m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Zapraszam Was na spacer po ogrodzie w którym spędziłam lata dzieciństwa poznając i odkrywając nieznane lądy podczas zabawy w cieniu świerka. Poznając nieznanych mieszkańców ziemi i odległych galaktyk podczas wspinaczki na rozłożystą czereśnię. Z biegiem lat kraina małej gromady odkrywców skurczyła się do rozmiarów zwykłego przydomowego ogrodu w którym cyklicznie lub też przypadkowo pojawiają się goście i zamieszkują nowi lokatorzy którzy trafiają do Polski z najodleglejszych zakątków świata. Oto pierwszy przybysz który żył sobie spokojnie w Azji Mniejszej do czasu aż rozgościł się na dobre w naszych polskich ogródkach, dziwne ze jego skromnego kuzyna nie można ciągle uprawić w Polsce w obawie że naród oczadzieje na amen. Zaś za południową granicą spokojnie sobie rosną i kwitną całe ich łany i później zasypują nasionami nasze sklepy.Ale nie o tym ma to być opowieść, tylko o gościach Gościach którzy swoim odświętnym strojem, elegancją wprawiają mnie w zachwyt... ...którzy chętnie zasiadają do stołu, czasem zapominając o dobrych manierach i wyjadając wszystko do cna. Co wiosnę czekam na starych dobrych znajomych którzy są niezawodni i pracowicie potrafią codziennie zapukać do paru tysięcy drzwi Inni odwiedzający ogród jak to często bywa wzbudzają podziw, wręcz zazdrość swoją podzielnością uwagi, refleksem, precyzją ruchów...
Mieszkańcy maskując negatywne uczucia choćby zazdrości w stosunku do malowniczych gości udają znudzenie ich popisami Zresztą w upalny dzień komu by się chciało podskakiwać,błyszczeć lepiej w cieniu spokojnie spocząć... ...i czekać na orzeźwiający deszcz ... podziwiając złożoność form roslinnych Która jaką pełni funkcję np przypadku ostróg gdy brak jeźdźca? W biegu mijam się z licznymi lokatorami i lokatorkami,jedna z nich wyjątkowo często plącze się pod nogami, chociaż prawdę mówiąc patrząc na nią mam wrażenie że to ona jest gospodynią a ja jestem tylko gościem zakłócającym jej spokój
 Niektórzy na dobre się tu zakorzenili i czują się dobrze, a przecież ich ojczyzną jest środkowa część USA pochodzą ze słonecznych rozległych prerii, nieużytków przydrożnych, skarp 
oto kolejny przybysz z suchych obszarów Ameryki Płn, a w zasadzie z Meksyku.Tak radosny barwny nie wie jeszcze że mazurska zima może być dla niego zabójcza że to być może ostatnie dni jego karnawału… …wspólnie przetańczonego z błękitnym przyjacielem pszczół i trzmieli. Bywają różne odcienie błękitu: nieba i morza… oczywiście śródziemnego, inaczej nie może być, przecież stamtąd gość zawitał i rozsiewa niesamowity i odświeżający zapach w upalne dni. Można również spożytkować i po prostu zjeść tego przybysza czy to w formie sałatki, czy naparu ewentualnie zafundować sobie na skołatane nerwy i wycieńczone ciało olej z nasion. Czasem słyszę pytanie, po co męczyć się i podróżować,przecież wszystko można zobaczyć teraz w coraz doskonalszych mediach, po co się męczyć i uprawiać ogród przecież wszystko można kupić: najpiękniejsze bukiety kwiatów, najokazalsze warzywa... Czy można kupić bukiet niczym snopek? zapewne tak, ale czy dostanę w promocji z nim mieszankę zapachów sąsiednich roślin, widok owadów uwijających się pracowicie wśród nich, śpiew ptaków z okolicznego drzewa.
Ptaki to prawdziwe zagrożenie dla drobnicyogrodowej której pozostaje trwożliwe chowanie się po kątach lub grupowe śmiałe kąpiele słoneczne Tę część galerii dedykuję Przemysławowi Który nie ma nic przeciw zaśmiecaniu OŚ zdjęciami roślin i który też je uprawia i zachęcił mnie do pochwalenia się Rośliny te swą urodą, bogactwem kolorów, kształtów kwiatów i wielkością poczynając od maleństw 20 cm skończywszy na ponad metrowych gigantów ciągle zdobywają nowych miłośników. Ciągle pojawiają się hodowcy którzy dokonując krzyżówek czy to wewnątrz gatunku czy też międzygatunkowych otrzymują kolejne okazy w tej grupie roślin liczącej już parę tysięcy odmian. Naturalne ich stanowiska występują w wielu zakątkach świata, jednak najliczniej na kontynencie azjatyckim. W Polsce możemy spotkać oryginalną lilię złotogłów Lilium martagon.
