m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Do rzymskich pozostałości na terenie Efezu należą m.in. termy Variusa zbudowane w II wieku. Odeon także został zbudowany w II wieku. Jest to stosunkowo niewielki teatr, mieszczący na widowni 1500 - 2000 osób. Odbywały się w nim koncerty i spotkania rady miasta. Prawdopodobnie posiadał drewniane zadaszenie chroniące widzów przed promieniami słońca i opadami deszczu. Ruiny miejskiej agory z zachowanymi fragmentami bazyliki, zbudowanej w I wieku przez Oktawiana Augusta dla uczczenia Juliusza Cezara i Rzymu. Z budowli pozostały tylko nieliczne fragmenty kolumn. Kolumny jońskie były ozdobione głowami byków. Łuk nad wyjściem z Odeonu Kolumna jońska
Pozostałości kolumnady obok Prytaneionu, miejsca kultu dedykowanego bogini Artemidzie. Oprócz świątyni znajdował się tu również budynek rady miejskiej zbudowany w I wieku, podczas sprawowania władzy przez Oktawiana Augusta. Antyczne rzeźby Biblioteka Celsusa to jeden z najważniejszych zabytków Efezu. Budynek powstał dla uczczenia pamięci Gajusza Juliusza Celsusa Polemenusa i jako miejsce jego pochówku. Gmach został zbudowany przez jego syna w latach 114 - 117. Płaskorzeźba Nike z  Bramy Herkulesa z IV/V w. Posąg Scholastyki (a raczej to, co niego pozostało),  umieszczony przed łaźniami z I w. n.e. W V w. łaźnie zostały przez Scholastykę odrestaurowane i powiększone. Są położone przy Drodze Kuretów, będącej częścią świętej drogi wiodącej do Świątyni Artemidy, od budynku Odeonu w kierunku Biblioteki Celsusa. Zgodnie z tradycją przechodziła tędy procesja kapłanów Kuretów niosących drewno do podtrzymywania świętego ognia. Dziś przechodzą tam jedynie procesje zwiedzających :-) Kapitel kolumny korynckiej. Maleńka kropka na niebie po lewej stronie, to nie zabrudzenie na obiektywie, tylko paralotnia :-)
Fontanna Trajana, zbudowana na początku II wieku (ok. 102 - 114) dla upamiętnienia cesarza Trajana. Dwukondygnacyjna konstrukcja była z trzech stron otoczona basenem z wodą. W niszach, pomiędzy kolumnami znajdowały się posągi. Naturalnej wielkości posąg władcy zdobił elewację frontową, a spod jego stóp wypływała woda. Przy gorącym klimacie Turcji żal, że fontanna nie została zrekonstruowana lub choćby otoczona wodą. Przy Drodze Kuretów Świątynia Hadriana zbudowana w II w. i odnowiona w wieku IV n.e. Nad wejściem do świątyni umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą najprawdopodobniej Meduzę. Wspólczesny mieszkaniec Efezu :-) Latryny dla mężczyzn. Ich budowa była związana z  otwarciem garbarni pod koniec I wieku, podczas sprawowania władzy przez cesarza Wespazjana. Mocz był potrzebny do uzyskiwania produktów wykorzystywanych podczas garbowania skór. Latryny znajdowały się w częściowo zadaszonym budynku, z basenem w centralnej części. Wzdłuż ścian zostały tam umieszczone marmurowe płyty z otworami, a przepływająca pod nimi woda spłukiwała odchody zbierane w specjalnym basenie.
Pozostałości w pobliżu Biblioteki Celsusa. Brama Mazeusa i Mitridiusza, znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki Celsusa i agory handlowej. Została zbudowana w 3 lub 4 r. p.n.e. przez wyzwoleńców Mazeusa i Mitrydatesa w formie łuku triumfalnego i dedykowana cesarzowi Augustowi oraz jego rodzinie. Budynek Biblioteki Celsusa pochodzący z II w. został w roku 260 strawiony przez ogień, ale fasada na szczęście nie ucierpiała. W niszach frontonu znajdują się 4 posągi kobiece, personifikacje mądrości, wiedzy, przeznaczenia i inteligencji Celsusa. Konstrukcja ma 21 m szer. i 26 m wys. Pomieszczenie pełniące funkcję biblioteki i czytelni miało wymiary 16,0 x 10,0 m i było otoczone podwójnymi murami, które rozdzielała pusta przestrzeń o szerokości ok. 1,0 m. Takie rozwiązanie miało pomóc zachować stałą wilgotność i temperaturę wnętrza. Zbiory biblioteczne, liczące około 12 tysięcy zwojów, umieszczono w szafach rozlokowanych w niszach ściennych.
Rzymian w Efezie można spotkać i dzisiaj. W sezonie organizowany jest Live Show, krótkie przedstawienie pokazujące scenki z życia w antycznym mieście. Droga Arkadyjska, zwana drogą portową, prowadzi od teatru w kierunku portu. Jej nazwa pochodzi od cesarza Arkadiusza, który doprowadził do jej odbudowy (395-408). Ulica była oświetlona dwoma rzędami pochodni, pod kolumnadą, wzdłuż obu stron ulicy znajdowały się sklepy. Gladiator przed walką (niestety przegrał ;-)) Połykacz ognia Rzymscy dostojnicy Wielki Teatr mieści się przy zbiegu przy zbiegu ulicy Marmurowej i drogi Arkadyjskiej został wkomponowany w zbocze góry Pion (Panair). Budowę teatru rozpoczęto w III w. p.n.e. Pod rządami kolejnych cesarzy jego konstrukcja była zmieniana i rozbudowywana.
Teatr z miejscami dla ok. 25 tys. widzów był jednym z najwiekszych teatrów w Jonii. W dzisiejszych czasach odbywają się w nim coroczne Efeskie Festiwale Muzyczne. Pozostałości Świątyni Artemidy. Świątynia Artemidy w Efezie była dla starożytnych jednym z siedmiu cudów świata. Znana pod nazwą Artemizjonu stanowiła największą ozdobę Efezu. Była to olbrzymia (110 m na 55 m) świątynia, o 127 kolumnach, zbudowana przez króla Lidii Krezusa w połowie VI wieku p.n.e. W roku 356 p.n.e. świątynię spalił szewc Herostrates, by zyskać rozgłos.
Odbudowa świątyni trwała od 334 p.n.e. do 260 p.n.e. Budowla stanęła na fundamentach poprzedniej świątyni i miała identyczne z nią wymiary. 
Świątynia z IV wieku została zniszczona podczas najazdu Gotów w 262 r. i już nigdy jej nie odbudowano.
W tle widać cytadelę Ayasuluka z okresu bizantyjskiego.

