m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Jeśli wybrać słynną postać kojarzoną z Fromborkiem, byłby to z pewnością Mikołaj Kopernik. To tutaj stworzył De revolutionibus orbitum coelestium, dzieło, które wywróciło myślenie o świecie do góry nogami. Również we Fromborku spoczywają jego zwłoki. Tędy także przebiega Szlak Kopernikowski, łączący najważniejsze miasta, w których żył i pracował wielki astronom. Są to między innymi Lidzbark Warmiński, Elbląg, Morąg i Olsztyn. Na zdj. Wieża Dzwonna z XVIIw. Przez Bramę Południową wchodzimy na Wzgórze Katedralne.To tutaj znajdują się zabytki najwyższego lotu.Najwspanialszym z nich jest gotycka Katedra wznoszona w latach 1329-1388. Najcenniejszym i najpiękniejszym zabytkiem Fromborka jest średniowieczny zespół katedralny położony na wzgórzu nad Zalewem Wiślanym. Pochodzi z XIV w. i zachował się zgodnie z pierwotnym założeniem (jedynie w XIX w. został częściowo przebudowany). Katedra jest przy tym jedną z największych budowli sakralnych w tej części Europy. Dziedziniec katedralny warowni fromborskiej.Z prawej strony Wieża Kopernika,najstarszy element fortyfikacji Wzgórza katedralnego,zbudowana przed 1400r. Zwiedzanie zaczynamy od Muzeum Mikołaja Kopernika z ciekawymi eksponatami. Na zdj. witraże w sali wystawowej muzeum.
Mikołaj Kopernik był wybitnym renesansowym polihistorem, zajmował się między innymi astronomią, matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową, astrologią, był także lekarzem oraz tłumaczem. Astrolabium w Muzeum Mikołaja Kopernika. W jednej z sal wystawowych Muzeum Kopernika. Kopia obrazu przedstawiającego Mikołaja Kopernika, autorstwa Jana Matejki. Sala wystawowa w Muzeum Mikołaja Kopernika.
Ciało pedagogiczne z ciekawością,w ciszy i skupieniu przygląda się eksponatom.Te panie psorki zapewne uczą przedmiotów ścisłych:) Czyżby jakiś historyczny globus?:) To raczej wizerunek sklepienia niebieskiego,bo widać konstelacje gwiazd i znane nam dobrze nazwy:) Wieża Dzwonna z 1685r. i Baszta Południowa oraz fragment wykopalisk barbakanu. Wieża Dzwonna, Baszta Południowa oraz mury obronne warowni. Wzgórze Katedralne z fragmentem obwarowań od strony północno - zachodniej. Z tej zachodniej strony Warownia Fromborska nam podoba się najbardziej.
Neogotycki kościół p.w. św.Wojciecha przy ul.Elbląskiej,do którego nie wchodzimy. Marina we Fromborku jest nieduża i przed czy po sezonie raczej pusta. Bandera na naszym stateczku wycieczkowym po Zalewie Wiślanym.Słonko mocno przygrzewało,bryza chłodziła.Kołysał nas zachodni wiatr,brzeg gdzieś za rufą został:) I na szczęście nikt z nas nie zbladł:) Fragment fromborskiego portu jeszcze dość pustego przed wakacjami. Kutry rybackie i stateczki przy nabrzeżu w pełnej gotowości:)
Takie widoczki dla nas szczurów lądowych są rzadkim ukojeniem:) Wypoczęci i ukołysani przez Bałtyk oraz opaleni przez wiosenne słoneczko wracamy na Wzgórze Katedralne na koncert organowy do przepięknej Katedry. Frombork był wielokrotnie niszczony, do tego stopnia, że po II wojnie światowej na jakiś czas utracił prawa miejskie. Dziś miasto prezentuje się zupełnie inaczej - zabytki są odnowione, powstała baza turystyczna, a jako że w otoczeniu znajduje się kilka rezerwatów przyrody, czas można miło spędzić także i na łonie natury. We Fromborku znajduje się również kilka innych, nieco mniej imponujących, lecz ciekawych zabytkowych budowli. Są nimi XIV-wieczny szpital św. Ducha, gdzie mieści się Muzeum Medycyny Kopernikowskiej, neogotyckikościół poewangelicki z 1861 r. czy resztki Baszty Żeglarskiej. Na rynku i w jego okolicy zachowały się także XIX-wieczne kamieniczki. Wita nas postać Kopernika od lat zapatrzonego w morze i gwiazdy.Ale nie mamy czasu na żadne sesje fot.,bo popędzani przez przewodniczkę na bardzo wysokich zielonych obcasach spieszymy do Katedry na koncert organowy:)) Wzgórze Katedralne po renowacji prezentuje się imponująco. Jednak czerwona cegła jest bardzo fotogeniczna,a odbudowane mury obronne robią wrażenie!:)
Mury obronne warowni z czerwonej cegły są bardzo malownicze i fotogeniczne z każdej strony.Pstrykamy w biegu,bo organista w Katedrze już przebiera nogami:) Wejście główne do Archikatedry.Katedra - trójnawowa hala o sklepieniu gwiaździstym - jest największą świątynią gotycką na Warmii.Katedra jest budowlą orientowaną,usytuowaną w północno-zachodniej części murów obronnych warowni. Wnętrze Archikatedry powala swym bogactwem i urodą:) W wystroju wnętrza przeważa wyposażenie wczesnobarokowe. Okazałą częścią Katedry jest prezbiterium,pięcioprzęsłowe,silnie wydłużone i wyraźnie oddzielone arkadą tęczową od 8-przęsłowego korpusu nawowego,który jest tej samej wysokości co prezbiterium. W obecnym stanie wnętrze Katedry zatraciło oryginalny gotycki charakter,ponieważ w trakcie renowacji przeprowadzonej w latach 1887-1891 otynkowano ceglane ściany i wykonano neogotycką polichromię. Na zdj. Jeden z ołtarzy bocznych katedry. Postać biskupa warmińskiego Stanisława Hozjusza. Wspaniałe barokowe organy zachwyciły nas swoim brzmieniem:) Stół gry ma 6 klawiatur: 5 ręcznych (manuały) i 1 nożną (pedał).Klawisze są wykonane z drewna japońskiej róży czerwonej,wypolerowane na kolor ciemnego fioletu,obudowa zaś z amarantowego drewna. Dziś organy służą nie tylko celom liturgicznym,ale także koncertowym.Latem odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.
W wyniku ostatnich prac przeprowadzonych po II wojnie światowej kontuar organowy został przeniesiony na parter nawy głównej w pobliże kruchty i jest sprzężony z organami bocznymi.Organy katedry zostały wykonane w warsztacie Daniela Nitrowskiego w 1684r. Po wysłuchaniu wspaniałego koncertu organowego w wykonaniu radosnego artysty opuszczamy powoli Wzgórze katedralne przez malowniczą Bramę Południową:) I przez park wzdłuż murów obronnych udajemy się w stronę naszego autokaru. Jeszcze tylko ostatni rzut oka na zrekonstruowaną warownię i w drogę:) Dziękuję za wspólną wycieczkę do Fromborka:)

