m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Skrzyżowanie ulicy Marszałkowskiej i Królewskiej. Park położony w Śródmieściu Północnym, pomiędzy ulicami Królewską, Marszałkowską, Senatorską, Canaletta, Niecałą, Fredry, Wierzbową oraz placem Piłsudskiego. Nieistniejąca już kawiarenka w Ogrodzie Saskim. Kasztany w pełnej krasie...czyżby zapowiadały zbliżającą się jesień ??? Podchodzę do parku od strony ulicy Królewskiej i co widzę...cały Plac Piłsudskiego jest ogrodzony... Wokół placu stanął płot, który oddzielił go od Grobu Nieznanego Żołnierza. Ruszył remont placu Piłsudskiego. Starą nawierzchnię zastąpią granitowe płyty, wymienione będzie oświetlenie. Do końca października plac będzie niedostępny dla mieszkańców i turystów.
Koszt remontu to blisko 12 mln zł. Podpisanie tej umowy pozwoli na wyremontowanie jednego z najbardziej prestiżowych placów Warszawy, miejsca ważnych uroczystości państwowych i patriotycznych .  Inwestycja zakłada całkowitą wymianę istniejącej nawierzchni wraz z podbudową oraz modernizacją odwodnienia. Plac otrzyma nawierzchnię z płyt granitowych, dojazdy zostaną wyłożone wysokiej jakości kostką betonową. W ramach inwestycji wykonana zostanie także modernizacja oświetlenia i podkreślenie przebiegu Osi Saskiej na placu, przy użyciu linii świetlnej LED. w czasie trwania robót budowlanych asysta wojskowa ma  stały dostęp dla pełnienia warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pozostała część placu jest wygrodzona i niedostępna dla warszawiaków i turystów. Ogród w dalszym ciągu prezentuje się pięknie.
tej części nie będę komentować, bo chyba nie trzeba :)) Ławeczka Chopina, tym razem grająca... Wzdłuż wyjścia z Ogrodu posadzono kilka młodych drzew z tabliczkami pamiątkowymi...
...jedną z nich jest tabliczka upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej ( 13 kwiecień 2010 rok)... ...kolejna, Bohaterskim Obrońcom Ojczyzny.... Hotel Sofitel .Hotel szczyci się doskonałą lokalizacją w samym sercu warszawskiego Starego Miasta, w pobliżu Teatru Wielkiego, Zamku Królewskiego i najmodniejszych butików w mieście. Budynek Zachęty w remoncie...Budynek stoi przy ulicy Królewskiej i pl. Stanisława Małachowskiego Zachęta- Narodowa Galeria Sztuki
Kościół Św. Trójcy w Warszawie główny kościół parafii ewangelicko-augsburskiej św. Trójcy w Warszawie. Budynek kościoła mieści się przy pl. Małachowskiego 1... Inspiracją dla architekta był rzymski Panteon oraz drezdeński kościół Najświętszej Marii Panny Budowę kościoła rozpoczęto 24 kwietnia 1777. 30 grudnia 1781 nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie Kościoła Ewagelicko-Augsburskiego Św. Trójcy w Warszawie.
Na terenie kościoła postawiono kamień pamiątkowy Szkół Żeńskich im. Królewny Anny Wazówny. ...mierzy 58 m, a średnica rotundy wynosi 33,4 m. Warszawskie Muzeum Etnograficzne - jedno z najstarszych muzeów tego typu w Polsce mieszczące się w Warszawie przy ulicy Kredytowej 1. Urząd m.st. Warszawy; Biuro Planowania Budżetowego Urząd m.st. Warszawy Biuro Planowania Budżetowego ul. Kredytowa 3