Starożytni Grecy wierzyli, że kwiaty te powstały z kropel mleka, które uroniła bogini Hera. Nazwali je leirion, od przymiotnika leiros (delikatny, cienki, wrażliwy) Od niepamiętnych czasów ten piękny kwiat symbolizuje chwałę, królewskość i majestat, w kościele katolickim jest symbolem maryjnym. Jako ciekawostkę mogę dodać ze w nawiązaniu do kultu maryjnego lilia została umieszczona w herbie Lecha Wałęsy, jako kawalera Orderu Serafinów. Oczywiście główne skojarzenie historyczne jakie nasuwa nam dla tego kwiatu to Francja i monarchia francuska, stąd też znajdziemy je na fladze kanadyjskiej prowincja Québec która stanowiła część francuskiej kolonii. Nie musimy ich szukać aż tak daleko, znajdziemy je w herbie Bielska Białej. Roślinom tym przypisywane są magiczne właściwości.chcecie to wierzcie ale podobno w magii miłosnej stosuje się płatki, kwiatostany i liście, by usuwać zazdrość, nieporozumienia, złość. Lilia pomaga osobom samotnym w spotkaniu życiowego partnera. Jeśli pragniesz przyciągnąć sukces i bogactwo (zdobyte uczciwą drogą), ochronić się przed nieudanymi inwestycjami a nawet począć potomka w formalnym związku, poleca się użycie płatków, kwiatostanów, całej naziemnej części rośliny i cebulek lilii. Lilia ułatwia pozbycie się złych nawyków, wprowadza w ich miejsce nowe, wartościowe, ułatwia zmianę punktu widzenia, łagodzi ból w żałobie....tyle mówią współczesne czarownice;)
To już zupełnie inna rodzina roślin ulubionych przez hodowców, zwłaszcza w Ameryce. Hodowcy ciągle tworzą coraz to nowsze ich odmiany o interesujących wielkich kwiatach, niestety nie udało się im zmienić jednego ...każdy kwiat ukazuje się n a jeden dzień i ginie. Co ciekawsze rośliny te oprócz tego że są ładne, są w całości jadalne, w kraju największą ich kolekcję można zobaczyć w arboretum w Wojsławicach . Skoro o jadalnych roślinach mowa nie można pominąć tych kuszących wyglądem i smakiem, pochodzących z Azji środkowej i z Chin.Rosną na wszystkich kontynentach, w strefie klimatu umiarkowanego. Nie udają się w klimacie gorącym o czym wie każdy podróżny którego tam naszła ochota na soczyste i chrupiące jabłko. Oto inny przybysz Prunus persica wbrew nazwie nie z Persji lecz z Chin zawędrował do Polski i mimo niesprzyjającego klimatu próbowano uprawiać te drzewa już w X wieku. Średniowieczne ogrody były kształtowane według wyobrażeń rajskiego ogrodu. Brzoskwinia, ze swoją postacią, urodą i smakiem owoców, wydawała się drzewem przeniesionym wprost z biblijnego Edenu. To już tubylec, okazały przeszło dwumetrowy wyciągnięty maksymalnie w stronę słońca
Wydawałoby się takie zwyczajne polskie kwiatki a wcale nie, żółte śmierdziuszki są kolejnym przybyszem z Meksyku który przywabia nicienie do korzeni i te umierają z głodu przytwierdzone do nich. Zaś paszczaki z krwistoczerwonymi gardzielami które w dzieciństwie uwielbiałam rozchylać pochodzą z obszaru śródziemnomorskiego oraz afryki północnej. Oto typowy polski kwiat prawda? Okazuje się że nie, jest to kolejny przybysz z cieplejszego regionu z Bałkanów, obecnie nie występuje już nigdzie dziko jest uprawiany, czasem się zdarzy ucieczka i mówimy ze mamy do czynienia z efemerofitem tzn przywleczonym obcym gatunkiem. Obecnie mówi się że w Polsce jest około pięciuset gatunków intruzów. Około pięciuset lat wstecz pojawiły się u nas te dziwaczne kule które zapachem wabią zarówno w dzień jak i w nocy liczne owady. Mówi się o nim że jest chwastem gdyż rośnie na naturalnych stanowiskach, bez naszej ingerencji i jesteśmy mu do niczego niepotrzebni. Słowo chwast brzmi wyjątkowo obraźliwie. Okazuje się że tzw rdzennie polskie rośliny zarówno ozdobne jak i użytkowe trudno jest znaleźć wokół nas gdyż ludność na przestrzeni wieków migrowała przenosząc z sobą odmiany, krzyżując je, modyfikując nieźle mieszając w kotle z materiałem genetycznym. Dzięki temu tacy maniacy jak ja mogą się cieszyć sąsiedztwem na grządce chińskich peonii ,łubinów północnoamerykańskich zaś w zamrażalniku obecnością jagód kamczackich. Pisząc o roślinach ich pięknie, rozwoju i ekspansji trudno pominąć temat ginięcia poszczególnych gatunków dlatego przypomnę tylko że opracowano w 1993 roku Polską Czerwoną Księgę Roślin i obejmuje ona aż...206 gatunków roślin o czym mniej się pamięta i mówi.
Do ginięcia całych gatunków roślin przyczyniają się czynniki niezależne zupełnie od nas takie jak zmiany klimatu, chociaż tu zależność...hm ale też i my ludzi przykładamy rękę o czym wszyscy dobrze wiecie. Większą uwagę mediów i zwykłych ludzi przyciągają zwierzęta, tyle się mówi o zagrożonych gatunkach, krzywdzie i ciężkim losie zwierząt gospodarskich i tzw użytkowych (kto mógł wymyślić takie okropne pojęcie) a rośliny są spychane na dalszy plan. Mam nadzieję że to się zmieni że społeczeństwo zmądrzeje i zacznie dostrzegać to co nas otacza całkiem blisko na wyciągniecie ręki i zacznie szanować to. Gdyż to jest naprawdę olbrzymie bogactwo którego na darmo szukać w wielu odległych stronach I mam nadzieję że za bardzo nie wkurzyłam co niektórych pisząc tu oczywistości, ale myślę ze trzeba wielokrotnie je powtarzać. 
Dziękuję za cierpliwość w oglądaniu i czytaniu, dzięki tej galerii mam nadzieję że ukazałam Wam swoje miejsce na ziemi i przedstawiłam siebie;)

