m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Wchodzimy bramą zachodnią ... nie bez powodu. To w tę stronę - w stronę Mekki, zwrócona jest twarz Mumtaz Mahal, której ciało w tymczasowej krypcie, okryte prowizoryczną kopułą, spoczęło na samym początku budowy.
Pamiętajmy również, że kilkaset metrów przed tą właśnie bramą, po lewej stronie jest przechowalnia, gdzie zostawimy kamerę, oraz wszystkie inne przedmioty, które mogą być uznane za niebezpieczne dla budowli. Zmierzając w kierunku bramy głównej, zdajemy sobie sprawę, że czeka nas spotkanie z nieopisanym pięknem, wobec którego z pewnością zatracimy poczucie czasu. Dlatego utrwalamy sobie w pamięci, konieczność odbioru kamery i innych przedmiotów z przechowalni, przed godziną 17:00 ... albo jutro. Jesteśmy po stronie doczesnej kompleksu Taj Mahal. Ta strona, będąca w zamyśle architekta miejscem życia, pracy, handlu i uciech wszelakich ... wyróżniona jest czerwienią wypalanej gliny i płyt piaskowca Nie staliśmy w długiej, bardzo długiej kolejce, ponieważ nasz bilet upoważnia nas do wejścia z pominięciem tejże. Zapłaciliśmy 750 rupii, dlatego informujemy napotkane białe twarze, stojące w kolejce razem z Indusami, że nie muszą czekać godzinami - tylko mogą pójść razem z nami ... bardzo się zdziwią, ale powinni pójść bez przymusu. Oto jest - Brama do Raju - brama łącząca ognistoczerwony świat doczesny, ze światem bieli, zieleni i błękitu, oraz wszystkimi innymi atrybutami niebiańskiego raju.
Zwróćcie proszę uwagę, na dwa rzędy po 11 białych, marmurowych kopułek wieńczących północny i południowy szczyt budowli - to symbol 22 lat budowy Taj Mahal. Spójrzmy w prawo - to brama południowa do kompleksu, za którą tętni intensywne życie miasta, aczkolwiek jest to jeszcze strefa ochronna - żadnej komunikacji silnikowej, absolutnie żadnej produkcji, ani działalności zanieczyszczającej powietrze w promieniu 2 km nie uświadczymy. Komunikacja bryczkami konnymi lub z wielbłądem, małe sklepiki, hoteliki, mieszkania ... i tyle.
Brama raz jeszcze, ponieważ z tej perspektywy pierwszy raz dostrzegamy tę niesamowitą symetrię, która odtąd będzie nam towarzyszyć. Nad bramą inskrypcja informująca, że mamy przed sobą Wrota do Raju, zapraszająca do ich przekroczenia. Nie trzeba nas zapraszać ani zachęcać - idziemy. ... i tu właśnie już wiesz ... że Twoja podróż jest bardzo udana. Wiesz, że było warto, wiesz, że to co widziałeś na zdjęciach i filmach - to tylko namiastka. Jesteś zdumiony(a), zachwycony(a), oszołomiony(a) ... nic Ciebie nie powstrzyma, musisz tam wejść ... i wchodzisz. 5 lat wcześniej obiecałem sobie, że przekroczę tę bramę jeszcze raz, że jeszcze raz doznam tego odczucia. Nie wiem jakie na Was to zrobiło wrażenie, albo jakie zrobi ... ale ja nie potrafię tego porównać, odnieść, zestawić - to jest po prostu niesamowite. Porazi Ciebie wręcz ta biel na tle błękitu, która w zasadzie bielą nie jest, zachwyci Ciebie ta doskonałość formy, kształtu, symetrii i tej nieopisanej lekkości, przy całej potędze budowli, z której sobie doskonale zdajesz sprawę. Przecież to prawie 30 pięter, a takie lekkie, misterne, delikatne i tak wspaniale proporcjonalne. Więc zbliżasz się powoli, idąc wzdłuż symbolicznej rajskiej rzeki, dzielącej rajski ogród na dwie części, dochodzisz do symbolicznego rajskiego stawu, w którym wierni dotarłszy do bram raju gaszą pragnienie, siadasz na rajskiej ławce, która jest zwykłą, najzwyklejszą w świecie ławką ... i podziwiasz. Widzisz inkrustowaną inskrypcjami z Koranu biel marmuru, dostrzegasz roślinne pietra dury i mozaiki z kamieni szlachetnych ... sięgasz wzrokiem głębiej, tam pod marmur ...
... bo Taj Mahal nie jest wybudowany z marmuru - Taj jest z glinianej cegły, tak czerwonej jak ta brama główna, którą przed chwilą przekroczyliśmy. Przez wiele lat wypalano tu na miejscu miliony cegieł z gliny, wzmacnianych pędami bambusa. Tak wybudowane ściany okładano kamiennymi płytami piaskowca i dopiero ostatnią, wykończeniową warstwę stanowił marmur. A był to marmur piękny, bardzo twardy, o niespotykanym ułożeniu delikatnego zabarwienia - marmur z Makrany, odległej o 400 km od Agry. 1000 słoni dowoziło ten marmur całymi latami, aby do dzisiaj nas zachwycał swoją urodą i barwą. Przed budową Taj Mahal, używany był wyłącznie do