku opactwa, mieści się Muzeum Historii Rygi i Nawigacji. Takich ceglanych gotyckich budynków jest w mieście sporo. Ryga jest jednym z 34 miast w siedmiu krajach wokół Morza Bałtyckiego, leżących na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Kolejnym dużym placem starówki jest Plac Liwski (Līvu laukums). Budynki wokół niego powstały w większości w połowie XX w., aczkolwiek zachował się kompleks kamienic z XVIII w. oraz siedziby Wielkiej i Małej Gildii wzniesione w połowie XIX w. w miejscu dawnych obiektów. Gildie to były średniowieczne stowarzyszenia kupieckie i rzemieślnicze. Wielką tworzyli najbogatsi kupcy, którzy byli gotowi wykładać spore sumy na rozwój Rygi w zamian za możliwość wpływania na ważniejsze decyzje dotyczące miasta. Mała Gildia skupiała kupców i rzemieślników, których dziś zaliczylibyśmy do klasy średniej. Przy Placu Liwskim czynny jest Ryski Teatr Dramatu im. Michaiła Czechowa - najstarszy rosyjski teatr poza granicami Rosji. Teatr zaczął działać w 1883 r., a po rekonstrukcji, którą ukończono w 2010 r. budynek wygląda z zewnątrz tak samo, jak w dniu otwarcia, natomiast wnętrza należą do jednych z najnowocześniejszych. Teatr jest jednym z centrów kultury rosyjskiej na Łotwie, a podstawę jego repertuaru stanowi rosyjska klasyka. Wg spisu ludności z 2011 Łotysze stanowią 62,1% populacji kraju, a Rosjanie 26,9% (w liczącej niespełna 700 tys. mieszkańców Rydze populacja Łotyszy i Rosjan jest porównywalna). Rosjanie, którzy zostali tu przesiedleni po włączeniu Łotwy do ZSRR nie chcą opuścić kraju, mimo iż nie znają języka łotewskiego, co powoduje, że władze nie chcą im przyznać obywatelstwa. 18.02.2012 odbyło się referendum, w którym mieszkańcy mieli zdecydować o nadaniu rosyjskiemu statusu języka urzędowego, jednak za takim rozwiązaniem opowiedziało się tylko 24,88% głosujących. Rosjanie stanowią łotewski problem, z którym kraj nie może się uporać. Plac Liwski stanowi centrum życia kulturalnego Rygi. Odbywają się na nim liczne imprezy muzyczne i taneczne oraz wernisaże, a w budynku Wielkiej Gildii mieści się sala koncertowa Ryskiej Filharmonii. Latem cały plac pokryty jest kawiarnianymi i piwnymi ogródkami, jednak dobrze jest wiedzieć, że za posiłek w tym miejscu można zapłacić nawet 2x więcej niż w innej części starówki.
Do wizyty w lokalu możemy być kuszeni na różne sposoby, jednak asertywnym musi być każdy, kto chce zobaczyć przynajmniej główne atrakcje Vecrīgi. Swego czasu był w Polsce popularny radziecki serial telewizyjny z 1973 pt.: Siedemnaście mgnień wiosny, którego akcja rozgrywała się wiosną 1945 w upadającej III Rzeszy (głównie w Berlinie). Zdjęcia do niego zrealizowano w większości na Łotwie, a Ryga udawała miasta szwajcarskie. W filmie zagrał m.in. ten budynek stojący przy Jauniela iela 25/27, w którym obecnie mieści się hotel Neiburgs. 

