m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Japończycy nie lubią się wyróżniać. Społeczeństwo japońskie wychowane jest w duchu grupy, wspólnych działań i wzajemnych zależności, więc wyróżnianie się nie jest dobrze widziane i świadczy o zarozumiałości i braku skromności. Ten, kto wyróżnia się zbytnio i otwarcie głosi swoje poglądy , zostaje odrzucony przez grupę. Relacje miedzy kobietami a mężczyznami w Japonii są kompletnie odmienne od tego co obserwujemy w Polsce. Kobieta nie jest damą, o której względy zabiegają mężczyźni. W japońskiej kulturze kobieta ma zajmować się domem i słuchać męża. Kobieta powinna zawsze zgadzać się z mężem, powinna być cicha, spokojna, pracowita, ale przede wszystkim posłuszna. Mężczyzna jest niekwestionowanym panem domu. 

Dlatego właśnie Japonki tak garną się do obcokrajowców. Uważają, że dowolny Europejczyk czy Amerykanin będzie traktował je lepiej niż typowy Japończyk Japończycy znani są nie tylko z pracowitości oraz z użytecznych wynalazków, ale i z niesamowitych dziwactw. Należy do nich m. in. yaeba, czyli moda na krzywe zęby (efekt uzyskuje się często dzięki pomocy dentysty). A to dopiero .... , u nas niemałą kasę wydajemy na dentystów i ortodontów, aby mieć hollywoodzki uśmiech a tam proszę, na odwrót. Japończycy bardzo słabo mówia po angielsku, choć cywilizacja zachodnia bardzo im imponuje. Biała kobieta uważana jest za ideał piękności. Jednak z drugiej strony Japończycy cały czas starają się wykazać, że są lepsi. Są przekonani, że Zachód ich nie docenia, co zresztą wcale nie jest prawdą. Oni po prostu mają kompleks Ameryki. Jednocześnie obawiają się utraty japońskości pod wpływem Zachodu. Na przykład, jeżeli Japończyk za dobrze mówi po angielsku, to inni uważają, że straci japońską duszę. Czasami świadomie posługują się angielskim gorzej niżby mogli. Japończycy często unikają kontaktu wzrokowego, a zwłaszcza zbyt długiego spojrzenia w oczy. Czują się wtedy skrępowani. To ojciec może karcić wzrokiem swoje dziecko, szef podwładnego. Osoba stojąca niżej w hierarchii społecznej najczęściej unika kontaktu wzrokowego ze swoim rozmówcą. Patrzy wtedy mniej więcej w okolice ramion lub odwraca wzrok. W kulturze japońskiej do zasad dobrego wychowania należy uśmiech, utrzymywanie miłych stosunków ze wszystkimi i komplementowanie swoich rozmówców. Nie należy nikogo krytykować. Japończycy bardzo emocjonalnie podchodzą do sukcesów swoich znajomych, cieszą się nimi. W przeciwieństwie do nas, czyz nie?
Wychowywanie dzieci w Japonii różni się od europejskiego. W szkole japońskiej uczy się dzieci samodzielności. Dzieci same sprzątają szkołę i roznoszą lunch. Dzieci także same chodzą do szkoły w zorganizowanych grupach, pod opieką dzieci ze starszych klas. Nie ma takiego zjawiska jak w Polsce, że rodzice odprowadzają lub zawożą samochodami dzieci do szkoły i noszą za dziećmi tornistry. Nawet dzieci dojeżdżające do szkół położonych dalej (w wypadku szkół prywatnych), jeżdżą pociągami w grupach. Ponieważ jest bezpiecznie, rodzice nie muszą się obawiać. Jednak na wszelki wypadek każde dziecko ma telefon komórkowy wyposażony w GPS i rodzice mogą zawsze sprawdzić, gdzie się ono znajduje. - Japończycy odpoczywają inaczej od nas, mają wolne dni w ciągu całego roku ze względu na mnóstwo świąt państwowych. A przysługujące im urlopy mają krótkie, tak więc na jakiś dalszy wyjazd rzeczywiście zostaje im tydzień - to jest norma. Dlatego jak zwiedzaja, to robia to w japońskim ekspresowym stylu, czesto nie wysiadając z autobusu. Moda młodych Japończyków jest nieco odmienna od naszej europejskiej. Eksplozja kolorów oraz oryginalne, pomysłowe stroje przyciągają swoją odmiennością . Bardzo ważne jest aby telefony , torebki przyozdobione były wisiorkami i to nie jednym tylko kiloma. Miski, kotki , laleczki dyndają u każdej japońskiej elegantki.
 Dobre maniery i wysoka kultura osobista to szyld kazdego Japończyka.Japońska grzeczność znana jest na całym świecie, ale aby naprawdę ją zrozumieć należy doświadczyć tego na własnej skórze. Ja czesto czułam sie nieswojo. Zupełnie, my Europejczycy nie jesteśmy przyzwyczajeni do grzeczności okazywanej na kazdym kroku. Prowadzi to często do absurdalnych wręcz sytuacji, kiedy to ekspedient w sklepie odzieżowym za każdym razem kiedy go mijamy kłania nam się w pas, recytując przy tym jakąś japońską formułkę. Japończycy lubią fotografować i filmować siebie i swoich znajomych oraz upamiętniać rozmaite wydarzenia. W sytuacjach bardzo formalnych stoją wyprostowani do zdjęć, zawsze patrząc w obiektyw. W przypadku fotografii prywatnych zazwyczaj odruchowo wykonują gest „victory”. Zdarza się, że wszystkie osoby uwiecznione na pamiątkowym zdjęciu wykonują ten gest Japończycy uwielbiają obstawiać się najnowocześniejszymi gadzetami elektronicznymi , najnowoczesniejszym sprzetem fotograficznym.

