m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Tablica na budynku, w którym mieszkał Franz Joseph Haydn. Zmarł 31 maja 1809 roku w Wiedniu.Najstarszy z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Większość pozostałych zabytków mieści się na tradycyjnym Starym Mieście, które jest uznawane za najpiękniejsze w Europie. Poza wspomnianym już barokowym Hofburgiem znajduje się tu średniowieczna katedra św Stefana oraz wiele XIX-wiecznych domów, w tym gmach Opery Narodowej i Muzeum Sztuki. Na Starówce znajduje sie też słynna kolumna Świętej Trójcy na pamiątkę epidemii dżumy oraz kompleks kulturalny Museums Quartier.  Wybierając się na spacer po mieście warto zacząć od Stephansplatz ze strzelistymi wieżami katedry, a następnie odwiedzić dwa inne place: Petersplatz i Plac Albertina. Następny jest Cesarski Hofburg, siedziba Habsburgów i żelazny punkt wycieczki po mieście. Kolejne miejsce to Volksgarten - jeden z najpiękniejszych ogrodów z pomnikiem cesarzowej Elżbiety. Plac Marii Teresy z pomnikiem cesarzowej, następnie Parlament i tuż obok Neues Rathaus w samym środku parku, na Rathausplatz. Przepięknie zdobione kamienice, zachęcają do spacerów po wiedeńskich ulicach.
Po obiektach administracji pora na kulturę, więc po drodze czeka Teatr Miejski Wiednia, dokładnie po przeciwnej stronie rynku. W okolicy można też zobaczyć kościół wotywny w stylu neogotyckim. Wiedeńska Opera Narodowa należy do grona najwspanialszych scen operowych na świecie. Znajduje się przy Karajan Platz. Gmach Opery był pierwszym budynkiem wzniesionym przy reprezentacyjnym bulwarze Ringstrasse i choć początkowo nie zyskał on aprobaty wiedeńczyków, to dziś stanowi jeden z najważniejszych symboli miasta.
Wiedeńska Opera Państwowa (Wiener Staatsoper) usytuowana jest przy ulicy Opernring/ Karajan Platz, stanowiącej część bulwaru Ring. Na uwagę zasługuje w szczególności budowa gmachu. Pod koniec lat 50-tych XIX w., gdy cesarz Franciszek Jozef I nakazał wyburzyć XVII-wieczne mury obronne i wytyczyć na ich miejscu szeroki bulwar, gmach opery był pierwszym z monumentalnych budynków, którym postanowiono uświetnić Ringstrasse. Budowlę zaczęto powszechnie nazywać „Sadową architektury”, nawiązując tym samym do klęski wojsk austriackich pod Sadową, 3 lipca 1866, w czasie wojny austriacko - pruskiej.
W latach 1897 - 1907 dyrektorem opery został Gustav Mahler - wybitny austriacki kompozytor i dyrygent czasów neoromantyzmu. Z początkiem lat 20-tych Operze przewodził także Richard Strauss - niemiecki kompozytor tworzący w duchu późnego romantyzmu. Negatywne opinie regularnie docierały do architektów budowli Eduarda van der Nulla i Augusta Siccarda von Siccardsburga. W efekcie pierwszy architekt popełnił w 1868 r. samobójstwo, a drugi, kilka tygodni później zmarła na atak serca. 25 maja 1869 r. nastąpiło jednak uroczyste otwarcie gmachu Opery, a uświetniło je przedstawienie „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta. I choć architektura budynku nadal budziła wiele kontrowersji, to z czasem Opera stała się ulubionym miejscem rozrywki wiedeńskiej arystokracji i bogatej burżuazji.  Budowa Opery trwała 6 lat i zakończyła się w 1869 r. Niedługo przed zakończeniem prac budowlanych okazało się jednak, że ciężka, neorenesansowa konstrukcja gmachu nie spodobała się nie tylko wiedeńskiej arystokracji, ale też samemu cesarzowi.
W 1945 r., podczas alianckich nalotów, trafiony został także gmach Opery, w efekcie czego spłonęła cała widownia, scena i blisko 150 tys. kostiumów. Po wojnie zniszczenia zostały usunięte, ale wiedeńczycy na długo zapamiętali sobie to wydarzenie, które zinterpretowali jako symboliczne uderzenie w samo serce ich miasta. Ponowna inauguracja opery nastąpiła 5 listopada 1955 r., a uświetniła je opera Ludwiga van Beethovena „Fidelio”. Po wojnie Operą również kierowało kilku wybitnych artystów, w tym Herber von Krajan (1956 - 1964). Zwiedzając gmach Wiedeńskiej Opery Narodowej koniecznie trzeba zwrócić uwagę na marmurową Wielką klatkę schodową, udekorowaną alegoriami opery i baletu oraz rzeźbami przedstawiającymi siedem sztuk wyzwolonych. Warta uwagi jest też Sala Herbaciana, w której odpoczywał między poszczególnymi aktami Franciszek Józef I oraz foyer z freskami Moritza von Schwinda.
