m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Przed wejściem na prom miałam jedno pytanie, czy dopadnie mnie choroba morska. Jednak 10 godzin na promie to już kawał czasu. Było spokojnie i punktualnie, prawie co do minuty. Ostatnie spojrzenie na ląd i stocznie. Jeszcze nie oglądałam portu z drugiej strony. Momentami było nawet fotogenicznie. Z tej perspektywy kontenery wydają się jak pudełka zapałek. A po 10 godzinach zabawy, objadania, błądzenia po promie dotarłam do Karlskrony. To chyba najlepszy dowód na dopłynięcie do krainy łosi. 
Szwedzi to naród patriotyczny, ekologiczny i tolerancyjny. Szwecja to znani ludzie: Strindberg, Bergman, Lindgren, Celsjusz, Garbo, marki Volvo, IKEA, H&M czy też ulubieńcy Abba, Ace of Base. Moim pierwszym punktem było miasto Kalmar nad cieśniną kalmarską. Tereny zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. Pierwsze wzmianki o warowni pochodzą z XII wieku. W 1397 zawiązaną Unię Kalmarską, która dała miastu rangę najważniejszego. Do XVII wieku Kalmar był strategicznym punktem leżącym na granicy z Danią
Największe zmiany forteca przeszła w XVI wieku, kiedy to królowie z dynastii Wazów przebudowali średniowieczną warownię w zamek godny siedziby królewskiej. Ostatnim królem, który rezydował na zamku był Karol XI Wittelsbach (panował w latach 1660-1692). Po opuszczeniu twierdzy przez dwór królewski, zaczęła ona tracić na znaczeniu (podobnie jak całe miasto Kalmar). Zamek od XVII wieku do dzisiaj pozostał w niemal niezmienionym kształcie i jest jedną z najlepiej zachowanych renesansowych twierdz w Szwecji Obecnie poddany renowacji. W czasie pobytu miała się tutaj odbywać impreza miasta. A żywej duszy nie było widać. Podobno w weekend Szwedzi odpoczywają i raczej do południa ich nie widać. To fakt. To była pierwsza Szwedka na mojej drodze. Dziwne, że tak długo śpią, skoro są wypijają najwięcej kawy. Norwegowie o Szwedach w dowcipach mówią tak: - Szwecja to nawet piękny kraj - mówi jeden Norweg do drugiego.
- Tak, tylko szkoda, że mieszka w nim tylu Szwedów. A co mówią Szwedzi o Norwegach?       Szwedzki zając biega w pobliżu granicy z Norwegią. Spotyka norweskiego zająca, który ucieka do Szwecji.
- Dlaczego tak biegniesz?
- W Norwegii jest polowanie na łosie.
- Ale przecież ty nie jesteś łosiem.- Powiedz to Norwegom...
Nie mogłam się nadziwić w jaki sposób radzą sobie z dziećmi. Dzieci w Szwecji mają bardzo duże prawa i są w pełni szanowane. Mogą np. zadzwonić i powiedzieć, że w domu jest smutno. Odpowiednie służby jadą wtedy z pomocą do rodziców itd.
Stereotypowy Szwed  byłby wysokim, małomównym blondynem, o chłodnym usposobieniu, raczej mało spontaniczny. Starszy pan nie jest zgodny z opisem, no może ten młodszy kawaler. Nie widziałam kolorowych wózków. W większości modne są w odcieniach czarnego.
Cieśnina Kalmarska ma w różnych miejscach, od 5 do 25 km szerokości. Jej długość wynosi 130 km. Nad cieśniną przebiega most łączący Olandię i stały ląd. Język szwedzki jest podobno dość łatwy i melodyjny. Dla przykładu: nja gdzieś pomiędzy ja (tak) oraz nej (nie). Jak Szwed nie jest pewny mówi nja. 
Albo: Hej, hej! - co oznacza cześć. Ważna zasada trzeba powiedzieć dwukrotnie. Wszyscy do wszystkich mówią hej, hej. Jag vet inte, Vem som har gjort det. Någon har gjort det
Proste prawda? 
tłum. Nie wiem, kto to zrobił. Ktoś to zrobił.
W pobliżu zamku znajduje się cmentarz. Ponad 70% Szwedów to wyznawcy kościoła ewangelicko-luterańskiego. Drugim co do wielkości ogniskiem religijnym są Wolne Kościoły protestanckie. Szwedzi to jeden z najbardziej ateistycznych narodów w Europie - jedynie ok 8% ludności regularnie uczestniczy w obrzędach religijnych.
