m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Ujście Zbrucza do Dniestru. Najdalej na południowy- wschód wysunięty kraniec II Rzeczpospolitej. Tu graniczyły z sobą trzy państwa. Niedaleko tego miejsca leżą Okopy Św. Trójcy. Ruiny kościoła Św. Trójcy. Ufundowany w 1693 r. przez Jana III Sobieskiego. Zniszczony przez Rosjan w czasie walk z tymi konfederatami barskimi którym nie udało się ujść za Dniestr. Podobno była to ich ostatnia reduta. Odbudowany w 1903r. Spalony w 1943 przez oddział UPA. Widok na Zbrucz. W II Rzeczpospolitej wschodnia granica państwa za którą była Rosja Sowiecka. Opasujące to miejsce rzeki tworzą skarpy o wysokości 40-50 m. Fragment fortyfikacji ziemnych.
Brama Lwowska. Babcia Antosia z galerii Dretaka ma się dobrze :) Pamiątkowa tablica mówiąca o historii tego miejsca. Oprócz Bramy Lwowskiej na drugim końcu wsi jest druga podobna Brama Kamieniecka. Szeroko rozlany Dniestr. W najwęższym miejscu przesmyk między rzekami w którym leży wieś ma 100 m. W II RP była to wieś letniskowa. Ze względu na szczególny klimat hodowano tu winorośle, morele, melony i arbuzy. A za rzeką już była Rumunia.
Czortków to spore miasto gdzie można by zobaczyć wiele ciekawych rzeczy... ...ruiny, zamku, drewniane cerkwie i synagogi. Nam nie starczyło na to czasu :( Sympatyczne wrażenie robi ratusz z 1905 - 08 roku. Do ratusza przylegają budynki bazaru ozdobione piętrowymi podcieniami. Kościół dawniej klasztorny dominikański, zbudowany w latach 1905 - 10. Po wojnie początkowo cerkiew a od 1959 roku magazyn. Obecnie zwrócony katolikom. Pozostałości po przedwojennej kanalizacji.
Miasto ma wiele pięknych detali... ... których moim zdaniem nie powstydziłby się i Paryż ;) Wjeżdżając do Buczacza wita nas pomnik socjalistycznej pracy ;) Miasto leży w krętym jarze rzeki Strypy. Na szczycie wzgórza nad rzeką leżą ruiny zamku.
Miasto zachowało historyczny układ urbanistyczny. Na zdjęciu fragment rynku. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest rokokowy ratusz z lat 1750-51.
Niestety a właściwie na szczęście był w remoncie. Ratusz zdobią rzeźby europejskiej sławy Jana Jerzego Pinsla. Przed nami zespół klasztoru bazylianów z XVIII w. W przyklasztornym gimnazjum uczyli się poeta Kornel Ujejski, malarz Juliusz Kossak i publicysta Jan Lam. W 1946 kościół i klasztor zamieniono na magazyn. Potem była tu szkoła rolnicza. W 1990 roku budynki przekazano grekokatolikom a rok później wrócili tu bazylianie.
W środku trwało nabożeństwo dla pielgrzymującej młodzieży. Widok na miasto spod klasztoru. :) Dochodzimy do barokowego katolickiego kościoła pw. Wniebowzięcia Bogarodzicy. Kościół jak wszystkie wcześniejsze zabytki ufundował w XVIII wieku Mikołaj Bazyli Potocki.
W 1945 roku kościół zamknięto i zamieniono na magazyn a potem na kotłownię miejską co spowodowało jego dewastację. Na szczycie niepełne krzyże (podobnie jak w klasztorze bazylianów) na pamiątkę herbu fundatora. W 1991 roku kościół zwrócono katolikom. Parafię objął ks. prałat Ludwik Rutyna. Urodzony pod Buczaczem, wyświęcony na kapłana w 1941 r. W 1943 cudem przeżył atak UPA w swojej parafii pod Tarnopolem. Wyjechał do Polski. W 1991 kiedy zwrócono kościół katolikom wrócił do Buczacza i z niczego stworzył parafię i prowadzi prace remontowe.

najbliższe galerie:

 
Jazłowiec
1pix użytkownik kabaczek odległość 27 km 1pix
UKRAINA- Husiatyn-Rozstrzelany kościół
1pix użytkownik dreptak odległość 29 km 1pix
Trembowla i Skałat  - tam narodzili się SAMI SWOI
1pix użytkownik dreptak odległość 32 km 1pix
Zarwanica greckokatolickie sanktuarium
1pix użytkownik kabaczek odległość 40 km 1pix
Ukraina
1pix użytkownik mironel odległość 45 km 1pix
Ukraina Zachodnia-foto migawki
1pix użytkownik dreptak odległość 58 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 01.08.2013 00:15

Tak się zaczytałam ,ze nie zauważyłam ze już po północy...bardzo interesujące.Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 31.07.2013 23:27

Kolejna dobra lekcja naszej smutnej historii.
Pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 31.07.2013 20:42

Dobra robota.
Smutne historie nam przedstawiasz.
Jeszcze smutniejsze, że prawdziwe.
Wielka szkoda, że tak niszczeje nasza spuścizna.
Pozdrawiam serdecznie:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 31.07.2013 18:10

Bardzo ciekawa galeria.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 31.07.2013 17:49

Super. W Twoich galeriach jest mnóstwo historii. Z przyjemnością się ogląda i czyta.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!