najbliższe galerie:

 
Znasz tę markę? bo ja nie znam
1pix użytkownik anek11 odległość 1 km 1pix
Mrągowo - Mrongoville
1pix użytkownik mayam odległość 1 km 1pix
MAZURY
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Mazury
1pix użytkownik gosiamal odległość 2 km 1pix
Mrągowo
1pix użytkownik grzechu odległość 2 km 1pix
Mrągowo - jesiennie
1pix użytkownik mayam odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (38):

 
may310 użytkownik may310(wpisów:19) dodano 13.12.2014 18:20

Niesamowite fotki, tak blisko, a tak pięknie. Gratuluję "dobrej ręki i oka"

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 19.12.2013 09:15

Asasura nagroda ależ to brzmi:) dziękuję obejrzałam chociaż coś mi YouTube skokowo działa dziś i psuje efekt, jeszcze raz dziękuję i nie kryję zaskoczenia. Pozdrawiam

asasura użytkownik asasura(wpisów:56) dodano 14.12.2013 00:48Witaj. Nie wystawię Ci punktów, bo jestem przeciwny rywalizacji. Zwolennicy "jesieni w górach" będą zachwyceni galerią, zaś wielbiciele "tajlandzkich małpek" raczej nią zniesmaczeni. Rywalizacja nie pozwala ujrzeć tego co najcenniejsze. A tym czymś jest Twoja wrażliwość i pasja w odkrywaniu nowego. Obejrzałem kilka Twoich nowszych galerii ale powróciłem do tej, będącej wyznacznikiem Ciebie. Mam dla Ciebie prezent....swoistą nagrodę "za całokształt twórczości". Poniżej jest link, po otwarciu którego będziesz mogła nagrodę obejrzeć i wysłuchać. Pozdrawiam.
http://youtu.be/XIpQZ4ttF04