Szwedzi bardzo dbają o ekologię i przyrodę. Turyści nie doświadczą zbyt wielu zabytków. Każdy z 25 szwedzkich obwodów administracyjnych ma typową dla siebie kulturę, tradycję i unikatowy krajobraz. Skania jest płaska i żyzna, Bohuslan ma kamieniste wybrzeże z górami wdzierającymi się do morza, a koło Sztokholmu i Karlskrony leżą unikalne archipelagi szkierowych wysepek. Odrębny charakter mają wyspy, a także Dalarna i Laponia. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, wspaniałe lasy, krystaliczne jeziora. Raj dla rowerzystów. Sielsko 
Kasztan jadalny A jak już jesteśmy przy jedzeniu to kuchnia szwedzka słynie ze Smorgåsbord, czyli bufetu pełnego smakowitych zakąsek, śledzia bałtyckiego, zupy grochowej oraz naleśników. Bezrobocie w marcu wyniosło 8,8 proc. i objęło 448 tys. osób. Średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi 20 000 koron szwedzkich, czyli około 7 tysięcy zł. Ceny w sklepach nie były wyższe niż u nas. Pozostawię to bez komentarza i nie będę porównywać z naszym krajem. Najstarsza część Kalmaru to kilka domów. Szwedzkie budownictwo jest dość proste. Króluje kolor nie wiem jak go określić ciemno-czerwony a może jasno-brązowy? W każdym razie jest wszędzie. Szwedzi nie potrzebują wielkich domów. W większości małe, funkcjonalne, dla jednej rodziny. Drewniane pokryte dachówką. A w domach?
Króluje IKEA. 
Asortyment nowoczesny, ale nie ulegający przemijającym modom, funkcjonalny, ale także i ładny, umożliwiający realizację potrzeb ludzkich, przyjazny dla dzieci. W Szwecji natura i dom odgrywają bardzo dużą rolę w życiu ludzi. Domy są pełne światła i świeżego powietrza.
Patrząc na zabudowy przypominałam sobie sceny z filmu: Emil z Lönnebergi. Psotnik z opowiadań Astrid Lindgren zawsze kończył zabawy w drewutni. Spacerek w centrum miasta Kalmar. Dzisiaj Kalmar jest ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym, w mieście znajduje się fabryka samochodów ciężarowych, Uniwersytet Kalmarski. W samym sercu stoi Katedra Kalmarska - jedna z dwóch w Szwecji. Do tego najwybitniejsze dzieło baroku, wybudowana z ciosów kamiennych w latach 1660-1700. Katedra jest oparta na planie krzyża łacińskiego z absydami od wschodu i zachodu. W narożnikach ma 4 wieże. Katedra miała pierwotnie zaplanowaną kopułę ale planów tych nie udało się zrealizować.
Wewnątrz świątyni uwagę przyciąga ołtarz główny. Ambona, będąca prawdopodobnie zdobyczą wojenną. Jest ona jednym z najstarszych elementów wyposażenia katedry. Katedra otrzymała z kościoła Storkyrkan 9-głosowe organy zbudowane w 1630. 
I to cała katedra. Centrum miasta Wszędzie parkują rowery. Jak pisałam wcześniej Szwedzi dbają o środowisko i jazda rowerem jest tu standardem. Drugi standard: nikt ich nie zabezpiecza. Kary w Szwecji są często okrutne. I tak jazda pod wpływem minimum 730 euro, max 1830 euro. Dozwolone promile 0,2. Za jazdę z nieprzepisową prędkością z łatwością można utracić prawo jazdy.
Moglibyśmy czerpać wzorce.  Perspektywa łatwej utraty prawa jazdy spowolniłaby niektórych śmiałków drogowych. Tradycję kultywuje się na różne sposoby np. jest święto powitania lata i śledzia. 24 czerwca tańczy się wokół krzyża z wiankami. Co do śledzia, to tylko dla wytrwałych. Kiszony śledź w puszcze. Aż trudno to sobie wyobrazić, a co dopiero poczuć. Podobno skuteczny prezent dla teściowej. Puszki otwiera się pod wodą. Od śledzi wolę przetwory, słodkości i miody. Ceny tych specjałów, chyba na ich wyjątkowość były bardzo wysokie. Słoiczek miodu chyba jakieś 40 zł. Kwiatki, bratki i stokrotki....
 Miejsca bardziej urokliwe i mniej. Wydaje się, jakby nic się nie marnowało. I tak jest. Wszystko ma swoje miejsce i drugie życie. Jak pokonano szwedzkie łodzie podwodne?
- Wróg wysłał na dół nurka, który zapukał do drzwi.           
CDN. Dziękuję bardzo tack så mycket

