m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kiedy dokładnie powstało nadbałtyckie miasto - nie wiadomo.Tradycyjnie jego dzieje liczy się od 997 roku,ale już wcześniej był tu podległy Polanom gród,kontrolujący ujście Wisły.Nazwa pochodzi od słowiańskiego rdzenia gd oznaczającego błota. To tutaj,za arkadami Zielonej Bramy naszym oczom ukazuje się rzeka Motława,a przy niej - historyczna Wyspa Spichrzów,towarowy skarbiec Gdańska,fundament jego wielowiekowego bogactwa. Żuraw - drewniana konstrukcja olbrzymich bębnów napędzana siłą robotników umożliwiała uniesienie za pomocą górnego dźwigu ciężaru do dwóch ton na wysokość 27 metrów.Dolny dźwig wraz z górnym podnosił czterotonowy ładunek na wysokość 11 metrów. W jego wnętrzu znajduje się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy - ogromne drewniane koło,poruszane ongiś siłą ludzkich nóg.Obecnie majestatyczny Żuraw,to wspaniały przykład historycznej budowli portowej. To tutaj właśnie docierały tysiące barek,łodzi i berlinek dostarczających z niezliczonych przystani wzdłuż Wisły,Bugu i ich dopływów polskie złoto'' czyli zboże. Na wyspie ziarno składowano,a potem ładowano na przybywające z całej Europy statki.
Spichlerze - naliczono ich pomiędzy XV a XIX wieku aż 315 ... Nosiły bardzo oryginalne nazwy własne,takie jak Ognisty Wóz,Niedźwiedzi Taniec czy Czerwona Mysz. Magazyny zajmowały także sąsiednią wyspę Ołowiankę a w trzech z nich ;Pannie,Miedzi i Oliwskim mieści sie dzisiaj Muzeum Morskie. Figura galonowa. Parowiec ''Sołdek'' pierwszy statek zbudowany w powojennej Polsce - w służbie 1949 - 1980 - pełni obecnie funkcję otwartego dla zwiedzających eksponatu Centralnego Muzeum Morskiego.
Hotel Hilton w jakże atrakcyjnym miejscu oraz jedna z baszt zbudowana na fundamentach Baszty Rybackiej, wzniesionej przez zakon krzyżacki. Miło było sobie przy niej  posiedzieć ... ... Po krótkim i miłym wypoczynku nad Motławą ruszamy z powrotem zaglądając w przemiłe i urokliwe uliczki ... ...ostatni rzut oka na wieżę Ratusza ...
Rzućmy jeszcze na koniec okiem na Dom Uphagena - budowa tej okazałej kamienicy sfinansowana została przez XVIII - wiecznego ławnika i rajcę miejskiego Jana Uphagena /1731-1802/. Z woli właściciela przez ponad 100 lat nie zmieniano cennego wyposażenia kamienicy...  dzięki temu powstało pewnego rodzaju muzeum, upamiętniające domowe życie bogatych mieszkańców Gdańska,natomiast w 1911 r. Dom Uphagena wraz z efektownymi wnętrzami udostępniono zwiedzającym.Pod koniec II wojny światowej rozpoczęto ewakuację zabytkowych wnętrz, dzięki temu wiele elementów cennego wyposażenia przetrwało dramatyczne wydarzenia roku 1945.I zmieniamy miejscówkę na bardziej współczesną.Gdańsk znany jest większości z nas jako miejsce narodzin Solidarności, dowodzonej przez Lecha Wałęsę, którego imię nosi gdańskie lotnisko. Historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej. ... Niewiele osób wie , że znajdujące się tutaj tablice z 21 postulatami MKS, zostały wpisane przez UNESCO na listę Pamięci Świata.
A mały rozmusiak  jak zawsze musi gdzieś w ten kadr wskoczyć ... Pomnik Poległych Stoczniowców  - majestatyczne trzy krzyże z kotwicami - symbolami nadziei upamietniają krwawe ofiary strajków robotniczych Grudnia 1970 roku.  W latach osiemdziesiątych XX wieku przed pomnikiem odbywały się demonstracje członków ''Solidarności'' brutalnie rozpędzane przez milicje. Żądanie zgody na postawienie u bram stoczni pomnika było jednym z najważniejszych postulatów strajkujących stoczniowców gdańskich w Sierpniu 1980 roku. Krzyże,wykonane przez samych stoczniowców ze stali nierdzewnej,mają 42 metry wysokości i ważą prawie 140 ton. U stóp pomnika składają kwiaty wszystkie oficjalne delegacje odwiedzające Gdańsk.
Tablice upamiętniające na murach Stoczni. Trochę się tego nazbierało. Żegnamy Stocznię i jej otoczenie i obieramy kierunek,gdzie będziemy mogli odpocząć po całodziennym zwiedzaniu i popodziwiać w spokoju przepiękną panoramę Gdańska.
 Krzyż Milenijny - na Bastionie Jerozolimskim  Fortu Grodzisko już z morza widać ogromny krzyż,który upamiętnia jubileusz 2000 lat chrześcijaństwa,tysiąclecia wielkiego chrztu gdańszczan przez św.Wojciecha i milenium miasta,którego uroczyste obchody przypadły na rok 1997.  Góra Gradowa  - wzgórze nad Śródmieściem z którego roztacza się widok na panoramę Głównego i Starego Miasta oraz terenów stoczniowych. Żeby nie było nudno,a zbliżamy się do końca galerii,to wynalazłem parę ciekawostek o Gdańsku,którymi pragnę się podzielić. Gdańsk był jednym z miast, w których rozgrywane były mecze podczas mistrzostw koszykarek EuroBasket Women 2011. Odbyły się tu także mecze podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.

