m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Widok z naszego apartamentu - apartament nie jest położony w pierwszej linii od wody - ale za to jest tu cichutko i sielsko. 

Dla chętnych namiar na priv ! Mlini Jest oddalone tylko o 11 km od Dubrownika i charakteryzuje się gęstą roślinnością śródziemnomorską. Nazwa Mlini pochodzi od młynów, które zaopatrywały wioskę w wodę z rzeki Zavrelje. W przeszłości wioska była znana jako Molina. Wybrzeże to kamieniste plaże i osłonięte zatoczki, woda jest tu czysta i przejrzysta. Jest to miejscowość rybacka, dzięki pięknym plażom i harmonijnej przyrodzie może być ulubionym miejscem dla zakochanych w cieple południa i bogactwo kulturalnego dziedzictwa Dubrownika. Nadbrzeżna promenada zapewnia dogodne miejsce do spacerowania i odpoczynku.
Co zastanawiające dość dużo tu budynków pamiętających bałkańską zawieruchę. Że nikt tego nie remontuje? kilka ujęć miejscowych plaż ...
Miejscowość Mlini jest otoczona Śródziemnomorskimi ogrodami, w których rosną oliwki, oleandry, lawenda, szałwia i liść laurowy. W cieniu sosen i cyprysów znajdziecie swój kącik na wypoczynek lub spacer, a całego obrazu dopełni jedna z przepięknych plaży z czystym i przeźroczystym morzem.
Miasteczko położone jest tarasowo do morza. Z niegdysiejszych młynów do dnia dzisiejszego, zachował się tylko jeden. Rzeczka  Zavrelja stanowi obfite źródło wody pitnej i w czasie letnich suszy  to osiedle młynów zaopatrywało w wodę Dubrownik. Mlini jest  bogate w stare zabytki i legendy. Najbardziej znana jest legenda o  Świętym Hilarionie, który na plaży pokonał smoka, spalił go i w ten sposób ocalił Epidaurum (dzisiejszy Cavtat) od najazdu barbarzyńców. Na jego cześć mieszkańcy miejscowości  Mlini wznieśli kościółek  św. Ilara, który staje się patronem miejscowości.
Na dzwonach kościółka widnieje napis: Przypominam narodowi śv. Ilare że smoka pogaństwa tutaj zniszczyłeś. MCMXXV . Po licznych zniszczeniach, kościółek został odnowiony w 1683 roku, w stylu barokowym. Należy również zobaczyć kaplicę św. Rocha (sv. Roka), usytuowaną na samej plaży w cieniu sosen, wybudowaną w XV wieku i dobudowaną w XIX wieku. Mlini znajduje się w połowie drogi pomiędzy Dubrownikiem i Cavtatem, od każdego oddalone o 11 km, a można się do nich dostać często kursującymi autobusami podmiejskimi. Właśnie bliskość starego centrum Dubrownika, jak również lotniska (13 km), a jednocześnie oddalenie od codziennego hałasu, sprawią, że Milni będą miejscem doskonałego wypoczynku. W odległości krótkiego spaceru nad malownicza zatoką Župy Dubrovačkiej w miejscowości Srebreno/Kupari , znajduje się ponura pamiątka jugosłowiańskiej wojny domowej w latach 90-tych XX wieku. Był to luksusowy kompleks wypoczynkowy zbudowany kosztem ponad miliarda dolarów na potrzeby oficerów Jugosłowiańskiej Armii Ludowej, ich rodzin i najwyższych jugosłowiańskich oficjeli. Swoją prywatną rezydencję miał tu również Josip Broz Tito. W skład kompleksu wchodzi sześć hoteli: Mladost, Grand (z roku 1920), Goričina, Pelegrin, Kupari i Galeb. To budynek dawnego kasyna.
W roku 1991, na początku bałkańskiego konfliktu ośrodek został najpierw ostrzelany z morza przez fregatę rakietową, a następnie opanowany przez siły serbskie. Widać, że celowano tak, aby zniszczyć jak najwięcej infrastruktury turystycznej - nie miało to nic wspólnego z celami militarnymi - podobnie jak ostrzeliwanie Dubrownika, który już od lat 70. XX wieku został ogłoszony strefą zdemilitaryzowaną. Chodziło o zabicie jak największej ilości cywili, zniszczenie jak największej ilości budynków, rozwalenie jak największej ilości dróg i mostów... typowa wojna XX wieku. Doszczętnie splądrowany i zdewastowany kompleks nie odzyskał już nigdy dawnego blasku.
Mimo że brak jak na razie pomysłów na jego rewitalizację, piękna plaża, nad którą jest usytuowany cały czas przyciąga turystów - tych odważniejszych - wątpiących w legendy o niewypałach, którymi niektórzy miejscowi chcą sobie zapewnić spokojny relaks w tym niezwykłym miejscu... Hotele to ruina, ale plaże są nadal uważane za jedne z najlepszych w okolicy Była tu przed wojną na Bałkanach Perła Adriatyku - luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele, gdzie tętniło życie, odpoczywało tysiące ludzi z całego świata. A teraz niestety wygląda to tak.