ozdoby budowli państwowych. Dwie budowle towarzyszące głównemu mauzoleum, również w doskonałej symetrii lustrzanego odbicia. Po lewej, zachodniej stronie - meczet, ponieważ bliżej Mekki ... po prawej dom gościnny, również wspaniały, chociaż przeznaczenie zupełnie odmienne. Podziwiając fragment tego właśnie domu gościnnego, musimy wspomnieć o tysiącach kamieniarzy, rzeźbiarzy, mozaikarzy - bo to ich ręce wzniosły ten wspaniały pomnik miłości. Te ręce nie pracowały za darmo ... ale do tego wrócimy ... wejdźmy wyżej. Tak, zdejmujemy obuwie, ponieważ mimo, że obiekt nie jest świątynią żadnego wyznania, jest grobowcem, obiektem kultu, skarbem i dumą narodową. Zbliżamy się do potężnej kolejki ... ale pamiętamy, że nasz bilet ma prawa szczególne.
Pokonujemy 7,5 m wysokości i jesteśmy na platformie głównej, przed liwanem, czyli monumentalną wnęką zawierającą otwór wejściowy do zasadniczej części mauzoleum. Ale zanim przekroczymy ten otwór wejściowy ...
... zróbmy sobie kółko wokół budowli, a w zasadzie przejdźmy się wzdłuż tej kolejki. Należy w tym miejscu wspomnieć, że każdego roku odwiedza to miejsce około 4 mln zwiedzających. My, biali turyści płacimy za bilet 38 razy więcej, ale otrzymujemy w zamian przywileje pozwalające zaoszczędzić czas. Czas w tym miejscu nie ma co prawda znaczenia ... ... ale osoby mało cierpliwe, mogą się nieco zniechęcić takim widokiem. Dlatego korzystając z przywileju, wchodzimy z lewej strony, nikt nas nie zatrzyma, natomiast dopadnie Was odczucie zażenowania, zawstydzenia, skrępowania - oni stoją tyle godzin, a ja wchodzę ot, tak sobie. Nie wiem, mnie dopadło ... ale wszedłem. Pozwalam sobie wykorzystać zdjęcie sprzed 6 lat, ponieważ tym razem nie miałem odwagi. Z prawej strony cenotaf Mumtaz Mahal, z lewej również fikcyjny, symboliczny sarkofag cesarza Szahdżachana - jedyny asymetryczny element kompleksu. Prawdziwe i autentyczne miejsce pochówku tej małżeńskiej pary, znajduje się 10 m niżej w krypcie równie pięknej i ozdobnej. Tak to mniej więcej wygląda okiem grafika komputerowego. Do schodów prowadzących do tej najniższej krypty, przeciętny zjadacz chleba dostępu nie ma.
Możemy natomiast podziwiać zabiegi ówczesnych artystów, mających wprowadzić nasze oko w błąd. Ten wydawać by się mogło gwiaździsty filar, to zwykły prosty oktagon o płaskich bokach ... ... ale złudzenie jest. Będziemy powoli wracać, więc wróćmy do tematu opłaty za tę 22 letnią pracę dla 20.000 mistrzów wielu fachów, wszelkiej maści architektów, konstruktorów i robotników. Tu właśnie powstał problem. Już ojciec Szhdżachana, cesarz Akbar - wprowadził bardzo niekorzystną dla narodu zmianę w podatkach, polegającą na zwiększeniu oddawanej części plonów z 1/6 do 1/3. Szhdżachan poszedł dalej ... ... zażądał podatków z wyprzedzeniem rocznym, dwuletnim, pięcioletnim ... w miarę zwiększających się kosztów budowy. To musiało wzbudzić bunt, niezadowolenie i wreszcie chęć obalenia władcy, zaślepionego jednym celem - budową mauzoleum dla ukochanej. Widok z platformy na Bramę Raju, pozwala ocenić przestrzeń i perfekcję w symetrii ogrodu, zaplanowanego zgodnie z wszystkimi wskazówkami wyniesionymi z Koranu, ale ... ... wróćmy do Szahdżahana i jego doprowadzonego do granic ubóstwa narodu.
Imperium odczuło brak silnej reki władcy, pochłoniętego budową. Coraz częstsze powstania w odległych rejonach, dawały się we znaki podupadającej armii, rozpici i rozbestwieni bogactwem i przepychem synowie, rozpoczęli bratobójczą walkę o władzę.
Po kilku latach, mordując brata i zamykając w niewoli ojca, wygrał tę walkę trzeci syn Szahdżahana - Aurangzeb. W 1666 roku Szahdżahan pożegnał się z tym światem w wielu 74 lat. Do ostatnich dni, kronikarze czytali mu zapiski dotyczące jego życia z Mumtaz, wielkich podbojów, dostatniego życia narodu i świetlanych lat Wielkiego Imperium. Pozostawił po sobie symbol ... ... ... przepiękny symbol miłości, wielkiego uczucia, ale również potężnego bólu, rozpaczy i tragedii. Ten symbol sprawił, że stali się nieśmiertelni. Pamięć o ich wielkiej miłości przetrwała wieki i będzie trwać kolejne. Wychodzimy ...
... no, jeszcze jeden pstryk, wychodzimy. Pamiętaj proszę ... jak już będziesz wychodził(a), odwróć się jeszcze raz, spójrz, ogarnij wzrokiem ... Dziękuję za wizytę, jedziemy dalej :)

