m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kopenhaga to miasto pełne wody, a cóż się dziwić, skoro miasto położone jest na wysypach. Wystarczy przejść się po portowym nabrzeżu, aby móc się upewnić, że Kopenhaga to miasto nadmorskie.  Kopenhaski ratusz to budowla w stylu neogotyckim, wzniesiona została na przełomie XIX i XX wieku, a jego fasada ozdobiona jest licznymi morskimi stworami. Ratuszowa wieża, o wysokości 106-ciu metrów, to wspaniały taras widokowy, a plac pod ratuszem, to jedno z najpopularniejszych wśród młodych ludzi miejsc (szczególnie w piątkowy wieczór, kiedy wszyscy ruszają na podbój knajp). Czarny Diament - czyli gmach Biblioteki Królewskiej - znajduje się tu największy księgozbiór w Europie (ponad 4,5 miliona egzemplarzy).
W bibliotece znajdują się też pojedyncze egzemplarze wszystkich książek, jakie kiedykolwiek zostały wydane w Danii. Kopenhaga - to miasto kanałów. Zbudowane je na początku XVII wieku z rozkazu króla Chrystiana IV, a utrzymane są w stylu holenderskim (dlatego czasem spacerując wzdłuż nich ma się wrażenie, że jest się w Amsterdamie). Kopenhaga to również miasto kościołów. Kościół Chrystiana, to rokokowa budowla w dzielnicy Christianshavn. Kościół ma niesamowitą akustykę, dlatego odbywa się tu wiele koncertów. Vor Frelsers Kirke - to barokowy kościół z XVI wieku, na planie greckiego krzyża. Charakterystyczna wieża ma 90 metrów wysokości, a spiralnymi schodkami można dostać sie na sam szczyt.
Budynek giełdy (Børsen), a tuż za nim Christiansborg Slot. 
Pierwsza giełda powstała tu jeszcze w XVII wieku jako giełda towarowa. Budynek w stylu niderlandzkiego renesansu ma 127 metrów długości i 56 wysokości. Na szczególną uwagę zasługuje iglica wieży, którą tworzą ogony czterech smoków, a wszystko to zwieńczone jest trzema koronami - symbolami królestw Danii, Szwecji i Norwegii. Christiansborg Slot - to dawny Zamek Królewski. Pierwszy powstał na tym miejscu jeszcze w XII wieku i pełnił funkcję twierdzy. To właśnie tu leżała wioska Havn, która dała początek miastu. Dziś mieści się tu parlament. Obok budynku giełdy i parlamentu płynie Holmens Kanal, nad którym leży też po drugiej stronie) Holmens Kirke i Narodowy Bank Duński.   Holmens Kirke zbudowany w XVI wieku służył pierwotnie jako kuźnia marynarki wojennej, dopiero wiek później przekształcono budowlę w miejsce sakralne.  Wieża kościoła św. Mikołaja. Kościół już nie pełni funkcji sakralnych, teraz to miejsce wystaw artystycznych, a w jednej jego części działa nawet restauracja (sympatyczna skądinąd).
Pomnik założyciela Kopenhagi, biskupa Absalona stoi na Højbro Plads - miejsce tłumnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale i przez mieszkańców (szczególnie w weekendowe wieczory). Warto wybrać się tez na spacer po Dzielnicy Łacińskiej. Jest tu wiele ciekawych kamienic i zaułków, ale tez nieprzebrane masy ludzi, turystów i tubylców - więc jeśli ktoś szuka spokoju - to tu go nie znajdzie. Miejsce, które najczęściej widnieje na pocztówkach z Kopenhagi - Nyhavn. Wzdłuż kanału ciągną się XVIII i XIX-wieczne kamieniczki, które dość szybko zaczęły obrastać tawernami, tak, że i dziś jest tu mnóstwo kafejek i restauracji (prawdę powiedziawszy jest tu strasznie ciasno i głośno - coś dla fanów turystycznego jazgotu). Sam kanał Nyhavn powstał jeszcze w XVII i wyznaczał drogę od portu do placu Nytorv.
To tu mieszkał i tworzył Hans Christian Andersen, na którego bajkach wychowały się całe pokolenia. Muszę stwierdzić, że Duńczycy są bardzo dumni ze swojego bajkopisarza, gdyż na każdym kroku można o nim usłyszeć, a wszystkie miejsca związane z nim są traktowane jak obiekty kultowe, które każdy odwiedzający Kopenhagę musi koniecznie zobaczyć (z akcentem na koniecznie). Operaen - czyli Nowa Opera Królewska, wzniesiona zaledwie w przeciągu czterech lat. Jest to najnowocześniejsza scena w Europie, widownia może pomieścić 1700 widzów; łączna powierzchnia budynku to 41 tyś m2, opera ma 14 pięter. Wszędzie gdzie jest woda, jest też i chętny do wzmagania się z nią. Ten tu kajakarz był wybitnie zdeterminowany, bo tak dziarsko płynął pod wiatr, że wcale nie przeszkadzało mu to, iż w ogóle się nie poruszał do przodu. Nie wolno zapominać, że Dania to też monarchia i choć o duńskiej rodzinie królewskiej nie jest tak głośno, jak o brytyjskiej, to jednak jest i ma się dobrze. W dzielnicy szlacheckiej, Frederiksstaden, mieści się kompleks pałacowy (cztery rokokowe płace ustawione wokół ośmiokątnego placu).