Z jednego z tych okien w pięknej secesyjnej kamienicy skakał Max Otto von Stirlitz. Ryga mogła z powodzeniem imitować w serialu szwajcarskie plenery. Przy Jauniela iela 
16 mieści się nawet urocza restauracja Alpenrose ze szwajcarską kuchnią.
Miasto założone w 1201 przez biskupa Alberta von Buxhövden już w 1282 stało się członkiem Ligi Hanzeatyckiej, dzięki czemu szybko uzyskało status ważnego ośrodka handlowego na wybrzeżu Bałtyku. Rozwój handlu sprzyjał bogaceniu się kupców, a to skutkowało powstawaniem w mieście wspaniałych obiektów architektonicznych. Zabytki z okresu średniowiecza zachwycają na ryskiej starówce, jednak dużo większy podziw budzą secesyjne cacka.
Okres największej prosperity Ryga przeżywała na przełomie XIX i XX wieku, a więc w czasie, gdy w europejskiej sztuce rodził się trend zwany w Polsce secesją. Bajecznie majętnych kupców i przemysłowców stać było na pałace ery industrialnej. W ciągu kilkunastu lat w mieście pojawiło się całe mnóstwo kamienic cechujących się fantazyjnymi kształtami, wyszukaną ornamentyką i misternymi zdobieniami. Do końca nie wiadomo ile jest w Rydze budowli w stylu Art Nouveau. Ostrożne szacunki mówią o 750 obiektach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Część spośród nich znajduje się w obrębie Starego Miasta, jednak największe ich skupisko mieści się w rejonie ulic Alberta, Elizabetes i Strēlnieku na Nowym Mieście, oddzielonym od Starego kanałem miejskim. Po Rydze z całą pewnością trzeba spacerować z wysoko uniesioną głową, bo to co można dojrzeć ponad kawiarnianymi parasolami często jest zachwycające. Ryska starówka jest niewielka. Zajmuje raptem 0,5 km². Od strony wschodniej Stare Miasto zamyka stojący tuż przy kanale miejskim Pomnik Wolności, zwany potocznie przez Łotyszów Mildą. Wzniesiony on został z publicznych darowizn i ma dla mieszkańców ogromne znaczenie. Oficjalne jego odsłonięcie odbyło się 18.11.1935, w 17. rocznicę I ogłoszenia niepodległości. W czasach ZSRR zakazane były zgromadzenia pod tym obeliskiem zwieńczonym 9-metrową statuą kobiety trzymającej trzy złote gwiazdy (Inflanty, Łatgalia i Kurlandia z Semigalią), uosabiającą niezależność Łotwy.
Ze starówki można też dojrzeć wieżę radiowo-telewizyjną  wybudowaną w 1986 na wyspie na Dźwinie, będącą najwyższym obiektem Rygi (368,5 m) i trzecią co do wysokości wieżą w Europie. W 1997 roku ryskie Stare Miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Vecrīga to plątanina wąskich uliczek,...  ... tajemniczych zaułków i... ... pamiątek hanzeatyckiej przeszłości. Kiedy zmęczy nas błąkanie się pośród średniowiecznych kamieniczek, kościelnych wież i pełnych detali secesyjnych budowli możemy wygospodarować trochę czasu na łyk dobrej kawy,...
... wzbogaconej dodatkiem Ryskiego Czarnego Balsamu. Najlepszy łotewski likier ziołowy serwują podobno w barze przy Kaļķu iela 10. Dwugodzinny spacer po ryskiej starówce kończymy przy ratuszu, spod którego ruszyliśmy na zwiedzanie. Nie wiem, czy udało mi się zachęcić Was do wizyty w stolicy Łotwy. Ja z całą pewnością pojadę tam ponownie, a mój pobyt będzie znacznie dłuższy. Minimum jeden dzień spędzę wyłącznie na obcowaniu z kamienicami zaprojektowanymi przez Michaiła Eisensteina (ojca  reżysera Siergieja). Ryska secesja nie ma równej sobie w Europie.

najbliższe galerie:

 
Riga - kilka godzin w Rydze - Łotwa.  2011
1pix użytkownik aniol_z_agh odległość 0 km 1pix
Łotwa - Ryga
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Łotwa - Ryga do południa
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Łotwa - Ryga
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Łotwa - Ryga popołudniu i wieczorem
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Ryga
1pix użytkownik imod odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (31):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 11.02.2017 15:43

pięknie, chyba wszystko widziałem

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3652) dodano 30.10.2014 19:55

Dziękuję Karol:-)

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 28.10.2014 14:38

piękna galeria zdjęć i piękne opisy .10-tka.