najbliższe galerie:

 
Indie (3) - Agra
1pix użytkownik raul odległość 0 km 1pix
Migawki z Dehli, Agry, Jaipuru + ludzie mrówki
1pix użytkownik gosiekz11 odległość 2 km 1pix
. Indie - Agra Czerwony Fort
1pix użytkownik raul odległość 2 km 1pix
Indie - Agra
1pix użytkownik ignac74 odległość 3 km 1pix
INDIE-Tadz Mahal
1pix użytkownik irolek odległość 3 km 1pix
Agra. Czerwony Fort.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (57):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 02.10.2018 13:53

Miałem okazję zwiedzić Taj Mahal w czerwcu 1985 roku. Wtedy nie było takich tłumów, nie trzeba było kupować z wyprzedzeniem biletów, oddawać do depozytu kamer i innych przedmiotów, a czas zwiedzania nie był ograniczony. Budowla robi rzeczywiście kolosalne wrażenie. Dzięki za ciekawe i ładne jej zaprezentowanie. Pozdrawiam. :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 27.08.2014 20:01

niesamowite miejsce...i piękna opowieść....

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 18.10.2013 20:46

Równo dwa lata minie (od daty Twoich fotografii), kiedy i mnie będzie dane oglądać to wspaniałe miejsce. Już się nie mogę doczekać. Przeglądam galerie i filmy, ale ta daje najlepszy obraz tego, co mnie czeka. No i komentarz pod zdjęciami - super. Uszczknę co nieco do swojego przyszłego filmu, jeśli oczywiście pozwolisz:)
Pozdrawiam.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 30.09.2013 16:29

Ula, bardzo dziękuję. Tak - siedzi coś w człowieku i wierci dziurę :) Pewnie jeszcze nie raz wrócę, ale teraz musi mi wystarczyć zapach Indii ... z kadzidełka :)
A właśnie się pali wanilia z pomarańczem i cynamonem ... :)))
Pozdrawiam serdecznie ;)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 27.09.2013 21:41

A mowia , ze powroty juz nie sa takie ekscytujace.
Okazuje sie , ze to bujda.
Nie dotyczy to Indii.
Marku , lubie Cie czytac.Tak jak Szahdzachan z milosci do Mumtaz zbudowal to cudo, tak Ty z milosci do Indii wrociles tam.
Zycze Ci abys wracal bez konca. Pozdrawiam:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 17.09.2013 00:10

... mówisz - masz !!! ... będzie " długo oczekiwane spotkanie, pełny relaks, rozrywka i niewątpliwa przyjemność bezpośredniego kontaktu ...".... pozdrawiam serdecznie.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 16.09.2013 23:06

Pesteczko :) Witaj :)
Dziękuję, bardzo mi miło. Taką mam cichą nadzieję, że będę miał przyjemność, powiedzieć wszystkim uczestnikom spotkania - dzień dobry :)
A tymczasem ... pozdrawiam serdecznie ;)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 16.09.2013 22:57

Elise ... gratuluję Wnuczki, życzę Jej zdrowia i raz jeszcze, ale po trzykroć zdrowia ... szczęście samo przyjdzie w odpowiednim wieku :)
Diana wnuka nie doczekała ... i tu mamy jakby odmienne stanowiska, ale z pewnością się zgodzimy, że masz obok siebie przepiękną Katedrę ;)
Pewnie, że Kolonia robi jej konkurencję, ale to niezaprzeczalny, potężny atrybut Twojego miasta. Miałem okazję zobaczyć, będąc na trasie do festiwalu kwiatów w Nicei - jest piękna, dumna i potężna ... mam nadzieję, że do dzisiaj ;)
Pozdrawiam raz jeszcze ;)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 16.09.2013 22:53

Dobrze Cię widzieć Raul. Jak zwykle lektura i oprawa fascynujące.
Będę z niecierpliwością czekać na ciąg dalszy.
Pozdrawiam serdecznie :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 16.09.2013 22:40

