m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Oczywiście,żeby się dostać poza granicę ... nie,nie powiem państwa,powiem ... na drugą stronę Dniestru,musimy się trochę pomęczyć.Żegnamy Klasztor i przemiłych mnichów i udajemy się na poszukiwanie marszrutki. Po drodze mijamy przemiłą zabudowę kolejnej wsi mołdawskiej,no i te rury z gazem,naprawdę fenomen. Takie to to o to coś chyba jeżdżącego napotykamy.Najfajniejsze jest to,że często tego typu pojazdy u nas już stoją niejednokrotnie w muzeum,a tytaj całkiem dobrze sobie radzą na drogach.Także jak sprowadzać auto,to tylko z tych okolic ... Nie wiem co to,ale chyba coś ważniejszego,bo te schody takie jakieś szerokie ... Oczywiście przemieszczamy się już na piechotę,bo do granicy podobno tuż,tuż. Chwila odpoczynku,na murku siedziało się całkiem sympatycznie...
aczkolwiek zdarzyło się,że oparłem się o podporę podtrzymującą górne rury z gazem i o mało zawału nie dostałem,bo było to tak chwiejne,ale na szczęscie nie spadło i mogę pokazać jak przebiega gazociąg mołdawski. Ruszylismy dalej i wcale nie było tak kolorowo jak by się mogło wydawać,okazało się,że lekko zabłądziliśmy,ale nie ma tego złego,co na dobre nie wyjdzie. Bo o to klucząc i szukając dobrej drogi,napotykamy nagrobki w miejscu,którego na pewno się nie spodziewaliśmy,mało tego ... całkiem niezły był stąd punkt widokowy na drugą stronę Dniestru. A to oznaczało tylko jedno,że dojdziemy do granicy. Więc natchnieni nowym duchem,niezwłocznie ruszyliśmy swoje tyłki,szkoda tylko,że plecaki nie mogą same chodzić ...i ruszyliśmy.
Zostaje nam już tylko jeden most do zdobycia ... i będziemy po drugiej stronie ... taka mała przypominajka ... zresztą jest ich więcej,jakby ktoś zapomniał,gdzie jest ... ja na szczęście w pełni świadom,pełen jasności umysłu,wiem co czynię i chłonę moim szkiełkiem wszystko co godne uwagi ... strzelam w lewo ... piękna jest ta rzeka ...
strzelam w prawo ... i stwierdzam ,że jeszcze piękniejsza ... Ale powiedzmy coś o Naddniestrzu,bo to naprawdę ciekawy twór polityczny jest. Komunizm. Dla młodych ludzi kojarzy się z absurdalnymi sytuacjami, kartkami na mięso i brakiem wolności słowa. Wielu z nas zapomniało już co to znaczy żyć w komunistycznym kraju. Na świecie, a nawet w Europie pozostały jednak bastiony komunizmu - jedne oficjalne jak Korea Północna, Kuba, Laos czy Wietnam, inne udające demokrację - jednym z nich jest właśnie Mołdawska Republika Naddniestrza . Teoretycznie niepodległa jest od 1990 r. - kraj uznały tylko inne autonomie - Osetia Płd. oraz Abchazja. Posiada własną walutę - rubla naddniestrzańskiego, niewymienialnego w żadnym kraju, nawet w Mołdawii , własną policję, pocztę, uniwersytety oraz oczywiście ...
...władze państwowe,które wymyślają te wszystkie bezduszne przepisy utrudniające życie,no ale dla nas to przecież dodatkowa atrakcja,więc nie narzekamy,tylko skrupulatnie wypełniamy . Tu oczywiście strzał z bioderka,gdyż są trudności ze zrobieniem zdjęcia, ponieważ fotografowanie budynków państwowych, funkcjonariuszy publicznych oraz... budynków użyteczności publicznej (szkoły, sklepy, cerkwie) jest zabronione i grożą wysokie mandaty. Czyli od teraz poruszamy się po kraju,którego nie wolno fotografować.Kto był w takich miejscach,zapewne wie co to za uczucie. Pierwsze zdjęcia z pewną dozą nieśmiałości,ale potem już jakos poszło. W tym regionie to nie budowle czy pomniki są największą atrakcją, najważniejszy jest klimat tego miejsca, jego kuriozalny charakter oraz niespotykana nigdzie indziej specyfika całego miejsca. Jako ciekawostkę dopowiem,że obowiązującą walutą jest tu Naddniestrzański Rubel wyprodukowany przez Mennice Polską.Oczywiście owe ruble są jedynie komercyjnymi żetonami, które posiadają wyłącznie wartość kolekcjonerską - rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej.
Będąc w Naddniestrzu warto spojrzeć na ichniejsze gazety, które głoszą hasła komunistyczne i wzywają lud do pełnej jedności. W codziennej prasie nie ma żadnych wzmianek, które mogłyby zaszkodzić ustrojowi a co gorsza mogłyby obrazić Igora Smirnowa - prezydenta Republiki Naddniestrza. Dużym problemem może być niewielka ilość warsztatów samochodowych itd. itd. itp ... Hm... To po co właściwie my tu są ? Odpowiedzi są bardzo proste i banalne ... Naddniestrze jest kuriozalnym regionem na mapie świata, w którym niejako zatrzymał się czas. Takiego klimatu i niebanalnego charakteru miast nie znalazłem w państwach bogatszych, które widnieją na mapach świata. Spotkanie ze skrajną biedą, symbolami sierpa i młota oraz z tamtejszym folklorem są jednym z niewielu sposobów na zaczerpnięcie praktycznej wiedzy dotyczącej specyfiki komunizmu.
 Cały „kraj” podlega wpływom Rosji, nie wiadomo jak długo pozostanie on w tej samej, niezmiennej formie. A autobus na gaz naprawdę wymiata ... A propos autobusu - czekając na niego w poczekalni dworca autobusowego,poznajemy przesympatyczną Panią,która nie była skłonna do gratisowego serwowania napojów stojących za jej plecami. Ale co tam ... mega taniość ... mega wybór ...
trzeba mieć mega zacięcie,aby przy takiej mega taniości i mega wyborze - być mega trzeźwym.
Czasami nam się udawało... Warto tu przyjechać, aby zobaczyć, jak wygląda życie w kraju przesiąkniętym bandycką korupcją zobaczyć jak wygląda zapomniany przez turystów zakątek Europy, ostatni europejski bastion komunizmu. Dziękuję ,cdn ...