Nie nalezy wpadać w kompleksy - co z tego ,że właściwie większość Japończyków dysponuje lepszym sprzętem niż ten , który posiadamy, ale w końcu liczy się kreatywność, prawda? Tutaj przy fotografowaniu tych młodych dam , to ja akurat byłam górą. Bez jakichkolwiek obaw mozna ich fotografować, nie ma ku temu żadnych przeszkód ani zastrzeżeń, pomimo iż jako obcokrajowcy ”gajin, z zasady traktowani jesteśmy z dużą dozą rezerwy. Osobliwością Japonii jest ogromna liczba widocznych na każdym kroku zdrowych i aktywnych starszych ludzi. Ludzie starsi dużo podróżują, chodzą po górach, ćwiczą, malują, fotografują, uczą się, prowadzą bardzo aktywne życie. Srednia długośc zycia jest tu wysoka. Japończycy należą do najdłużej żyjących ludzi na świecie. Choć obywatele Japonii zyja coraz dłuzej , to jednoczesnie coraz mniej ich sie rodzi.
Wciąż popularny jest konserwatywny model rodziny, w którym kobieta nie pracuje, zajmuje się domem i wychowaniem dzieci na dobrych obywateli. Co ciekawe, to ona zajmuje się finansami w domu. Mężczyzna rzadko bywa w domu, a jak ma dzień wolny to zajmuje się hobby. Taki model sprawia często problemy społeczne, od których Japonia nie jest wolna. Ma to wpływ na niekorzystne relacje w rodzinie, a najwięcej rozwodów przypada na ludzi w wieku emerytalnym, kiedy mężczyzna spędza czas w domu i okazuje się zupełnie obcą, nieznaną osobą dla swojej rodziny po latach spędzonych w firmie.  Japończyków cechuje poszanowanie dla prawa. I nie chodzi nawet o to, że w Japonii panuje mała przestępczość, tylko o to, że przeciętnemu Japończykowi przez myśl by nie przeszła praca na czarno albo udawanie, że jest bezrobotnym, i naciąganie państwa na zasiłek. To społeczeństwo jest głęboko uczciwe Nie ma tam kultu cwaniactwa. Czyli druga Japonia w Polsce choćby z tego powodu nie byłaby mozliwa. W kraju jest bezpiecznie wszędzie i o każdej porze. W życiu codziennym panuje uczciwość, solidność, punktualność i uprzejmość. Japończycy są bardzo oszczędni. Przeciętny Japończyk ma w banku sporo oszczędności. Ale Japonia jest też jednym z najbardziej zadłużonych krajów. Jednak dług japoński jest długiem publicznym, państwo jest zadłużone u swoich obywateli. Na pewno wielokrotnie zastanawialiście się , dlaczego tylu Japończyków nosi zasłaniające twarz białe maseczki chirurgiczne? Wyjaśnienie jest niezwykle proste. Oprócz dwóch oczywistych powodów (w przypadku choroby nie zarażają innych, a w przypadku choroby innych, nie narażają na zachorowanie siebie) jest jeszcze trzeci . Niektórzy Japończycy używają maseczek jako swego rodzaju biżuterii, ozdoby czy jak kto woli akcesorium garderoby. Obok bransoletek, naszyjników, zegarków , niektórzy lubią też sobie założyć maseczkę. Ale czy trzeci powód jest prawdziwy ?..jakoś nie mogę w to uwierzyć....
Japończycy szczególnie podchodzą do swojej pracy. Istniała do połowy lat 90 w Japonii mentalność, iż jeżeli syn w rodzinie nie skończy dobrych studiów i nie znajdzie dobrej pracy to zhańbi swoim zachowaniem rodzinę. Tak więc w Japonii dzieci w wieku trzech lat idą do przedszkola, gdzie zostają do szóstego roku życia. Natomiast od szóstego roku życia zaczyna się 9 letni okres w którym Japońskie dzieci muszą chodzić do szkoły. Mały szkrab mając sześć lat zaczyna się uczyć i za wszelką cenę nie chąc zhańbić rodziny zaciekle pracuje do 15 roku życia zdobywając wykształcenie średnie niższego stopnia. I w tym momencie młody Japończyk dokonuje pierwszego z dwóch najważniejszych wyborów w jego życiu. Praca albo dalsza nauka? Większość jednak uczy się dalej i kończy naukę dopiero mając osiemnaście lat.  I teraz młody Japończyk musi dokonać drugiego jeszcze wazniejszego wyboru . Podjąć studia, co gwarantuje mu dobra pracę czy nie?. Gdy Japończyk kończy studia dostaje prace w dużej renomowanej firmie znanej na cały świat. Prace ma, ale jego zycie zmienia sie wtedy radykalnie. Nowy pracownik firmy pracuje tak ciężko jak tylko może a nadgodziny przyjmuje z uśmiechem na ustach