Grace witam :)
Dobry przewodnik, poprawnie prowadzona narracja, wzbudzone zainteresowanie ... tak przeczytałem w Twoim komentarzu.
Bardzo dziękuję ... bardzo mobilizujesz Grace, bardzo :)
Serdecznie pozdrawiam ;)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 16.09.2013 22:28

Deszcz :))) Umówmy się ... albo długo oczekiwane spotkanie, pełny relaks, rozrywka i niewątpliwa przyjemność bezpośredniego kontaktu ... albo ciężka robota i pot spływający z czoła, odbierane przez znakomitą większość, jako zabiegi zupełnie zbyteczne :)
Wariant pierwszy jest bezkonkurencyjny i bezdyskusyjny ... ośmielam się przyjąć takie założenie ;)
;)

elise użytkownik elise(wpisów:974) dodano 16.09.2013 21:07

Dziękuję za link do fotki.Opowiem ci taka dziwną historie. Diana urodzili księcia Wiliama , a ja w tym samym roku córkę i bardzo jej zazdrościłam ze wszyscy jej pomagają , a ja musiałam wychowywać moja córkę bez żadnej pomocy ze strony rodziny. W tym roku ja doczekałam się wnuczki a ona wnuka. Tylko ja w tej chwili jej niczego nie zazdroszczę. Teraz ja pomagam córce, bo wiem jak bardzo moja pomoc jest potrzebna. Mieszkam w Strasburgu i podróżuje w okolice z rodziną. Serdecznie pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.09.2013 03:07

Raul:) zaczytalam sie, rozsmakowalam, pieknie poprowadzony wstep ... i dalej.
Budowla - ikona Indii, "obfotografowana z kazdej strony" a jednak umiales ja przyblizyc interesujaco.
Zwiedzalam zatem z bardzo dobrym przewodnikiem:) Pozdrawiam:)
ps. Swietny pomysl z grafka komputerowa.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 15.09.2013 23:47

...może byś poprowadził PS warsztaty i byśmy pogadali czy ta umiejętność ma "plusy dodatnie" czy "plusy ujemne"...spotkanie warte poznania...

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 23:17

Witaj Deszcz :) Byłem bardzo ciekawy Twojej opinii i bardzo dziękuję :)
Ja też wolę inne dowody miłości - masz rację, ale ja tego obiektu nie odbieram jako dowód miłości ... po co miał dawać dowód, komu ? Światu ?
To jest dowód cierpienia, bólu, żalu, rozpaczy, zgryzoty, udręki, może nawet szaleństwa ... to jest spełnienie obietnicy złożonej konającej żonie.
Dowodem miłości było wspaniałe, zgodne, 19 letnie małżeństwo, o niespotykanej w ówczesnych czasach, w tamtejszych kręgach kulturowych intensywności przeżyć i miłosnych wzniesień.
Taj Mahal nie jest dowodem miłości, to tytułowa - "Rozpacz zamknięta w marmurze".
Rupie ? Rupie - to informacja praktyczna, która być może niezręcznie, została wpleciona w tę historię ... chylę głowę, można było ją przekazać w komentarzach.
Zdjęcia Deszcz, są na miarę moich możliwości, na chwilę obecną lepszych zrobić nie potrafię, ale wierz mi proszę, ciągle staram się doskonalić warsztat.
Zaproszenie jest dla mnie dużą satysfakcją - bardzo dziękuję. To zbyt odległy termin aby złożyć zobowiązującą deklarację, ale oczywiście przyjmuję z największą przyjemnością i postaram się tak poukładać sprawy, aby uczestniczyć w tym spotkaniu.
Raz jeszcze dziękuję za opinię i odwiedziny :)
Pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 15.09.2013 22:35

...obiekt ma tyle wspaniałych zdjęć umieszczonych WSZĘDZIE, że jest jednym z najtrudniejszym w świecie do sfotografowania - tak by zaskoczyć oglądających. MIŁOŚĆ !!?? - wolę inne dowody miłości niż piękne marmurowe obiekty i dalej w narracji nie czuje tej miłości, chyba, że do 750 pieniążków, za które można poznać skróty...zdjęcia !!! ... znamy się długo to powiem otwartym tekstem ... kiedyś jak nie byłeś MISTRZEM PS Twoje zdjęcia bardziej do mnie przemawiały...pozdrawiam serdecznie, witam po przerwie i zapraszam serdecznie na spotkanie w mieście warte poznania.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 22:23

Oczywiście Dispar, relacje nie zostały zachowane, przedłożono prywatę, ponad obowiązek wynikający z pełnienia funkcji cesarza Imperium.
Drogo za to zapłacił - cesarz praktycznie wszechmocny, zamknięty przez własnego syna na długie lata w Czerwonym Forcie, w czterech ścianach z widokiem na grobowiec ukochanej - to jest dopiero masakra.
Natomiast, żeby bardziej przybliżyć uwarunkowania, które pozwoliły Shahdżahanowi zaniedbać obowiązek i pozwoliły liczyć na bezkarność, musiałbym rozpisać się o historii Wielkich Mogołów przynajmniej od początku panowania jego ojca Akbara.
Dispar - to tak jak z Faraonami - władza, uwielbienie i ubóstwienie absolutne, robisz wszystko co chcesz i kiedy chcesz ... do czasu :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 22:02

