m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
1. Wybrałam trasę przez Chojnice. Tuż tuż za miastem zajechałam na kawę do Człuchowa. Zamek z Człuchowie jest dość nietypowy. Niewiele zostało ze średniowiecznej twierdzy, zbudowanej przez Krzyżaków w latach 1320 - 1367. Swoją wielkością mógł dorównywać Malborkowi. 2. Jagiełło nie zdobył go po bitwie pod Grunwaldem. Dopiero w 1454 r. komtur Jan Rabe poddał zamek wojskom miasta Gdańsk. Zamek przez wieki bronił się dzielnie przed każdym najazdem. Przegrał z mieszkańcami, którzy w 1793 r. za zgodą króla Prus Fryderyka Wilhelma rozebrali go, odbudowując w ten sposób spalone w pożarze miasto. W latach 1826-1828 na miejscu skrzydła północnego zamku wysokiego wzniesiono zachowany do dziś budynek kościoła ewangelickiego. Do jego podziemi prowadził jeden z śladów Bursztynowej Komnaty, rzekomo ukrytej tutaj przez Niemców. Z twierdzy została 46 metrowa wieża. 3. Zamek od 2008 roku przechodził prace rekonstrukcyjne. Pobudowano klatkę schodowa na piętra, gdzie jest kilka ekspozycji, windę itd. Nie wiem czy na tym zakończono prace, jednak zderzenie surowego betonu, szkła i płyt betonowych nie pasuje mi z średniowiecznym klimatem tego miejsca. Nie robiłam zdjęć, bo jakoś nie czułam tego pomysłu. Ekspozycje stałe - meble, urządzenia, stroje regionalne itd. Ekspozycja czasowa - świat toruńskiego piernika - Co ma piernik do …? Kolejny przystanek w drodze nad morze to zamek rycerski w Krągu
Pierwsze zapiski historyczne o zamku pochodzą z 1450 r Zamek przez ponad IV wieki należał do walecznego, rycerskiego rodu Podewilsów. Zamek usytuowany jest w malowniczej okolicy, nad brzegiem jeziora. Bardzo oryginalna pamiątka z tego miejsca. Ceny od kilku stówek. Po drugiej stronie jeziora można zjeść dość dobry obiadek. W zamku znajduje się obecnie hotel.
Późnym popołudniem dotarłam do Darłowa. Same miasto wydało mi się jakieś opustoszałe. Być może to przez imprezy nad samym morzem. Rynek nie zachwycił mnie niczym Jedyna ciekawostka to tej zagajnik dla piesków. Chwilę wcześniej pomykałam po dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Powstania zamku datuje się na II połowę XIV wieku. Był to okres panowania księcia Bogusława V i Elżbiety, córki Kazimierza Wielkiego Na przestrzeni XV i XVI wieku podejmowano liczne prace nad rozbudową i modernizacją zamku. Pomimo że kolejni Gryfici traktowali Darłowo tylko jako siedzibę czasową, dokładali starań, by zamek nabierał blasku i splendoru godnego książęcej rezydencji. Ostatnim księciem, który odbudował zamek po pożarze w 1624 r. był Bogusław XIV. W trakcie II wojny światowej zamek nie został zniszczony mimo zniszczeń, jakim uległo miasto. W 1945 roku na terenie zamku urządzono Muzeum Regionalne. W latach 1971-1988 dokonano remontu kapitalnego zamku. To tylko mały fragment historii tego miejsca. http://www.zamkiobronne.pl/zamki-w-polsce-opis-162.htm
Turyści bez problemu mogą odwiedzać muzeum i wystawy. Jest to atut nadmorskiej miejscowości i alternatywa na brzydkie dni. Zapomniałam… przecież miałam leżeć na plaży. No cóż, nie udało się nawet do niej dojechać tego dnia. Dotarłam następnego …i dość szybko wyjechałam. Owszem słoneczko świeciło, ale wiało jak cholera. Morze jak morze, zimne, mokre i niezbyt czyste. Nie miałam zamiaru całego dnia spędzić na trzymaniu parawanu. Znaleźli się tacy, którym to odpowiadało. W Darłówku spędziłam aż 2 godziny, w tym wizyta nad morzem, kawa i słodkości. Popatrzyłam na moją cudowną mapę i wskazałam Jarosławiec jako dobry punkt zaczepienia. Pierwsze kroki latarnia morska o wysokości 33,3 m. Latarnia została wybudowana w 1829 roku. Nie powiem jak tam wiało. Przywiązałam się do barierki, żeby nie odlecieć ;-) Panorama Jarosławca W Jarosławcu po wschodniej stronie zlokalizowany jest poligon wojsk NATO. Za nim dość nisko położone zejście nad morze.
Można sobie spokojne spacerować wzdłuż linii brzegowej. Kolejny punkt na trasie to zupełnie przypadkowa wieś Warcino, w niej pałac Otto von Bismarcka. Stał się jego właścicielem w 1867 roku. W rękach rodu Warcino pozostało aż do 1945 r. Pałac pełnił funkcję letniej rezydencji. Warcino przyciągnęło uwagę przede wszystkim swoim malowniczym położeniem oraz dużym parkiem z cennym starodrzewem, który Bismarck poszerzył, obsadzając lasami. Po II wojnie światowej majątek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa. Po wojnie, w 1947 roku utworzono tu Technikum Leśne im. prof. Stanisława Sokołowskiego, istniejące do dzisiaj.. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających, posiada również hotel. Ważnym obiektem jest również znajdująca się obok XVII-wieczna szachulcowa wozownia należąca do pałacu, która kilka lat temu została zrekonstruowana i mieści się w niej Centrum Edukacji Regionalnej Budka telefoniczna - może komórkowe nie mają sygnału W Warcinie i okolicy znajduje się ponad 40 drzew wpisanych na listę pomników przyrody. Park ma regularny podział wyznaczonymi ścieżkami
Zachwyca starym drzewostanem, cienistymi przejściami i tarasowo ukształtowanym głównym zboczem. Widok pałacu z drugiej strony Mostek nad stawkiem, kładki na ścieżkach, altana na wzniesieniu oraz zadaszone źródło wody kaskadowy potoczek w ogrodzie botanicznym i liczne ławki w parku stanowią o jego niebywałym uroku.  Zbliża się czas powrotu do domu. Rzecz jasna inną trasą. Co zrobić jak na drodze staje Bytów z kolejnym zamkiem? W centrum Bytowa znajduje się kościół….
A także świeżo wybudowana fontanna. Ostatnia moda w miastach to budowanie zbiorników wodnych służących nie wiadomo do czego. W tej to nawet nóg nie można pomoczyć. Do tego wszechobecna kostka brukowa (obcasy strasznie się zdzierają) i ewentualnie trochę zieleni. Blisko centrum znajdą się ruiny kościoła św. Katarzyny i wieża, w której mieści się muzeum. Kościół został spalony wraz z całym śródmieściem w 1945 roku. Bytowski zamek Krzyżacki powstał w XIV w. W 1410 został opanowany przez wojska Władysława Jagiełły, lecz zwrócono go Krzyżakom po I pokoju toruńskim. Zamek przechodził z rąk do rąk, był rozbudowywany a na końcu spalony. W XIX wieku umieszczono na zamku sąd i więzienie Budowla charakteryzuje się wieżami. W narożach ma 3 okrągłe baszty: Młyńska, Różana i Polna i jedną kwadratową - Prochową. Odrestaurowany w latach 60-tych stanowi siedzibę Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego oraz hotelu z restauracją i biblioteką. Bytów żegna, a ja wracam do domu. Pobyt nad morzem całkiem udany. Tylko co powiedzieć na brak opalenizny? Dzięki za wytrwałość.

