m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Naszą bazą był sympatyczny hotel położony ok. 10 km od Ochrydu. Nad nim na zboczu góry znajdowała się mała cerkiew więc postanowiłem wdrapać się, licząc przy okazji na zacny widoczek. Cerkiew św.Stefana to w zasadzie grota w skale,kilka ikonek i to by było na tyle. Idę jeszcze wyżej, do krzyża. Krajobraz jest piękny ,w oddali na tle gór widac Ochryd. Tam się teraz udamy. Znajdujemy się w centralnej części miasta. Jest dość wcześnie jak na Bałkany, więc ruch nieduży.
Deptakiem docieramy do malowniczo położonego portu. Na trawniku widać pomnik św.Cyryla i Metodego.To właśnie w Ochrydzie powstała cyrylica a główne w tym zasługi przypisuje się uczniowi Cyryla ,św.Klemensowi.Warto również wspomnieć iż w 893 r. założył tu pierwszy uniwersytet słowiański. Podążamy dalej wąskimi uliczkami Starego Miasta położonego jak cały Ochryd zresztą, na jednym ze wzgórz.
Przed nami masywna Cerkiew Świętej Zofii z XI wieku, dawna siedziba arcybyskupów ochrydzkich. Teatr antyczny który powstał ponad 2000 lat temu.Kilkadziesiąt lat temu został odkryty i teraz pełni funkcję działającego amfiteatru. Gościł tu np. E.Morricone Fragment murów obronnych. Można powiedzieć że Ochryda cerkwiami stoi. Ponoć niegdyś było ich 365 Dziś nad Jeziorem Ochrydzkim jest około 100,małe,duże ,znane i zupełnie zapomniane czasem ukryte w skale. Widoczek na miasto. Na szczycie wzgórza widać twierdzę Samuela, na której dumnie powiewa zółto-czerwona macedońska flaga, przywodząca na myśl promienie słońca. Tam jednak udamy się jutro.
W przydomowych ogródkach napotykamy drzewka z owocami cytrusowymi i kiwi. Cerkiew Matki Bożej Peribleptos zbudowana w 1295 roku. Takich wysłużonych autek jest tu sporo. Ten to o ile się nie mylę to kultowy Renault 4. Plaosnik - miejsce gdzie znajdują się szczątki wczesnochrześciańskiej świątyni,ruiny rzymskich budowli i cerkiew.W 916 roku został tu pochowany św. Klemens lecz w okresie dominacji osmańskiej gdy kościół przekształcono w meczet,jego grób przeniesiono do kościoła Peribleptos. W 2002 roku odbudowany  kościół został poświęcony pod nazwą św.Klemensa i Pantelejmona a szczątki świętego zostały przeniesione z powrotem do grobu po 530 latach.
A to cerkiew poświęcona św.Janowi Teologowi.Stoi sobie samotnie na klifie i jest ulubionym symbolem całego miasta. Nic dziwnego gdyż to piękne i romantyczne miejsce. Stąd rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Ochrydzkie. Z cerkwi można zejść na dół do wioski rybackiej Kaneo.Są kawiarenki i mała przystań skąd po wzmocnieniu się rakiją płyniemy łódką do portu w centrum. Po posileniu się i skosztowaniu najbardziej chyba popularnego w Macedonii piwa Skopsko, wsiadamy na nieco większą łajbę. Popłyniemy do klasztoru św.Nauma.
Po drodze zatrzymujemy się by zwiedzić skansen z rekonstukcją domów na palach. W tamtą stronę płyniemy bliżej lądu więc jest okazja przyjrzeć się linii brzegowej. Widok na nieco zamglony brzeg jeziora po stronie albańskiej. Jezioro Ochrydzkie ma 358 km² powierzchni, położone na granicy z Albanią, z czego do Macedonii należą 2/3 powierzchni jeziora, głębokość dochodzi do 286 m, przejrzystość do 21 m.
W 1979 roku wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.
Jego wiek szacuje się na 4- 10 milionów lat co czyni go najstarszym zbiornikiem wodnym w Europie.
Zbliżamy sie do św.Nauma. Monastyr św. Nauma znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu jeziora, w bezpośrednim sąsiedztwie granicy macedońsko-albańskiej.
Legenda głosi że po przyłożeniu ucha do grobu św Nauma można usłyszeć bicie serca. Naukowcy tłumaczą że to jedynie odgłos strumieni pod skałami. Za to pawie były niepodważalnie prawdziwe, piękne i wspaniale pozowały. W pobliżu monastyru przepływa rzeka Czarny Drim, wpadająca do Jeziora Ochrydzkiego. Podczas rejsu łodzią można obserwować wybijające podwodne źródełka. Sympatyczne dziewczyny serwują lokalne trunki. W takich okolicznościach przyrody i nie tylko, smakowało wybornie. No i dobra rozgrzewka przed wieczornym wyskokiem do lokalu w Ochrydzie.
Następnego dnia po zasłużonym wypoczynku wsiadamy do taxi (tanio i szybko) i udajemy się jeszcze raz do miasta. Głównym celem jest twierdza Samuela. Uważa się iż największa część twierdzy pochodzi z czasów rządów cara Samuela  od 976 do 1014 kiedy Ochryd był stolicą pierwszego państwa macedońskiego. Widok na Plaosnik. W oddali widać część zatoki gdzie znajdował się nasz hotel. Jeszcze słowo o ochrydzkiej perle wytwarzanej z łusek uklei, zwanej plashicą. Jest to najstarsza, endenemiczna rybka w wodach Jeziora Ochrydzkiego. Receptura wytwarzania tych pereł jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Wytwarzana z niej biżuteria stanowi fajną pamiątkę z Macedonii lecz należy nabywać ją tylko w sklepach Talevi i Filevi gdyż tam tylko są oryginalne. Taki zachmurzony zachód słońca też ma swój urok, prawda ? Dziękuję za uwagę :)

