m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
W poprzedniej galerii udało nam się przekroczyć granicę Naddniestrza,udało nam się wsiąść do autobusu i udało nam się nawet dojechać do tej oto miejscowości - Kamionka.Taki widok rzucił się od razu w oczy po wyjściu z autobusu.Ładnie,prawda ? Ruszamy więc na poszukiwanie noclegu ,a tuż za placem autobusowym pomnik - bo oczywiście tam gdzie to tylko możliwe,trzeba postawić komuś pomnik chwały ... Przesuwamy się w stronę centrum - osobiście zaintrygował mnie ten znak,no ale wolność Tomku w swoim domku ... Robi się ciekawe to Naddniestrze ... Obszar dzisiejszego Naddniestrza przynależał niegdyś do Mołdawii. Państwo to, które powstało w XIV wieku, przez 200 lat podlegało wpływom królestwa litewsko-polskiego oraz Turcji.Dlaczego każdy chciał mieć Mołdawię? Bo to klucz do Bałkanów i dostęp do Morza Czarnego. Rozciągnięte nad Mołdawią zwierzchnictwo Turcji a potem Rosji rozluźniło więzy z Rzeczpospolitą. W 1812 r. nastąpił podział Mołdawii i jej część, zwana Besarabią, weszła w skład imperium rosyjskiego.
Doszliśmy do centrum,jak widać dużo czasu nam to nie zajęło,więc pewnie i do zwiedzania będzie niewiele.Bo tak naprawdę Naddniestrze można przejechać samochodem wzdłuż w 3,5 godziny. Ilu mieszkańców posiada? Nie dociągnie do miliona. Naddniestrze tak naprawdę to tylko pięć miast: Tyraspol /stolica, siedziba prezydenta, parlamentu/, Kamionka, Bendery, Rybnica i Grigoriopol. Są też wsie: młode /bo mają po 300 lat/ i stare /bo mają ich przeszło 600/.
W tym oto spożywczaku po drodze zakupiłem chyba jedno z najsmaczniejszych kupnych win w moim życiu.
I tak znaleźliśmy nasz nocleg.Cóż to był za wypas !Po dwóch dniach niemycia coś takiego !Wanna,prysznic,no i porcelanka - nie'' małysz ''tylko prawdziwy ceramiczny kibel !Jak niewiele człowiekowi do szcześcia potrzeba. Można było w końcu walutę do porządku poukładać,bo chwilami szło sie pogubić ... Gdy już sie oporządziliśmy i poukładalismy,no i umyliśmy postanawiamy skosztować kuchni regionalnej,więc schodzimy do stołówki.Jest luksus , co nie ? Tak po naszemu jakby ... Zupa ...
Nie wiem co to za ona była,ale była wyśmienita ... I jeszcze raz - oporządzeni,poukładani,umyci i najedzeni ruszamy w miasto ...Tuż obok naszej noclegowni rozpościera się widok na jakiś poważny plac.
Musi być poważny,bo jakiś poważny gościu go pilnuje ... Przedstawiać raczej nikomu go nie muszę.Natomiast jegomość ten,proszę mi wierzyć jest w tym ''kraju'' dosłownie wszędzie.Na upartego mógłbym nawet osobną galerię tylko z jego wizerunkiem stworzyć. Jak już ruszyliśmy w miasto to i ochrona się przyda ...Nigdy nie wiadomo kto tu mieszka ... A kto tu mieszka ?Po pierwsze, ludzie „znikąd”. W Naddniestrzu używa się dwóch paszportów: wewnętrznego /taki nasz dowód osobisty/ i zewnętrznego. Ale ten zewnętrzny nie może być naddniestrzański, bo takiego państwa oficjalnie nie ma. Ludzie mają więc paszporty rosyjskie, ukraińskie, mołdawskie... Czasem kryterium wyboru takiego paszportu to wyłącznie jego cena. W zależności od tego, jaki masz paszport zewnętrzny, możesz przekraczać granicę na odpowiednich przejściach. „Kim ty jesteś?” „Nie wiem... Paszport wewnętrzny mam naddniestrzański, zagraniczny - ukraiński, do tego Karta Polaka. Jeśli powiem, że jestem z Naddniestrza, jestem nikim, nie ma mnie, nie istnieję - nie ma państwa, więc nie ma człowieka”.
Po drugie, w większości ludzie ubodzy. Na wsiach nadal kwitnie handel wymienny - nabiał za jabłka i miód, ziemniaki za kukurydzę i siano. Żeby coś sprzedać i zarobić, trzeba by jechać do miasta, co oznacza wydanie pieniędzy na sam transport.
Chleb piecze się w domu, mięso jedzone jest w święta. Ubrania kupuje się dwa razy do roku. Zimowe przed Bożym Narodzeniem np. za pieniądze z orzechów, a letnie na Wielkanoc.
Pensje są katastrofalnie niskie, poza tym waluta Naddniestrza nie jest wymienialna w żadnym kraju poza Rosją i Ukrainą. A wszystko tu jest płatne, nawet wypożyczenie używanych podręczników ze szkoły. Płaci się za studia płaci się też za książki, bo nie ma takich bibliotek tak dużych i tak łatwo dostępnych dla studenta jak w Polsce.