Ulicą Królewską, idziemy w przeciwnym kierunku do Placu Grzybowskiego.Jeszcze kilka lat temu, był to najbrzydszy, najbardziej zaniedbany plac Warszawy.Obecnie trwa budowa 160-metrowego wieżowca Cosmopolitan, na miejscu prowizorycznego budynku przy ul. Twardej 2/4. Sąsiedztwo drapaczy chmur zobowiązało władze miasta do przebudowy placu. Dziś prezentuje się całkiem ładnie.Plac Grzybowski od końca XIX wieku do 1945 stanowił ważny węzeł komunikacji tramwajowej, o czym świadczą zachowane resztki torowiska. Do 1985 istniała jeszcze trakcja tramwajowa na placu, więc możliwy był wjazd tramwaju. Plac Grzybowski ,to trójkątny plac położony w dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicami Twardą i Bagno a Grzybowską i Królewską. Na placu króluje Kościół Wszystkich Świętych.Przed rokiem 1955 planowano już tylko częściową rekonstrukcję z zachowaniem kościoła i włączeniem całości w wielki, socrealistyczny rynek, który miał powstać w miejscu ul. Próżnej. Nie doszło jednak do tego. Próżna jest dziś jedyną ulicą na obszarze dawnego getta, która zachowała zabudowę po obu stronach. Ocalałą (częściowo uszkodzoną) zabudowę ulicy Bagno wyburzono po roku 1962, wznosząc do roku 1967 bloki osiedla Grzybów. Droga do placu ulicą Próżną to przejście ścieżką z innego świata, innego czasu - jakby wciąż istniało tu getto. Wokół żyją tysiące ludzi w zunifikowanych i bezbarwnych blokach - kiedyś symbolach nowoczesnej, powojennej Warszawy.Wśród nich stanęła nowa symboliczna architektura - biurowce i centra finansowe kapitalistycznej stolicy; obok wzrastają luksusowe apartamentowce.
Kamienice na ulicy Próżnej. Jedna z nich jest odrestaurowana, do drugiej się przymierzają...Synagogi Serdynera nie odbudowano, na jej miejscu znajduje się obecnie 44-piętrowy apartamentowiec Cosmopolitan. Tożsamość tego miejsca jest sfragmentaryzowana, trudno tu o jedną wspólną narrację. Przeszłość jest drażliwym tematem, najczęściej traktowanym jako historia, obowiązek, pewna forma nadana myśleniu o minionym. Plac Grzybowski jest położony w centralnej części Warszawy w otoczeniu zabudowy nowoczesnej i zabytkowej.
Jest to plac o charakterze typowo miejskim, punktem styku stref o różnej funkcji - mieszkalnej, biurowej, sakralnej. Kościół Wszystkich Świętych z remontowaną jedną wieżą. Fasada wejścia do Kościoła z pomnikiem Jana Pawła II. Projekt Dotleniacz Joanny Rajkowskiej była próbą stworzenia miejsca w pewien sposób wyjętego z obowiązujących konwencji, miejsca właściwie idealnego, enklawy czystego powietrza, poza obowiązującym podziałem miejskiego terytorium. Woda jest dostępna dla użytkowników, można do niej wejść z praktycznie każdej strony; szczególnie zachęcają do tego drewniane pomosty.
 Na przedłużeniu pomostów zainstalowano  drewniane leżaki, pozwalające na odpoczynek w pobliżu wody zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem - przy delikatnym świetle bijącym z wnętrza zbiornika.Łagodny mikroklimat tego miejsca wytwarza zamgławiacz. Kamień upamiętniający manifestację PPS-u z 13 listopada 1904 na Placu Grzybowskim w Warszawie.