najbliższe galerie:

 
Frombork
1pix użytkownik robert odległość 1 km 1pix
Frombork
1pix użytkownik piotr odległość 1 km 1pix
Frombork latem i zimą
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Frombork - katedra.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Frombork
1pix użytkownik szarykot odległość 1 km 1pix
Frombork
1pix użytkownik sawicz odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (32):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 28.07.2017 14:25

na 17e masz trochę prześwietlone chmury

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 21.03.2017 22:38

nie byłem, ale sobie obejrzałem

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.11.2013 16:49

Witaj @ak w moich skromnych progach:) Warto zajrzeć do Fromborka w realu:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.11.2013 16:47

Marku,miło Cię gościć w mojej galerii.Gorąco polecam Frombork z jego zabytkami i fotogeniczną cegłą:)

ak użytkownik ak(wpisów:6189) dodano 17.11.2013 15:42

pięknie i zachęcająco pokazane miejsce, warto tam trafić

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 16.11.2013 16:32

jeszcze nie byłem ale miejsce znam to kolejne miejsce z cyklu muszę zobaczyć! piękna gotycka cegła to uwielbiam! pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.11.2013 09:57

Kapsell,trochę krążysz po kraju,to może trafisz i na północ na Pomorze do Tri-City i Fromborka czy Malborka:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.11.2013 09:56

Marcinie1980,z pewnością warto odwiedzić Frombork:) Pozdrawiam!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.11.2013 09:55

Paweller,masz rację:) Warownia najpiękniejsza od strony północnej:) A witraże były super!:)
Sorki,ale nie było czasu wejść na żadną wieżę i pofocić z góry.Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.11.2013 09:52