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 17.08.2013 13:34

Pipol masz rację, ślepowron jestem

muzelea użytkownik muzelea(wpisów:167) dodano 17.08.2013 12:04

niestety nie odziedziczyłam po rodzicach miłości do roślinek, ale Twoja galeria to wspamiały dowód na geniusz matki natury. przepiękne są te kadry.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9074) dodano 17.08.2013 05:30

Jakie 6 ?

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.08.2013 09:29

Baracuda też się zastanawiałam wrzucić czy nie paskudę tu, ale pomyślałam że skoro mieszkańcy to i on ma prawo. ale masz racje pasuje jak...do kożucha:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.08.2013 09:27

Martaafryka nie musiałam przyklejać, one wszędzie się panoszą i lubią zauważyłam że cyklicznie co pewien czas na drzewa włazić i to nawet na parę metrów wysokości, nie wiem po cholerę, wtedy trudniej mi się zbiera je. Jedni zbierają owoce a ja ślimaki w wiaderko i wynoszę jak najdalej do zapuszczonego parku tuż za płotem z którego one chyba dosłownie przybiegają z powrotem. w sumie dość zabawny widok ja z tym wiaderkiem w lesie ha ha jeszcze ktoś fotę strzeli bo pomyśli że zbieram je na obiad. Pozdrawiam

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 16.08.2013 00:57

a tego super-ślimaczka pewnie sama na jabco przykleiłaś, co? ;)))))

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 15.08.2013 22:00

2 najciekawsza a kot raczej zbedny w tej galerii;)Pozdrawiam

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 15.08.2013 13:23

Że palma mi wśród zieleni odbije:) i w głowie ze szczęścia się przewróci z powodu wysokich "not" i dla równowagi rzuciłeś 6, za nią też dziękuję bo galeria zdaję sobie sprawę że nie podróżnicza i zdjęciom moim też bardzo dużo brakuje do poziomu fotografii innych użytkowników. I pewnie będzie brakowało gdyż moim niewprawnym okiem zauważyłam że niektóre są w photoshopie obrobione na co mi szkoda czasu, który wolę spędzać przyjemnie ganiając w wolnych chwilach z aparatem i radośnie"pstrykając" Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9074) dodano 15.08.2013 08:01

czego mam się obawiać ?

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 14.08.2013 22:38

Kordula oklaski za przyjemność? e tam, lubię to i to mnie uspokaja, relaksuje.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6139) dodano 14.08.2013 22:31

Brawa jeszcze raz:)))

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 14.08.2013 22:18

Śnieżynko makowa panieneczko żebyś zobaczyła moje ręce a raczej raciczki :) po zabawach z dziką bestią, mogę wypożyczyć go jeśli z kimś masz na pieńku

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3412) dodano 14.08.2013 22:15

Piggy, niezła z Ciebie ogrodniczka! Fota maku rewelacyjna. Chwilę zeszło zanim skapowałam co to jest;)
Fajnego masz tygrysa.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 14.08.2013 21:50

Pipol bez obaw ...;)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 14.08.2013 21:43

Przemysław ale masz nosa. Wiedziałam komu dedykować tę cześć zdjęć;)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 14.08.2013 21:41

Kordula no wiesz co, nie nie obraziłam hm pozycje do zdjęć mogę zmienić a wartości w aparacie ustawić ciężka sprawa to taki "idiot aparacik" oglądając tu liczne galerie coraz częściej myślę o lustrzance z możliwością manualnych ustawień. Jasne że nie całkowicie moje to jest mój dom, moje 'korzenie" mieszkam tu i zajmuję się kwiatami one są o ile mogę tak napisać moim dziełem, jest jeszcze spora część warzywna również ukwiecona ;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 14.08.2013 18:00

Zupełnie po cichu powiem, ze czuję zapach tej z 31 i zapach białej z 26, 29. ;)
U mnie pachnie też podobna do tej z 22, ale słabiej...