najbliższe galerie:

 
Dubrownik
1pix użytkownik ewa-r odległość 1 km 1pix
Kupari
1pix użytkownik marcus65 odległość 1 km 1pix
Chorwacja-Cavtat i Mlini
1pix użytkownik filmdil odległość 4 km 1pix
Dubrownik
1pix użytkownik amaranth odległość 6 km 1pix
Wyspa Lokrum
1pix użytkownik kojotener odległość 7 km 1pix
Bałkany cz.  20 - Dubrownik.
1pix użytkownik wmp57 odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 02.02.2014 21:49

ujmujące plaże

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 01.09.2013 17:29

Piękne wybrzeże .Pozdrawiam :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 27.08.2013 08:29

Wieki temu płynęłam statkiem wycieczkowym z Kotoru do Dubrownika. Te hotele były wówczas zamieszkałe. Pamiętam, jak pasażerowie tego rejsu - pokazując na schodkowo schodzące do morza ośrodki - mówili: " Tu wypoczywa elita". Przygnębiająca bardzo końcowa część galerii.
Pozdrawiam:-)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 26.08.2013 13:38

świetne miejsce.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 25.08.2013 22:25

23 tworzy fajny romantyczny klimacik;)Pozdrawiam

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 25.08.2013 12:03

Bardzo ładne fotki.
Szkoda tego miejsca mógłby tam być piękny kurort.
Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 25.08.2013 11:38

Podobno są problemy ze stosunkami własności tych ruin. Takich miejsc w skali kraju jest wiele i aby to załatwić trzeba podobno sporo czasu i kasy. Na razie priorytetem jest infrastruktura drogowa. Wybudują autostrady - przyjdzie czas na ruiny - zobaczymy jak to wyjdzie.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5305) dodano 25.08.2013 07:35

A to niespodzianka. Kiedyś w ruinach jednego z tych hoteli przyszło mi nocować.
To był bardzo dziwny nocleg.
Najciekawszy kompleks hotelowy a fotki jak zwykle, bardzo dobre.
Pozdrawiam:)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 25.08.2013 00:21

Piękna galeria i aczkolwiek kilkakrotnie byłem w Dubrowniku i w Cavtat nigdy mi nie przyszło do głowy aby zajrzeć w miejsce które pokazałeś. Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 24.08.2013 22:31

Niezły kontrast. Z jednej strony piękna plaża, z drugiej zrujnowana infrastruktura. Wojna jest okrutna. Żal, że Słowianie południowi nawzajem wyrządzili sobie tyle krzywdy

margo użytkownik margo(wpisów:2555) dodano 24.08.2013 21:51

Mam świeżo w pamięci podobne obrazki z Gruzji. Jadąc do Prometeusza przejeżdża się przez miejscowość uzdrowiskową (nazwy nie pamiętam), gdzie Rosjanie mieli swoje domy zdrojowe. Wyprowadzając się zdewastowali wszystko, a Gruzinom albo brak pomysłu albo środków aby coś z tym zrobić.

Twoja galeria jak zwykle na wysokim poziomie. Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5765) dodano 24.08.2013 21:43

Piekne widoczki .Jak sie okazuje mozna jeszcze w Chorwacji odpoczac w ciszy
Takie pozostalosci po wojnie mozna spotkac w Chorwacji dosc czesto. Ja na Hvarze podobnej wielkosci kompleks widzialam, byl wybudowany przez Serbow Zdewastowany w podobny sposob, nic z tym nie robia.
Kadry jak zawsze u Ciebie super:)Pozdrwiam

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 24.08.2013 21:26

No szkoda, bliskość Dubrownika sprzyjałaby zamianie tego miejsca na kurort.
:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6109) dodano 24.08.2013 21:18

Zgadzam się z Pawłem, że masakra...

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 24.08.2013 21:15

Masakra ale galeria piękna.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!