Powszechnie wiadomo, że Gdańsk pełni funkcje portowe, ale trudno się domyślić, że przed II wojną światową był on uznawany za istotny ośrodek sportów zimowych w Północnej Polsce. Świadczy o tym wspaniała skocznia narciarska usytuowana w Dolinie Radości. Po wojnie o skoczni niestety zapomniano.
Co łączy Gdańsk z włoską Pizą? W obu miastach znajdziemy krzywe budynki. Gdańsk ma swój Krzywy Dom, położony na gdańskim Głównym Mieście. Ten oryginalny dom mieszkalny zlokalizowany jest na rogu ulic Lawendowej i Świętojańskiej, a swoje znaczne nachylenie (nawet 50 cm od pionu) zawdzięcza bardzo złej strukturze podłoża, które nie jest w stanie utrzymać ciężaru konstrukcji.

Jedną z ciekawszych opowieści związanych z miastem jest historia wiążąca się z rzeźbą psa, wystającą z elewacji kamienicy umiejscowionej przy zbiegu ulic Św. Trójcy oraz Okopowej. W położonej tu, mocno zniszczonej upływem czasu chacie, w towarzystwie oddanego psa, mieszkał niegdyś samotny staruszek.  Katastrofa budowlana, jaka stała się udziałem rudery, przysypała zwałami gruzu jedynego mieszkańca.Wierny pies z wielkim poświęceniem uczestniczył w akcji ratunkowej. Rozgrzebując sterty desek i kamieni dzielny czworonóg uratował życie właścicielowi, sam natomiast przegrał walkę z wyczerpaniem. W fasadzie kamienicy, zbudowanej na miejscu starej chaty, historię bohaterskiego psa upamiętnia rzeźba.

Wśród wielu słynnych gdańszczan warto wspomnieć o Janie Heweliuszu - jednym z największych polskich astronomów.
Gdańsk to przepiękne miasto, które niejednym może jeszcze zainteresować i niejedną galerię zapewne można by jeszcze o tym mieście zrobić,ale to już zostawiam następnym obieżyświatom. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
   GDAŃSK
1pix użytkownik harmony odległość 0 km 1pix
GDAŃSK 1 - Gdzie oczy poniosą. . .
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Mój Gdańsk
1pix użytkownik elapeplak odległość 0 km 1pix
Gdańsk w 3 godziny i laba nad morzem
1pix użytkownik lestekm odległość 0 km 1pix
Gdańsk
1pix użytkownik patryk odległość 0 km 1pix
Gdańskie spacery (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4743) dodano 02.02.2014 21:09

Katia ... ?
Pozdrawiam.

