m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kolejna trasa zwiedzania warszawy to Łazienki Królewskie. Zostawmy na chwilę wielkomiejski gwar, szklane domy i drapacze chmur. Odrobina zieleni w środku miasta to prawdziwy luksus. Udajemy się na chwilę odpoczynku do Łazienek Królewskich. Wchodzimy przez bramę od strony Agrykoli. Witają nas piękne chińskie lampiony. W dniu 2 sierpnia 2013 roku w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja Festiwalu lampionów chińskich ...oraz wystawa fotografii „Rezydencja i Ogrody Księcia Gong w Pekinie. Przez cały okres trwania festiwalu - od 2 sierpnia do 29 września 2013 roku - goście Muzeum między godz. 21:00 a godz. 23:00 mogą spacerować oświetloną blaskiem lampionów zabytkową Aleją Chińską, która prowadzi przez XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Belwederski i XX-wieczny Ogród Modernistyczny.
W ramach festiwalu odbywa się również wiele imprez towarzyszących, przybliżających gościom Muzeum kulturę i sztukę Chin m.in.: poranne sesje Tai Chi, warsztaty kaligrafii chińskiej, konstruowanie chińskich latawców i warsztaty origami. Wystawa ma charakter plenerowy i znajduje się na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie oraz terenu Parku Agrykola wokół ronda przy ul. Agrykoli.
Muzeum Łazienki Królewskie, letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, to niezwykłe i magiczne miejsce.Niewielki, powstały na planie kwadratu Biały Domek jest pierwszą budowlą wzniesioną od podstaw za czasów panowania Stanisława Augusta. Królewski architekt Dominik Merlini stworzył pawilon pełen wdzięku, kameralny w swym charakterze, a nade wszystko harmonijnie wpisujący się w otaczający krajobraz. Biały Domek wybudowany w 1774 roku łączy w sobie tym samym wszystkie cechy maison de plaisance, czyli podmiejskiej letniej willi. Architektura usytuowanego przy Promenadzie Królewskiej pawilonu podporządkowana jest w całości zasadzie symetrii. Wszystkie jego cztery, dekorowane rustyką elewacje są identyczne. Każdą z nich tworzy pięcioosiowy układ składający się z prostokątnych portfenetrów w partii parteru i mniejszych okien zamkniętych półokrągło na wysokości pierwszego piętra. Całość wieńczy tralkowa attyka, ponad którą widoczny jest belwederek flankowany blaszanymi wazami. Dzisiejsze otoczenie Białego Domku różni się od tego z czasów Stanisława Augusta. Wówczas budynek był otoczony ze wszystkich stron kanałem, który miał zapobiegać nadmiernemu zawilgoceniu pawilonu. Kanał ów został zasypany jeszcze w XIX wieku. Brakuje również treliażu, drewnianej konstrukcji do podtrzymywania pnącej roślinności, która przylegała do pawilonu od strony północnej. Starą Pomarańczarnię, zwaną w czasach Stanisława Augusta Wielką Oranżerią, wzniesiono w latach 1786-1788 według projektu królewskiego architekta Dominika Merliniego. Budynek usytuowano w zachodniej części ogrodu, w zakolu cofniętej skarpy.Nadto ustawiono tu dwie rzeźby personifikujące Wisłę i Bug dłuta Tomasso Righiego, które pierwotnie dekorowały taras Pałacu na Wyspie. Zbiór zgromadzonych rzeźb uzupełniają dwa marmurowe sfinksy i osiem wazonów z tego kamienia. Budowla założona na planie prostokątnej podkowy odznacza się klasycystyczną prostotą. Główny człon z południową elewacją, podzieloną siedemnastoma wielkimi arkadowymi oknami i pilastrami pomiędzy nimi, to właściwa Oranżeria, przeznaczona na przechowywanie egzotycznych drzew i krzewów, latem wystawianych dla ozdoby ogrodu.
Ogród ten, w centrum którego znajduje się okrągły basen fontanny, dekoruje znaczna liczba kamiennych rzeźb, wykonanych w królewskim warsztacie rzeźbiarskim i tworzących swego rodzaju muzeum na wolnym powietrzu, co stanowi nawiązanie do koncepcji Stanisława Augusta. Wśród nich znajduje się osiem popiersi cezarów rzymskich, wykonanych w oparciu o antyczne wzory przez Franciszka Pincka (niegdyś służyły do ozdoby pieców ogrzewających dziś nieistniejące kolumnowe galerie Pałacu na Wyspie). Szczyt tej elewacji, widoczny dawniej z okien pałacu w Ujazdowie, oprócz autentycznego arkadowego okna, ozdobiony został po obu jego stronach parami okien malowanych, odkrytych kilka lat temu pod tynkiem i odtworzonych. Sala oranżeryjna ogrzewana była zimą piecami, do których paleniska znajdowały się w korytarzu łączącym oba skrzydła. Przed południową elewacją budynku znajduje się prostokątny, wyodrębniony grubym murem ogrodzenia dwupoziomowy taras, z wąską partią bezpośrednio przy budynku i niższą z ogrodem o układzie geometrycznym. Przy wejściu do niego po obu stronach leżą kamienne lwy, na narożach zaś murów stoją dwa wielkie kamienne wazony typu krater naśladujące antyczne. Przypadkowo trafiłam na sesję ślubną... W budynku Starej Pomarańczarni znalazły swoje miejsce: zbiór odlewów gipsowych arcydzieł rzeźby starożytnej (zgromadzony głównie przez króla Stanisława Augusta w celach dydaktycznych) i nowożytnej, eksponowany w foyer teatru i w Ogrodzie Zimowym oraz Galeria Rzeźby Polskiej, mieszcząca się w pokojach parteru i pierwszego piętra zachodniego skrzydła. Stara Pomarańczarnia
