m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Goniądz to małe miasteczko nad Biebrzą, położone w centrum Województwa Podlaskiego. Piękne, pełne uroczych zakątków i zupełnie nie odkryte. Jest doskonałym punktem wypadowym na okoliczne tereny bagiennej krainy.Na zdj. Panorama miasta Goniądz. Historia miasteczka sięga 1358 roku. Goniądz, przecinały dwa szlaki nad-biebrzańskie z Grodna do Wizny. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta jako stolicy powiatu. Na wzniesieniu, stoi kościół parafialny pod wezwaniem św. Agnieszki. Kościół zbudowany w latach 1922 - 1924 w stylu neobarokowym. Świątynia trójnawowa, bazylikowa z transeptem (nawa prostopadła do osi kościoła, położona pomiędzy prezbiterium, a resztą jego budynku). Kościół parafialny pod wezwaniem św. Agnieszki.
Historia miasteczka sięga 1358 roku. Goniądz, przecinały dwa szlaki nad-biebrzańskie z Grodna do Wizny. Na zdj. Centrum miasteczka z malowniczymi studniami . Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta jako stolicy powiatu.Na zdj. Prostokątny park w centrum miasta. Jest to dwutysięczne, typowo rolnicze miasteczko. Blisko 60% powierzchni gminy leży na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na zdj. Obelisk pamiątkowy w centrum parku miejskiego Jak na stary gród mazowiecki przystało Goniądz posiada liczne zabytki dawnej architektury. Na zdj. Obelisk pamiątkowy fragment płyty. Większość terenów tego malowniczo położonego na wysokiej skarpie miasteczka jest pod ścisłą ochroną Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na zdj. Centrum miasta z studnią na środku ulicy. Fragment parku i centrum miasta.
Zabudowa śródmieścia Goniądza. Zabytkowa zabudowa miasta. Zabytkowa zabudowa miasta. W miasteczku tuż nad rzeką w samym sercu największego Parku Narodowego, nad brzegiem nieokiełznanej i fascynującej Biebrzy, znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc konferencyjno - wypoczynkowych w Polsce - Bartlowizna . Urokliwe miejsce pozwala na ucieczkę od codziennego życia i udany wypoczynek w harmonii z naturą. 
Położenie pośród malowniczych biebrzańskich krajobrazów i unikalny ludowy wystrój zapewnią doskonałą oprawę dla duszy i oka przy smakowaniu regionalnych specjałów.
Dwór Bartla jest idealnym miejscem na rodzinne obiady, romantyczne kolacje, imprezy integracyjne, firmowe i okolicznościowe do 250 osób. Wyjątkowe, stylizowane ławy, stoły i ręcznie rzeźbione drzwi, przeniosą Państwa w okres secesji. Bogata wystawa antyków z tego okresu - motocykle, karoce, bryczki, zegary, zwierzęta z całego świata - to kawałek historii miejsca i czasów. Na wilczy głód to tyko ,,Bartla Wnętrze karczmy.
 Specjalnością Bartlowizny są kartacze, wielokrotnie nagradzane wyborne danie regionalne, które wypróbowałem osobiście - polecam.
Kartacze, cepeliny - a po naszemu kałduny - smacznego :) Ale zapewne warto też spróbować: pieczonej baby ziemniaczanej czy pierogów ze szczupakiem i sosem cytrynowym, a na deser nalewek i pysznych domowych wypieków. Dla podkreślenia miejsca i Biebrzy w środku znajdziemy oczko wodne z rybami i kaskadą.... Punkt widokowy na nad-biebrzańskie łąki i bagna które tworzą niespotykany krajobraz, a na wiosnę podtopione wylewem rzeki. .....a kto się nasyci historią zapraszamy na taras nad wodą ..... z widokiem na Biebrzę - dziką i nieokiełznaną przyrodę.
 Część hotelowa Ogródek zabaw dla dzieci. Część hotelowa z pełnym wyposażeniem socjalnym i rekreacyjnym.  Część hotelowa Dwór i Gospoda Bartla
 
Okolica Goniądza charakteryzuje się:

- Wiosennymi rozlewiskami, które tworzą niespotykany krajobraz. Przyozdabiając na wiosnę podtopione łąki i pastwiska.
- Bogatym światem roślin objętych ochroną, jedną z licznych perełek są żółte storczyki, które latem przyozdabiają bagienne łąki
- Ptasim rajem, który przyciąga nad Biebrzę ornitologów z całego świata - Królestwem łosia, któremu udało się przetrwać w rozległym i niedostępnym dla ludzi Rezerwacie Czerwone Bagno. Na zdj. Przystań w Goniądzu. - Bagnami Biebrzańskimi, można tu aktywnie odpocząć. Udostępnione są szlaki piesze, rowerowe i wodne. Na zdj. Widoki znad Biebrzy u podnóża miasteczka. - Tradycyjnym rolnictwem i rękodziełem ludowym przekazywanym z dziada pradziada. Na zdj. jw. - Region ten, leżący przez wiele wieków na pograniczu kultur i religii zawdzięcza swą bogatą tradycję mieszkańcom okolic Bagien Biebrzańskich.Na zdj. Droga gruntowa wzdłuż rzeki Biebrzy widok z mostu w Goniądzu. - Carską Twierdzą Osowiec, której zadaniem była obrona przed ewentualnym atakiem ze strony wojsk niemieckich z Prus Wschodnich.TO JUŻ W KOLEJNEJ MOJEJ GALERII. Na zdj. Most nad Biebrzą w Goniądzu.
DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
BIEBRZA - Z NURTEM RZEKI
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Biebrza - przedwiośnie
1pix użytkownik alex odległość 1 km 1pix
Wśród mokradeł Biebrzańskiego P. N
1pix użytkownik agra60 odległość 2 km 1pix
Festyn w Osowcu - na przywitanie.
1pix użytkownik maniana odległość 5 km 1pix
Twierdza Osowiec - fort 2 (Zarzeczny)
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Twierdza Osowiec
1pix użytkownik maca odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (19):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 24.09.2013 13:45

tama - ....no i zgrzeszyłem :))

Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 24.09.2013 09:07

Karczma fantastyczna, warte grzechu te skwareczki.
Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 24.09.2013 08:51

rozmusiaki - Dlatego 18 firmuje tą galerię i zaprasza.

Pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 23.09.2013 19:25

18 stka jest zajefajna :)
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 23.09.2013 15:55

izka - No to jeszcze takowych kartaczy z serem na słono nie próbowałem - zapewne są smaczne.
gabi - Myślę że takie wykonane domowym sposobem i w umiarkowanym podejściu do dania nie powinni szkodzić zdrowiu ani tuczyć :)
Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 23.09.2013 13:30

mocar, duszona kapusta z boczkiem: ) to lepiej jak myślałam
pycha po prostu, a jakie to cudnie niezdrowe i tuczące musi być :)
pozdr.
Gabi

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 23.09.2013 13:22

moja Mama robi takie kartacze z serem na słono. Pychota!

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 23.09.2013 13:06

gabi - Kartacze nadziane są mielonym mięsem i z przyprawami położone są na duszonej kapuście z boczkiem posypane koperkiem :) naprawdę godne polecenia - po prostu pycha , degustowałem wiele innych, lecz te były wyjątkowe i w przystępnej cenie za porcie 25 zł. Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 23.09.2013 11:33

mocar, dzięki za to drugie zdjęcie, aż mi głupio, że tak ciągle o jedzeniu, ale co jak ja lubię jeść. To mięsko jakieś dziwnie czerwone :(
czy to jest okraszone cebulką czy kapustą? :)
pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 23.09.2013 09:28

Deszcz - Po pierwsze - z nikim tu nie zawierałem umowy o nie komentowaniu naszych prac.
Po drugie - zastanawia mnie o jakiej konkurencji mówisz i przeciw komu i czemu .... czyżbyś sugerował mi już czas odejścia z tego portalu ?
... równie pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 22.09.2013 22:26

...nie pamiętam kiedy pozwoliłem sobie napisać komentarz pod Twoją pracą - taka nasza umowa, że się nie komentujemy - ale dzisiaj muszę, bo lubię jak konkurencja wyzwala namiętności...pozdrawiam serdecznie.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 22.09.2013 22:22

Rety !!! nie prawdopodobne, przez kilka godzin aż tylu odwiedzających 840 kliknięć ? - Dziękuje !

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 22.09.2013 22:06

Gabi - Internet dobra rzecz tam wszystko można znaleźć nawet na temat kartaczy a po naszemu ( podlaskie) kałduny, wszystko się zgada dlatego dorzucę jedno zdjęcie więcej co tam w środku :) Co do mojego wieku to tez fakt - mojej obecności na Portalu. Dziś wyjątek pójdę spać nieco później :) Dzięki Wszystkim za wizytę , komentarze i pozdrowienia. A Goniądz i Biebrzański Park Narodowy warto odwiedzić i zapamiętać - polecam !

Pozdrawiam Wszystkich odwiedzających bardzo serdecznie.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 22.09.2013 20:52

mocar, podajesz, ze masz 5 lat, dlatego pewnie nie wiesz, bo i skąd :) - tego co ja sprawdziłam w Internecie: " Kartacz, także cepeliny (biał. Цэпеліны) – potrawa regionalna bardzo popularna w północno-wschodniej Polsce. Jest to elipsowaty albo kulisty produkt regionalny składający się wewnątrz z przyprawionego mięsa mielonego (np. czosnkiem), a na zewnątrz z masy ziemniaczanej lub mączno-ziemniaczanej. Zamiast mięsa spotyka się również inne wypełnienia, takie jak np. grzyby lub kapusta kiszona, a nawet ser"
dobrze wyczułam: )
dzieci lubią takie potrawy :)
pozdr. Cię ( pewnie już śpisz, w tym wieku zasypia się z reguł po bajeczce)
Gabi

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 22.09.2013 15:20

Dobrze wiedziec gdzie mozna zjesc wysmienite kartacze;)Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 22.09.2013 13:27

Sympatyczne miejsce, fajnie ze je rekomendujesz.
Na widok kartacza - chociaz tuz kolacji - zglodnialam natychmiast:)
Pozdrawiam:)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 22.09.2013 11:54

Bardzo przyjemna wycieczka, ładne fotki. Przed laty w radiowej Trójce słuchałam audycji Teatru Naturalnego z okolic Goniądza...

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 22.09.2013 11:21

dla szukających wypoczynku - idealne miejsce
...... i posmakować kulinariów jak najbardziej można i trzeba

Dobra prezentacja
Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 22.09.2013 11:18

zachuć, rozumiem, że to odpowiednik zajdź? kartacze wygladają wspaniale, czy to inaczej kluski śląskie z surowymi ziemniakami nadziewane mięsem? fajne miejsce, tylko czemu tak daleko ( ode mnie :) ?
pozdr.
gabi

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!