m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (23):

 
Ruszamy spod drewnianej cerkwi znajdującej się w środku Wysowej.Kierujemy się na południowy-wschód,ku wyraźnie rysującemu się w oddali pasmu granicznemu. Droga którą idziemy była niegdyś uczęszczanym traktem handlowym przez Karpaty,prowadzącym do Zborova i Bardejowa.W Wysowej istniały podobno składy wina węgierskiego,które przewozili z południa kupcy greccy i ormiańscy. Po dwóch kilometrach pierwsze zabudowania Blechnarki,która jest maleńką wioską (ok.60 mieszkańców).Przed wojną była to duża wieś licząca prawie 100 zagród. Lokowana w XV wieku a notowana w 1528 r. jako wieś wołoska.Nie jest wykluczone,że nazwa jej pochodzi od istniejącego tu dawniej płóciennictwa i blichów (albo blechów). Cerkiew w Blechnarce wzniesiono na lewym brzegu rzeki,bezpośrednio nad korytem Ropy,toteż porośnięte drzewami jej obrzeża dość skutecznie kryją tę niewielką budowlę przed oczami wędrujących doliną turystów. Cerkiew pw. św.św. Kosmy i Damiana powstała w 1801 r.,wzniesiono ją z miejscowego kamienia w tzw. stylu józefińskim.
Jest budowlą orientowaną z wyraźnie wykształconym podziałem na tradycyjne trzy części.Była pierwotnie świątynią greckokatolicką,stała się po latach zapomnienia świątynią wyznawców prawosławia. Po okresie użytkowania cerkwi przez pasterzy owiec (lata powojenne),trudno jest jej teraz powrócić do stanu niegdysiejszej świetności,ciąży nad nią smutek opuszczenia. Cerkiew otacza niski,kamienny murek przedzielony wejściową bramką ; w tymże obejściu zwraca uwagę krzyż upamiętniający 1000-lecie chrztu Rusi. Ponad cerkwią na stoku,sterczą z łanów trawy nieliczne już kamienne nagrobki znaczące łemkowski cmentarz. Łemkowskiego krajobrazu wsi,bo chyż niewiele już ostało,dopełnia uroku przydrożny kamienny krzyż.
Dla szukających ciszy,odludzia i przestrzeni,Blechnarka może stać się miejscem wymarzonym.
Opuszczamy Blechnarkę,kierunku marszu pilnują trzy szlaki:pieszy,rowerowy i konny a później i cmentarny,dbając bym będąc tu sam jeden nie zagubił się w tej głuszy ... Dawna Blechnarka ciągnęła się aż po graniczną Przełęcz Wysowską i Trzy Kopce.Dziś to królestwo traw na dolinnych łąkach i lasów pokrywających górskie zamknięcie doliny. Przełęcz Wysowska (610 m npm) z węzłem szlaków.Stąd możemy iść na Lackową,Jaworzynę Konieczniańską lub do słowackiej wsi Stebnicka Huta.Skręcimy w lewo,by przez Trzy Kopce dojść do słupka granicznego 1/228,poniżej którego na północnym zboczu lesistego pasma granicznego,na cmentarzu nr 49 spoczywają kolejni wojacy I-szej wojny światowej. Szlak graniczny... wspomnienia lat młodości,dróg pod górę i w dół z plecakiem pełnym ekwipunku i prowiantu.Jeśli chciało się wędrować po Beskidzie Niskim i być niezależnym od nielicznych schronisk PTTK,studenckich chatek i baz namiotowych,to tylko z własnym namiotem.Wiele wspaniałych miejsc do rozbicia można było znaleźć poniżej szlaku,w opuszczonych wsiach łemkowskich. Szlak graniczny miał to do siebie,że można było kilka dni wędrować i nie spotkać żywej duszy.W porównaniu z dzikimi,a już wtedy rozdeptywanymi Bieszczadami,był oazą spokoju i wytchnienia,dawał możliwość zanurzenia się w dziką przyrodę,z dala od ludzi i cywilizacji oraz sposobność do sprawdzenia swoich sił podczas prawdziwej,traperskiej włóczęgi. Cmentarz wojenny nr 49 zaprojektowany został przez Dušana Jurkoviča.Ogrodzony kamiennym murkiem z drewnianą bramką,znajdował się na odkrytym zboczu łagodnie opadającym w dolinę rz.Ropy.Pochowano na nim 103 żołnierzy armii austrowęgierskiej i 196 żołnierzy armii rosyjskiej.Podobnie jak większość cmentarzy beskidzkich,przez 97 lat jakie minęły od jego powstania,zniknął w beskidzkim lesie.
Ostatnio odnawiany był w 1996 r. przez młodzież z Polski wraz z młodzieżą z Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi.Jednak mimo nakładu pracy i środków,dzisiejszy cmentarz niewiele przypomina jego wygląd pierwotny.Na nieistniejącym pomniku centralnym znajdowała się kamienna tablica z wykutym wierszem H.Hauptmanna : (w tłumaczeniu) Spokojnie mijały lata,W naszym wąskim kręgu świata.Od hal i pól rodzinnych tak sercu bliskich,Oderwał nas dopiero surm bojowych zew.By poprzez zgiełk bitewny,cierpienia i krew,Pchnąć nas w straszliwe śmierci uściski. Z cmentarza schodzimy stromo do szerokiej,utwardzonej drogi.Pamiętając inne leśne dukty z wcześniejszych wędrówek,tę porównać można do autostrady.Drzewom lżej teraz opuszczać karpacką knieję,bliżej im do tartacznych pił... Towarzysząc wąskiej w tym miejscu Ropie,warto dobrze się rozglądać...
Tamy bobrowe w górnym biegu rzek są jednym z najbardziej widocznych i charakterystycznych efektów inżynierskiej działalności bobrów. Tworzone przez bobry zbiorniki wodne mają korzystny wpływ na ekosystem rzeki i przylegające do niej środowisko lądowe. A ponadto posiadają duże walory estetyczne,rekreacyjne i edukacyjne.Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Beskidzka ślicznotka
1pix użytkownik vivi odległość 3 km 1pix
Beskid Niski - Wysowa Zdrój
1pix użytkownik kabaczek odległość 3 km 1pix
KRZYŻ
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Beskid Niski - Blechnarka Cegiełka
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Busov, najwyższy szczyt Beskidu Niskiego
1pix użytkownik hardin77 odległość 4 km 1pix
Beskid Niski - Blechnarka  Regietów Wyżny
1pix użytkownik kabaczek odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 10.10.2013 19:45