Aleksandro,dziękuję za kolejne odwiedziny:) Może i Ciebie los kiedyś rzuci do Fromborka:) Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.11.2013 09:51

Terezo,miło Cię widzieć.Frombork z pewnością na Ciebie zaczeka:)Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3868) dodano 02.11.2013 05:39

Ciekawe miasto,ładna prezentacja.Nie miałam jeszcze okazji żeby tam być,ale może kiedyś.Pozdrawiam:)

alemarking użytkownik alemarking(wpisów:30) dodano 01.11.2013 17:04

Pozwiedzalam sobie dzis Frombork... naprawde bardzo ladnie przyblizylas to miasto. MIlo sie spacerowalo nie tylko dzieki zdjeciom ale i opisom do nich...
Nigdy los nie rzucil mnie jakos w tamte strony... Pozdrawiam cieplutko:))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 31.10.2013 22:48

Mnie warownia najbardziej podoba się od strony pólnocno - zachodniej:)
Witraże na fotce 6 rewelka, pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 30.10.2013 18:47

dzięki Twoim zdjęciom utwierdziłem się w przekonaniu, że warto odwiedzić to miasto.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 30.10.2013 17:53

Nigdy tu nie byłem, a powinienem:-)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.10.2013 13:43

Magdor,dziękuję,że zajrzałaś:) Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.10.2013 13:42

Witaj Marto z Afryki:) Miło Cię widzieć taką uśmiechniętą:) Masz rację,Kopernik to był wielki geniusz:))
Pisząc o "radosnym artyście" miałam na myśli tę ogromną radość organisty wypisaną na twarzy po koncercie:)
Pamiętam jak wstał cały happy i w uśmiechach po swoim bisie:) I jaka energia z niego wprost kipiała:))
A siedzieliśmy prawie tuż za jego plecami,
bo klawiatura jest na dole pod instrumentem przy wejściu.
Gdybyż to wszyscy byli takimi pasjonatami swojej pracy,byłoby cudownie!:))) Pozdrawiam Cie serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.10.2013 13:32

Witaj Bartaku:) Nam,niestety nie udało się wejść na żadną wieżę z braku czasu,ale za to zwiedziliśmy w spokoju Muzeum Kopernika,popływaliśmy stateczkiem po Zatoce i zdążyliśmy na wspaniały koncert organowy w Katedrze:) Gorąco polecam:) A potem był obiad w restauracji pod znamenną nazwą "Godfather" z wielkimi zdjęciami przy wejściu oraz spacer i kawa w Gdańsku:) Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.10.2013 13:28

Rozmusiaki,witajcie w mojej skromnej galerii:) Frombork już znasz,to dobrze,bo miasto jest godne uwagi:)
Gdyby to ode mnie zależało,to pojechałabym dalej na wschód,przez Litwę i Łotwę do Petersburga:)
Może kiedyś się uda uprowadzić kierowcę:) Pozdrawiam całą rodzinkę:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.10.2013 13:25

baracudo77,może kiedyś los Cię rzuci do Fromborka,czego Ci serdecznie życzę:) Pozdrawiam:)
I koniecznie zostań w katedrze na koncercie organowym ( w sezonie o pełnej godzinie)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 30.10.2013 13:05

Zespół katedralny wspaniały .Oryginalna brama . Pozdrawiam :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 29.10.2013 22:21

przyjemna relacja i spacerek Halszko :)
...jakoś tak, kiedy o Koperniku słyszę...mam totalny podziw i respekt...
7 - musiał być też i geniuszem...
38 - Twój komentarz o "radosnym artyście" jest urokliwy :)))

pozdrawiam słonecznie

bartak użytkownik bartak(wpisów:924) dodano 29.10.2013 22:04

I ja chciałam, od zawsze, odwiedzić Frombork, udało się w tym roku /dzień przed Tobą/, byliśmy jednak zbyt późno, do wejścia na Wieżę Dzwonną zabrakło 5 minut, zespół katedralny zwiedziliśmy pobieżnie ale udało się wejść na Wieżę Wodną, z której podziwialiśmy całe wzgórze w burzowych chmurach. Dzięki Twojej galerii zobaczyłam to, czego sama nie widziałam, pozdrawiam :)))

Przemysławie, z ciekawością poczytałam o "przepalonym niebie", ono często mnie prześladuje :)))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 29.10.2013 21:36