Cztery pałace (Chrystiana VII, Chrystiana VIII, Chrystiana IX i Fryderyka VIII) zostały wzniesione w XVIII wieku. Ogólnie określa się je mianem Amalienborg, a to na pamiątkę pałacu królowej Zofii Amalii, który stał w tym miejscu i spłonął pod koniec XVII w czasie przedstawienia teatralnego. Pomnik konny Fryderyka V, który podobno był droższy niż cały Amalienborg,, a jego wykonawca francuz Jacques Saly, który mieszkał w Kopenhadze przez 18 lat, słynął z zamiłowania do, delikatnie mówiąc, hulaszczego trybu życia. Marmurowy Kościół, bo tak się zwykło o nim mawiać, oficjalnie jest Kościołem Fryderyka (mam takie wrażenie, że w Kopenhadze wszystko jest albo Fryderyka, albo Chrystiana). Kopuła tego kościoła jest największa w Europie (średnica 31m.), sama budowla została wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku i ma upamiętniać 300-stu lecie panowania dynastii Oldenburgów. Gdy ktoś z rodziny królewskiej jest w jednym z pałaców, wtedy pod budynkiem maszeruje straż, która zmieniana jest co dwie godziny. Do czego ci panowie ćwiczyli, nie wiem, ale było to bardzo efektowne.
W tych dwóch pawilonach zatrzymuje się rodzina królewska, kiedy oczekuje na wejście na swój jacht Dannebrog. Królewski Jacht Dananebrog zwodowany w 1931 to 79-cio metrowa jednostka, na pokładzie której służy na stałe 9 oficerów, 7 bosmanów i 36 marynarzy. Nazwa tego jachtu powiązana jest z flagą duńska, która to - jak głosi legenda - spłynęła z niebios. Statek służy rodzinie królewskiej jako rezydencja podczas zamorskich, oficjalnych podróży, ale i podczas letniego odpoczynku. Co ciekawe jacht ma też zadanie chronić, a dokładniej patrolować akweny morskie wokół Kopenhagi. Statek bierze też udział w misjach ratunkowych. Codziennie oddawane są tez salwy w stronę morza, a to wszystko ku czci duńskiej flago. Zresztą odnoszę wrażenie,, że Duńczycy maja lekkiego fioła na punkcie swojej flagi. Jak kraj długi i szeroki flaga wisi praktycznie wszędzie.
Symbol Kopenhagi - Mała Syrenka, której pierwowzorem była bohaterka z baśni Andersena. Rzeźba ma niewiele ponad metr wysokości, a waży około 175 kilogramów. Jej fundatorem jest syn założyciela browarów Carlsberg, Carl Jacobsen, który będąc pod urokiem twórczości Andersena postanowił w 1909 roku w ten oto sposób złożyć hołd swojemu ukochanemu bajkopisarzowi.  Syrenka jest dość mocno oblegana przez turystów i na tle tych całych tłumów wydaje się taka niepozorna i malutka. Nie ominęły ją też akty wandalizmu - kilkukrotnie oblewano ja czerwoną farbą, albo odcinano jej głowę (lub rękę).  W Kopenhadze jest też i inna syrenka - zmutowana. Wraz z nią stoi 7 surrealistycznych, równie zmodyfikowanych rzeźb. Bjørn Nørgaard, awangardowy twórca, postanowił w ten zaprezentować swoją wizję świata syrenki. Wśród postaci odnajdujemy Adama, Ewę, Chrystusa, Marię Magdalenę oraz Ciężarnego Mężczyznę.    Aby dostać się zmutowanych rzeźb trzeb przespacerować się molem, jest to najdłuższe molo w Europie, a drugie, po Miami, na świcie. Kościół św. Albana (neogotycki kościół zbudowany dla anglików w XIX wieku) to bardzo przyjemne miejsce otoczone parkiem. Ciekawą rzeczą były wesela, a w zasadzie miejsca, w których one się odbywały. To akurat było pod samym kościołem, ale inne były w parkach lub innych podobnie sympatycznych miejscach. Rozstawiano szybciutko stoły i krzesła, i... zabawa trwa. Fontanna Gefion to jedna z największych fontann w Kopenhadze, a przedstawiona w niej scena odwołuje się do mitologii skandynawskiej i opisuje powstanie Zelandii.
Każdy z pewnością wie, że klocki Lego, które znają dzieci na całym świecie, pochodzą właśnie z Danii. Spacerując dalej... ciąg dalszy nastąpi...