najbliższe galerie:

 
Kalmar rynek
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Zamek w Kalmarze cz.3
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix
Zamek w Kalmarze cz. 3
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix
Kalmar i Midsommer
1pix użytkownik alak odległość 1 km 1pix
Zamek w Kalmarze cz.3
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix
Szwecja cz. 2 Wyspa Słońca
1pix użytkownik anusia_osia odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (34):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:915) dodano 28.07.2017 16:49

w czerwcu tego roku "dostałem" prezent - wycieczka do Kalmar - najpierw zamek później miasto - moje spojrzenie też pokazałem bo mi się również podobało. :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 25.09.2013 19:10

Forteca super a drewniane domki urocze .Pozdrawiam :)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 22.09.2013 20:28

Urlop miał być raz..., już chyba czas

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 22.09.2013 20:27

Marku ciąg dalszy będzie, jak urlop w końcu na urlop zasłużę ;-) Zamiast pracować to ja OS przesiaduję i ciągle zaległości mam......

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 22.09.2013 16:50

I języka Szwedzkiego się trochę nauczyłem :).Podobało się i chętnie obejrzę dalszy ciąg.Pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 20.09.2013 07:54

Paweller na dalekiej północy to i nawet ziemię rozdawali dla chętnych. Program zasiedlania http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/oferta-darmowych-dzialek-juz-nieaktualna-szwedzi-zasypani-zgloszeniami,39715,1,0.html - i najwięcej Polaków się zgłosiło.
Ale ja chyba mam dość zimna.
Pozdrowionka

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 19.09.2013 22:29

Szwecja na pewno jest bardzo ciekawym krajem, bardzo chciałbym ją kiedyś zwiedzić, pojechać gdzieś daleko na północ i wcale się nie spieszyć, powoli się nią delektować. Chociaż nie wiem, czy chciałby tam promem płynąć:)))
Fajnie ją pokazałaś, czekam na następne galerie:)
Pozdrawiam serdecznie;)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 22:02

Elu dzięki za chęci. Normalnie jakbym słyszała koleżankę z Torunia. Nie pij mleka, nie jedź mięsa, nasz przewód nie przerobi ;-) I takim sposobem dziś zamieniłam mleko na wino ;-)

W szwedzkiej fabryce stała maszyna do kanapek. Sven nie rozumiał do końca, do czego owa maszyna służy. Podszedł do niej, zapłacił 10 koron i dostał kanapkę. Był tak podekscytowany, że zapłacił kolejne 10 koron i otrzymał następną kanapkę. W końcu miał już całą stertę kanapek, i inny pracownik zastanawiał się, co takiego Sven robi.
– Sven, nie sądzisz, że powinieneś już przestać?
– Co ty bredzisz, właśnie zaczynam wygrywać!

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 21:57

Pawle koniecznie zapuść się dalej przy następnej okazji.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 21:55

Pawle faktycznie otoczenie perfekt, ale nie wiem kiedy to robią. Jakoś mało pracujących ich widziałam. Trawę to może nocą koszą. Pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 21:52

Marcin witaj w klubie spacerowiczów po Szwecji. Miłego wieczoru

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4836) dodano 19.09.2013 21:14

Anusia_osia ja byłem w Karlskronie w czerwcu

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 19.09.2013 20:49

Aniu - potrzebujesz coś na poprawę humoru? To witaj w klubie.
Przypadkiem nie połykaj książek jak radzi Gabi, .... człowiek nie krowa, nie trawi celulozy, bo jak powszechnie wiadomo nie mamy enzymów rozkładających wiązania beta-glikozydowe.
To miało być śmieszne, chyba mi nie wyszło...

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 19.09.2013 20:34

Bardzo się podobało. Lubię kraje, w których udzie tak dbają o swe otoczenie.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 19.09.2013 19:37

bardzo fajna galeria. miło się spacerowało.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 19:27

Gabi dzięki za namiary. Mi to bardziej coś na poprawę humoru jest potrzebne, kryminał może być ciężki ;-).

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 19:25

Nola, Patryk witam w Kalmarze. Stena dość szybko rozbudowuje swoją ofertę. Tylko ciężko wbić się na wycieczki. A ty Patryk gdzie byłeś?