Ale za to pomników mają co nie miara,mało tego,okazy te są czyste,wręcz pachnące,a sam świadkiem byłem jak Pani z samego rana Leninkowi kwiaty na świeże wymieniała. Po trzecie, mieszkają tu ludzie wielu kultur i religii. Po wschodniemu serdeczni. Po czwarte, mieszkańcy Naddniestrza poddawani są intensywnej rusyfikacji. W szkołach mówi się po rosyjsku /tych z językiem mołdawskim jest bardzo mało/, wykłada się tylko historię Rosji i Naddniestrza, a nie Mołdawii, z Rosji przysyłane są szkolne książki, a programy studiów wzoruje się na rosyjskich. Ludzie oglądają rosyjskie programy w telewizji, a połowa z nich ma rosyjskie paszporty. Smaczku sprawie dodaje fakt, że wobec społeczności międzynarodowej Naddniestrze stanowi nadal część Mołdawii, czyli Republiki Moldovy.
A to chyba jakieś ważne miejsce ... Tym bardziej,że tuż za budynkiem skręcało się prosto do ... ... Alei sław ... No to zajrzyjmy tu na chwilę krótką ... To już dobra oznaka - zaczynają uczyć się oszczędzać ... Mołdawianie już w 1917 roku, podczas rewolucji radzieckiej, ogłaszają swoją niepodległość, a rok później proklamują unię z Rumunią a Mołdawianie i Rumuni to jeden naród, chociaż tworzący dziś dwa państwa. Jednak lewy brzeg Dniestru pozostaje w obrębie Związku Radzieckiego i tam powstaje autonomiczna Republika Mołdawii. Miała ona być punktem wypadowym do zagarnięcia reszty Rumunii przez ZSRR. Po części plan ten zostaje zrealizowany. W 1940 roku, na mocy traktatu Ribbentrop-Mołotow, Besarabia staje się częścią imperium Stalina i zostaje proklamowana radziecka Republika Mołdawii, już bez żadnych praw dla autonomii.
Jej mieszkańcy, przedstawiciele różnych narodowości i kultur a w tym tysiące Polaków podlegają intensywnej rusyfikacji i sowietyzacji.
W trakcie wydarzeń zachodzących na przełomie lat 80. i 90. w radzieckiej jeszcze Mołdawii okazało się, że stopień jej sowietyzacji i rusyfikacji jest większy, niż przypuszczała narodowo zorientowana część mołdawskiej elity politycznej. Stąd tak aktywny początkowo nacisk na zmianę oblicza etnicznego tego kraju i nadania mu bardziej romańskiego charakteru. 31 sierpnia 1989 r. Rada Najwyższa Mołdawskiej SRR przyjęła ustawę przyznającą rumuńskiemu status języka państwowego. Po nowych wyborach w marcu 1990 r. Mołdawia przyjęła barwy rumuńskie jako własne.Wreszcie, 27 sierpnia 1991 r. Mołdawia ogłosiła niepodległość, deklarując swą suwerenność w granicach z czasów radzieckich.
Reakcją sowieckich elit Naddniestrza na mołdawskie postulaty była działalność na rzecz oderwania tego terenu od Mołdawii i uzyskanie faktycznej niezależności w oparciu przede wszystkim o miejscową ludność rosyjską /i tę część populacji, która zastała zrusyfikowana i zsowietyzowana/. Jeszcze w ramach ZSRR wschodnia część Mołdawskiej SRR ogłosiła 2 września 1990 r. swą niezależność jako Naddniestrzańska Mołdawska SRR. Prawie rok później, 28 sierpnia 1991 r., pod wpływem wydarzeń zachodzących w innych rejonach Związku Radzieckiego, elity polityczne Naddniestrza proklamowały niepodległość Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej.