Typowy mieszkaniec duzego miasta w Japonii to pracoholik. Całe życie Japończyków kręci się wokół pracy! Nawet w niedzielę po północy w biurowcach palą się światła w oknach,. Tu pracuje się 24 godziny na dobę! Wynika to z ogromnego poświęcenia, oddania oraz szacunku do pracy.Z tego powodu można zaobserwować nawyk spania w każdym możliwym miejscu. Zmęczeni mieszkańcy Japonii wykorzystują wszystkie nadarzające się okazję do drzemki. Szczególnie nagminne jest to w metrze. Ludzi z dużym stażem, o siwych włosach niezależnie co robią, traktuje się z szacunkiem, a młodzi ludzi nie mogą zasiadać na wysokich stanowiskach, taka jest po prostu kultura Japonii. Jeżeli jakiś pracownik chce się doczekać stołka prezesa, musi w firmie przesiedzieć całe życie i mieć dużo siwych włosów. Japończycy są religijni, tylko na swój sposób. W przeciętnym domu stoi ołtarzyk buddyjski, a na nim tabliczki z imionami przodków. Rano przodkom stawia się ryż, a w ciągu dnia można się do nich modlić. Jest to powszechne w tych rodzinach, które zachowują ciągłość rodu, tzn. najczęściej w rodzinie najstarszego syna. Jego młodsi bracia są założycielami nowych rodów, więc dopóki oni sami nie umrą, ród nie ma przodków, do których można się modlić. Jest to bardzo silna tradycja. A teraz troche o kulinarnych gustach Japończyków.Patrząc na sąsiedztwo Japonii z innymi krajami Azji, wydawać by się mogło, że wszędzie panują takie same zasady i tradycje. Otóż wcale tak nie jest. Japonia wykształciła swoje własne obyczaje i tradycje związane z zachowaniem przy stole.W życiu Japończyków kuchnia zajmuje bardzo ważne miejsce. Nie jest jednak uważana za sztukę. Stanowi odzwierciedlenie życiowej filozofii - życie w harmonii z naturą, naturalność i umiarkowanie to - zasady wypływające z myśli buddyjskiej i konfucjańskiej. Najważniejszymi zasadami kuchni japońskiej są… naturalność i świeżość. Każda potrawa powinna zachowywać swój naturalny smak, stąd też często dania wykonywane są z surowych składników. Aby zachować pierwotny smak składników i nie zakłócać ich wyjątkowości, Japończycy używają minimalnej ilości przypraw. Jest to zdecydowanie przeciwieństwo w stosunku do innych kuchni azjatyckich, gdzie używa się sporej ilości aromatycznych przypraw.
Japończycy nie przepadaja za Chińczykami. Gdzieś przeczytałam fajną anegdotę; co Japończycy mysla o jedzeniu Chińskim..... Otóz Japończycy mówią, ze Chińczycy jedzą wszystko co ma 4 nogi z wyjatkiem stołu i wszystko co fruwa z wyjatkiem samolotów. I maja zupełna racje. 
Kuchnia japońska jest wyrafinowana , bardzo elegancka w porównaniu z kuchnia np chińską. MOze jednak juz wystarczy kulinarnych wiadomości, temat ten zasługuje  na odrebną galerie. 
 A teraz coś o uśmiechu japońskim. Zasłanianie ręką ust podczas śmiechu jest powszechnym zwyczajem wśród Japończyków, a zwłaszcza wśród kobiet. Choć nie jest to do końca wyjaśnione, bo sami Japończycy nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego tak robią, wydaje się, że chodzi tu o zasłanianie zębów. Zasłanianie ręką ust podczas szerokiego uśmiechu należy w kulturze japońskiej do dobrego wychowania kobiety.
No nie wiem czy to prawda? Pierwsza rzecz, która mnie uderzyła na ulicach to ogromny szacunek ludzi do siebie nawzajem i otaczającego ich świata. W jednym wagonie metra potrafi jechać jakiś …. milion Japończyków … a jednak nikt się na nikogo nie gapi, nikt nie słucha głośno muzyki, nikt nie robi nic co mogłoby przeszkadzać drugiemu. Jeśli ktoś uważa, że stosuje w życiu zasadę ”nie rób drugiemu co Tobie nie miłe”, powinien pojechać do Japonii i zobaczyć co to naprawdę znaczy.
Japończycy są bardzo uczciwi, a kradzież to największa hańba dla siebie i rodziny.I tutaj zacytuje fragment wypowiedzi osoby , która mieszkała przez pewien czas w Japonii.. Jak wynająłem mieszkanie to właścicielka poradziła, aby na breloku do kluczy napisać adres. Gdybym zgubił te klucze to znalazca będzie wiedział dokąd odnieść. Zresztą w telewizji jest kampania radząca, aby zamykać swoje domy i samochody, ale mało skuteczna, bo niektórzy to nawet zamka nie mają. Trudno im wyobrazić sobie, że ktoś może chcieć kogoś oszukać lub okraść Japończycy są świetnie zorganizowani, wiedzą jak się zachować np na ruchomych schodach (co trudno zobaczyć w Europie ;) , co wcale nie jest takie bez znaczenia, gdy trzeba szybko sie przemieścić z jednego peronu na drugi a na stacji sa setki ludzi.Wszyscy , którym sie nie spieszy , stoja zawsze po lewej stronie , aby ci, którzy sa juz spóżnieni, mogli prawą strone mieć wolną Są bardzo pomocni , a co z tego mają?, zapyta kazdy Polak . Odpowiedz jest prosta; to, że są tak samo traktowani przez innych. O Japończykach mozna by napisać duzo więcej. Starałam sie wybrać te ich cechy, które sie wybijaja, i które stanowia o ich odmienności.Mam nadzieje, że choć trochę przyblizyłam Wam ludzi z Kraju Kwitnacej Wisni.
Zapraszam na nastepna galerię do deszczowego Kioto i niech ta urocza Japońska dziewczyna w kimonie bedzie jej zapowiedzią:) 
Dziekuje:)))

