m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Arsenał Królewski w Warszawie - gmach dawnego arsenału.
Przy Placu Bankowym na skrzyżowaniu ulic Al. Solidarności i Anielewicza oraz Długiej znajduje się Arsenał. Atrium Tower Warszawa Jana Pawła II 25 Hala wschodnia - Gwardii - po odbudowie w 1953 r. była nazywana również halą sportową, przez wiele lat po II wojnie światowej pełniła funkcję sportowo-widowiskowe. Po wojnie należała do Milicyjnego Klubu Sportowego Gwardia (stąd jej potoczna nazwa). Obecnie, podobnie jak pierwsza hala, pełni funkcje handlowe, tylko w niewielkiej części mieści się sekcja bokserska WKS Gwardia. Właścicielem hali jest miasto Hale Mirowskie - bliźniacze hale, pierwotnie nazywane Hallami Targowymi znajdujące się na warszawskim Mirowie na pl. Mirowskim (stąd ich potoczna nazwa).Hala zachodnia - Mirowska - po odbudowie, została oddana do użytku 15 listopada 1962 r., jej przeznaczenie się nie zmieniło, nadal pełni funkcje handlowe. Od 1974 r. użytkownikiem hali jest Społem WSS Śródmieście, która w 1997 r. wykupiła zabytkowy budynek, a przyległy teren przekazano jej w wieczyste użytkowanie. Jana Pawła II, prowadzi do ronda ONZ...W latach 70. XX wieku do fasady hali zachodniej dodano duży modernistyczny betonowo-szklany pawilon handlowy. Skandaliczna i pośpieszna budowa obiektu spowodowała usunięcie ogromnej ilości zabytkowych elementów budynku na wysokości całego I piętra. Według historyków sztuki betonowy pawilon jest oszpeceniem i okaleczeniem zabytkowej hali od jej najbardziej reprezentacyjnej zachodniej strony. Tablice pokazujące przebieg murów Getta warszawskiego przy Hali Mirowskiej.
Tablice pokazujące przebieg murów Getta warszawskiego przy Hali Mirowskiej. Tablice pokazujące przebieg murów Getta warszawskiego przy Hali Mirowskiej. Gmach PZU przy Jana Pawła II 24. PZU Tower - warszawski wieżowiec który był budowany od 1997 do 2000 roku. Jego pierwsza nazwa to Les Tours Business Research Center. Została ona zmieniona gdy wieżowiec kupiła największa polska firma ubezpieczeniowa PZU. Budynek ma błękitne szklane barwy i zaokrąglony łagodnie jeden front. Mieści się na przeciwko placu budowy nowego wieżowca Q22, po  Hotelu Mercure. The Westin Warsaw Warszawa Jana Pawła II 21
Atrium Tower i Westin Warsaw  w głębi najnowszy wieżowiec mieszkalny -Złota 44 Na placu przed widniejącym wieżowcem (Jana Pawła II 22) stał wyburzony Hotel Mercure. Obecnie budowany jest nowoczesny wieżowiec Q22. Budynek stanie w miejscu rozebranego Hotelu Mercure Fryderyk Chopin.W głębi budowane Atrium 1 Radisson Blu Centrum Hotel Warsaw - luksusowy hotel w Warszawie, przy ul. Grzybowskiej 24. Budowę ukończono 2003. Właścicielem Hotelu jest BRC HOLDING Property . Radisson Blu (wcześniej Radisson SAS) - międzynarodowa sieć hotelowa wchodząca w skład grupy Carlson. W Polsce do sieci należy 6 Hoteli,[ Wrocław, Szczecin, Kraków, Gdańsk], z czego 2 w Warszawie [Radisson Blu Sobieski Warszawa ]. Hotel ma 11 pięter.