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6139) dodano 14.08.2013 17:55

Anek , przeczytałam jednym tchem.
Pisałas , że ogród to Twoje dzieło, calkowicie Twoje?
Jesli tak to wielkie brawa. Lilie niezwyklej urody.
Mam tylko jedne maleńkie ale, spróbuj je inaczej sfotografować. Nie z góry, np bedac na ich wysokości , z boku i z małą głebią ostrości , czyli z małą wartościa przysłony. Znakomicie, że kwiaty zroszone byly deszczem, wtedy sa najpiekniejsze. Myslę, ze sie nie obraziłas. Galeria mi sie bardzo podoba, włożylas w nia duzo pracy:)))Pozdrawiam serdecznie:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 14.08.2013 17:23

Grace w związku z kwarantanną przypomniała mi się historia sprzed lat gdy z mamą jechałyśmy do schyłkowego już Związku Radzieckiego i na granicy celniczka "skonfiskowała" nam pomarańcze bo kwarantanna... którą urządziła im w swojej przepastnej torbie :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 14.08.2013 17:21

Przemku zupełnie nie ma za co, a po cichu powiem że z tym zapachem bardzo skromnie, tylko dwie są pachnące

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.08.2013 16:55

Surykatka pewnie cos przywiezie, u mnie zakaz wwozenia roslin, nasion, zywnosci - ot, bardzo restrykcyjne przepisy kwarantanny:(
Pozdrawiam raz jeszcze:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 14.08.2013 12:35

Grace nazwy ona nam zapoda i pewnie przywiezie trochę roślin tu, zauważyłam u niej że nie brakuje zieleni w jej galeriach. Pozdrawiam :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 14.08.2013 12:34

Ależ Afrodyto ja jestem totalnie ścisły umysł, dawno temu miałam zapędy humanistyczne a wyszło zupełnie inaczej, lubię obserwować jak to ujęłaś tętniące życie, wszystkie jego przejawy

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.08.2013 11:17

Swietnie opisane:) Szkoda, ze Surykatka na wakacjach, bo by nam dokladne nazwy zapodala:)
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 14.08.2013 11:01

Ogródek fajny, widać tętniące w nim życie. Sposób opisywania swojej dziecięcej przygody bardzo literacki, z przyjemnością czytałam.
Pozdrawiam Aniu.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 14.08.2013 10:49

Gabi ale jeszcze tyle innych roślin i surowców istnieje więc pewnie każdy/każda z nas ma szanse ma pomyślność finansową nawet jeśli nie z pomocą wróżki to samodzielnie można szukać :) Pozdrawiam

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 14.08.2013 10:46

Marta takie wspomnienia nigdy nie blakną zauważyłaś;) Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 14.08.2013 07:34

Anek, bardzo fajna galeria, śliczne zdjęcia i ciekawe opisy. Czyli nr 30 ma zastosowanie tylko w przypadkach tzw. legalu? a jak się chce począć dziecko w związku nieformalnym, to już chyba odpada? albo odnieść sukces zawodowo finansowy? tak tylko pytam :(
miło było Cie zapoznać także z tej strony.
pozdr.
Gabi

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 14.08.2013 06:57

Super galeria. Mnie się podobało. Nie jestem może wielkim maniakiem ogródków ale obejrzałem i przeczytałem z dużym zainteresowaniem

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 14.08.2013 02:00

cuda i cudeńka tutaj! aż przypomniało mi się moje dzieciństwo i ganianie po pięknym ogrodzie mojego dziadka :)

patrząc na piękne kwiaty, często nachodzi mnie myśl, że projektanci "światowej" mody i "fashonu" mogliby na moment "zejść" na kolana i przyjżeć się kwiatom...
wyobraź sobie te sukienki!

2-ka jest wprost nieziemska!
pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 13.08.2013 23:56

Anek, nie wiem, co powiedzieć... Po prostu przepięknie, prawie czuję zapach lilii, a "tygrysia", zdawałoby się pospolita, chyba najpiękniejsza. Dziękuję!

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 13.08.2013 22:57

Rozmusiak już bezogoniasta niestety

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4811) dodano 13.08.2013 22:55

12 mi się podoba :)
Pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 13.08.2013 22:55

Pora na sen przecież :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9074) dodano 13.08.2013 22:54

nuuuuuda ;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!