najbliższe galerie:

 
Japonia cz. 8 - Nikko; Tosho-gu.
1pix użytkownik wmp57 odległość 50 km 1pix
Wielkie wesele w Tokio
1pix użytkownik agra60 odległość 75 km 1pix
W kraju kwitnacej wisni- Tokio
1pix użytkownik kordula157 odległość 89 km 1pix
Obrzędy religijne. Japonia
1pix użytkownik plan_podrozy odległość 94 km 1pix
Wewnątrz zamku Matsumoto
1pix użytkownik kier odległość 108 km 1pix
TOKYO
1pix użytkownik gnieszk odległość 116 km 1pix

komentarze do galerii (69):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 15.04.2015 22:56

Tamo, milo, ze zajrzalas ponownie, pozdrawiam:))

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 03.04.2015 17:45

31 REWELACJA. Wiele pięknych zdjęć, galerię czytałam i oglądałam w dniu jej prezentacji ale widzę, że nie skomentowałam. Nadrabiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 02.09.2014 15:04

Wow, dziś prawdziwy nalot na moje galerie, przyjemne to , dzieki wielkie:)) POzdrawiam:))

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 02.09.2014 14:58

Dzięki za bardzo ładną i ciekawie opisaną galerię. Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 27.09.2013 22:10

Asasura, dzieki.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 27.09.2013 22:09

Markus , czekam zatem .