Kieruję się w stronę Placu Grzybowskiego. Plac Grzybowski w Warszawie - trójkątny plac położony w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicami Twardą i Bagno a Grzybowską i Królewską. W głębi Kościół Wszystkich Świętych, PKiN oraz widoczny InterContinental Warszawa przy Emilii Plater 49 Teatr Żydowski; teatr w Warszawie, wystawiający sztuki w dwóch językach: jidysz i polskim. Jest jedynym współcześnie działającym teatrem żydowskim w Polsce i jedynym na świecie stałym teatrem wystawiający sztuki w języku jidysz. Gmach teatru wzniesiono w latach 1966-1967 według projektu Władysława Jotkiewicza; szkice koncepcyjne budynku wykonał wcześniej Bohdan Pniewski. Teatr powstał w 1950 z połączenia dwóch teatrów żydowskich: Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu oraz Teatru Żydowskiego w Łodzi. Początkowo grał we wszystkich tych trzech miastach. Po przejęciu go przez państwo w 1955 przeniósł się na stałe do Warszawy. Teatr nosi imię żydowskiej aktorki Estery Racheli Kamińskiej oraz jej córki Idy Kamińskiej, aktorki i reżyserki, która kierowała teatrem do 1968 roku. Po wydarzeniach marcowych Ida Kamińska opuściła - wraz z częścią zespołu - Polskę, jednak teatr przetrwał polityczne zawirowania.
Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich. W latach 1968-1969 jego dyrektorem był Juliusz Berger, a od 1970 do dzisiaj Szymon Szurmiej. Jedna z dwu kamienic na ulicy Próżnej, która w chwili obecnej jeszcze nosi znamiona minionych lat. Przeznaczona do rozbiórki... szkoda. Kościół Wszystkich Świętych, z jedną wieżą. Druga chyba nigdy nie wróci do pierwotnego wyglądu. W takim stanie jest już wiele lat. W tej chwili chcąc dojść do Synagogi, trzeba ominąć ogromną budowę Cosmopolitan przy ulicy Twardej 2/4 Przechodzę przez zabudowania i docieram do oczekiwanego miejsca. Synagoga im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków w Warszawie - jedyna czynna przedwojenna synagoga w Warszawie, która przetrwała II wojnę światową, znajdująca się przy ulicy Twardej 6.
Jest główną synagogą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz synagogą, w której urzęduje naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Boczne wejście na babiniec. Nabożeństwa odbywają się w niej codziennie. W każde święto, podczas którego odmawia się izkor, cały czas rozbrzmiewają modlitwy - wedle życzenia fundatorów - wspominające zmarłych Rywkę i Zalmana Nożyków. W 1939 roku synagoga Nożyków była jedną z pięciu największych synagog w Warszawie. W 1940 roku zamknięta i zdewastowana przez hitlerowców, służyła za stajnie dla koni i magazyn paszy. Po utworzeniu getta warszawskiego znalazła się na terenie tzw. małego getta.
20 maja 1941 roku władze niemieckie zezwoliły na otwarcie trzech synagog dla wiernych, w tym i synagogi Nożyków. Uroczyste otwarcie nastąpiło w święto Rosz ha-Szana. Niestety, jest piątek po godzinie 18.00...Zamknięte. Na początku lat 90. doszło do kilku aktów antysemickich. Najgroźniejszy z nich wydarzył się w nocy z 25 na 26 lutego 1997 roku, kiedy to bożnicę próbowano podpalić. Dzięki szybkiej reakcji pewnego przechodnia oraz sprawnej akcji straży pożarnej zniszczeniu uległ jedynie przedsionek synagogi. 21 grudnia 2008 roku w synagodze odbyła się ceremonia zapalenia pierwszej świeczki chanukowej oraz uroczysta modlitwa z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji wizytę w synagodze złożył prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską. Była to pierwsza po II wojnie światowej wizyta urzędującego prezydenta RP w synagodze.
Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta z ryzalitem mieszczącym główne wejście, w stylu neoromańskim z licznymi elementami bizantyjskimi, neorenesansowymi oraz mauretańskimi. Nad nim znajdują się dwie tablice Dekalogu. Wnętrze jest podzielone na trzy nawy. Nad nawami i przedsionkiem znajdują się galerie dla kobiet, do których prowadzą osobne klatki schodowe z osobnymi wejściami. Synagoga Nożyków to nie tylko miejsce praktyk religijnych, ale również prężnie rozwijający się ośrodek kultury żydowskiej, w którym odbywają się liczne wystawy, koncerty, wernisaże oraz spotkania. Od 19 kwietnia do 30 lipca 2007 roku na babińcu synagogi była wystawa w większości nigdy dotąd publikowanych zdjęć z getta warszawskiego. Fotografie pokazują głównie pierwsze miesiące getta. Zostały zakupione przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie na międzynarodowych aukcjach internetowych. Autorami byli prawdopodobnie hitlerowscy żołnierze. W dniach od 17 września do 17 października na babińcu synagogi eksponowane były połączone wystawy Sebastiana Rakowskiego „Żydzi otwoccy” oraz Tomasza Brzostka „Kraina Dziwnych Snów...”. Ekspozycja składała się z osiemnastu czarno-białych fotogramów „Krainy dziwnych snów” oraz piętnastu plansz „Żydów otwockich” Od 2004 roku w synagodze odbywa się koncert inauguracyjny Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W 2007 roku na koncercie obecni byli m.in.: były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i jego małżonka Jolanta Kwaśniewska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodniczący Friends of the Shalom Foundation w Nowym Jorku Sigmund A. Rolat, minister w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka, Szymon Szurmiej, Małgorzata Niezabitowska, Marek Borowski, Witold Dąbrowski. Nabożeństwa w synagodze odbywają się codziennie, a prowadzi je rabin Michael Schudrich; w razie jego nieobecności prowadzą je rabini pomocniczy lub inni członkowie gminy żydowskiej. Modlitwy prowadzone są według porządku aszkenazyjskiego.Modlitwy od poniedziałku do piątku rozpoczynają się o 7.30, zaś w niedziele o 9.00, po których wykładany jest Talmud. Godziny modlitw popołudniowej i wieczornej ustalane są zgodnie z czasem zachodu słońca.
Modlitwa piątkowa rozpoczyna się 15 minut przed zachodem słońca, a w przypadku miesięcy letnich o godzinie 20.00, następnie Kabalat Szabat oraz Maariw. Modlitwa szabatowa rozpoczyna się o 9.30, po której następuje kidusz w sali konferencyjnej synagogi oraz obiad szabatowy w białym budynku. Mincha, szabatowa modlitwa popołudniowa rozpoczyna się na 25 minut przed zachodem słońca, po której celebruje się Seudat Szliszit, modlitwę wieczorną i Hawdalę. Cosmopolitan Twarda 2/4, Przy ul. Twardej znajduje się kilka ważnych obiektów i zabytków m.in.:Twarda 8/12 - Gimnazjum Nr 42 z oddziałami dwujęzycznymi, przewidziana do rozbiórki. Twarda 18 - Zarząd spółki Telekomunikacja Polska S.A. Budynek TP S.A. Tower w Warszawie Cosmopolitan Twarda 2/4, Atrium 1 [ Atrium One Atrium South B Jana Pawła II 17 . Początek budowy, to styczeń 2012 rok. Przewidywane zakończenie budowy, to grudzień 2013 rok.
Rondo 1-B Warszawa rondo ONZ 1 Budynek TP S.A. Tower w Warszawie, obecnie z logo Orange.