najbliższe galerie:

 
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Radosnych Świąt Wielkanocnych.
1pix użytkownik eljot odległość 0 km 1pix
Wór kotów dla Pipola !
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Warszawa, te trochę wyższe domki ; -)
1pix użytkownik romana odległość 0 km 1pix
WARSZAWA  - KOŚCIOŁY 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Moja Warszawa (16)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (28):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 19.07.2017 18:26

Warszawa jak i cała Polska ciągle się zmienia - no oczywiście na lepsze - pięknieje. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 14.09.2013 19:37

kryjan - Zapraszam do odwiedzenia wszystkich pięknych miejsc w Warszawie.
Pozdrawiam.

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 13.09.2013 23:00

Z przyjemnością zwiedziłam na razie w tej formie, dawno nie byłam w Warszawie, przejazdem się nie liczy.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 15.08.2013 11:51

anek11 - Dziękuję Aniu. To prawda, zawsze chcę pokazać ciekawe miejsca i nie koniecznie najładniejsze. Bo przecież jak w życiu wszystko składa się z piękna i brzydoty i tę drugą stronę bezwzględnie trzeba pokazywać, żeby nie zakłamywać rzeczywistości.
Pozdrawiam Aniu serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 15.08.2013 11:48

batsheba - Witaj. Zawsze łączę przyjemne (robienie zdjęć), z pożytecznym, czyli zapamiętanie tego, co za kilka miesięcy będzie miało już inny wymiar.Pozdrawiam serdecznie.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 14.08.2013 16:53

Dzięki Asi i Pawłowi można tu zobaczyć co najciekawsze niekoniecznie najładniejsze w stolicy, ta kamienica z 41/42 skojarzyła mi się z Lublinem, tam też zdjęciami starymi udekorowane te wymagające pilnego remontu. Miło się spacerowało, jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 14.08.2013 16:33

Przyjemne z pożytecznym, czyli przefajny spacer po Ogrodzie i Okolicy :-).
Pozdrawiam ciepło.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 14.08.2013 11:24

gabi - Ja uważam, że ten budynek powinien zostać, ale komercja chyba zwycięży i to jest przykre.
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 14.08.2013 11:23

paweller75 - Plac Grzybowski oferuje w tej chwili wiele. Ja go pamiętam sprzed lat. Był najbrzydszym, najbardziej zaniedbanym, z okropną infrastrukturą placem. Kościół do dziś jest w kolorze bardzo "ponurym", a przybudówka jednej z wież otoczona metalową obręczą wygląda raczej horrorystycznie. To największa świątynia w Warszawie, wymagająca kapitalnego remontu.
Dziękuje i pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 14.08.2013 07:41

Afrodyta, zauważyłam, zresztą pierwsze co zrobiłam to skorzystałam z linka przysłanego przez Pawła. Ciekawe jaki powód przeważył, brak miejsca w Warszawie, naruszenie czyjegoś zmysłu estetycznego, może jeszcze coś innego, nie wiem. Może chociaż ten jeden budynek ostanie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 13.08.2013 22:26

Mam wrażenie, że na placu Grzybowskim każdy znalazłby coś dla siebie; mnie bardzo podoba się widoczny na fotce prezent od wujka Stalina:)
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 13.08.2013 22:12

gabi -Przyjrzyj się fotce 42, a następnie 44 i 45. Zdjęcie 45, to est właśnie ta druga kamienica, która została odrestaurowana. Wyobrażasz sobie obie takie bielutkie ???...bo ja nie.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 13.08.2013 20:33

Takie budynki powinny zostać. Dla mnie to jest oczywiste. Jeżeli piszesz, ze z drugiego takiego zrobili śliczną, biała kamieniczkę, to nawet nie chcę tego rozwijać, żeby się nie denerwować. Zrób galerię Afrodyta. Wiem ze taki temat i komentarze to spore wyzwanie. Wiem, że dasz radę.
pozdr.
Gabi

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 13.08.2013 20:28

Dziękuje Paweł za podesłanie linka. Ja też mam gdzieś takie zdjęcie sprzed lat, pewnie go kiedyś wygrzebię, jak będę robiła galerię "Archiwum warszawy", ale potrzebuje trochę czasu.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 13.08.2013 20:21

Asia. U mnie mogą zobaczyć jak te kamienice wyglądały kiedyś a jak teraz.
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=21500

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 13.08.2013 20:14

kordula157 - Ula, przeczytaj odpowiedź do Gabi o kamienicy na Próżnej. To trudny temat,nie mogę strawić tego, że z jednej zrobili białą, śliczną kamieniczkę. Jeśli ruszą tę drugą, to miejsce już nigdy nie będzie takie samo; bardzo szkoda.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 13.08.2013 20:11