Ślicznie .Pozdrawiam :)

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 07.10.2013 00:48

Dziękuję wszystkim za odwiedzenie galerii
oraz za sympatyczne komentarze - Satan,
Romana,Halszka,Kordula 157,Margo,Kier,
Kapsell i Popekpawel.
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.10.2013 21:15

Super. Więcej galerii z tych pięknych terenów.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 06.10.2013 21:08

Dla mnie to całkowicie nieznana część naszego kraju.. No może dwa razy byłem w okolicy przejazdem i to po nocy. Pozdrawiam.

kier użytkownik kier(wpisów:91) dodano 06.10.2013 20:05

Hardin, duża frajda tam za młodych lat co roku przebywałem Lackowa, Oderne .Łosie ,Bielanka oj działo się :). Fajnie z Tobą odwiedzać stare kąty.

Pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 05.10.2013 19:40

Beskid Niski znam tylko z piosenek turystycznych i obieżyświatowych galerii. Może w końcu kiedyś uda mi się tam zajrzeć. Tereny są piękne. Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 05.10.2013 18:20

Piekne sa te tereny.
Kilka razy odwiedziłam okolice Wysowej, bardzo mi sie tam podobało.
Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 05.10.2013 11:56

Piękne,zielone i ciekawe tereny nam przedstawiasz.Szlaki zachęcają do wędrówek,cerkiewki i przydrożne krzyże wspaniałe,historia regionu tragiczna lecz godna uwagi. Dziękuję za ten album i pozdrawiam!

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 05.10.2013 08:30

Przyjemnie było zajrzeć tu z samego rana... :)
Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 05.10.2013 07:40

Hardin, co do komentarza pod fotkami 16 i 17, to sytuacja aktualnie wygląda...tak samo, na szczęście! ;-)
Fajna wycieczka.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!