m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
 W jedynym na długości ok. 80 km zwężeniu doliny Biebrzy, przy moście kolejowym i drogowym znajduje się wybudowana przez carską Rosję potężna Twierdza Osowiec, składająca się z czterech fortów. Jej budowa trwała od 1882 do 1915 roku i w efekcie powstała twierdza zaporowa z potężnym Fortem I. Twierdza spełniła całkowicie pokładane przez jej twórców nadzieje. W czasie I wojny światowej wszelkie próby zdobycia jej szturmem przez Niemców skończyły się kompletnym fiaskiem, nawet ta z użyciem gazów bojowych (6 sierpnia 1915). Po wejściu na teren wojskowy przewodnik zaznaczył, żeby nie  robić zdjęć obiektom współczesnym. Fosa, która jest bezpośrednio zasilana z Biebrzy od północnej strony, jest idealnym miejscem dla zwierząt. Obiekt jest zamknięty, a działalność człowieka mocno ograniczona. Po drodze nie zobaczyłem jednak żądnych nadzwyczajnych stworzeń, jednak podobno przy niedużym szczęściu można zobaczyć łosie. Jak się przyjrzycie na konarze siedzi czapla siwa, niestety zabrakło mi zoomu, a cyfrowego nie chciałem ruszać. Przy głównym wejściu stoi ogroma bryła betonu,a w centalnym miejscu widać wgłębienie, gdzie dawniej znajdowała się tabliczka z godłem państwa, które stacjonuje w twierdzy.
Twierdza była wielokrotnie rozbudowywana, po lewej widać fragment umocniej z czasów carskich, natomiast po prawej z okresu międzywojennego. Po starym moście zostały już tylko sterczące kikuty. Resztki kaponiery, była to betonowa budowla głównie do broni maszynowej, służąca do obrony mostu. Na tym zdjęciu widać strop bunkra, a jego grubość sięgała nawet do 3 metrów. Nabeton nasypywano następnie poduszkę piaskową - kolejne 3 metry. Przy takiej grubości niestraszne były nawet najcięższe działa. Koszary szyjne, zwane również, nie wiem dlaczego koszarami epifańskimi - od słowa epifania czyli Święto Trzech Króli. Po drodze można zobaczyć sprzęt wojskowy, zarówno z pierwszej jak i drugiej wojny światowej.
W muzeum na ścianach są liczne plakaty propagandowe, mapy, a w gablotach broń, podstawowe wyposażenie zołnierzy oraz .... ..... przedmioty codziennego użytku. Mapa twierdzy. Na północy widać Biebrze i jej rozlewiska. Po prawej kolej bęącą jednym z głównych punktów strategicznynych - łaczyła Białystok (Polska) i Ełk (Prusy). Przelotnia, cały sysytem zabezpieczający wejście do tunelu prowadzącego na główny dziedziniec. Pełniła również funkcję magazynu. Ogromny wał, na górze były stanowiska broni maszynowej, kto więc złamał pierwszy mniejszy wał wpadał na kolejny, a tu był już tylko zwierzyną. Wejście do kolejnej przelotni.
Przewodnik objaśniający poszczególne napisy. Były to najczęściej hasła propagandowe poszczególnych właścicieli twierdzy. Rosjanie Prusaków zawsze zwyciężą - Suworow ( ten sam, który dokonał rzezi ludności Praskiej) W bunkrach można zobaczyć małe stalaktyty, napewno jeszcze urosną. Na ścianach często widać podpisy stacjonujących tu żołnierzy zarówno Niemieckich jak i  Rosyjskich, czy Polskich. Czterech śmiałków próbowało otworzyć te drzwi - bezskutecznie. Światełko w tunelu, idąc do Osowca warto ze sobą wziąść latarkę.
Ława strzelecka na indywidualne stanowiska (te schodki), natomiast ...... Stanowiska strzeleckie w przelotni. .....podczas ostrzału artylerii żołnierz robił dwa kroki w tył wchodził do niecki i miał nad głową ponad metr betonu. Ściana egzekucyjna dla dezerterów i innych niepokornych żołnierzy. Idealne miejsce na egzystencję, nieprawdaż? W tych najbardziej zaniedbanych, ciemnych i mało uczęszczanych bunkrach żyją nietoperze.
Kolejny schron. W ziemi były wyprowadzone całe systemy korytarzy, łaczące główne ośrodki dowodzenia najważniejszych punktów umocnień. Nasyp chroniący przed ostrzałem z boku. Pierwotnie był dużo większy. Od góry chroniła poduszka piaskowa. Główne koszary i dziedziniec. W Osowcu najpierw walczyły armie pruskie i rosyjskie, później Wehrmachtu i Armi Czerwonej. Wyposażenie logistyczne naszego wojska, znające jeszcze czasy, kiedy w Polsce rządził towarzysz Jaruzelski.

najbliższe galerie:

 
Festyn w Osowcu - na przywitanie.
1pix użytkownik maniana odległość 1 km 1pix
Twierdza Osowiec - fort II Zarzeczny
1pix użytkownik alquere odległość 3 km 1pix
Twierdza Osowiec -  fort 2 (Zarzeczny)
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix
Polska - Biebrzański Park Narodowy
1pix użytkownik herika odległość 3 km 1pix
BIEBRZA  - Z  NURTEM  RZEKI
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Goniądz
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
tomalo użytkownik tomalo(wpisów:4) dodano 24.06.2010 20:28

Super zdjęcia. Naprawdę mistrzowska robota.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 25.02.2010 18:52

W zeszłym roku chciałem zwiedzić twierdzę ale za mało było osób chętnych i nic z tego nie wyszło - więc teraz mam możliwść zobaczyć za co dziękuje .

wachmistrz użytkownik wachmistrz(wpisów:1) dodano 04.03.2008 09:26

Bardzo ładne zdjęcia no i piękna pogoda na wycieczkę się udała. Co do drugiej nazwy koszar szyjowych to sprawa jest prosta, w czasach carskich zajmował je 227 Jepifanskij Pułk Piechoty, stąd określa się je jako koszary Jepifańskie. Zapraszam na Twierdzę częściej. Pozdrawiam

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 16.10.2007 16:41

Ciekawe zdjęcia i interesujący komentarz.
hejka!

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 10.10.2007 15:30

Chociaż nie jestem wielbicielem militariów to ciekawy komentarz zdopingował mnie do obejrzenia całej galerii.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!