Późną wiosną i wczesną jesienią przed gmachem opery, na Herbert von Karajan Platz wystawiany jest ogromny ekran, na którym, na wolnym powietrzu, można obejrzeć najlepsze spektakle operowe i baletowe. Staatsoper przy Kärtner Ring (skrzyżowanie z Kärtnerstrasse w pobliżu stacji metra Karlsplatz. Kościół Wotywny to jedna z najbardziej okazałych świątyń neogotyckich w Europie. Kościół został wzniesiony na pamiątkę nieudanego zamachu na cesarza Franciszka Józefa I, przeprowadzonego w 1853 r. przez węgierskiego krawca Janosa Libenyię. Kościół Wotywny wznosi się przy najbardziej reprezentacyjnym bulwarze Wiednia - Ringu. PLAC MARII TERESY (Maria-Theresienplatz).Przestrzeń placu wytyczono w 1819 roku. Łączy Ringstrasse z Dzielnicą Muzeów. Centralne miejsce w otoczeniu barokowego ogrodu zajmuje Pomnik Marii Teresy. Pomnik jest dziełem niemieckiego rzeźbiarza Kaspara von Zumbuscha (1830-1915), który wykonał go w roku 1889. Cesarzowa siedzi na tronie trzymając w lewej dłoni zwój Sankcji Pragmatycznej z 1713 roku. Gmach Parlamentu. Neoklasyczna konstrukcja z 1883 roku, z frontowym fryzem przedstawiającą Franciszka Józefa wręczającego swym poddanym konstytucję.
Tuż obok gmachu Parlamentu, na Dr. Karl-Leuger-Ring, rozciąga się Rathaus Park. W samym środku parku na Rathausplatz, mieści się neogotycki Neues Rathaus (Nowy Ratusz Miejski). Można odpocząć przy fontannach, patrząc na piękne palmy wystawione w donicach oraz na liczne monumenty, pomniki i cudowną roślinność. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Wiedeń już w czasach średniowiecza pełnił znaczącą rolę w Europie. Przez ponad 600 lat był głównym ośrodkiem władzy olbrzymiego cesarstwa Habsburgów. Dziś Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych miast świata i prawdziwą skarbnicą fascynujących dzieł sztuki. Odwiedzając Wiedeń, trzeba wiedzieć, że to miasto, które zrobi wszystko, by uwieść turystów. Żadna inna światowa stolica nie przywodzi na myśl tak wielu utartych skojarzeń ani nie próbuje z takim uporem utrzymywać ich w świadomości młodego pokolenia.
Następny na trasie spaceru jest Kanał Dunajski - niewielka odnoga właściwej rzeki. Później trochę odpoczynku wśród zieleni w Parku Miejskim i ogrodach Hofburga. Wiedeń to jednocześnie miasto, które nieustannie kroczy do przodu, rozwija się i pozostaje otwarte na wszystko, co nowe.Położoną na lewym brzegu Dunaju 22. dzielnicę Wiednia cechuje charakterystyczna zabudowa zdominowana przez nowoczesne wysokościowce. Jest to efekt konsekwentnie realizowanego planu urbanistycznego rozwoju tej części austriackiej dzielnicy. Wiedeń jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą austriackich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Austrii, a także licznych przedsiębiorstw, stowarzyszeń, organizacji i uczelni. Wiedeń dzieli się na 23 dzielnice (Bezirke), które nie są jednak samodzielnymi jednostkami administracyjnymi (samorządowymi), odpowiadającymi powiatom w pozostałych landach Austrii, a tylko częściami jednolitej administracji miejskiej. Millenium Tower - wieżowiec w Wiedniu, w Austrii o wysokości 202 m (663 stopy). Budynek został otwarty w 1999, posiada 51 kondygnacji.
MVA PFAFFENAU (spalarnia -Ekologiczna ciepłownia w Wiedniu  - Spittelau zaprojektowana przez Hundertwassera),w wiedeńskiej dzielnicy SIMMERING - to szczyt osiągnięć technologicznych w dziedzinie termicznej utylizacji odpadów komunalnych. Spalarnia śmieci - bo o niej mowa -nazwana mianem „wiedeńskiego cudu” Wyłoniony w konkursie architektonicznym projekt, według którego obiekt został zrealizowany stanowi nie tylko niezwykle udaną „ budowę” do bardzo zaawansowanej technologii, ale swoją formą wyraźnie pozytywnie wyróżnia się w otoczeniu przemysłowych obiektów dzielnicy, w której jest położony.Elegancka, szaro-pomarańczowa bryła spalarni, pełna lekkości i finezji znakomicie wpisuje się w kontekst przestrzenny. Zaproponowana przez austriackich architektów forma nie sugeruje, że obserwowany obiekt to spalarnia śmieci. Nie ma śladu fruwających papierów, chmar ptaków, gryzoni czy też smrodu rozkładających się śmieci. Spalarnia  rocznie spala 250 tyś ton śmieci.Wnętrze spalarni to również udana zabawa dizajnerska, podobnie jak bryła. Lekkie aluminiowo - szklane elementy wnętrz pomieszczeń ogólnych właściwie korespondują z wielkoprzestrzenną bryłą części technologicznej. Kolorowe pomarańczowo - granatowe elementy pomostów technologicznych i konstrukcji prowadzą do najnowszej generacji urządzeń. Cały obiekt spełnia najwyższe standardy zarówno technologiczne, jak i estetyczne. Wiedeń widziany ze wzgórza Kahlenberg.W Wiedniu można znaleźć budowle reprezentujące wszystkie najważniejsze style architektoniczne, począwszy od romańskiego kościoła św. Ruprechta przez gotycką katedrę św. Szczepana, barokowy kościół św. Karola, klasycystyczny parlament aż do budynków współczesnych.
Kolejne ważne atrakcje Wiednia na trasie zwiedzania to wiedeński Belweder - największe dzieło architekta Johanna Lucasa von Hildenbrandta.Na szczególną uwagę zasługuje katedra ze 137- metrową wieżą, która stanowi zarówno punkt orientacyjny miasta, jak i platformę widokową na panoramę Wiednia. Wiedeń widziany ze wzgórza Kahlenberg Wiedeń widziany ze wzgórza Kahlenberg. Dziękuję za spacer po mieście.