najbliższe galerie:

 
Bałkany cz.  8 - Ohrid.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Ochryda - perła Macedonii
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Macedonia - Ochryda
1pix użytkownik alak odległość 1 km 1pix
Macedonia-Ochryd cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
OCHRYDA 1
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Macedonia  Północna  . Ochryda  .
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 02.09.2015 08:47

Fajnie pokazane miasto i okolica; dla mnie to powtórka wyjazdu z ubiegłego roku, kiedy w Ochrydzie spędziliśmy 2 dni. Warto pojechać do Kaliszty, gdzie znajduje się monastyr i cerkiew w grocie. Można tam także dopłynąć z Ochrydu statkiem. Ładna galeria, a Macedonię polecam jak najbardziej.

paulus użytkownik paulus(wpisów:323) dodano 12.07.2014 15:21

Fajna galeria. Tak się składa, że miałem przyjemność nocować w tym samym hotelu. Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 20.08.2013 13:04

Malownicze jezioro .Pozdrawiam :)

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 18.08.2013 19:51

Macedonia ma z pewnością dużo do zaoferowania, nawet mimo braku morza ;) Tylko przez nią przejeżdżałam i zachwycałam się górami, Ty pokazałeś, że warto się tam zatrzymać na dłużej. Pozdrawiam :)

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 17.08.2013 11:19

Dzięki wszystkim za obejrzenie,komentarze i oceny.
Anek - byłem wszędzie we wnętrzu, nie posiadam wystarczająco dobrego sprzętu by bez statywu zrobić fotki nadające się do prezentacji. Wszak surowych jurorów tutaj nie brak :)
A tak na marginesie - z tych miejsc jest bardzo mało galerii i można by przypuszczać iż zainteresowanie będzie nieco większe.No cóż, być może nie bez znaczenia jest jednak popularność autora :)
Pozdrawiam wszystkich.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7555) dodano 15.08.2013 15:57

Może i ja kiedyś się tam wybiorę docelowo, jak na razie tylko przejeżdżałem przez Macedonię, a widzę, że fajnie byłoby sobie coś tam zobaczyć:)
Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 15.08.2013 14:55

Ciekawe miejsce do zwiedzania i poznawania.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 15.08.2013 11:04

Piękne miejsce, może własnie dlatego, ze nie ma morza jest w nim taki urok, nie zostało zalane masami turystów i hoteli. Te ukryte tu i ówdzie cerkiewki muszą być przepiękne.
Galeria przekrojowa, ciekawie opisana. Potwierdza, ze i tam muszę kiedyś zawitać.
pozdr.
Gabi

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 15.08.2013 08:36

Super. Bardzo się podobało.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6335) dodano 15.08.2013 00:11

Mnie zachęcać nie musisz, piękne miejsca... Pozdrawiam!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 14.08.2013 22:41

Byłam tam dwa lata temu.Tak jak piszesz, Macedonia jest mało popularna ,moze to i dobrze, bo dlatego tam mi sie tak podobało:)
Ladna galeria.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2750) dodano 14.08.2013 21:56

Kościół Św Klemensa bardzo mi się spodobał, wewnątrz byłeś? Cerkwi sporo jak na taki ograniczony obszar. Pozdrawiam

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 14.08.2013 21:13

Piękne miejsce, co prawda jak piszesz nie ma morza, ale za to są antyczne ruiny, fajne jezioro, góry i do tego jeszcze te sympatyczne dziewczyny, a to wszystko by mi zupełnie wystarczyło. Będę kiedyś musiał wpaść do Macedonii. Pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3265) dodano 14.08.2013 20:47

Świetne miejsce, szczególnie te cerkiewki. Ja na pewno zawitam do Macedonii...mimo, że tam nie ma morza :-)

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!