najbliższe galerie:

 
MOŁDAWIA ( 05 ) - Saharna
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 7 km 1pix
MOŁDAWIA ( 04 ) - Wąwóz rzeki Rakowiec
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 10 km 1pix
MOŁDAWIA ( 03 ) - Gordinesti
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 16 km 1pix
MOŁDAWIA ( 11 ) REP. NADDNIESTRZAŃSKA - Lenin
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 18 km 1pix
MOŁDAWIA ( 10 ) REP. NADDNIESTRZAŃSKA - Raszków
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 25 km 1pix
MOŁDAWIA ( 09 ) REP. NADDNIESTRZAŃSKA - Raszków- szkoły cd
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 25 km 1pix

komentarze do galerii (45):

 
kacpi użytkownik kacpi(wpisów:185) dodano 08.09.2013 13:39

Dzięki! Bardzo mnie zaciekawiły wszystkie te galerie i z niecierpliwością czekam na następne!
Pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 08.09.2013 13:32

Kacpi,jeszcze będzie.Nie mam tyle czasu,żeby ją całą ogarnąć.
Pozdrawiam.

kacpi użytkownik kacpi(wpisów:185) dodano 08.09.2013 13:30

To już koniec Mołdawii? :(

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 11.08.2013 22:22

Pablo,cieszę się,że mogłeś zobaczyć coś nowego :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 11.08.2013 22:21

Romano,dziękuję za dobre słowo,a fotki z Naddniestrza i okolic zapewne sie jeszcze pojawią,co prawda nie wiem kiedy,ale na pewno w niedalekiej przyszłości.
Pozdrawiam serdecznie ;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 11.08.2013 21:09