Frombork pięknym miastem jest i zabytkami stoi ,a i do granicy morskiej z Rosja dzieli Go niewiele.
Byliśmy tam trzy lata temu i miasto naprawdę zachwyca :)
Ja niestety albumu nie stworzę,bo jeszcze wtedy moje zdjęcia były bez pomysłu i nie nadają się do publikacji :(
Ale na szczęście są tacy jak Ty Halszko i fajnie,że wreszcie coś wrzucasz :)
Pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 29.10.2013 20:44

Mily spacerek po miescie w ktorym nigdy nie bylam:)Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.10.2013 17:49

Przemko:) Dziękuję za wizytę i cały wykład:) Mam teraz o czym myśleć:) Jeśli jest się na grupowej wycieczce,to trzeba pstrykać prawie zawsze w biegu niezależnie od pory dnia,albo wcale:( Wiadomo,gdybym była sama indywidualnie,to poczekałabym na tzw.złotą godzinę:)
Nie wiem,czy tam jeszcze w życiu będę,bo jednak dla mnie to prawie antypody:)
Informacje o Fromborku zaczerpnęłam z kupionego obok Katedry przewodniczka:)
Pozdrawiam z jesiennego Podbeskidzia:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6109) dodano 29.10.2013 17:26

Cała Halszka: rzeczowo, kompetentnie, edukacyjnie. Gotowy przewodnik po Fromborku.
A co do "przepalonego" nieba...
Jest to problem, z którym mocuję się na okrągło.
Można z nim zawalczyć bezpośrednio w terenie, choć może to też zależeć od posiadanego sprzętu i dodatków.
Zresztą od samego terenu też, o "pogodzie" nie wspominając.
Użyteczny będzie zawsze filtr UV, ale trochę lepszy, powiedzmy, UV 390.
Może być przydatny "Sky" - jak sama nazwa wskazuje - "niebo".
Wreszcie, w określonych sytuacjach dobre efekty może dać filtr polaryzacyjny.
Na nieco wyższym poziomie "utrudniania" sobie życia - filtr połówkowy, niezbyt mocny, z tym, że tu jestem zwolennikiem filtrów typu Cokin.
Ale: bez przesady z tymi zabawkami, bo jedzie potem taki "miszcz" np. do Chorwacji, natrzaska pełno w sumie fajnych zdjęć,
a na każdym niebo jest prawie czarne jakby trafił akurat na zaćmienie słońca.
Tymczasem, każdy, kto tam był, wie, że w rzeczywistości jest ono przyjemnie błękitne, a na pewno - jasne.
Może trochę przesadzam, ale chodzi mi o uwypuklenie problemu.
Jeśli jednak niebo będzie biało szare, ołowiane, bez widocznych żadnych szczegółów chmur, to i żaden filtr raczej nic tu nie pomoże.
Drugi sposób: korekcja w programach do obróbki zdjęć.
Tu zależnie od konkretnego zdjęcia, można stosować różne techniki.
Najprostsze z nich opisane są dość przystępnie np:

http://www.fotografia.kopernet.org/

Jeśli chodzi o przepalone niebo - dział "obróbka", "retusz nieba".
Sposobów jest zresztą więcej.
Nie chcę, by to moje rozpisanie zostało odebrane jako wymądrzanie się lub co gorsza krytyka.
Zresztą akurat Tobie, Halszko, tłumaczyć tego przecież nie muszę
Ja - wciąż się uczę, patrzę, jak robią zdjęcia inni i lepsi ode mnie, a jest ich tu sporo.
I widzę, że wiele można poprawić by robić zdjęcia coraz lepsze i lepsze.
A widząc efekty, chętnie dzielę się zdobytą wiedzą, choć może czasem... niepotrzebnie, bo wszystko przecież i tak od dawna wiesz...:))
Pozdrawiam serdecznie, jak zawsze zresztą!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.10.2013 14:30

Pipol:) Dzięki,że mnie zaszczyciłeś:) Alleluja i do przodu:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:8996) dodano 29.10.2013 14:17

Galeria pozytywnie odebrana mimo przepalonych chmur na niektórych fotach.
alleluja

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.10.2013 14:02

Witaj Grace:) Miło Cię było gościć:) Pozdrawiam:)
Ja sama byłam zdziwiona ilością zabytków,ale okazuje się,że Frombork to stare,historyczne miasto:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 29.10.2013 13:58

Duzo zabytkow, jak na tak male miasto. Port sympatyczny:)
Dzieki za spacer. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!