najbliższe galerie:

 
Królewska Kopenhaga (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Kopenhaga
1pix użytkownik morswin odległość 1 km 1pix
Kopenhaga - okolice ratusza
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Kopenhaga - wybrane kościoły
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix
Kopenhaga - rejs
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Królewska Kopenhaga (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 09.04.2017 20:05

Ładne miasto, ładne zdjęcia.

hurys użytkownik hurys(wpisów:1) dodano 17.02.2014 10:28

Bardzo podoba mi się połączenie starych kolorowych domków z nowoczesną architekturą ze szkła i betonu. Szczęście mieli Duńczycy że nie ucierpieli w czasie wojny jak Polacy. W Kopenhadze jest naprawdę mnóstwo atrakcji, część z nich można znaleźć na http://www.skandynawskiewakacje.pl/przewodnik-po-kopenhadze-czesc-i/
, Osobiście polecam wybrać się tam z rowerem i zwiedzić stolicę Danii właśnie w ten sposób

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7561) dodano 30.09.2013 23:14

Nyhavn bardzo mi się podoba, pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 30.09.2013 18:37

Kamienice nad kanałami pięknie się prezentują .Pozdrawiam :)

muzelea użytkownik muzelea(wpisów:167) dodano 30.09.2013 10:14

Patryk, niestety nie za bardzo wiem, co to za statek, poza tym, że pojawił się w czasie salw ku czci flagi duńskiej.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 29.09.2013 18:47

bardzo ładne miasto, zadbane i czyste.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 29.09.2013 18:05

Fajna wycieczka. Niektóre budynki kojarzę z filmowej serii o Gangu Olsena ;) Co to za okręt na 42?

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.09.2013 09:10

Bardzo fajnie pokazałaś miasto. Kolorowe kamieniczki i ciekawe detale dodają wiele uroku uliczkom i Twojej galerii, nie mówiąc już o marynarzach i Syrence ;)
Pipol zapomniał, że nasza Syrenka broni miasta a ta z Kopenhagi ma komfort wdzięczenia się i nie zna ciężaru miecza... ;)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 29.09.2013 06:49

Ich Syrenka jest bardziej sexy od warszawskiej :( skandal. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!