m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Po zwiedzeniu miasteczka Goniądz, zaliczeniu karczmy i degustacji kartaczy wybierzmy się w pobliską okolice tego miasta. Tym razem zwiedzimy Twierdzę Osowiec składała się ona z 4 fortów. Dzisiaj zaczniemy zwiedzanie od fortu 2 tzw. zarzecznego. Zanim dojdziemy do niego warto porozglądać się pstryknąć fotki na roztaczający się Biebrzański Park Narodowy. Bezkresne łąki i szuwary poprzecinane licznymi kanałami starorzecza i meandrami rzeki Biebrzy oraz jej dopływami. Most na kanale Rudzkim wykopany w latach 1844-1856 Obok kanału za fosą przy wierzy widokowej widoczny jest schron, wysadzony w czasie II wojny światowej.
Malowniczy Kanał Rudzki Opuszczamy rejon Kanału Rudzkiego i udajemy się w kierunku wsi Osowiec Wzdłuż wąskiej asfaltowej drogi po prawej stronie nad- biebrzańskie szuwary a po drugiej ruiny II Fortu Zarzecznego. Nazwy fortyfikacji mają także swoje znaczenie i tak np. Fort Zarzeczny został tak ochrzczony z racji jego położenia za rzeką, a Fort Szwedzki został postawiony na miejscu, gdzie to Szwedom udało się bokiem pod osłoną nocy ominąć niezauważalnie Twierdzę Osowiec. Obecnie spośród czterech fortów tylko dwa są w stanie używalności - Fort Centralny i Fort Szwedzki. Pozostałe forty zostały zniszczone podczas działań wojennych i wejście na ich teren jest bardzo niebezpieczne.
Lecz mimo pewnego ryzyka i tablic ostrzegających wydeptane są przez ciekawskich ścieżki które prowadza do tajemniczych schronów. Na początku lat 30. XX wieku w ramach modernizacji twierdzy na Forcie II wzniesiono pięć nowych ciężkich schronów bojowych.... ....na dwóch z nich zainstalowano wysuwalno- obrotowe wieże pancerne produkcji austro- węgierskiej, które przywieziono z twierdzy Przemyśl. Obecnie schron służy jako schronienie dla krów przed letnim skwarem. W czasie działań wojennych we wrześniu 1939 r., pod wpływem doświadczeń z I wojny światowej, wojska niemieckie nie zdecydowały się na szturm twierdzy, lecz sforsowały Narew i Biebrzę pod Wizną. Twierdzę opuszczoną przez oddziały polskie w dniu 14 września 1939 roku zajęły oddziały niemieckie, aby w dniu 26 września przekazać ją Armii Czerwonej. W latach 1939 - 1940 na terenie twierdzy przeprowadzono konserwację i remonty polskich obiektów fortecznych. Fort II (Zarzeczny)
 Po zakończeniu II Wojny światowej wybudowane przez wojsko polskie umocnienia na Forcie II Twierdzy Osowiec kolejno wysadzono przez wycofujące się wojska niemieckie i później poddano częściowej rozbiórce. W dniu dzisiejszym można oglądać częściowo wysadzone obiekty na Forcie II (Zarzecznym). Otacza go wypełniona wodą fosa. Otacza go wypełniona wodą fosa. Betonowe rumowisko można oglądać z wieży widokowej usytuowanej przy ścieżce przyrodniczej (początek ścieżki przed mostem na Kanale Rudzkim).
W ramach rewitalizacji odnowionych miało zostać kilkadziesiąt bunkrów Fortu II Twierdzy Osowiec (część z nich przekazało wojsko). W planach było m.in. wybudowanie mostu, udrożnienie fosy i połączenie jej z kanałem ełckim i Biebrzą. Zespół bunkrów i ruin. Obiekt robi wrażenie jednak jest on niedostępny dla turystów ponieważ ruiny są niezabezpieczone i łatwo tam o wypadek. Zarastająca fosa otaczająca fort II. a w oddali rzeka Biebrza. Obszar obrośnięty wysoką i gęstą trawą często zakrywającą dziury i pęknięcia w bunkrach. Szkoda że nikt jeszcze nie zadbał o ten niezwykły obiekt.
 

Obecnie spośród czterech fortów Twierdzy Osowiec tylko dwa są w stanie „używalności” (Fort I i Fort III). ale na ten temat już pięknie opracował uczestnik OŚ - ,,maca Pozostała seria zdjęć przedstawia aktualny stan fortu II .
Fosa Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Twierdza Osowiec - fort II Zarzeczny
1pix użytkownik alquere odległość 0 km 1pix
Festyn w Osowcu - na przywitanie.
1pix użytkownik maniana odległość 3 km 1pix
Twierdza Osowiec
1pix użytkownik maca odległość 3 km 1pix
Polska - Biebrzański Park Narodowy
1pix użytkownik herika odległość 3 km 1pix
Goniądz
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Wśród mokradeł Biebrzańskiego P. N
1pix użytkownik agra60 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 19.12.2013 15:12

Dla zainteresowanych więcej zdjęć z tego obiektu: http://twierdza.goniadz.org.pl/

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 24.09.2013 21:52

Ojej nigdy nie widziałam i wstyd się przyznać nie słyszałam o tym miejscu a kartacze uwielbiam pożerać szczególnie ze patelni mniam...szkoda że tak niszczeje, Stańczyki też nawiedziłeś?

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 24.09.2013 21:25

To miejsce nie jest dla dziewczynek,podoba mi sie 14:)W duzo wiekszej wersji,godny polecenia jest "Wilczy Szaniec" nieco dalej od Ełku;)Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 24.09.2013 08:45

pipol - Owszem miejsce ciekawe, ale z dziećmi bał bym się tam wchodzić. Dzięki.
antala - Dziękuje - fascynacja czasem posuwa się do łamania zakazów i pokonuje wszelki strach, mimo który gdzieś tam w podświadomości się skrywa.

Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 23.09.2013 22:52

ciekawe miejsce. jak byłem gówniarzem to pewnie bym się skichał ze szczęścia jakbym mógł tam pomyszkować :D

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 23.09.2013 22:04

gratuluje odwagi w penetrowaniu naprawdę niebezpiecznego terenu. Takie miejsca są fascynujące nie tylko ze względu na ich historie. Także z powodu powolnego, lecz nieuchronnego zapadania się w niebyt, wtapiania w naturę...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!