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 31.01.2014 16:46

A gdzie zdjęcie tego psa? ;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4743) dodano 21.09.2013 21:19

Nikt już się nie skarży,więc mam nadzieję,że jakość zdjęć jest już w porządku.
Halszko,Romano,Batshebo,Kabaczku,Popkupawle,Marcinie i Nolu dziekuję za odwiedziny i cieszę się,że mogłem zaprezentować to piekne miasto na łamach portalu.Co do piwa Heweliusz to pamiętam je jeszcze z czasów wojska.
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6761) dodano 21.09.2013 19:25

Moje miasto jak zwykle piękne:) Fajna i ciekawa galeria:) A Jan Heweliusz nie tylko był słynnym astronomem, ale i słynnym browarnikiem:)
Swego czasu, gdy istaniał jeszcze browar gdański we Wrzeszczu, było nawet piwo Heweliusz;)
pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 21.09.2013 19:20

ciekawy spacer po Gdańsku.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3643) dodano 21.09.2013 19:04

Widok z Góry Gradowej jak zwykle przepiękny. Spod stoczni gdańskiej szybko uciekłem. Ty poświęciłeś jej więcej czasu:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1074) dodano 21.09.2013 16:23

U mnie jakość zdjęć jest w porządku.
Co do skoczni narciarskiej w Dolinie Radości to podobno jeszcze do lat 50-tych odbywały się tu zawody. Obecnie pozostały po niej tylko ślady rozbiegu, wyraźny próg i zeskok. Na jednym z sąsiednich wzgórz jest tablica poświęcona pamięci Ernsta Beckerlee który zginął na niej podczas treningu w 1940 roku.
W Gdańsku była także druga skocznia we Wrzeszczu. Obecnie zjeżdżają z niej rowerzyści - amatorzy mocnych wrażeń. Jest nazywana przez nich Tomac.
Mówiąc o tych skoczniach w okresie międzywojennym ściślej będzie mówić, że leżały na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Wówczas dołączy do nich jeszcze kolejna zapomniana skocznia na Łysej Górze w Sopocie.

Obecnie na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zimą kwitnie amatorskie narciarstwo biegowe.
Pozdrawiam.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 21.09.2013 09:03

Faktycznie, jakość fotek jest dziwna. Ale Gdańskowi one uroku nie odbierają :-). Fajnie, że pokazałeś miasto z nieco innej strony.
Miłego.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 21.09.2013 00:03

Ja niestety nie umiem Ci pomóc ponieważ sama też od dawna walczę z ostrością fotek i nieraz już bywało, że niektóre z nich musiałam parę razy wrzucać od nowa bo wyglądały zupełnie inaczej niż u mnie na kompie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4743) dodano 20.09.2013 23:53

No cóż,to nie bardzo wiem,co mam w tej sytuacji zrobic,sprawdzilem na drugim kompie i też pokazują się normalne zdjęcia,może kto co poradzi ?

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2013 23:49

No właśnie nie wiem dlaczego tak jest. Dla porównania sprawdziłam fotki w innych galeriach, lecz niczego takiego nie zauważyłam. Więc to chyba nie zależy od mojego monitora, jak przez chwilę myślałam. Faktem też jest to, że OŚ masakruje fotki - wiele osób już na to zwracało uwagę - zresztą ja też swoje fotki inaczej widzę u siebie, a inaczej wyglądają na OŚ. Może więc tym razem również serwer "maczał w tym palce" jak się to mówi :)))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4743) dodano 20.09.2013 23:37

To ciekawe,bo na moim kompie wszystko jest ok ,hm ...?

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.09.2013 23:28

Fajna i ciekawa prezentacja Gdańska. Jednak z samymi fotkami coś się porobiło. Chyba coś w postprodukcji poszło nie tak jak powinno, bo fotki są nieostre, ale jakoś tak dziwnie :)
Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 20.09.2013 22:42

Dzięki za piękny i słoneczny Gdańsk, zwłaszcza za liczne ciekawostki oraz widoki z Góry Gradowej:)
Byłam w Gdańsku na krótko w czerwcu,ale wszystkich tych miejsc nie zaliczyłam:( Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!