Witaj Surykatko :) Miło Ciebie widzieć :)
Pewnie, że się postaram, przecież doskonale wiesz jak lubię to miejsce. Oby tylko czas na to pozwolił :)
Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 15.09.2013 21:56

Fascynująco opowiadasz Raul, a budowla piękna bez wątpienia.
Mam nadzieję,że teraz będziesz już bardziej aktywny na portalu. Pozdrawiam serdecznie :-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 15.09.2013 21:48

Chodziło mi raczej o kwestie relacji miłości bardzo osobistej do obowiązków państwowych.
Jak już się dziedziczy prawo do korony, to niestety winno się też dziedziczyć świadomość ciężaru tej korony.
Inaczej to chyba kamień węgielny pod budowę Bollywood.
Mnie bardziej poruszają bardziej prywatne historie miłosne, takie w których zakochani płacą rachunki sami za siebie.
I cały naród nie musi zapiepszać w pocie czoła.
To tylko taka luźna refleksja.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 21:34

Tak jest Patryk ... witaj :) Potrzebny jest impuls, bardzo silny bodziec, aby wyzwolić w człowieku wolę podjęcia przedsięwzięcia, które przetrwa wieki i będzie zachwycało pokolenia. Potrzebne są też środki. Z pewnością znajdziemy w świecie wiele obiektów, które powstawały w atmosferze braku ogólnej akceptacji, szaleństwa, potężnej wiary lub miłosnych uniesień ... potrzebny jest impuls i środki.
W jednej z kolejnych indyjskich galerii, będę chciał przybliżyć współczesną budowlę, która swoim pięknem, kunsztem wykonania i perfekcją zdobień ... napiszę tylko, że są tacy, którzy uważają, że przebiła urodę Taj Mahal. To miejsce wyznania sekty - dla mnie właśnie efekt szaleństwa wiary ... ale piękny efekt.
Pozdrawiam serdecznie ;)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 21:16

Witaj Dispar :) Masz rację, jest dylemat. Jak potężne musiało być to uczucie, jeżeli przetrwało tyle lat w warunkach konkurencji liczonej w setkach.
Żony były co prawda tylko trzy, ale prawo islamu pozwala mieć cztery. To czwarte, wolne miejsce, przestało dla niego istnieć odkąd poślubił Mumtaz, a przecież kandydatek na samym cesarskim dworze były setki. Zakochał się chłop na śmierć i tyle ... bo to była nie tylko żona ... to był oddany przyjaciel, doradca, mądry człowiek, wspaniała matka, doskonały strateg i dowódca wojsk ... było kogo kochać :)
A obecnie w moim mieście, każdego dnia toczy się 60 spraw rozwodowych - takie czasy :)))
Pozdrawiam serdecznie :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 15.09.2013 21:09

Wspaniała recenzja tego intrygującego miejsca... Oglądając Twoje kadry i czytając opowieść o powstaniu tej monumentalnej budowli przyszła mi do głowy refleksja o pewnym paradoksie... Tak się bowiem zastanowiłem nad tym, jak wiele w dziedzictwie kulturowym świata jest właśnie takich obiektów, które wzniesione zostały wyłącznie dzięki szaleństwu, namiętności, czy innych uczuciom, które targały możnych tego świata...
Może kiedyś będę miał okazję porównać własne odczucia z tymi, którymi podzieliłeś się z nami w swej opowieśc

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 21:04

Miło Ciebie gościć Wmp :) Fajnie, że wpadłeś. Oczywiście, że południe. Północ przecież już zwiedziłeś, masz ją jeszcze w pamięci, a o ile dobrze pamiętam - południe nie miało przyjemności Ciebie gościć. Jest co oglądać i jest co zwiedzać. Inni ludzie, czysto, bardziej bogato, inna architektura, piękne kobi ... świątynie znaczy piękne drawidyjskie, pola herbaciane i klimat jakby bardziej przyjazny. Zdecydowanie zachęcam :)
Pozdrawiam serdecznie ;)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 20:56

Gabi - napisałem kilka zdań na priv, przeczytaj proszę :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 20:53

Śnieżko witaj :)
Bardzo dziękuję ... tu jest kapitalne grono wspaniałych ludzi, można z Nimi pogadać, wymienić poglądy, posprzeczać się i konia ukraść też można :)
Stąd ta nieukrywana swoboda i nieskrępowany ton wypowiedzi :)
Pozdrawiam serdecznie.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 20:48