najbliższe galerie:

 
Radosnych Świąt Wielkanocnych.
1pix użytkownik eljot odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ - OGRÓD SASKI,PLAC GRZYBOWSKI I OKOLICE
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Warszawa, te trochę wyższe domki ; -)
1pix użytkownik romana odległość 0 km 1pix
Moja Warszawa (16)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ 3
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Flash Mob 18.00 Plac Zamkowy
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 22.08.2013 14:23

Ciekawa lekcja historii .Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 19.08.2013 18:08

heidi -
Stary budynek obecnie jest własnością miasta. Firma Warimpex, która wyremontowała budynek po drugiej stronie przyznała, że spółka przymierza się też do odnowienia budynku przy Próżnej 14. Inwestor zdecydował się zostawić ceglany fragment, przylegający do odnowionej ściany - to pamiątka po przedwojennej kamienicy, która stała obok. ( to chyba widać na jednym z moich zdjęć).
Czteropiętrowa kamienica przy Próżnej 14 powstała pod koniec XIX wieku na zamówienie Majera Wolanowskiego, zamożnego przemysłowca. Zaprojektował ją Franciszek Brauman. Kamienica miała dwie bogato zdobione elewacje wyposażone w kute żelazne balustrady. Po wojnie budynek został częściowo zburzony, ocalało tylko skrzydło od strony Próżnej. Po wojnie służył jako kamienica komunalna aż do 2003 roku, kiedy lokatorów wysiedlono, szykując dom do remontu. Nigdy go nie przeprowadzono. Zaczęło się mówić o wystawieniu kamienicy na sprzedaż. Jednak okazało się, że geodeci opisujący ją po wojnie popełnili błąd w dokumentach. Prostowanie go zajęło kilka lat. Teraz sytuacja geodezyjno-własnościowa jest wyjaśniona. Kamienica ma trafić na przetarg w drugiej połowie 2013 roku. Warimpex już się do tego przetargu szykuje, bo z Próżną ma dobre doświadczenia - biurowiec Le Palais już w chwili oddania do użytku jest wynajęty w trzech czwartych. Ujawniono kolejną transakcję - z kancelarią prawną Schoenherr. Dlatego austriacki inwestor już biurowiec na Próżnej sprzedał. Kwoty ani nabywcy nie ujawniono.Po wyremontowaniu drugiej kamienicy, Plac Grzybowski straci całkowicie swój klimat.

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 19.08.2013 14:23

Afrodyto, oglądałam kiedyś na Obieżyświecie warszawską galerię, w której rzeczywiście widziałam zdjęcie obydwu kamienic na Próżnej w stanie "przed renowacją". Dlatego, kiedy znalazłam się w tamtym miejscu, miałam wrażenie, że "coś tu nie gra". A wiesz może, na jaki cel przeznaczono pierwszą z odnowionych kamienic? Po jej otoczeniu odebrałam ją jako hotel, spotkałam również Goudę Tencer wychodzącą stamtąd z kilkoma osobami.
Renowacja miejsc tak silnie związanych z historią i klimatem danego miejsca zawsze będzie budzić kontrowersje. Pamiętny przykład: budynek na krakowskim Kazimierzu, ulokowany na rogu ulicy Szerokiej i Miodowej, w którym znajduje się restauracja "Dawno temu na Kazimierzu". Odkąd otynkowano go i wymalowano na żółto, dom stracił swój charakter. Z kolei w moim mieście jest wiele budynków, które aż się proszą o renowację i przypomnienie. Zawsze ubolewam nad stanem kwidzyńskiej starej synagogi, która schowana na jednym z podwórek, otoczona zbitymi naprędce dechami, jest bliska zawalenia. A zważywszy na nikłą ilość bożnic żydowskich na Pomorzu, które przetrwały II wojnę, doprowadzenie owego budynku do prawie katastrofalnego stanu jest po prostu karygodne :/...

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 19.08.2013 13:37

mereks - Ja również bardzo dziękuję. Miło mi, że galerie się podobały i obiecuję, że będą następne.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 19.08.2013 13:35

popekpawel - Arsenał pokazałam tylko tak, jako przedłużenie Al.Solidarności, bo w tym miejscu zakończyłam pierwszą część galerii.Zresztą opis jest bardzo informacyjny.Temu obiektowi poświęcę więcej fotek. Otoczenie Hali Mirowskiej w tej chwili jest bardzo czyste, ale nieciekawe i dlatego nie kierowałam się do Hali Gwardii, bo tam w zasadzie nic nie ma. Wybrałam Plac Grzybowski i okolice. Zapraszam do części trzeciej...już wkrótce.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 19.08.2013 13:31

agra60 - Dziękuję, że wpadłeś do mojej galerii. Warszawa się zmienia w zawrotnym tempie i sama często nie nadążam za zmianami. Biegnąc przez Warszawę, wiele rzeczy się nie zauważa. Ja po prostu spaceruję i widzę w miarę wszystko. Jest mi tym bardziej łatwo, że znam Warszawę i wiem na co zwracać uwagę i czego szukać. Jeśli chodzi o Teatr Żydowski, to jest on bardzo znany, podobnie jak Teatr Powszechny, czy Dramatyczny. Wystawiają tam piękne sztuki, które warto obejrzeć.Zapraszam do kolejnych galerii z cyklu "Zwiedzamy Warszawę"
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 19.08.2013 13:26