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4836) dodano 19.09.2013 18:46

Ciekawie przedstawiłaś nam Szwecję. Może kiedyś wybiorę się znowu ze "Stenką" i zawitam do Kalmaru

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 19.09.2013 11:52

dziewczyny, a czytałyście powieści - taką sagę kryminalną ( wiem, ze to okropnie brzmi) Szwedki, która się Kamila Lackberg nazywa? jak nie, to wypożyczcie sobie albo kupcie: 1. część to "Księżniczka z lodu" - naprawdę świetnie się to czyta, to jest kryminał, ale przeplatają się też wątki obyczajowe, super wkomponowane, te pierwsze tomy to ja dosłownie połknęłam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 19.09.2013 09:09

Ciekawa galeria i bardzo fajna wycieczka:)
pozdrawiam:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 08:53

Gabi taki był mój zamiar, lekko i przystępnie z ciekawostkami.
Dzięki za odwiedziny

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 08:51

Grace miło mi. Jak słyszałam o tej "opiekuńczości" to aż oczy wielkie robiłam. My ich nie dogonimy.
Są tak opiekuńczy, że nadal mają prohibicję, aby kraj się nie rozpił. Dystrybucja prowadzona jest poprzez sieć rządowych sklepów o nazwie Systembolaget. Sklepy czynne są w tygodniu od 09.00 do 18.00, a w sobotę od 10.00 do 15.00. W niedzielę nieczynne. Także turyści zapomnijcie o imprezach zakrapianych. Dlatego też jako jedyni na pokładzie promu Szwedzi wykupywali ile udali udźwignąć piwo, wino i inne trunki.
Pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 08:46

Elu cynamon z papryka powiadasz, już prawie czuje zapach.
Małe domki wystarczają w zupełności. Większe widziałam tylko przy dużych gospodarstwach. Nie buduje się też wysokich bloków. Szwedzi maja tyle miejsca, że nie muszą oszczędzać.
Pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 08:43

Skuza dzięki za podpowiedź. Doczytałam, że pigment z kopalni jest tajemniczym składnikiem.
Żyje się dobrze, chociaż zaczynają myśleć o małych reformach.
Pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 08:29

Dispar indygo nie bardzo - czerwień faluńska. Jeszcze się trochę pobawię w przewodniczkę ;-)
Pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 08:26

Romana w wolnej chwili zrobię kolejną. Cieszę się, że przypadła do gustu moja opowieść.
serdeczności

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2013 08:24

Satan a jaką pogodę miałeś? Trafiłam na fajne słoneczko i 24 stopnie. Szwedzi twierdzili, że to upał.
Mnie zadziwiała pięknie zadbane trawniczki, jak z miarką i to w każdym miejscu.
Dzięki za wizytę

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 19.09.2013 06:42

anusia, bardzo mi się podobała Twoja galeria, przybliżasz ten kraj w sposób bardzo interesujący i przystępny, spora dawka dobrego humoru,
pozdr.
Gabi

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 19.09.2013 02:25

Anusiu swietne spostrzenia poczynilas, dobra obserwatorka z Ciebie:)
W Szwecji bylam kilkakrotnie i mam podobna opinie o tym kraju.
Chociaz sami Szwedzi, narzekaja, ze juz nie jest tak dobrze, jak to drzewiej bywalo. Panstwo jakby mniej "opiekuncze".
Ja stamtad wywiozlam bardzo dobre wspomnienia:)
Szczegolnie w okresie ponurego socjalizmu, swiat na drugim brzegu Baltyku - to byl prawdziwy szok. Oczywiscie na plus:)
Pozdrawiam i czekam na cd. :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 18.09.2013 22:54

Ten kolor to określiłabym jako cynamonowy może, choć trochę z czymś jeszcze wymieszany - może z papryką :-)
Fajne mają domki i zieleninki. Czekam na ciąg dalszy, może z wybrzeża?
Pozdrówki ciepłe Aniu:-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 18.09.2013 22:52

Moje zdanie o Szwecji...Szwecja jest urocza,mieszkańcy sympatyczni i żyje im się bardzo dobrze:)))Dobrze się zapowiada,podobało się:)))Pozdrawiam:)

Ten kolor to faluröd czyli czerwień faluńska,więcej http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=23197#

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 18.09.2013 22:28

Fajna z Ciebie przewodniczka.
Podobało się.
Ten kolor, to nie jest indygo. Na pewno.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.09.2013 22:23

I znowu kawałek Skandynawii. To dopiero pierwsza część szwedzkiej opowieści, a mnie się już bardzo podoba :)
Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3337) dodano 18.09.2013 22:15

Fajnie pozwiedziałaś, ja płynąłem promem tydzień po Tobie ;-) W tym roku sporo z nas odwiedziło Skandynawię. Ja jestem zauroczony dbałością o otoczenie, wszechobecnym klimatem "eco" oraz małomiasteczkową, drewnianą zabudową, do tego życie z kampingu na kamping ;-)

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!