Pozdrawiam Karol Barsolis Turysta Kulturowy

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3652) dodano 02.08.2013 07:33

Elu, Starówka rzeczywiście jest intensywnie restaurowana, ale są w Rydze miejsca może mniej urodziwe, ale za to z całą pewnością pełne klimatu. Wiele spośród fantastycznych secesyjnych kamienic jest odnowionych, ale jest też całe mnóstwo czekających na remont. Chciałabym odwiedzić Rygę ponownie, nim wszystko w tym mieście będzie właśnie takie pachnące świeżą farbą.
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7249) dodano 01.08.2013 21:25

Piękne, zadbane miasto, pachnące świeżością. Chętnie bym tam pospacerowała w realu. Pozdrawiam serdecznie :-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3652) dodano 01.08.2013 20:28

Paweller, dwie godziny to baaaaardzo mało czasu:-(
Jak pojadę do Rygi, żeby ją porządnie zwiedzić (a pojadę z pewnością!), to wejdę na wieżę kościoła św. Piotra (punkt widokowy jest na wysokości 72 m).
Pozdrawiam miłośnika panoram "z górnej półki":-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7309) dodano 01.08.2013 16:46

Magdaleno - miasto w Twoich obrazach wygląda przecudnie, bardzo mi się podoba:) Nie korciło Cię przypadkiem, żeby wejść na tą wieżę?
Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3652) dodano 29.07.2013 07:03

Dziękuję Halszko:-)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.07.2013 22:20

Świetny album pięknie opracowany z ciekawostkami,które lubię:) Ryga to piękne miasto,o którym marzę od dawna.Pozdrawiam i dziękuję za wirtualną wycieczkę Magdaleno:) Czuję się,jakbym tam już była jedną nogą:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4743) dodano 28.07.2013 21:40

Bardzo dziękuję za porady :)
Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3652) dodano 28.07.2013 20:38

Glockerka, Nola, Magdar, Skuza, Carmel, Dispar - baaardzo miło było mi Was gościć:-)
Ryga z całą pewnością jest miastem, które warto odwiedzić!
Pozdrawiam:-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 28.07.2013 11:52

Zachęciłaś.
Strasznie tam porządnie.
Detale najbardziej podobające.
Pozdrawiam serdecznie:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 27.07.2013 19:06

Jesteś wspaniałym przewodnikiem , mnóstwo interesujących informacji i piękne zdjęcia :) pozdrawiam serdecznie :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 26.07.2013 23:38

Litwa,Łotwa Estonia,ten kierunek już dawno chodzi mi po głowie,z realizacja trochę trudniej,udało mi się ze Skandynawia to i tam dotrze:))
Jak zwykle perfekcyjna prezentacja,czekam na następne galerie:)))Pozdrawiam serdecznie:))

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 26.07.2013 15:57

Miło się z Tobą zwiedzało .Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6758) dodano 26.07.2013 15:29

Piękna jest ta Ryga, piękne kamieniczki i ten zegar na 7:) Mnie na pewno zachęciłaś, zreszta już od jakiegoś czasu sprawdzam bilety do Rygi;)
Bardzo fajna i ciekawa galeria:)
pozdrawiam:)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:738) dodano 26.07.2013 09:24

Pełen profesjonalizm: wyczerpujący komentarz i staranne kadry.
Pozdrawiam.:-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3652) dodano 26.07.2013 08:21

Marcin, Kapsell – cieszę się, że się podobało i pozdrawiam ciepło:-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3652) dodano 26.07.2013 08:20