gabi - Niestety nie znam repertuaru w języku jidysz. Trzeba byłoby sprawdzić w internecie. Myślę, że gmina żydowska w Warszawie jest tak duża, że sale byłyby zapełnione. Ja oglądałam "Skrzypka na dachu" w języku jidysz. Bardzo mi się podobało.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 19.08.2013 13:19

heidi - Jeszcze dwa lata temu były obie kamienice. Dziś pozostała tylko jedna. Nie wiem czy widziałaś galerię : http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=23386
W tej galerii jest więcej zdjęć z Placu Grzybowskiego. Przyznam, że jestem rozczarowana tym, że druga kamienica idzie do renowacji i będzie wyglądała tak jak ta, po prawej stronie. Plac Grzybowski już nigdy nie będzie taki sam bez tych kamienic.
Dziękuję za odwiedziny i Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 19.08.2013 13:12

martafryka - a to jeszcze raz dziękuję i zapraszam serdecznie.

mereks użytkownik mereks(wpisów:81) dodano 19.08.2013 12:10

I tak jak przy części pierwszej-wspaniale. Dziękuję za już i proszę o jeszcze.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 19.08.2013 10:43

A poczemu Arsenał pokazałaś z tej mniej ciekawej strony? Otoczenia Hali Mirowskiej też do zwiedzania nie polecam, bo jakoś tam brudno i nieciekawie:)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 19.08.2013 10:24

Pokazujesz detale które mi często umykają w moich wędrówkach po stolicy które na ogół ograniczają się do " lekcji obowiązkowych" turystycznych albo kulturalnych stolicy -czuję się przez Ciebie przyłapany ale nigdy nie byłem w Teatrze Żydowskim -mimo że bardzo chciałem , swego czasu bardzo modnym teatrze.Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 19.08.2013 07:30

Afrodyta, powiedz mi, czy wiesz jak często grane są przedstawienia w języku jidysz, bo to jest ciekawe, skąd miałoby być tylu ludzi, którzy byliby w stanie oglądać spektakl ze zrozumieniem?
pozdr.
Gabi

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 18.08.2013 22:53

Afrodyto, zasmuciłaś mnie informacją dotyczącą planowanej rozbiórki starej kamienicy przy ul. Próżnej :(. Będąc miesiąc temu w Warszawie, postawiłam sobie za jeden z głównych celów zobaczenie właśnie tego specyficznego "pomnika" dawnej żydowskiej Warszawy. Nie rozumiem, dlaczego tak bezmyślnie niszczy się ślad po naprawdę ważnych miejscach... :/

Pozdrawiam serdecznie :)!

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 18.08.2013 22:27

a bo tak się stało! :))))
słonecznie pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 18.08.2013 22:24

martafryka - Dziękuję za odwiedziny. Miło mi, że przywołałam wspomnienia i ociepliłam sentyment.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 18.08.2013 22:23

mlochowskijacek - Jacku, z serii "Zwiedzamy Warszawę" będzie kilka galerii. Wcześniej, w poprzedniej galerii napisałam Przemkowi, że Warszawa, to nie tylko Śródmieście i Starówka. Sfotografować całą Warszawę jest niemożliwe nawet dla mnie, bo musiałabym poświęcić czas tylko i wyłącznie miastu. Wszystko się zmienia w ciągu miesięcy, więc nadążyć za tym jest nie sposób. Na tą chwilę, bieżące zdjęcia i z poprzednich kilku lat, w miarę "całej" Warszawy, chociaż po kilka zdjęć.
Zapraszam do galerii http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=23413 cz.1
Pozdrawiam serdecznie.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 18.08.2013 22:16

Ładnie pokazujesz Warszawę - miasto w którym się urodziłem, a teraz czasem odwiedzam z racji moich obowiązków zawodowych. Pozdrawiam.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 18.08.2013 22:01

*blanc

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 18.08.2013 22:01

dziękuję za tą galerię Afrodyto :)
do stolicy mam w sercu ciepły sentyment...no mi się "deja vu" zrobiło ;)))

moje naj-kadry: historyczna 22-ga połączenie zielonej gałązki i "banc-et-noir"...
26-ta, "cienie przeszłości" wychodzące z muru...jakoś szczególnie zrobiło na mnie wrażenie...

pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!