m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Regietów Niżny od strony Rotundy.Z prawej obiekty Stadniny Koni Huculskich Gładyszów Sp.z o.o. w Regietowie. Mieszczą się w nich stajnie hodowlane,karczma i hotel (Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy). Regietowska stadnina należy do największych w Europie stadnin koni huculskich.Oferuje naukę jazdy konnej oraz grupowe wyjazdy w teren dla zaawansowanych jeźdźców. Od Stadniny nową drogą w kierunku cerkwi. Po jej prawej stronie pamiątka po dawnych mieszkańcach wioski - stary krzyż przydrożny. We wsi znajdują się dwie prawosławne cerkwie pw.św.Michała Archanioła.Pierwsza,zbudowana w latach trzydziestych XX wieku,obecnie nieużytkowana.
Druga cerkiew zbudowana została w latach 2008-2012 i jest świątynią filialną parafii w Gładyszowie.Jej urządzenie wciąż jeszcze wymaga pracy i niemałych kosztów,ale ma już ściany,dach i to co w świątyni najważniejsze - ołtarz. Nowa regietowska świątynia kształtem nawiązuje do unickiej cerkwi pw. św.Michała Archanioła z połowy XIX wieku,która - opuszczona w 1947 roku - w 1955 została rozebrana i przewieziona do Żółkiewki na Lubelszczyźnie,gdzie - po przebudowie,ledwo rozpoznawalna - służy parafii polskokatolickiej. Nowa cerkiew jest od swej poprzedniczki nieco mniejsza i murowana,jedynie oszalowana z zewnątrz deskami. Przydrożne krzyże i kapliczki pięknie komponują się z łagodnym krajobrazem Beskidu Niskiego. Ich rola i znaczenie w przestrzeni kulturowej jest często niedoceniana.A są świadkami ważnych wydarzeń w życiu każdej miejscowości,wiary,obyczajów,statusu materialnego mieszkańców - słowem - kultury materialnej. W przypadku Beskidu Niskiego obiekty te są niejednokrotnie jedynymi dowodami na istnienie tam wsi czy jakiejś działalności człowieka.
Przecinający Regietów czerwony szlak zaprowadzi nas na Kozie Żebro (847 m npm),szczyt wznoszący się w grzbiecie,który okala dol.Białej i Wysową od wschodu a odgałęzia się od wododziału karpackiego na płn-zach. od granicznego szczytu Obycz. Pokryty dzikimi i przepastnymi lasami ma swoisty urok ostępu.Niewielkie prześwity w kierunku płd-zach.Nazwa szczytu pochodzi podobno od kości (żeber) sarny zwanej tu pospolicie kozą,znalezionych w XIX wieku przez kartografów sporządzających mapy tego terenu. Nad doliną Regietówki wznosi się jeszcze jeden warty polecenia szczyt - Rotunda (771m npm).Stromy ze wszystkich stron i zalesiony,zwraca uwagę swym do kopy siana podobnym kształtem.Na spłaszczonym wierzchołku znajduje się cmentarz wojenny z lat 1914/15,wyróżniający się oryginalną architekturą,proj.Dušana Jurkoviča.Miejsce tajemnicze i piękne.Częściowo wyremontowany dzięki staraniom Społecznego Komitetu Odbudowy Cmentarza. Na Rotundę wiedzie tylko jeden - czerwony - szlak turystyczny.Z jednej strony biegnie on z Regietowa,a z drugiej ze Zdyni-Ług. Przechodzimy przez nieczynną o tej porze roku bazę namiotową.Potem dość ostro w górę pięknym bukowym lasem.Po ok. 40 minutach powinniśmy znaleźć się na szczycie. Do jednej z najsłynniejszych galicyjskich realizacji Dušana Jurkoviča zalicza się cmentarz na Rotundzie.Cmentarz o kształcie owalu,położony na wierzchołku góry,otoczony był murem z polnych kamieni i wyposażony w stylową bramkę.Drewniane krzyże,toporne i szlachetne zarazem,nawiązywały do tradycji ludowej.Groby ułożono dookólnie,a pośrodku pięć strzelistych,drewnianych wież-kaplic,przez niektórych zwanych gontynami,środkowa o wysokości ok. 15 metrów,szalowanych gontem i zwieńczonych krzyżami.
Wierzchołek Rotundy,dziś porośnięty lasem,w tamtych czasach był odsłonięty.Rozpościerał się stamtąd szeroki widok na wszystkie strony.W takiej oprawie bezsensowna żołnierska śmierć stawała się czymś bajkowym,ponadczasowym wypełnieniem nieuchronnego Przeznaczenia,z którym musimy się pogodzić.A wokół wspaniała beskidzka panorama.Pejzaż,który był przed nami i będzie po nas. Cmentarz stanowi 20 mogił pojedyńczych i 4 mogiły zbiorowe. Spoczywają w nich 42 żołnierze austrowęgierscy i 12 żołnierzy rosyjskich. W miarę dobrym stanie pozostała tablica inskrypcyjna z wykutym krzyżem maltańskim i czterowierszem w jęz.niemieckim autorstwa H.Hauptmanna.W tłumaczeniu brzmi on Nie płaczcie,że leżymy tak z dala od ludzi,a burze już nam nieraz we znaki się dały... Wszak słońce co dzień rano tu nas wcześniej budzi i wcześniej nas okrywa purpurą swej chwały. Od 2003 roku cmentarz powoli jest odbudowywany.Stoją dwie z pięciu wież,teren jest odkrzaczony,groby oczyszczone i na nowo przyozdobione krzyżami.Miejmy nadzieję,że znajdą się środki i starczy zapału na skończenie rekonstrukcji. Do Regietowa Wyżnego ruszyłem po kilku dniach przy niezbyt sprzyjającej aurze.
Nikt z wysiedlonych nie powrócił do Regietowa Wyżnego.Obecnie opuszczona dolina jest terenem wypasowym Stadniny Koni Huculskich. Po obu stronach drogi dzika zieloność,która stłamsiła chałupy,wchłonęła zagrody,pola uprawne i pastwiska. A jeszcze przed paru dziesiątkami lat była ruchliwym traktem.Chodzili po niej ludzie,modlili się,kochali,siali i umierali. Po ok.30 minutach marszu dochodzimy do starego cmentarza prawosławnego z kaplicą pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy. Jest to budowla drewniana,dwukopułowa,z 1 poł. XVIII wieku,początkowo kaplica cmentarna,obecnie czasownia.
Przyroda jako naturalny kontekst dla cmentarza.I tu góry symbolizują wieczną trwałość natury,gdy niszczejące groby są miarą ludzkiego czasu i ludzkiej pamięci,która choć przesycona czernią bólu poddać się musi sile czasu. - prof. Jacek Kolbuszewski Opuszczamy cmentarz z czasownią i ruszamy (już polną drogą) ku coraz wyraźniej rysującej się przełęczy Regietowskiej. Kolejnym obiektem na który warto zwrócić uwagę,jest całkiem współczesna,powstała w 2007 r. kapliczka.Ma ona stanowić - jako jedna z pięćdziesięciu - znak szlaku nieistniejących wsi łemkowskich.Górna część kapliczki przypomina dzwonnicę cerkiewną,dolna - chyżę łemkowską z wplecionymi pomiędzy drewniane bale warkoczami.
Przy kapliczce zakończyłem swój spacer po Regietowie.Przy lepszej pogodzie poszedłbym dalej,do przełęczy Regietowskiej (646 m npm). Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Beskid Niski - Blechnarka  Regietów Wyżny
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Beskid Niski - Skwirtne - Rotunda
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Beskid Niski,  luty 2008r - cz. I
1pix użytkownik satan odległość 1 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix
Lato na Łemkowynie 4
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Beskidzka ślicznotka
1pix użytkownik vivi odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 08.08.2013 15:01