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 27.09.2013 22:09

Milo mi glokerko:)

asasura użytkownik asasura(wpisów:57) dodano 23.09.2013 15:11

Świetny reportaż. Trafiłem na niego z opóźnieniem ale jest ponad czasowy. To bardzo trudne fotografować ludzi i nie być jednocześnie posądzonym o ingerencję w ich prywatność. Jak piszesz, odmienna mentalność Japończyków ułatwia to zadanie. Dobre zdjęcie tytułowe (nr 13). To już fotografia prasowa.

marcus65 użytkownik marcus65(wpisów:23) dodano 02.09.2013 02:47

Generalnie współczesny, przeciętny Japończyk wie o samurajach mniej więcej tyle, co przeciętny Polak o rycerzach np. Zawiszy Czarnego. Ale galeria bardzo mi się podoba :)
Do Japonii nie miałem niestety okazji pojechać, ale z racji zainteresowań jest to mój TOP 1. Mam więc nadzieję, że i ja będę miał kiedyś okazję pochwalić się swoją galerią z Nihon.

Pozdrawiam
Marek

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 29.08.2013 13:19

Zaglądalam tu już kilka razy. Opis pochłonęłam jednym tchem.
Zdjęcia pięknie go dopełniają. Świetnie przybliżasz Japonię i mentalność jej mieszkańców.
Pozdrawiam.:-)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 10.08.2013 11:33

Mgfoto, dzieki za dobre słowa
Pesteczko, fajna anegdota, to prawda, tez sie usmiałam, jak to pierwszy raz przeczytałam; bardzo prawdziwa. Tak dokładnie jest Chińczycy jedza wszystko.
Dzieki za wizyte:)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 08.08.2013 22:57

Piękne ilustracje do bardzo ciekawego tekstu.
Uśmiałam się przy anegdocie chińskiej, choć kuchnię chińską bardzo lubię. za to na sushi nikt mnie nie namówi :)
System kształcenia u nas już taki jak w Japonii - od 6 roku życia przez 9 lat obowiązkowo. Tylko warunki zapewne inne...
5, 26 i 28 dla mnie najfajniejsze.
Pozdrawiam serdecznie

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 08.08.2013 00:17

Aneta - to nie tak... Kordula napisała: ... Dlatego właśnie Japonki tak garną się do obcokrajowców...., więc nie garną się po to, żeby mieć gorzej, tylko lepiej:) Załóżmy, że to ja wziąłbym sobie Japonkę za żonę:))) Spędzałbym z nią przecież dużo więcej czasu, niż taki Japończyk, dla mnie rodzina jest najważniejsza, więc żona byłaby pewnie zadowolona:). Aaaa i przecież pokazałbym jej Barcelonę i inne miasta w iście europejskim stylu, to pewnie byłaby jeszcze bardziej zadowolona:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.08.2013 23:36

I w słowie i w obrazie bardzo, bardzo ciekawie. Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6843) dodano 07.08.2013 23:26

Niezbyt ładni, pracoholicy i jeszcze niezbyt wysocy, i chyba dla mnie aż przesadnie mili i grzeczni, ogólnie masakra;)
Paweller chciałbyś mieć żonę, która tylko siedzi w domu, a Ty ją widujesz od wielkiego święta? Nie wydaje mi się;)
pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 07.08.2013 22:56

Ale żona Japonka byłaby pewnie dobrą żoną:)))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 22:50

hahha, Anusia, nie wychodz za mąż za Japończyka, oni niespecjalnie ładni i jeszcze jak widzisz pracoholicy, zadnego z nich pozytku. Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 22:48

Margo, bardzo sie starałam, cisze sie , ze zainteresowałam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 22:47

Bardzo interesujacy temat wybrałas na prace. Miło było Cie gościć Nola:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 07.08.2013 21:37

Japończyk już się ze mną nie ożeni. Nie usiedziałabym w domu ;-) Rozwód pewny.
A tak na poważnie, to galeria godna uwagi. Czytałam z dużym zainteresowaniem i chyba podobnie jak Margo tekst wciągał bardziej niż kadry. Bardzo dużo informacji. Fascynujący kraj i kultura. Daleko nam do nich...