najbliższe galerie:

 
Wiedeń
1pix użytkownik whisky1979 odległość 0 km 1pix
Wiedeń - Hundertwasserhaus
1pix użytkownik tamaryszek odległość 0 km 1pix
Wiedeń (Austria)  cz. 1
1pix użytkownik romario odległość 0 km 1pix
Austria - Wiedeń
1pix użytkownik ignac74 odległość 1 km 1pix
Wiedeń (Wien) -  Pierwszy dzień
1pix użytkownik grzegorz86 odległość 1 km 1pix
Muzeum ALBERTINA
1pix użytkownik olla odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5680) dodano 19.05.2018 14:26

Afrodyto, dzięki za kolejną wiedeńską galerię. Proponuję wnieść dwie kosmetyczne poprawki w podpisach - w fotce 13 (że Gustav Mahler został dyrektorem opery w 1897 roku i był nim do roku 1907, albo że po prostu był dyrektorem w latach 1897-1907) i w fotce 22 ("uciekła" literka w imieniu Herberta von Karajana). Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 12.09.2013 17:38

batsheba - Witaj Elu. Zachęcam do zwiedzenia Wiednia i każdemu polecam. Żeby zobaczyć wszystko to co piękne w Wiedniu, trzeba przeznaczyć najmniej 3 dni, inaczej się nie da. To piękne i bardzo rozległe miasto, a zwiedzanie, to nie tylko centrum. Wszędzie trzeba dojechać, zatrzymać się, obejrzeć, pofocić...a to zajmuje trochę czasu.
Pozdrawiam serdecznie, słoneczka życzę.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 12.09.2013 17:35

martafryka - To tylko fragmenty miasta. Wiedeń jest piekny.
Pozdrawiam.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 12.09.2013 09:06

Jest w moich planach być w Wiedniu, wszak to jedno z najciekawszych miejsc w Europie.
Piękna prezentacja.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 11.09.2013 09:20

przepięknie zdobienia na kamienicach! stałabym tam dłuuugo, wpatrując się w detale i szczegóły :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 08.09.2013 21:25

skuza - Hundertwasserhaus był zasłonięty "szmatą" z namalowaną fasadą. Z tego co mówił przewodnik, prawdopodobnie coś działo się z balkonami, a właściwie balustradami i są remontowane. Sama byłam niepocieszona, ale wkrótce będę w Wiedniu i zawitam na Löwengasse. Może będzie już gotowy :)
Pozdrawiam.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 08.09.2013 21:10

Afrodyto,a Hundertwasserhaus gdzie podziałaś,to taki interesujący obiekt,wizyty w operze zazdroszczę:)))Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 08.09.2013 21:04

pipol - Gdybym wiedziała, wstrzymałabym wystawienie galerii do poniedziałku :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 08.09.2013 21:03

popekpawel - Dziękuję :))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 08.09.2013 21:03

paweller75 - ten sklep to dokładnie coś takiego jak w Polsce wszystko po 4 zeta i w Londynie "funciak"
Ze wzgórza widać wspaniale cały Wiedeń, oczywiście przy dobrej słonecznej pogodzie.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 08.09.2013 21:01

rozmusiaki - Zapewniam Cię, że przyjdzie taki dzień, że odwiedzisz Wiedeń i będziesz chciał tam jeszcze raz wrócić.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 08.09.2013 20:59

kacpi - Dziękuję za wizytę w mojej galerii.
Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9085) dodano 08.09.2013 20:27

"10" za to, że niedziela

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 08.09.2013 20:11

Fajnie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7585) dodano 08.09.2013 20:02

Fajnie ze wzgórza widać katedrę Św. Szczepana, ta jej 137 metrowa wieża bardzo mi się podoba:)))
Czy sklep 1Plus to coś takiego, jak u nas wszystko po 4 zł?:)))
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4876) dodano 08.09.2013 13:34

Kurczę,kiedy ja się tam wybiorę ?

kacpi użytkownik kacpi(wpisów:185) dodano 08.09.2013 13:26

Piękny Wiedeń!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!