najbliższe galerie:

 
Darłówko i Darłowo
1pix użytkownik benia1977 odległość 0 km 1pix
Darłówko
1pix użytkownik robertos odległość 1 km 1pix
Darłowo
1pix użytkownik nomaderro odległość 2 km 1pix
Słoneczne Darłowo
1pix użytkownik czupur odległość 2 km 1pix
Plater74 Apartamenty Rodzinne Darłowo
1pix użytkownik plater74 odległość 3 km 1pix
Polskie miasteczka - Darłowo
1pix użytkownik u-optymisty odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 08.06.2014 09:03

To się nazwiedzałaś.
Obieżyświatowe podejście do poznawania świata.
Opalenizną nie ma się co przejmować. Ja nigdy się nie opalałem i jakoś żyję.
Pozdrawiam:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 20.08.2013 11:32

Witaj Magdar, jak to dobrze, że człowiek nie siedzi na miejscu tylko się przemieszcza całe życie.
Tak patrzę na Twoje galerie i chyba ładny kawek świata objechałaś.
Dzięki, że wpadłaś

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 20.08.2013 11:20

W Człuchowie byłam za czasów szkoły średniej na obozie i pamiętam ten piękny zamek :) Darłowo to już dla mnie czasy bardziej bliskie .Rynek w tym miasteczku mnie zauroczył .Inne miejsca w Twojej galerii też ciekawe .Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 12.08.2013 23:30

Anusiu, mnie sie podobalo Twoje "szwedanie", opalac sie nie warto, dluzej bedziesz mloda:)
A ile zobaczylas - to Twoje:) Pozdrawiam Cie serdecznie:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 12.08.2013 22:21

Markopol w Międzyzdrojach nie byłam i dlatego chciałam w tamtym kierunku się udać razem z objazdem po niemieckiej stronie.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 12.08.2013 22:18