Oporządzeni,poukładani,umyci ,najedzeni i natchnieni duchem historii idziemy się wyspać,ale zanim wskoczymy do wygodnego wyrka to trzeba jeszcze te wszystkie przyjemności czymś zapić.No tak,parę butelek pękło,nie pamiętam ile bo poszedłem spać.
A rano w przemiłej stołówce przepyszna jajecznica po Naddniestrzańsku.Tak jak zupa z dnia poprzedniego to danie również było wyśmienite i dopóki wyniki miałem w normie,to często w domu się tym przysmakiem zajadałem :) Po śniadaniu postanowiłem wyskoczyć na targowisko,bo takowe się w mieście pojawiło,ale zanim tam dotarłem,zajęło mi chyba z 15 minut aby ustrzelić tego tu oto milicjanta,który nad wyraz był ruchliwy.No ale mój trud został wynagrodzony,uff ... Wpadam na targowisko,sprzedaje się oczywiście mydło,widło i powidło, no i postanawiam mimo ryzyka robienia fotek coś ustrzelić ... Nie ukrywam,że miałem cykora,bo w takim miejscu nigdy nie wiadomo,co za kioskiem sie kryje - zaś mi jakiś wyskoczy i powie,że tu same obiekty strategiczne ... Naddniestrze, podobnie jak Mołdawia, stoi rolnictwem. Uprawia się tu wszystko: ziemniaki, kukurydzę, słoneczniki, cebulę, czosnek, bakłażany, paprykę, soję, truskawki, ogórki, pomidory różnych odmian. Prawdę powiedziawszy,takie targowiska to jeszcze nawet ja pamiętam,być może jakby dobrze poszperać,to jeszcze podobne by się i u nas znalazły...
No ale u nas to już nie egzotyka ... powiedzą niektórzy. A mi osobiście żal tych ludzi,bo naprawdę ciężko pracują i próbują zarobić tylko albo aż na przeżycie i dla Nich to ja - taki z aparatem jestem egzotyką ... Smutne jest to,że ''Ludzie ludziom gotują ten los '' ... Pomyśleć,że jeszcze niedawno mieliśmy dokładnie tak samo i byliśmy życzliwym i miłym narodem ... Czy dobrobyt tak bardzo zmienia ... ? Przykładajmy się do bycia dobrym ...
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
MOŁDAWIA ( 10 ) REP. NADDNIESTRZAŃSKA - Raszków
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 13 km 1pix
MOŁDAWIA ( 09 ) REP. NADDNIESTRZAŃSKA - Raszków- szkoły cd
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 13 km 1pix
MOŁDAWIA ( 08 ) REP. NADDNIESTRZAŃSKA - Raszków szkoła
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 13 km 1pix
MOŁDAWIA ( 06 ) REP. NADDNIESTRZAŃSKA - Granica
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 37 km 1pix
MOŁDAWIA ( 03 ) - Gordinesti
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 38 km 1pix
MOŁDAWIA ( 04 ) - Wąwóz rzeki Rakowiec
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 38 km 1pix