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 07.08.2013 20:31

Dziwne, ale moją uwagę bardziej zaabsorbował tekst aniżeli zdjęcia, które jak to zawsze u ciebie są świetne. Świetnie przybliżyłaś nam sposób bycia Japończyków. Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6843) dodano 07.08.2013 10:24

Ładnie pokazane i bardzo ciekawie napisane:)
42 piękne zdjęcie, piękne kolory zarówno otoczenia, jak i przede wszystkim kimona:)
O pracoholizmie pisałam kiedyś pracę licencjacką, i właśnie dużo miejsca poświęciłam Japończykom, którzy w najdrastyczniejszych przypadkach są skazai na "śmierć z przepracowania", z jap. karōshi...
pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 09:21

Dobre porównanie, my chyba jednak mniej przywiazujemy uwage do tradycji , mniej ja kultywujemy. a szkoda, przeciez nie mamy sie czego wstydzic.
Pozdrawiam

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 07.08.2013 09:14

Wiem,wiem...Zapewne spotkanie takiej Pani w kimonie porownywalne jest do osoby w Polsce przebranej za Krakowianke:)))Chyba przez"Opowiesci Gejszy"tak mi sie kojarzy dawna Japonia.Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 09:07

Dziekuję Barakudo, powiem Ci , że nie liczyłam zbytnio na Japonki w kimonach , ale się zdziwiłam , ze jednak je widac na ulicach, zwlaszcza w Kioto.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 09:06

Rozmusiaki , trzeba mocno wierzyć, dziekuję:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 09:05

Romano, zapraszam juz dzis:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 09:04

Pawellerze i mnie tez , lubie połazić po rózych zakamarkach. Dzięki, miło, ze sie podobało:) pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 08:10

zuzka, dzięki przeogromne:)))))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 08:08

Deszczu , tak jak piszesz, świat jest piekny:)))) Miłego dnia:)))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 08:07

Dzieki Satan:)) pozdrawiam :))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 08:07

Wielkopolanko, szykuję juz Kioto, mam nadzieę, ze nie zawiodę, pozdrawiam i dziękuję:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.08.2013 08:05

Grace, absolutnie tak nie zabrzmiałaś, asolutnie nie momyslałam , ze się wymądrzasz.
Ja byłam w Japonii zaledwie dwa tygodnie, zobaczyłam zaledwie małą jej czesc, posmakowałam ,a własciwie liznęłam atmosfery tego miejsca, dowiedziałam się trochę na miejscu, duzo doczytałam. Świat tak pędzi, wszystko się zmienia, żeby dobrze te zmiany widzieć trzeba na miejscu być, lub często tam bywać.
Cenię sobie kazde uwagi, przecież po to jest ten portal, żeby móc dzielić się uwagami, informacjami. Lubię poznawać to co nowe, lubie się dziwić, lubie się uczyć.
Także Grace dzieki wielkie, wszystko jest przecież OK.
Pozdrawiam serdecznie i zyczę miłego dnia, a właściwie to połówki dnia:))))))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 07.08.2013 00:55

Ula:) Nie chcialam zabrzmiec nonszlancko, sorry jesli tak to odebralas.
Zrobilas doskonala synteze charakterologiczna Japonczykow, ja tylko chcialam ja nieco "uaktualnic":)
Odkad jestem na OS, gdy gdzies podrozuje, mysle sobie czasami: jaka szkoda, ze tu nie ma Korduli, Dispara, Mieczyslawa... - to tylko przyklady, bo liste mozna ciagnac - oni pokazaliby to miejsce rewelacyjnie.
Dlatego Ula, tak sie ucieszylam, ze zobacze Japonie Twoimi oczami:) Co z tego, ze bylam tam n-ty raz , ale nie umialam tak tego pokazac, jak pokazujesz i pokazesz Ty. Zebys nie miala zadnych watpliwosci - powtorze jeszcze raz - mnie sie ta galeria bardzo podoba:):):)
A wyszlam na przemadrzala babe;(
Serdecznosci Ci sle:):):)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 07.08.2013 00:06

Galeria z najwyższej półki! piękne portrety a przy tym tyle ciekawostek z życia japończyków, które dla europejczyka są zupełnie obce! bardzo bardzo podobało się i czekam na Kioto!
Pozdrawiam serdecznie:))

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 07.08.2013 00:03

Świetnie się czytało i oglądało. Wielce pouczająca galeria ;-)

Gratuluję :-)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 06.08.2013 23:55