Rozmusiaki,
„…jak Ty to robisz, że Twoje zdjęcia są tak równe?” – nie do końca wiem, co masz na myśli pisząc „równe”.
Jeśli chodzi Ci np. o fotki typu 20, 28, 32, 35, 39… – to w krew mi weszło, by robiąc zdjęcie stawać dokładnie w osi symetrii budynku (czy fragmentu budynku, jak w przypadku 15 czy 29).
Jeśli masz na myśli zdjęcia, na których linie pionowe są prostopadłe do dolnej krawędzi zdjęcia (4, 14, 25, 26, 30, 38, 41, 42, 43, 44, 45…) – to nie zadzieram obiektywu do góry (efekt walących się budynków jest często wywołany właśnie zadzieraniem obiektywu).
W przypadku gdy nie mam możliwości oddalenia się od budynku, tak by objąć go w całości bez zadzierania obiektywu (jeżeli zależy nam na wiernym oddaniu kształtu budowli, to musimy trzymać aparat tak, by płaszczyzna matrycy była równoległa do jej fasady, inaczej „świat się wali”) – na ogół nie robię zdjęcia całego obiektu, a staram się pokazać jego fragmenty. Z tego powodu ratusz pokazany jest „w kawałkach” na zdjęciach 8, 9 i 50, podobnie jak kościół św. Piotra (11, 12, 13).
Nie jestem miłośniczką fotografowania architektury, ale jeśli zmierzam się z tym tematem, to staram się pokazywać otaczający świat w miarę wiernie, a mury w realu na ogół trzymają pion.
Pozdrawiam i dziękuje za wizytę:-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4743) dodano 25.07.2013 19:59

Bardzo ładna jest Twoja galeria :)
Tak na marginesie jak Ty to robisz,że Twoje zdjęcia są tak równe ?
Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 25.07.2013 14:53

pięknie pokazane, zachęca aby się samemu wybrać.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 25.07.2013 11:44

Ciekawy spacer po całkowicie nieznanym mi miejscu:-) Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3652) dodano 25.07.2013 07:21

Dziękuję Wam za komentarze.
Ryska starówka ogromnie zaskoczyła mnie swoją urodą.
Kiedyś było to piękne miasto (Napoleon ujrzawszy Rygę miał wykrzyknąć: „wszak to przedmieścia londyńskie!”), które w czasie przynależności Łotwy do ZSRR mocno podupadło (piękne kamienice niszczały w zapomnieniu jako symbol znienawidzonej burżuazji). Obecnie dzięki unijnym pieniądzom odzyskuje dawny blask.
Po krótkiej wizycie czuję ogromny niedosyt (po powrocie doczytałam, czego nie udało mi się zobaczyć) i szukam możliwości pokonania dzielącego mnie od Rygi 1 tys. kilometrów, by spędzić w stolicy Łotwy jakiś przedłużony weekend.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających:-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 25.07.2013 05:39

Dwa lata temu moi australijscy przyjaciele wybrali sie w podroz poslubna do Litwy, Lotwy i Estonii.
Ogladajac ich zdjecia otwieram oczy ze zdziwenia, jak piekne sa to kraje.
Ty swoja galeria wspaniale przyblizylas piekno Rygi. Mnie zachecilas bardzo do odwiedzin:)
I przekonalas do ryskiej secesji:)
Pozdrawiam:)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 25.07.2013 00:05

Jak zwykle doskonała galeria. Jakże to miasto się zmieniło od czasu gdy tam bywałem za tzw. głębokiej komuny. Pozdrawiam.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 24.07.2013 23:10

U Ciebie jak zwykle,dużo informacji.Galeria na wysokim poziomie.
Przyznam się,że będąc w Rydze nie byłem tym miastem oczarowany.Najpierw odstraszył mnie ten pałac (podobny jak w Warszawie),potem pogoda się popsuła i padało.Dla mnie Kraków jest piękniejszy ale Ryga nocą wygląda całkiem ,całkiem.A ja trafił jeszcze na festiwal piwa :):):),można było wypić i za darmo jak się dobrze poszukało.
Spróbuj Rygę zwiedzić jeszcze nocą bo wtedy ma prawdziwy urok.
Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3643) dodano 24.07.2013 20:58

Ładna ta Pribałtyka. Chętnie bym zrobił objazdówkę po wszystkich trzech krajach.

satan użytkownik satan(wpisów:3147) dodano 24.07.2013 19:38

Super prezentacja, wiele się dowiedziałem, wiele zobaczyłem - dzięki ;-)


Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 24.07.2013 17:48

magda - miało być 8 - palec się omsknął - wybacz.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 24.07.2013 16:38

Wyjątkowo ładne miasto.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 24.07.2013 16:26

Bardzo ładna galeria, wspaniała narracja. Dużo się dowiedziałam, dużo ciekawych miejsc zobaczyła. Dziękuję.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!