Mgfoto,kochamy wschód i wszystko co etniczne ...
Europa zachodnia jest też piękna ale ucywilizowana a my zawsze szukamy od niej odskoczni ...
Pozdrawiam serdecznie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 11.08.2013 21:07

Magdaleno,cóż mogę powiedzieć ...
Niezmiernie miłe to z Twojej strony,a nam niezmiernie miło takie słowa słyszeć ...
Dziękuję i pozdrawiamy :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 11.08.2013 21:04

Margo & Śnieżko - bardzo mi miło ...
Pozdrawiam.

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 11.08.2013 10:47

Bardzo fajna galeria, nie wiedziałem wcześniej o Republice Nadniestrzańskiej a dobrze jest dowiedzieć się czegoś nowego. Pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 11.08.2013 10:28

Afrodyto,cieszę się,że mogłem zaprezentować coś nowego :))
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 11.08.2013 10:26

Deszczu,zaszczyt to dla mnie wielki gościc Ciebie w mej galerii :)))
Pozdrawiam również.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 11.08.2013 10:24

Paweller,w zasadzie to Ty masz rację !
Ale z drugiej strony od zawsze pewne rzeczy robię pod prąd i chyba już tak zostanie :)))
Pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.08.2013 21:35

" na co dzień "

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.08.2013 21:34

Dałeś czadu z tym Naddniestrzem. Jeśli masz jeszcze jakieś fotki to zapodaj. Takiej egzotyki na co zień się nie ogląda.
Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.08.2013 13:42

Ale Was poniosło ;) To dopiero jest koniec świata. i Nie wiem czemu ale dużo tematów na fotkach z czymś mi się kojarzy... ;) Pozdrawiam serdecznie :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3738) dodano 10.08.2013 11:56

Rozmusiaki, za tę Mołdawię to ja Was po prostu... kocham! Od mniej więcej trzech lat mam w planach ten kraj. Z obowiązkową oczywiście wizytą w Naddniestrzu i Gagauzji. Czekam na ciąg dalszy i pozdrawiam gorąco!
P.S.
Igor Smirnow był prezydentem Naddniestrza przez 20 lat, ale w w grudniu 2011 przegrał wybory z Jewgienijem Szewczukiem, który jest obecnie prezydentem tego autonomicznego regionu.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3507) dodano 10.08.2013 09:46

Rozmusiaki, hardcore:) Niesłychanie oryginalna wyprawa.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 10.08.2013 09:36

Mega fajną podróż sobie zafundowaliście.
A takie rury gazowe na powierzchni to w Gruzji też mają. Chyba taka specyfika tego regionu. Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 10.08.2013 00:31

Muszę przyznać, że doznałam szoku. To co zobaczyłam, to rozumiem, biedny kraj postkomunistyczny, ale to co przeczytałam nie mieści się w głowie. Ja wiem co to jest komuna, ale myślałam, że coś tam drgnęło, ale z tego co piszesz to zupełnie nic. Wszystko po staremu.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.08.2013 23:30

...dobry pomysł z tą MOŁDAWIĄ...niby EUROPA ... prezydentem tej Republiki jest facet o nazwisku Smirnow!...41.42.43. można w anegdotę zamienić...pozdrawiam serdecznie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 09.08.2013 23:03

Rozmusiaki - wszyscy jeżdżą do krajów, które są na mapach, a Wy pojechaliście do takiego, którego nie ma na mapie, czyli właściwie nigdzie nie byliście i po co było się tam szlajać:)))
Zarąbista relacja:)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 22:37

Dokładnie tak jak mówisz .