Stara Pomarańczarnia [Stara Pomarańczarnia]. Łazienki Królewskie, letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, to miejsce pełne bogactwa architektonicznego i wybitna realizacja idei oświeceniowych, gdzie wysoka kultura spotyka się ze zjawiskową przyrodą. Zabytkowy Ogród Muzeum liczy aż 76 ha powierzchni, a składają się na niego trzy ogrody, różne pod względem stylistycznym: Ogród Królewski, Ogród Belwederski oraz Ogród Modernistyczny. O ich pięknie stanowi połączenie klasycystycznej architektury i bogatego, naturalnego otoczenia tworzącego zjawiskowe ogrody. Wiewiórki szalały wokół ludzi, łaziły na dwóch łapkach i prosiły o orzechy...
Wśród pereł Łazienek Królewskich warto wymienić między innymi Pałac na Wyspie, Amfiteatr czy Starą Pomarańczarnię z Teatrem Stanisławowskim. Pałac na Wyspie, letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta, należy do najwybitniejszych realizacji stylu klasycystycznego. Początki budowli sięgają XVII wieku, kiedy właścicielem terenów Ujazdowa był marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. Na jego polecenie w latach 1683-1689 architekt Tylman van Gameren wybudował pawilon ogrodowy – Łaźnię, znaną również jako Hippokrene (od nazwy źródła z mitologii greckiej, które wypłynęło spod kopyt Pegaza na Helikonie i było miejscem gromadzącym Muzy oraz inspirującym poetów). skrzydła Pałacu i schody są w remoncie, więc przejcie jest raczej niemożliwe na drugą stronę Pałacu. Stanisław August za sprawą architektów - Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera – przekształcał Łaźnię w pałac, realizując wizję letniej rezydencji w typie willi-muzeum. Stała się ona miejscem eksponowania królewskiej kolekcji rzeźby oraz malarstwa XVII- i XVIII-wiecznego. Budynkiem położonym najbliżej Pałacu od strony zachodniej jest Nowa Kordegarda. Obiekt ten wzniesiony w latach 1779-1780., służył innym celom, niż wskazywałaby na to obecna nazwa, i inny miał wygląd.Jeszcze kilka lat temu budynek był bardzo dobrze widoczny z drugiej strony stawu. Obecnie jest tak zarośnięty drzewami, że prawie go nie widać.
Początkowo był to pawilon rozrywkowy, zwany Trou-Madame. Budynek był murowany, parterowy, utrzymany w stylu chińskim. Ściany z zewnątrz i we wnętrzu malowane były w krajobrazy. Twórcą budynku był zapewne Dominik Merlini, a dekoratorem Jan Bogumił Plersch. Oni też w 1782 r. adaptowali go na teatr dworski zwany Teatrem Małym. Pałac na Wyspie Trójarkadowy most zamyka perspektywę widokową z Pałacu Na Wyspie. Pałac na Wyspie głodne karpie czekają zawsze na bułkę...a ważą po 15 kg :)
wśród karpi pojawił się również żółwik... ostatni rzut okiem na Pałac i po woli żegnamy Łazienki ... ...a tu jeszcze ukryta za drzewem wiewióreczka rozpracowywała orzech.... Pomniki - Pomnik Jana III Sobieskiego. Zaprojektowany przez Andrzeja Le Bruna, wykonany przez Franciszka Pincka. Za wzór posłużył tu barokowy pomnik Sobieskiego stojący w Wilanowie. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 14 września 1788 r., w 105 rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Usytuowany na trójarkadowym moście zamyka perspektywę widokową z Pałacu Na Wyspie.
Pomnik łazienkowski wykonano z bloku kamiennego sprowadzonego z Szydłowca, przygotowanego jeszcze w czasach Sobieskiego do dalszej obróbki.
Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zmienił siedzibę swojego Centrum Edukacyjnego ze Starej Kordegardy na Ermitaż.Historia Ermitażu sięga końca XVII wieku. Ten mały pawilon ogrodowy wybudowany na polecenie marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, prawdopodobnie według projektu Tylmana z Gameren usytuowany jest na terenie dawnego Zwierzyńca poniżej Zamku Ujazdowskiego. Odsunięty od głównej części Ogrodu, wśród kojącej zieleni, Ermitaż miał służyć jako samotnia i miejsce zadumy, dalekie od ceremoniału dworskiego. W początkach panowania Stanisława Augusta pawilon strawił pożar. Po odbudowie, według projektu Domenica Merliniego, na zaproszenie króla w Ermitażu zamieszkała jego przyjaciółka, znana kabalarka Henrietta Lhullier. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Łazienki Królewskie listopadowo w grudniu
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Warszawa - Zagadki dla Surykatki
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Warszawska Łazienka
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Warszawa - Łazienki Królewskie zimowo
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Warszawa-Łazienki Królewskie wiosennie
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Warszawa i jej Łazienki
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 14.09.2013 19:35