Witam Ciebie Sylwio :)
Tłumy piszesz ? :)
Zdecydowanie masz rację ... ale jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jak oni chcieli się wreszcie po wielu latach policzyć raz, a dobrze - to potrzebowali do tego celu milion rachmistrzów spisowych ... jeżeli jeszcze dopowiemy, że jak się wreszcie po 18 miesiącach wstępnie policzyli - to im wyszło około 1,2 miliarda ... to jak ma nie być tłumów w miejscu, które jest ich symbolem i dumą narodową ? :)
Pozdrawiam serdecznie.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 20:41

Witaj Zuzka :)
Bardzo się cieszę :) Dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie ;)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 20:39

Pawle, jeszcze kilka indyjskich galerii może zmontuję :) A na te inne, muszę zebrać materiał :))
Robię wszystko, aby to się stało jak najprędzej ;)
Kłaniam się raz jeszcze.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 15.09.2013 20:26

Są emocje.
Tak znane miejsce, a jednak chce się go poznawać z Tobą od nowa.
I rodzi się zastanowienie, czy ta miłość była aż tak wielka?
Bardzo dobrze, że produkujesz kolejne galerie.
Fotografie do narracji muszą trochę dociągnąć.
Ale oglądało się z dużym zainteresowaniem.
Pozdrawiam serdecznie:)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 15.09.2013 19:37

Dobrze widzieć i czytać Ciebie ponownie.
Zaiste Taj Mahal to mistycyzm najwyższego lotu.
Też chodzi mi po głowie powrót do Indii.
Nie wiem tylko, czy przetartym już szlakiem ( Delhi, Jaipur, Agra, Kajuraho, Varanasi ) czy Indie Południowe?
Pozdrawiam M. serdecznie.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 15.09.2013 18:39

raul. dzięki za info, ja zakładam, że bedzie super, innej opcji nie ma. Problemy żołądkowe jakoś mnie do tej pory zawsze omijały, ale zawsze jest gdzieś ten pierwszy raz, oby nie tam, dobrze, że i o tym piszesz. Czekam na c.d. Czytając wpisy mowiące o Twojej długiej nieobecności tym bardziej cieszę się, że zawitałeś z powrotem.
pozdr.
Gabi

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 15.09.2013 14:28

Niesamowicie ciekawa relacja. Zdjęcia - wiadomo - rewelacja, a opowiadanie świetnie je dopełnia. Tak sobie lekko opowiadasz jakby znajomym przy piwku;) I wskazówek cennych mnóstwo. Pozdrawiam:)

sylwia80 użytkownik sylwia80(wpisów:627) - Użytkownik usunięty. dodano 15.09.2013 14:16

Ależ tam tłumy!!!
Podobało się :)
Pozdrawiam

zuzka82 użytkownik zuzka82(wpisów:148) dodano 15.09.2013 13:40

Piękne miejsce ni i galeria oczywiście też !!!:)
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 15.09.2013 12:33

Po roku przerwy na OŚ pewnie teraz pojawi się więcej Twoich galerii i ... być może nie tylko z Indii?
Pozdrawiam.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 10:12

Dzień dobry Margo :) Jesteś bardzo uprzejma - dziękuję :)
Pozdrawiam serdecznie.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 10:10

Wtaj Gabi :)
Ze mną było bardzo podobnie, bałem się brudu, kurzu, hałasu, ale najbardziej obawiałem się spotkania z biedą.
Z biedą i nędzą tak drastyczną, że trudno ją sobie wyobrazić. Jak widzisz przeżyłem, zostałem tym krajem zarażony, zauroczony, obezwładniony pięknem jego zabytków, oraz serdecznością i niesamowitym kolorytem jego mieszkańców :)
Myślę, że jest ze mną wszystko w porządku, ponieważ czytam u wielu innych osób, że mają zupełnie podobne odczucia :))
Gabi - jak już tam będziesz, nie patrz na brud i kurz ... poczuj ducha Indii, chłoń historię, zachwyć się architekturą zabytków, spójrz w oczy mieszkańcom i odpowiedz uśmiechem na ich przyjazne, ciekawskie spojrzenia, zauważ piękno i koloryt kobiecych sari, postaraj się zrozumieć ich głęboką wiarę i duchowość ... i będzie dobrze :)
Nachalność sprzedawców ?
Pewnie, że jest ... ale masz dwa wyjścia - albo kompletnie nie zwracasz uwagi i traktujesz jak powietrze ... wtedy nie będzie dla Ciebie tracił czasu, albo zatrzymasz się, spojrzysz mu głęboko w oczy, złożysz ręce na piersiach, skłonisz głowę i powiesz ... thank you. Odda pokłon i odejdzie. Zawsze działa.
Pamiętaj również proszę o swoim dobrym samopoczuciu, dlatego koniecznie codziennie rano profilaktycznie 2 x nifuroksazyd + 1 x ranigast ... a wieczorem koniecznie 50 ml whisky z colą ... tę dawkę możesz zwiększać w zależności od humoru, towarzystwa i własnych predyspozycji :)
Bilet do Taj Mahal ?
Biały człowiek nie ma możliwości kupić innego - 750 rupii to tylko 37 zł, ale tam w Indiach siła nabywcza jest nieporównywalnie większa. Całodzienny transport dla trzech osób, do różnych zabytków Delhi, wraz z czasem oczekiwania, oraz przystankami w obiektach handlowo - barowo - restauracyjnych w godzinach 9:00 - 18:00, 400 rupii, wiec tylko 20 zł :)
Miło Ciebie gościć Gabi, zapraszam do innych galerii z Indii, ta podróż również będzie miała swoją kontynuację :)
Pozdrawiam serdecznie.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 15.09.2013 08:57