Wszystkim,którzy zechcieli zajrzeć do galerii,dziękuję.
Autorów komentarzy - Dispar,Gabi,Popekpawel,Afrodyta,
Kabaczek,Satan,Magdar - serdecznie pozdrawiam.
Gabi - co to jest "czasownia",też dowiedziałem się dopiero
podczas pracy nad galerią.Zainteresowanie Beskidem Niskim
nie jest świeżej daty.Chodziłem po nim wiele lat temu,gdy był
bardziej dziki i trudniej dostępny.Piękniejszy,tajemniczy i magiczny.
Do Ameryki Południowej jeszcze wrócę...
Gratuluję odwiedzenia prowincji San Juan,na którą kiedyś zabrakło mi czasu.
Satan - podejście z Regietowa na Kozie Żebro rzeczywiście daje w kość,zwłaszcza
gdy trzeba dźwigać prowiant i sprzęt biwakowy.Tym razem szedłem z Wysowej -
- idzie się dłużej ale jest dość łagodnie.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 07.08.2013 19:36

Sielankowo .Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 06.08.2013 23:54

Kozie Żebro potrafi wycisnąć z człowieka siódme poty ;-)

Fajna galeria,

pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1145) dodano 06.08.2013 15:51

Dawno nie byłem w Beskidzie Niskim a Twoja galeria przypomina mi, że to miejsce warte odwiedzin.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 06.08.2013 11:24

Pokazałeś kawałek pięknego miejsca i bardzo ciekawego historycznie.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.08.2013 10:18

Uwielbiam oglądać fotki z Beskidu Niskiego, bo jest ciekawy, a tak rzadko odwiedzany przez turystów.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 06.08.2013 09:29

Hardin, ja myślałam, ze Ty jesteś specjalistą od klimatów Amer.Południowej, a tym razem pokazałeś ciekawy zakątek znacznie bliżej. Dowiedziałam się dzięki temu co to jest czasownia: „ Czasownia niewielka chrześcijańska budowla bez specjalnie wydzielonego miejsca na ołtarz. Termin na określenie tego typu budowli jest używany przez wyznawców prawosławia”, bardzo interesująca galeria.
pozdrawiam serdecznie
Gabi
PS. tu znowu konie ....

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 06.08.2013 06:57

W tej krainie łagodności, wiele smutnych historii miało miejsce.
Podobającą wycieczkę z Tobą odbyłem.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!