... na Forum " Lot nad kukułczym gniazdem " - w roli McMurphy stomatolog ... a u Ciebie myśli, opowieści, prawdy o Narodzie, który jest niezwykły, fascynujący a jednocześnie jak pisze WMP57 zdolny do okrucieńst...My też jesteśmy wspaniałym Narodem a jednocześnie " chujowym " społeczeństwem, cóż! - ŚWIAT jest piękny i niezwykły wystarczy tylko się otworzyć i poczuć się WOLNYM, bez kompleksów ... w 1995 byłem w Japonii dwa tygodnie i wszystko to co dzisiaj piszesz było obowiązujące wtedy, łącznie z tą drożyzną przejmującą i wykręcającą kieszeń do granic mozliwości... dziekuję i pozdrawiam serdecznie.

zuzka82 użytkownik zuzka82(wpisów:148) dodano 06.08.2013 23:20

Świetna galeria i świetna relacja !!!!:D zresztą jak zawsze ...Śmiało mogę powiedzieć, że jestem fanką Twoich galerii :)!!!!
Pozdrawiam
zuzka

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 06.08.2013 22:59

Tą galerię zostawiłem sobie na deser:) Właściwie to nawet nie fotki, ale Twoje opisy, tworzą niesamowity klimat tej galerii. Wiele ciekawych informacji podałaś; odniosę się do jednego: japońskie zwiedzanie na pewno by mi nie odpowiadało:)))
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4937) dodano 06.08.2013 22:16

Piekne,Twoja opowieść to kwintesencja tego,co powinienem wiedziec :)
Bardzo chciałbym pojechać kiedyś do Japonii.
Pozdrawiam serdecznie .

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.08.2013 21:51

Bardzo fajnie się czytało. Z przyjemnością będę śledzić ciąg dalszy Twojej japońskiej podróży, licząc na to, że jeszcze wiele ciekawostek nam opowiesz :)
Pozdrawiam :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 06.08.2013 20:33

42 idealnie utożsamia mi sie z Japonia,oddaje w 100% moje wyobrażenie tego kraju.Interesująca galeria. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 20:32

Magdaleno, pamietałaś, ze nie lubie sie rozpisywać. Ale tym razem przysiadłam i jak myslę dołozyłam sie. Mam na kim sie wzorować, Ty jesteś moim najlepszym wzorcem.
Ciesze się ogromnie, że sie podbało.
Japonia czekała ponad rok , nawet nie przypuszczałam ,że mam taki duzy materiał na galerie.
Ja mało systematyczna jestem , to tez wiesz. Ale teraz postanowiłam wycisnąc z Japonii wszystkie soki.
Jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 20:27

Pablo, pozdrawiam i ja, dzieki:)))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 20:27

Pawle, to super , ze sie podobało:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 20:26

Śnieżko, chyba Cie zmartwie, mam kilka zaledwie zdjęć z żarełkiem, ale cos tam przemyce przy okazji innych japońskich.Dzieki:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 20:25

Kabaczku, , taki miałam zamiar, zeby choc troszkę przyblizyć ten ciekawy naród . Dzieki:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 20:23

Kier , miło, ze wpadłeś:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 20:22

Pipol, miałam wielkiego stresa.
Siedziałam na przeciwko , kolanami sie stykałysmy. Nie było duzo ludzi.
Ale nie mogłam sie oprzeć. Nie wiem czy spała, czy tylko odpoczywała, zrobiłam to. Wycelowałam w nią jak z pistoletu.
Miałam potem wyrzuty sumienia. Nie wiem jakbym sie zachowała i jakbym się czuła gdyby nagle otworzyła oczy.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 20:18

Dziękuje Elle. Szkoda, niestety druga Japonia nam nie grozi:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 20:16

Grace, wiem , ze na pewno wiesz duzo więcej ode mnie.
Chciałam wyłuszczyć te najbardziej istotne cechy Japończyków.
O tych młodych , którzy ociagaja sie w wejscie w dorosłe zycie czytałam. Te wszystkie chociażby subkultury młodzieżowe mogą swiadczyć o rodzacych sie zmianach w ich mentalnosci .
Tak bardzo chciałam zobaczyć w Harajuku w Tokio LOlity, czy kolorowe Oshare kei, niestety nie udało mi się.
Ciesze sie,że mogę sprawic Ci przyjemność:)))

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 06.08.2013 20:00

Ula, byłam rano. Świetny tekst. Zdjęcia zawsze masz super, ale tym razem lektura sprawiła mi chyba większą przyjemność. Dobrze pamiętam, że nie lubisz pisać? Doskonała całość:-)))

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 06.08.2013 20:00

Bardzo ciekawa galeria, przyjemnie się czytało i oglądało. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 19:59

Gabi , wiesz sama, jak tylko chcesz sie czegoś dowiedzieć na dany temat, to mozliwości jest wiele.
Ja wyjezdzajac w dany rejon duzo o nim czytam , ktos mi kiedys powiedział, ze w zasadzie to nie musze juz tam jechać.
Ale najwiecej informacji trafia do mej pamieci po przyjezdzie, wtedy jakby wszystko sie systematyzuje. Dziekuje za miłe słowa. Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 19:56

Afrodyto, Disparze fajnie , ze zajrzeliscie i jeszcze na dodatek trafiłam w Wasz gust. Ale to nie jest absolutnie " lizanie".