najbliższe galerie:

 
Efez, Turcja
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Efez- cz. 1
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix
TURCJA - Efez
1pix użytkownik paulus odległość 0 km 1pix
Efez
1pix użytkownik mirak odległość 1 km 1pix
Efez (Turcja)
1pix użytkownik romario odległość 1 km 1pix
Góra Słowików i Efez
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 26.04.2012 20:54

Fajna galeria, a gladiator na 27 niczego sobie;) tak tłumy to są tam chyba zawsze, no może w styczniu jest mało ludzi;)
pozdrawiam:)

michol użytkownik michol(wpisów:114) - Użytkownik usunięty. dodano 31.08.2008 12:19

pieknie ,poprostu pieknie

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 01.10.2007 12:35

maca: Miałam pecha w Efezie, bo do portu w pobliżu zawinęły 4 potężne statki wycieczkowe w dniu kiedy tam byłam.
Takiego tłumu nie było nawet w Stambule. Ale trochę gimnastyki i parę zdjęć wyszło.
Pozdrawiam :-)

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 01.10.2007 11:39

Bardzo dobre zdjęcia, ładnie zepchnełaś innych turystów w cień. Z doświadczenia wiem, żę ich ilość często przeszkadza w robieniu zdjęć.

archipio użytkownik archipio(wpisów:892) dodano 01.10.2007 10:27

Niezależnie od tego, że taki komunikat to dla mnie chińszczyzna, nie miałem nigdy opisanej przez Ciebie sytuacji.
Więc nie potrafię nic doradzić.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 01.10.2007 09:19

archipio: Bardzo dziękuję za wskazówki, ale problem polega na tym, że w drugim kroku, po kliknięciu przycisku "Dalej" bardzo często wyskakuje mi komunikat:
"You have an error in your SQL syntax. Check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near ') <= 0.001 AND ABS(latitude - ) <= 0.001 AND description = '' O : 1064"
i nie jestem w stanie nic zapisać ani zakończyć edycji galerii.

T&M doradzili mi kiedyś, żeby przesunąć wskaźnik lokalizacji na mapie, ale i to rzadko działa.
W tej chwili, w drugim podejściu, udało mi się dodać wszystkie opisy, więc do czasu tworzenia kolejnej galerii problem zniknął :-)

archipio użytkownik archipio(wpisów:892) dodano 01.10.2007 08:10

Zachowaj spokój, na pewno wszystko zdołasz zrobić.
Ja często trzymam w edytorze galerii "zamrożone" zdjęcia przez kilka dni,
dodaję opisy, czasem dodaję jeszcze lub usuwam zdjęcia.
Jak wszystko jest OK to w trzecim kroku (3/3) klikam >zakończ< .
A i tak po edycji można wprowadzić korekty, np zmienić thumb.
Pamiętaj tylko:
- pracujesz w kroku drugim (2/3 - "dodawanie galerii")
- wprowadzone zmiany (dodane lub usunięte zdjęcia/komentarze)
musisz zatwierdzić przez kliknięcie >dalej<, czyli przejście do trzeciego kroku (3/3 - "edycja galerii"),
inaczej znikną po wyjściu z edytora,
- w kroku trzecim (3/3) klikasz >zakończ<, gdy galeria jest gotowa do edycji
lub wychodzisz na stronę główną "obieżyświata" bez "kończenia",
jeżeli chcesz jeszcze dalej (następnego dnia) pracować nad swoją galerią.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 30.09.2007 23:32

Czasem tak się dzieje gdy wprowadzam komentarz na raty . Już kilka razy coś takiego mi się przytrafiło.
Dwa razy przez kilka dni nie mogłam zakończyć edycji i uaktywnić galerii.
W tej chwili mogę modyfikować istniejące już opisy, ale komórki przy Wielkim Teatrze się zablokowały i nic nie mogę tam wpisać.
Pewnie za dużo tej edukacji ;-)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 30.09.2007 22:59

Dziwne ,że masz problemy z wprowadzaniem zmian.
Galeria superedukacyjna i wciągająca.

Lubimy przekraczać granice w przestrzeni i w czasie.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 30.09.2007 22:46

Niestety system nie pozwala mi wprowadzić zmian do opisów i jedyne co mogłam zrobić to wyedytować tą galerię.
Z góry więc przepraszam za niedopracowane opisy i ich brak przy Wielkim Teatrze na zdj. 30 i 31.
Jeśli jutro się uda to je dopiszę przy zdjęciach, a jeśli nie to dodam w komentarzu.

Chciałam też zmienić wizytówkę galerii na zdjęcie 24, ale trudno, nie udało się. Będzie więc mniej poważnie :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!