Jak miło, że znów możemy oglądać twoje galerie. Piękna opowieść, pięknie ilustrowana. Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 15.09.2013 08:18

raul, ja powiem szczerze, ze cały czas w moich wojażach jakoś Indie schodziły zawsze na drugi plan, przestrzegali mnie przed nimi ludzie, ze brud, ze hałas, ze nachalność i natręctwo wprost nie do uwierzenia, że mi się nie będzie podobało. Dzięki galeriom " naszych" z OS zdecydowałam się na kolejną wycieczkę właśnie tam. Przecież ja czuję taki zachwyt i entuzjazm w tychże relacjach, ze powiedziałam sobie jak nie spróbuję, to się nigdy nie przekonam.
Osobiście nie przepadam za tłumami, kolejki do kolejek to jest coś co potrafi bardzo zniechęcić. Dobrze, ze o tym napisałeś. Jaka jest równowartość tego droższego biletu w PLN? Mam nadzieję, ze biuro z którym jadę o tym wie.

Świetny opis, piękne zdjęcia doskonale obrazują misterną, koronkową, finezyjną pracę, niesamowitą wprost dbałość o detale, aż się wierzyć nie chce, że 30 pięter wysokości. Piszesz pod ostatnim zdjęciem, jedziemy dalej, czy mam przyjemność oczekiwać kolejnych prezentacji?
pozdr.
Gabi

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 02:43

Witaj Mgfoto ... Nocny Marku :))
Dobrze napisane Mgfoto, tak dobrze znana ... ale jednak pełna niewiadomych.
Bo nadal nie wiemy, czy córka, której poród skończył się tak tragicznie przeżyła, czy nie ?
Czy mamy pewność kto zaprojektował tę genialną budowlę, którą obwieszczono jednym z 7 cudów świata ?
A jeżeli prawdą jest, że budowę Taj Mahal rozpoczęto rok wcześniej i jej pierwotnym przeznaczeniem miało być miejsce spoczynku Szahdżahana ... a nie Mumtaz ?:)
A jeżeli to kłamstwo, to komu i dlaczego zależy na podważaniu wiarygodnych zapisów w kronikach ?
Czy to efekt odwiecznego konfliktu muzułmańsko - hinduskiego, który trwa do dzisiaj ?
Nie będziemy szukać odpowiedzi na te pytania :) ... miło mi gościć Ciebie Mgfoto :)
Pozdrawiam serdecznie ;)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 02:26

Witaj Marto :)
Bardzo się cieszę :) Z tego stukania się cieszę ... jeżeli ciut szybciej zastukało, to znaczy znalazło właściwy adres, zostało mocno odebrane i głęboko przyjęte.
Co może dać autorowi galerii więcej radości i satysfakcji ? :)
Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 15.09.2013 02:24

Tak dobrze znana historia a wciąż budzi emocje...
Witaj! Miło zajrzeć tu na chwilkę w środku nocy i zobaczyć Twoją galerię pełną pięknych kadrów.
Pozdrawiam serdecznie :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 02:19

Paweł, dziękuję bardzo :) Ja również jestem pewien, że prędzej, czy później tam dotrzesz. Nie wiem czy Taj powali Ciebie na kolana, ale życzę Tobie, aby wrażenie pozostało do końca życia ;) Dziękuję za odwiedziny.
Pozdrawiam serdecznie ;)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 02:10

Witam Baracudo :)
Ja się Tobie wcale nie dziwię, że nie masz mocy do galerii z Agry :), bo za wyjątkiem tych kilku wyjątkowych obiektów, Agra jest obecnie miejscem mało interesującym.
Co do zaludnienia i Twojego szczęścia bycia rano ... ja mam zupełnie inne odczucia. Ludzie mi nigdzie nie przeszkadzają, lubię ludzi, bardzo lubię ludzi :), zawsze są częścią rzeczywistości, która mnie otacza, a w tym miejscu i w tym kolorycie, tworzą doskonały nastrój i dodają niepowtarzalnego uroku. Ale to oczywiście moje subiektywne spojrzenie na temat :) Dziękuję za ładniutką ... ;)
Pozdrawiam serdecznie.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 01:37