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4836) dodano 09.08.2013 22:31

Niestety w Europie jest więcej takich państw - dziwolągów (np. Kosowo). Tak naprawdę niepodległość jest wykorzystywana instrumentalnie, taka przykrywka dla intresów wąskiej grupy ludzi "spod ciemnej gwiazdy"

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 22:19

Patryku,powiem tak;raczej nie ma takiej możliwości aby Mołdawia połączyła się z Rumunią,tym bardziej,że takie próby były juz czynione,poza tym politycznie sie to niektórym nie opłaca,a samo Naddniestrze to tak naprawdę transfer przerzutowy broni oraz narządów ludzkich,powiem więcej - na ulicy spotkasz sprzedawco-kupców.Zauważ,że bracia Moskale też nie uznają Naddniestrza i niby opuscili granice Mołdawii, a jednak spotkasz ich i to pod bronia,hm... ciekawe czego oni tak pilnują ?
Temat rzeka.My swoje a polityka swoje,tylko kto na tym jak zwykle najbardziej cierpi ?
Pozdrawiam serdecznie.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4836) dodano 09.08.2013 22:01

Że taniość to się domyślam, bo w końcu to Mołdawia to najbiedniejsze państwo w Europie. Trochę w Mołdawii patowa sytuacja. Do zjednoczenia zbuntowanej prowincji z resztą kraju raczej nie dojdzie, może raczej Mołdawia bez Nadniestrza przyłączy się do Rumunii. Nie byłoby to takie złe rozwiązanie dla Mołdawian, raczej szansa na rozwój. A to całe Nadniestrze to takie państwo - upadłe. Z ednej strony skansen komunizmu, z drugiej raj dla przestępców. Zresztą tych ostatnich trudno odróżnić od przedstawicieli władz. Ciekawą relację z podróży po Mołdawii i Nadniestrzu też czytałem w książce Ani Jackowskiej

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 21:53

Patryku,nie pamiętam jużtym bardziej ,że co chwila inna walutą się posługiwaliśmy,ale na pewno była taniośc :)
Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4836) dodano 09.08.2013 21:50

Ten "bukiet mołdawii" kusi i nęci ;) Jaki jest przelicznik tego ichniejszego rubla?

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 21:43

Kapsell,to było miejsce gdzie w zasadzie wino i koniak - tak , reszta - potem :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 21:42

Satan,Twoje szlajaneczki też są zajebiste :)
Pozdrawiam.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 09.08.2013 21:41

A, zapomniałem - trunki niczego sobie. Wprawdzie nie widzę whisky, ale może nie wolno sprowadzać:-)))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 21:40

Popekpawel,jak chcesz to jeszcze wrzucę parę galerii z Naddniestrza :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 21:39

Kapsell,dziękuję i pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3337) dodano 09.08.2013 21:39

I to jest dopiero wzorcowe szlajaneczko! :-) Dobre miejsce odwiedziliście!
Gratuluję ;-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 21:38

Pipol,cieszę się,że mogłem Cię zadowolić / jakkolwiek to zabrzmi /
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 21:36

Nola,fajnie że zajrzałaś :)
Pozdrawiam również .

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 09.08.2013 21:36

Rozmusiaki. Naprawdę super relacja. Pierwszy raz obejrzałem fotki z Nadniestrza.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 21:35

Kordulo , dziekuję i pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 21:34

Przemku
;)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 09.08.2013 21:33

Wprawdzie-jako kraj, przechodziliśmy przez to samo, ale oglądając Twoją galerię, czułem się jakbym oglądał skansen, gdzie jeszcze toczy się życie:-)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 09.08.2013 21:29

Super relacja z przedziwnego miejsca :)
Baltika to całkiem dobre piwo .
pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 09.08.2013 21:29

Ciekawie opowiedziane i pokazane. Czas zatrzymał się w tym miejscu naprawdę...
pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 09.08.2013 21:28

Turystow chyba tam wielu nie ma.
Brawo za pomysl. Fajny komentarz , Tak jak poprzednie moldawskie galerie i ta mnie bardzo wciagnela.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6453) dodano 09.08.2013 21:27

Załamka... Ale żeby na nadcośtam wróble???

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.08.2013 21:17

he,he, Przemku,chyba nie ma już miejsca,gdzie mógłbym ją zamienic :)))))))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6453) dodano 09.08.2013 21:15

Rety, Rozmusiak: gdzie Ty Rozmusiakową znowu zatargałeś?? :))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!