Gabi, ulica Próżna robiła wrażenie kilka lat temu, kiedy obydwa budynki były takie same. Dziś pozostał tylko jeden i istnieje obawa, że też go odrestaurują. Wielka szkoda!!! Jeśli chodzi o istnienie takich budynków, to jest ich w Warszawie jeszcze bardzo dużo. Przymierzam się do zrobienia galerii "Archiwum Warszawy" Jest to trudne, bo przebrać wszystkie zdjęcia nie jest prosto i zrobić do tego odpowiedni komentarz. Wiem tylko, że taka galeria powstanie :)
Teraz gdzie nie spojrzysz, wszędzie dźwigi, pozasłaniane elewacje, aż trudno robić zdjęcia. Wszystko to, co jest w galerii jest bardzo blisko siebie.
Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 13.08.2013 20:11

Kamienica na Proznej robi niesamowite wrazenie.
Swiadek minionych dni, udekorowana starymi zdjeciami powala.
Jak zawsze duzo informacji. Jak zawsze interesujaco. Pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 13.08.2013 20:02

Ulica Próżna robi wrażenie. Nie sądziłam, ze jeszcze istnieją takie budynki. Ogród jak najbardziej, pozostałe okolice - takie sobie. Wszystko dla mnie nieznane.
pozdr.
Gabi

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 13.08.2013 19:53

Mam wiele fotek Intraco, jeszcze zanim wybudowali Ibisa. Mam nadzieję, że postawią coś ładniejszego...jeśli postawią :). Czy Ty wiesz, jak zabudowany jest teren od Dworca Gdańskiego do samej Inflanckiej. Budują jakieś kolosy. Na razie nie widać jeszcze jak będą wyglądać, ale mam nadzieję, że jak poodsłaniają to wszystko, to będą ładne bloki.
Jeśli chodzi o Błękitny, to jest przekleństwo. Budowali go 20 lat i ciągle coś było nie tak. Na początku był brązowy, a właściwie sraczkowaty, później dopiero zrobili błękitny, ale i tak jest brzydki. Niektórym się podoba :(

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 13.08.2013 19:34

A z Błękitkiem masz rację. Dla mnie najpiękniejszy kawałek Warszawy to kwadrat: Plac Bankowy, Długa, Miodowa, Senatorska. Uwielbiam te miejsca. Nie powinni byli pozwolić na budowę Błękitka w tym miejscu. Przecież dookoła stoją same pałace.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 13.08.2013 19:31

Zrób sobie szybko fotkę Intraco, bo jest do wyburzenia:) Widziałem plany nowego budynku:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 13.08.2013 19:26

Paweł, masz takie same odczucia jak ja. Wiele budynków nie pasuje do starej architektury. A wieżowiec na Bankowym pasuje do placu ?? Nawet nie chce mi się wymieniać miejsc. Oczywiście jestem za nowoczesnością, ale nie wpychać szklanych drapaczy w budynki, które aż krzyczą przytłumione tym ogromem szkła. To tak, jakby naprzeciwko Pałacu prezydenckiego postawić coś w stylu Intraco :((

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 13.08.2013 19:16

Bo ni cholery nie pasuje mi do sąsiadującej z nim Zachęty i innych budynków obok:) Ale nie przejmuj się. Biurowiec na tyłach Teatru Wielkiego też mi tu nie pasuje:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 13.08.2013 19:07

popekpawel -Dzień dobry :)
Dlaczego ? W Warszawie jest wiele budynków, na które nie mogę patrzeć. To co historyczne wyburzają lub poddają renowacji, a budują same szkaradztwa :(
Ja z niecierpliwością będę czekała na nową płytę Placu Piłsudskiego :)
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 13.08.2013 18:56

Dzień Dobry. Na Sofitel patrzeć nie mogę. Dlatego nie umieściłem go w swej galerii. Najchętniej bym go wyburzył:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 13.08.2013 16:15

Witaj. Staram się przekazywać wiadomości i zdjęcia na bieżąco. Remont Placu Piłsudskiego potrwa do października, więc w Listopadzie zdjęcia będą już archiwalne.
Pozdrawiam serdecznie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 13.08.2013 14:03

Afrodyto, jestes nieoceniona. Raz dziennie ogladam polskie wiadomosci, ale z Ciebie lepszy reporter:) Na biezaco informujesz co dzieje sie w Warszawie:)
Dziekuje za spacer po dobrze znanych - a jednak nieznanych mi zakatkach. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!