Nola dużo takich miejsc mamy. Dobrze, że akurat te zamki nie popadły w ruinę i jest ktoś dbający o nie. Grunt, że nie są dewastowane. Krąg jest urokliwy i położony w malowniczym miejscu. Pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 12.08.2013 22:13

Pipol skąd bierzesz te awatary? Straszysz po nocach.
Wiesz instrukcji obsługi nie było, korzystających też nie - trudno powiedzieć. Aczkolwiek miejsce intymne dla zwierzaków ;-)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 12.08.2013 22:10

Kordula a mi na południe za daleko. Jednak już przekonana jestem, że Bałtyk trochę przesadza. Jeszcze miałam głupią myśl pojechania tam w te upalne dni, jednak szybko ją sobie wybiłam z głowy. Korki na autostradzie i zatłoczone plaże nie dla mnie.
Krąg ma swój oryginalny urok. Nie zadbali jednak zbytnio o otoczenie. Brakowało tam ręki ogrodnika. Serdeczności

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 12.08.2013 22:06

Paweller w sumie masz ciekawy pomysł. No znajdziesz ich sporo. A widoki z góry lubisz to jak najbardziej. W samym zachodniopomorskim jest siedem. Tylko nie wiem czy wszystkie są udostępnione dla ludzi. Miło, że wpadłeś pozdrowionka

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 12.08.2013 22:06

Anusia_osia-ja to raczej gwiazdę zasłoniłem :).Ale miło tam spędziłem czas a co najlepsze ,ani jednego komara tam nie było i nawet nie duży tłok.A wiesz że jest tam teraz dom do góry nogami i nowe wejść drewniane z plaży na górę Kaczą (chyba dobrze nazwę zapamiętałem).Na Wolin nie dotarłem ,musiałem się śpieszyć do pracy.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 12.08.2013 22:02

Pablo87 również pozdrawiam i zachęcam do szwendania się ;-)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 12.08.2013 22:00

Popekpaweł miło gościć u mnie. W sumie najciekawsze miejsca są mało oznaczone. Czasami schodzi odnalezienie właściwej drogi. W jednym miejscu się poddałam, bo po pałacu ani śladu. Pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 12.08.2013 21:59

Markopol no popatrz a ja się zastanawiałam, w który rejon ruszyć. Na Międzyzdroje i Wolin miałam za mało czasu a plan ułożyłam dość obszerny. Dlatego spontan nad Darłówko. A jak szwendanie po Międzyzdrojach? Może jakąś gwiazdę odsłaniałeś?

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 12.08.2013 21:55

Kojotener będę miała na uwadze Twoje wskazówki. Może w następnym roku. W tym już limit plaż wyczerpany. Dzięki za odwiedziny

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 12.08.2013 20:55

Fajna objazdówka po nadmorskich i nie tylko miejscowościach. Zamek w Krągu fajny, zwłaszcza foto 8:)
Podoba mi się też 21 i 25:)
pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 12.08.2013 20:42

Czy jak człowiek zrobi to drugie w kibelku dla piesków, to też musi do woreczka i do kosza ?

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 12.08.2013 18:58

Najbardziej mi sie pdobały morskie fotki w BW.
Ja nie przepadam za naszym morzem , jak dla mnie to tam za daleko , brzydka pogoda za często i ceny kosmiczne.
Szybciej i wygodniej dojechać mi na południe Europy , chocby na Istrię. Pogoda tam zawsze super, klimacik i jedzenie pyszne.
Ładne zamki po drodze zobaczyłaś, szczególnie mi sie podoba ten w Kragu.
Pozdrawiam:)

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 12.08.2013 18:07

Fajnie się oglądało. Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 12.08.2013 17:31

Anusia - na plaży za długo nie poleżałaś, ale za to pozwiedzałaś sobie trochę:))) Patrząc na tą latarnię tak sobie pomyślałem, że jak się kiedyś tam wybiorę, to pojeżdżę po wybrzeżu i kilka ich zaliczę:)))
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 12.08.2013 16:34

Z przyjemnością obejrzałem tym bardziej, że te tereny są na tym portalu traktowane po macoszemu.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 12.08.2013 16:15

Trochę zamków tam zobaczyłaś.A morze w tym roku wyjątkowo ciepłe (19-20 ).
W tym roku też zawitałem nad morze polskie,musiałem sprawdzić czy ciągnie mnie do morza czy do piachu.Za krótko tam byłem bo mnie wywiało :)ale dwa dni wystarczyło by się przekonać że do morza mnie gnało.
W podobnym terminie byliśmy tylko że ja po Międzyzdrojach się szwendałem.
Pozdrawiam

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 12.08.2013 13:30

Następnym razem poświęć więcej czasu na Darłówko. To miasto ma więcej do zaoferowania niż plaża. Zresztą są dwie od wschodu bardziej wietrzna i od zachodu. Niewątpliwymi atrakcjami jest rozsuwany most i port do, którego wpływają naprawdę duże jednostki. Relacja z zamczysk fajna.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!