m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Pałac w Dąbroszynie (niegdyś barokowy, obecnie - od 1851 r. neogotycki) wybudował Marszałek Hans Adam von Schoening. Pałac, choć z zewntąrz prezentuje się skromnie (ma prosty prostopadłościenny kształt). Wewnątrz zachował  wiele ze swego barokowego wyposażenia (m.in. sztukaterie, boazerie z pocz. XIX w., terakowowe medaliony, itp). Najsłynniejszą postacią związaną z Dąbroszynem był urodzony tu i pochowany marszałek Hans Adam von Schoening(1641-96). Największymi dokonaniami marszałka było wypędzenie w 1679 wojsk szwedzkich z Prus Wschodnich oraz zdobycie w 1686 opanowanej przez Turków Budy (dzisiejszy Budapeszt). Kamienne ozdoby przypałacowego parku zebrane w jednym miejscu. W przypałacowym parku zachował się wysoki obelisk zwieńczony rzeźbą Wiktorii- rzymskiej boginii zwycięstwa. Pomnik ten w wielu miejscach jest przestrzelony pociskami karabinowymi. Pomnik powstał w 1840 i byłpoświęcony Fryderykowi Wielkiemu. W młodości Fryderyk Wielki wielokrotnie bywał w Dąbroszynie i zaprzyjaźnił się z jego właścicielkąLuizą Eleonorą von Wreech (wnuczką marszałka Schoeninga).
Również w górnym parku zlokalizowana jest tzw. świątynia Cecylii z I połowy XIX w. - otwarty pawilon widokowy wzorowany na antycznym monopterosie oraz obelisk księcia Henryka - brata Fryderyka Wielkiego. Nie mogłem znależć. Przegrałem walkę z komarami. Kościół ewangelicki, obecnie rzym.-kat. fil. pw. św. Józefa, neogotycki z l.1825-28, projektu Elchnera, współpracownika znanego architekta Schinkla. Obecnie jest to filia parafii w Kostrzynie, znajduje się koło pałacu. Wejście do krypt kościoła. Przy wejściu do krypty znajdują się trzy krzyże symbolizujące miejsce spoczynku trzech ostatnich szlacheckich właścicieli Dąbroszyna, którzy w roku 1945 musieli opuścić to miejsce.
Północne ramię transeptu kościoła. 
W północnym ramieniu transeptu, pełniącego funkcje mauzoleum rodu von Schöningów, umieszczone są monumentalne pomniki epitafijne: Hansa Adama II (zm. 1696) i Johanny Margarethe Luise von Pollnitz (zm. 1698) ... ... oraz ich syna Johanna Ludwiga (zm. 1713). Marszałek Hans Adam von Schoening. Krypta kościoła dąbroszyńskiego.
W głównym pomieszczeniu krypty znajdowało się jedenaście sarkofagów ozdobnych trumien, przedstawicieli rodów von Schoning i von Wreech. W mniejszym, bocznym pomieszczeniu umieszczone były starsze pochówki przedstawicieli rodu von Schobeck. W dąbroszczyńskim kościele zachował się miedziany (rzadkość!) i bogato zdobiony sarkofag marszałka Hansa Adama von Schoeninga.
Tablica inskrypcyjna z sarkofagu Adama Friedricha von Wreecha.
Po wojnie sarkofagi i ozdobne trumny złożone w krypcie zostały zdewastowane, bądź uległy działaniu mikroorganizmów Panoplia z sarkofagu Adama Friedricha von Wreecha. Sarkofagi i ozdobne trumny zostały wykonane w miejscowych warsztatach rzemieślniczych, w końcu XVII i w przeciągu XVIII wieku. Do ich realizacji wykorzystano miedziane i mosiężna blachy, oraz cynowe i mosiężna odlewy, poddane repusowaniu, cyzelowaniu i rytowaniu, a następnie srebrzeniu i złoceniu. Ołtarz główny kościoła. Tablice kamienne prawdopodobnie epitafia. (mało czytelne)

najbliższe galerie:

 
Park Narodowy Ujście Warty
1pix użytkownik pedro1912 odległość 2 km 1pix
WOODSTOCK 2014
1pix użytkownik dziad_ek odległość 3 km 1pix
Woodstock 2008
1pix użytkownik do-re-mi-fa odległość 6 km 1pix
majowy weekend nad Wartą
1pix użytkownik pedro1912 odległość 6 km 1pix
Chwarszczany
1pix użytkownik lestekm odległość 8 km 1pix
 Park Narodowy Ujscie Warty
1pix użytkownik pedro1912 odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 19.08.2013 18:59

Po raz kolejny przekonuję się, że zachodnie krańce Polski pełne są niespodzianek i warte odwiedzenia.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!