m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Jazłowiec leży w pięknym otoczeniu Wyżyny Podolskiej gdzie rzeka Olchowiec wyżłobiła głęboki jar. W mieście a właściwie wsi warto zwrócić uwagę na kościół dominikanów w którym był pochowany nasz najwybitniejszy renesansowy kompozytor Mikołaj Gomółka. Po wojnie magazyn. Obecnie ruina bez dachu. Sam zamek wznosi się nad okolicą. Zbudowany na szczycie skalnej ostrogi przez lata rozbudowywany zgodnie z rzeźbą terenu. Tablica informacyjna. Dla tych co czytają po ukraińsku. Brama wjazdowa na wysokości trzeciej kondygnacji obronnego donżonu. Dawniej prowadził do niej zwodzony most.
Wejście na teren zamku było zamknięte, ale przez jakąś dziurę zobaczyliśmy, że chyba jednak jest dalej zamieszkany. Zamek zbudowano przez Buczackich na przełomie XIV i XV wieku. Potem rozbudowywali go kolejni właściciele Jazłowieccy i Koniecpolscy. Powstała potężna twierdza która oparła się atakom kozaków podczas powstania Chmielnickiego. Niestety wojska tureckie zdobyły i zniszczyły warowną twierdzę. Zamek nie został odbudowany i od ponad trzystu lat jest w ruinie.
W połowie XVIII wieku na terenie podzamcza powstał barokowy pałac. Ziemie te należały wówczas do Stanisława Poniatowskiego - ojca króla. Po II wojnie światowej na terenie pałacu urządzono szpital gruźliczy. Do chwili obecnej w jednym skrzydle pałacu przebywają chorzy. Do drugiej części pałacu w czasach niepodległej Ukrainy powróciły siostry Niepokalanki. Od 1863 roku do końca II wojny światowej było tu ich zgromadzenie i prowadzona przez nie szkoła. Nad wejściem do pałacu...
... możemy zobaczyć fronton z herbami Poniatowskich i Czartoryskich. W środku mała wystawa... ...poświęcona historii Jazłowca... ...historii zgromadzenia i łaskami słynącej figury Matki Bożej Niepokalanej. Znajdziemy tu także informacje o założycielce zgromadzenia bł. Marcelinie Darowskiej i jej beatyfikacji przez Jana Pawła II. Do Matki Bożej Jazłowieckiej ciągle pielgrzymują wierni.
Skromna kaplica. Figurę z białego marmuru wyrzeźbił Oskar Sosnowski. Cieszący się wielkim kultem posąg Matki Bożej w 1945 wywiozły wygnane z tego miejsca siostry. W Jazłowcu obecnie znajduje się kopia. Oryginał znajduje się w głównej siedzibie zgromadzenia w Szymanowie pod Warszawą. Jednym z nielicznych elementów dawnego wystroju klasztoru jest malowidło Święta Rodzina. Jego autorką była siostra Celina - córka wybitnego malarza Piotra Michałowskiego. Malowidło to w czasach ZSRR było zasłonięte i dlatego przetrwało. Przez bramę przechodzimy do części ogrodowej. Wg tradycji bogato zdobiony portal został tu przeniesiony ze starego zamku.
Widok pałacu od strony ogrodów. Na terenie parku znajduje się kaplica grobowa. Powstała ona w XIX wieku z inicjatywy  bł. Marceliny Darowskiej na wzór rzymskich katakumb. Pochowanych tu jest kilkadziesiąt sióstr zakonnych... ...a wśród nich założycielka Niepokalanek bł. Marcelina Darowska.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Okopy Św.  Trójcy,  Czortków,  Buczacz
1pix użytkownik kabaczek odległość 27 km 1pix
Zarwanica greckokatolickie sanktuarium
1pix użytkownik kabaczek odległość 31 km 1pix
Bukowina III.Jeszcze przez Ukrainę.
1pix użytkownik jotwu odległość 35 km 1pix
Trembowla i Skałat  - tam narodzili się SAMI SWOI
1pix użytkownik dreptak odległość 42 km 1pix
Pobieda we Lwowie
1pix użytkownik smark39 odległość 48 km 1pix
Stanisławów
1pix użytkownik kabaczek odległość 53 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6299) dodano 05.10.2013 15:39

Za taki materiał, taki wkład pracy i taki ładunek informacji, ocena "10" to mało: wyrazy najwyższego uznania!

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 04.10.2013 22:13

Ciekawy ułamek naszej historii. Dzięki

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!