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 19:54

Wieśku, zgadza się, ale skończyli marnie. Hiroszima robi wrazenie jeszcze dzis.
Dzieki za wizyte:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.08.2013 17:38

Super fajna galeria.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3477) dodano 06.08.2013 16:55

Fajnie się oglądało i czytało. Bardzo ciekawie. Będzie galeria kulinarna?:>

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1310) dodano 06.08.2013 16:06

Bardzo piękna i pouczająca, poszerzająca wiedzę o tym kraju galeria.
Dziękuję.

kier użytkownik kier(wpisów:91) dodano 06.08.2013 14:42

Zdjęcia fajne. Ciekawe osobiste spostrzeżenia.
Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 06.08.2013 13:31

Już widzę jak robiłaś foto 31 ;))) pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.08.2013 12:59

Kochani wpadne pozniej , odpowiem na wasze wpisy. Musze teraz zmykac. Poki co dziekuje pieknie:)))

elle użytkownik elle(wpisów:175) dodano 06.08.2013 12:22

Zdjęcia 7, 13, 30 - rewelacyjne :)

elle użytkownik elle(wpisów:175) dodano 06.08.2013 12:16

Za te cechy, które wymieniłaś, a które tak mocno charakteryzują Japończyków, bardzo cenię ten naród. Żałuję, że my, Polacy, tak mało z tych cech posiadamy.
Galeria przepiękna, świetne ujęcia.. bardzo lubię takie reportaże :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 06.08.2013 12:00

Ula:) Wspaniala galeria:):):)
Sklamalabym, gdybym napisala, ze dowiedzialam sie czegos nowego, ale doskonale przedstawilas lapidarna charakterystyke Japonczykow:)
Moze tylko poza jedna kwestia. Czasy, kiedy Japonczyk po studiach dostawal dozywotnia posade w firmie i robil tam kariere przynalezna wiekowi, juz i w Japonii bezpowrotnie minely. Stad tyle samobojstw itd, ale ja nie o tym.
Mlode pokolenie mysli troche inaczej. Wielu nie nadaza za oczekiwaniami rodzicow i spoleczenstwa - tu wystepuje: "syndrom zamykania sie na lata w pokoju", odciecie i negacja rzeczywistosci. Oczywiscie rodzice grzecznie karmia odcieta od swiata latorosl, dostarczajac gry komputerowe, rozrywki, itd. - nie ida po pomoc do psychologa, bo wlasnie nie chca okryc hanba rodziny.
Na drugim biegunie wystepuje zjawisko niecheci mlodego pokolenia do dorastania, tzw. syndrom pasozytowania na rodzinie. Trzydziestolatkowie, ktory nie chca sie wyprowadzic z rodzinnego domu, zarobki wydajac na wlasne zachcianki, hobby, spotkania w klubach, przebieranki itd.
Mlodzi ludzie nie chca juz calkowicie poswiecac sie jednej wybranej firmie, wielu wybiera wolne zawody, zarabiajac od czasu do czasu na swoje hobby. Oczywiscie to sa bardzo powolne procesy, ale juz zauwazalne w tradycyjnym spoleczenstwie japonskim.
Przepraszam za wymadrzanie, galeria cudna, co by nie mowic:) Sprawilas mi ogromna przyjemnosc:)
Pozdrawiam serdecznie:):):)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 06.08.2013 11:21

Galeria faktycznie wyśmienita. Ciekawostki wyjątkowo interesujące, aż nie do wiary gdzie Ty się tak tego wszystkiego dowiedziałaś. Takich rzeczy nie ma przecież w przewodnikach.
pozdrawiam
Gabi

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 06.08.2013 11:14

Fajna galeria i bardzo dużo ciekawych informacji.
Pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 06.08.2013 11:13

Wyśmienite.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2358) dodano 06.08.2013 11:10

Super. Dużo ciekawostek znanych i nieznanych mi wcześniej w otoczeniu sympatycznych zdjęć.
I pomyśleć, że Japończycy wykazali się nie mniejszym okrucieństwem niż faszyści w czasie wojny.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!