Nie ma innej opcji Skuza, trzeba wybulić 750 rupii, kiedy miejscowi płacą 20. Tyle tylko, że trzeba wiedzieć do czego ten bilet uprawnia. Omijasz wszystkie kolejki, omijasz wejścia dla grup, tylko kierujesz się wprost do pierwszego strażnika, który natychmiast kieruje Ciebie do kontroli ... i wchodzisz.
A ja zbierałem po drodze Holendrów, którzy ustawili się grzecznie w kolejce i czekali ... gdyby to była godzinka, no dwie godzinki, ale po to płacisz więcej, żeby mieć wewnątrz więcej czasu, prawda :) ?
Przechowalnie są przy każdej bramie, ale ta przy zachodniej jest w osobnym budynku, sama wkładasz do szafki, sama zapinasz i zamykasz kłódkę i sama wyciągasz swoje rzeczy. Trzeba tylko pamiętać, że należy wszystko odebrać przed 17:00 :)
Miło Ciebie gościć, pozdrawiam serdecznie :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 01:21

Dziękuję Zibid, witaj :)
Wymagający z Ciebie reporter i mistrz fotografii architektury ... jeżeli czytam z Twojej reki "miodzio" ... to znaczy, że jest miodzio :)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie ;)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 01:18

Witaj Elise :)
Tak jest, rok 1992 podróż Diany do Indii wraz z Karolem i to zdjęcie, które nabrało wymiaru symbolicznej przepowiedni.
http://25.media.tumblr.com/tumblr_m4lm490Yul1rw38ijo1_1280.jpg
... samotna Diana, na tle pomnika wielkiej miłości, która zrodziła wielkie nieszczęście.
W tym samym roku, niedługo po tej podróży, ogłoszono oficjalnie separację książęcego związku.
Dziękuję za wizytę, pozdrawiam serdecznie :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.09.2013 00:58

Dziękuję Tomku ;)
Pewnie nie muszę Ciebie zapewniać, że ta budowla prezentuje się niewyobrażalnie pięknie, o każdej porze dnia i nocy, ponieważ Twoje doskonałe fotograficzne oko doskonale o tym wie :) Mogę natomiast dodać, że w zależności od wysokości słońca ... lub księżyca, ten marmur wyzwala całą gamę barw - od jasnej żółci, przez pomarańcze, róże, czerwienie - do granatu i koloru srebra. Mgła dodaje mu woalu tajemniczości, a deszcz lśniącego blasku.
Wiem, że pasjonuje Ciebie człowiek, architektura mniej, ale jak kiedyś będziesz w pobliżu, wejdź na chwilę ... ;)
Pozdrawiam serdecznie.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 14.09.2013 23:41

wciągająca opowieść połączona z nieopisanym pięknem :)
fajne kadry i ujęcia...a przy tym wszystkim, serce ciut szybciej stukało ;)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 14.09.2013 23:20

Mega piękne miejsce, jak kiedyś zacznę zwiedzać Świat, to na pewno tam pojadę:)))
Spojrzenie dziewczyny na 36 rewelka, fotki 8, 31 i 38 the best:)
Pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 14.09.2013 22:45

Widze,ze mialam szczescie bedac z samego rana zaraz po otwarciu:)Tlumow nie bylo,no moze troche zorganizowanych grup skosnookich:)Zapomnialam dodac ,ze 38 ladniutka:)))

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 14.09.2013 22:40

Uznany za jeden z Cudów Świata.Jednych zachwyca, innych rozczarowuje..Na mnie niestety nie zrobił takiego wrażenia, jak powinien,pomimo swoich ogromnych rozmiarów i piękna:/Milo sie wspominalo,tym bardziej,ze nie mam mocy do tworzenia galerii z Agry;)Uwielbiam odbicie grobowca w wodzie 9,glownie dla takiej fotki tam pojechalam:)Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.09.2013 22:35

Robi większe wrażenie w tych złotych kolorach.
Bardzo przydatna informacja o biletach dla turystów i o przechowalni,pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji,których byłam świadkiem.
W godzinach porannych nie miałam takich tłumów,a o zachodzie podziwialiśmy budowle z przeciwnego brzegu rzeki...insider tipp.
Pozdrawiam serdecznie:))

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 14.09.2013 22:29

Dawno Cię nie było Raul .....
Miodzio kadry

Pozdrawiam

elise użytkownik elise(wpisów:974) dodano 14.09.2013 22:23

A mnie ten symbol miłości kojarzy się z księżna Dianą. Oglądałam jej zdjęcie na tle Tadż Mahal i zazdrościłam ze jest w tak pięknym miejscu. Serdecznie pozdrawiam.

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 14.09.2013 22:18

Bardzo fajnie prezentuje się ta budowla w świetle zachodzącego słońca.
No i fajne spojrzenie dziewczyny ze zdjęcia 36 .
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!