kryjan - Witam i serdecznie zapraszam :)
Pozdrawiam.

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 13.09.2013 22:56

Dziękuję za miły spacer, w tym roku już się nie wybiorę, ale pomyślę o tym w przyszłym roku. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 26.08.2013 16:08

grace - Dziękuję Grażynko. Staram się, żeby galeria oprócz zdjęć przedstawiała jeszcze formę informacyjną.
Pozdrawiam serdecznie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 26.08.2013 04:14

Bardzo sympatyczny spacer po Lazienkach i ... Pekinie:)
Do pelni szczescia brakuje mi kaczki po pekinsku w Belvedere;)
Znowu sie napracowalas nad opisami - solidna firma z Ciebie:)
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 25.08.2013 17:50

paweller75 - Dziękuję Paweł. Ja nie dyskutuję z gustami. Jeśli Pawłowi się nie podoba, to trudno. Każdy ma swój punkt widzenia. Mnie się podoba i tak jak piszesz, co tydzień mogą pokazywać coś innego, a zainteresowanie odwiedzających Łazienki jest ogromne.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 25.08.2013 17:46

marcin1980 - Dziękuję Marcin; miło mi, że spacerek się podobał.
Pozdrawiam:))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 25.08.2013 17:45

gabi - Jeśli chodzi o Warszawę, musiałabyś pobyć najmniej tydzień, żeby obskoczyć wszystkie ważniejsze miejsca, przeznaczając cały dzień wędrówki i przejazdów z miejsca na miejsce, bo niestety nie wszędzie się dojdzie pieszo, tylko trzeba dojechać. Rzeczywiście Warszawa trochę daleko od Ciebie, ale mam nadzieję, że jak tu przybędziesz to zwiedzisz ją z zainteresowaniem.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 25.08.2013 17:42

mlochowskijacek - Dziękuję Jacku. Tę galerię wrzuciłam "na gorąco", bo akurat byłam w Łazienkach. Wiewiórki, pawie i karpie są zawsze w Łazienkach. Mnie tym razem zaskoczył żółwik :)
Pozdrawiam serdecznie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 25.08.2013 12:37

Nie wiem, czemu Paweł pisze, że chińska aleja to tragedia i co przeszkadza, że zrobili to w Łazienkach? Zawsze to jakieś urozmaicenie:) We wrześniu niech zrobią tam koreańską aleję, a w październiku japońską i będzie ciekawie, oczywiście wszystko w imię przyjaźni między Narodami:)))
Pozdrawiam serdecznie.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 25.08.2013 11:16

Dziękuję za kolejny miły spacer po Warszawie.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 25.08.2013 07:48

Afrodyta, z Twoich galerii Świdnicę już zaliczyłam. Pozostaje budynek na Próżnej, o ile będzie jeszcze stal, Teatr Żydowski ( sprawdziłam repertuar - niektóre spektakle są tłumaczone symultanicznie na polski), i teraz jeszcze Łazienki. Tylko czemu ta Warszawa tak daleko?
pozdr.
Gabi

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 25.08.2013 00:12

Afrodyto, jak zwykle fajna galeria, a wiewiórka wydała mi się znajoma, podobnie jak paw, tylko karpia nie pamiętam. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 24.08.2013 20:55

Mnie tylko cieszyło to, że byłam tam wczoraj i nie było dzikich tłumów, jak ostatnio, kiedy nawet nie sięgnęłam po aparat.Wczoraj było nawet przyzwoicie i pogoda była w miarę niezła.Czasami pokazywały się czarne chmury, ale spoko...bez deszczu.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 24.08.2013 20:49

Ja wiem, że marudzę chińska aleja to tragedia. W innym miejscu owszem, ale nie w Łazienkach.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!