komentarze do galerii (23):

 
bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 19.02.2015 12:31

Tak mi sie przypadkiem rzuciło w oczy: Rozmusiaki pobiliście swoisty rekord, 13 najlepszych galerii z danego kraju do Was należy :)
Nie będę się bawił w podchody, ale pewnie gdyby to ubrać tę statystykę w kategorię, to byście byli liderami.

pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 03.10.2013 22:09

Deszczu,cieszę się bardzo,że odwiedzasz moje galerie ,oraz zostawiasz komentarz często jakże trafny pod nimi ...
Pozdrawiam serdecznie :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 02.10.2013 15:26

... " Pomyśleć,że jeszcze niedawno mieliśmy dokładnie tak samo i byliśmy życzliwym i miłym narodem " ... mieliśmy tak samo to FAKT ale czy byliśmy kiedykolwiek życzliwym i miłym dla SIEBIE narodem to bym polemizował ... jesteśmy wspaniałym NARODEM jak czujemy w nozdrzach KREW a SPOŁECZEŃSTWEM to raczej niestety ... nie będę kończył ... pozdrawiam serdecznie,

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 30.09.2013 21:33

Popekpawel & surykatka & grace & magdar - dziękuję za wirtualną podróż,kolejną już zresztą i bardzo się cieszę,że Wam sie tutaj podobało ...:)
Pozdrawiam serdecznie.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 30.09.2013 18:26

Fajne domki na fot 4.Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 30.09.2013 04:16

Galeria z pieknym przeslaniem.
Niestety swiat dzieli sie coraz bardziej i podzial ten niekoniecznie przebiega wzdluz jakis geograficznych granic.
Coraz szerzej rozwieraja sie nozyce - biedni biednieja, a bogaci sie bogaca. A przeciez tak wiele zalezy od nas ...
Pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 29.09.2013 21:28

Fajnie to opowiedziałeś. Ogólnie jest trochę w tym egzotyki, ale z tym targiem to niekoniecznie. U mnie chyba nadal na tzw. ruskim targu (choć dawno tam nie byłam) sprzedaje się mydło i powidło.
Udana galeria. Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 29.09.2013 16:49

Świetnie opowiedziane i bardzo ładnie pokazane.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 28.09.2013 21:14

mgfoto & patryk & margo & skuza & halszko - bardzo dziękuję i bardzo się cieszę ,że wasze spostrzeżenia są podobne do moich :)

Halszko,a tej Białorusi to cholernie Ci zazdroszczę :)))

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.09.2013 16:48

Oj Mariusz,potrafisz Ty umiejętnie poprowadzić narrację i chwycić za serce:)
Bardzo dobra galeria,tak jak lubię:) Gratuluję podróży i pozdrawiam:)
P.S. Byłam 2 razy na Białorusi przez 3 tyg. przed 9 - 10 laty.
Widziałam podobne problemy i klimaty.Fotek z analoga mam niewiele:(
Gdyby je zeskanować z tych kilku miejsc,byłaby ciekawa galeria.Może kiedyś...?:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 28.09.2013 16:40

Refleksyjna końcówka,całość znakomita:)Pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 28.09.2013 14:53

Nigdy bym nie przypuszczała, że galerie z Mołdawii będę oglądać z takim zaciekawieniem. Świetnie potrafisz przelać myśli, chciałam napisać na papier, ale może być i na komputer. Puenta na zakończenie galerii bardzo trafna. Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 28.09.2013 14:46

Kraj tragiczny i żal tych ludzi, którzy walczą o byle grosz... Dzięki za opowieść z przesłaniem

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 28.09.2013 11:29

Oj, potrafisz pokazać tą egzotykę i sprawić, że opowieść wciąga jak najlepszy kryminał ;) Kaberne z siermiężną nalepką wygląda czarująco... Zdecydowanie lepiej niż pan, którego nie przedstawiłeś ;) Dobro... Staram się bez względu na czasy. Pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 28.09.2013 08:48

romana ,sami sobie stwarzamy problemy,bo nie umiemy,albo wręcz nie chcemy uszanować tego co już mamy ...
pozdrawiam :)


pipol,he he ... widło to pewnie 1/2 widła :)))))
pozdrawiam.

kordulo,również wielkie dzięki :)))

markopol,tak to już jest,masz twardą dupę,to musisz mieć miękkie serce,ale czasami chyba warto,bo przecież trzeba żyć tak,aby zostawić po sobie jakiś ślad ...
pozdrawiam.

kacpi - wielkie dzięki :))

przemysaw , dziękuję :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 28.09.2013 00:24

Klimatycznie jak zawsze, a na koncu... eeeh, wzruszylem sie... Popieprzony ten swiat...

kacpi użytkownik kacpi(wpisów:185) dodano 27.09.2013 23:20

Bardzo niecierpliwie czekałem na kolejną galerię i było warto!

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 27.09.2013 22:54

Ja zawsze staram się być dobrym i zawsze po d.... dostaję.:):):) Ale nie żałuje tego,mam twardą d....:) ,podobno dobro do człowieka wraca.
Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 27.09.2013 20:58

Insteresujaco, pouczajaco.
Dzieki:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 27.09.2013 19:33

co to jest "widło" ;))) ?

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 27.09.2013 19:29

Podoba mi się końcowa refleksja pod ostatnimi fotkami - bardzo wiele w niej prawdy - niestety...
Pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 27.09.2013 19:11

Dzięki Dispar - myślę,że warto być dobrym - a co za tym idzie uczciwym człowiekiem :))
Również pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 27.09.2013 18:47

Po tej galerii będę przykładał się bardziej do bycia dobrym.
Dobra robota.
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!