m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na początek Oslo. W dniu przyjazdu wieczorem lało niesamowicie, namiot rozbijałem brodząc po kostki w wodzie, na szczęście w kolejnym dniu pogoda była już znacznie lepsza.
Na pierwszy ogień idzie Holmenkollen (529mnpm), czyli ekskluzywne przedmieścia Oslo, położona na malowniczym wzgórzu. Holmenkollen, to jednak głównie piękny ośrodek sportów zimowych, ze skocznią Holmenkollenbakke na czele. Pierwszą skocznie wybudowano tutaj w roku 1892, potem była wielokrotnie przebudowywana, ale służyła dzielnie do roku 2008, wówczas podjęto decyzję o rozbiórce i budowie nowego, nowoczesnego obiektu, który możemy oglądać obecnie.
Za opłatą można widną wjechać na sam szczyt skoczni, co daje możliwość podziwiania fiordu, nad którym usytuowane jest Oslo (Oslofjorden) oraz samego Oslo leżącego w tej chwili u naszych stóp. Dodatkowo platforma pozwala rozejrzeć się po bezpośredniej okolicy Oslo i naprawdę warto tam podjechać. Będąc na górze mamy możliwość praktycznie zasiąść na „belce startowej”, a tak na poważnie, to latem oprócz treningów na igielicie skocznia zarabia na siebie, organizując zjazdy na linie aż na samego zeskoku (prawy dolny róg). Obecnie skocznia to bardzo nowoczesny obiekt, niejako zawieszony w powietrzu. Rekordzistą nowego obiektu jest A. Koffler (141m). Wokół skoczni jest cała masa atrakcji, miedzy innymi pomnik króla Olafa V, ojca obecnie panującego króla Norwegii Haralda V. Pomnik króla Olafa upamiętnia jego zamiłowanie do sportu (m.in. złoty medal IO w 1928r w żeglarstwie) i częste przebieżki na nartach właśnie na wzgórzach Holmenkollen.
Tak jak pisałem Holmenkollen, to mekką sportów zimowych. Nawet latem trenuje się tu biegi na nartorolkach (cała masa ludzi, robi to niesamowite wrażenie). Oprócz skoczni, tras biegowych jest tu również stadion biathlonowy, gdzie można podejrzeć treningi strzeleckie. Kolejną niezaprzeczalną atrakcją Oslo jest Park Vigelanda (Vigelandsanlegget). Jest to wielkie przedsięwzięcie artystyczne. Całość składa się z około 200 rzeźb z kamienia i brązu w dość niecodziennych pozach, wszystkie postacie są nagie. Gustaw Vigeland (1869-1943) przekazał wszystkie swoje rzeźby miastu, w zamian za dobrą ich prezentację, mieszkanie i dożywotnią rentę. Same rzeźby budzą różne skojarzenia, ale autor próbuje tu przedstawić dramat życia - od narodzin, aż po śmierć. Części odwiedzającym rzeźby mogą kojarzyć się z faszystowskimi ideałami piękna. Park jest jednym z najciekawszych projektów rzeźbiarskich zeszłego stulecia, rocznie odwiedza go około 1mln turystów.
Idea kompleksu parkowego zrodziła się w 1907 roku, kiedy Vigeland otrzymał od władz miasta zamówienie na projekt fontanny. Stopniowo pomysł Vigelanda rozrastał się - kolejne projekty obejmowały rzeźby wokół fontanny, płaskorzeźby, ozdobny most łączący brzegi stawu w parku. W najwyższym punkcie kompleksu góruje Monolit (Monolitten) - gigantyczna kamienna kolumna uformowana z sylwetek nagich ludzi w różnym wieku. Tworzy ją 121 postaci, z czego jedna jest autoportretem Vigelanda. Prace nad tą rzeźba trwały 14 lat. Widok sprzed Monolitu na park i Oslo. Kolejnym miejscem w Oslo, które warto zobaczyć z jest Zamek Królewski (Det Konglige Lott). Jest to jedna z najmłodszych siedzib królewskich na świecie, budynek ukończono w roku 1849. A ciekawe czy ktoś zgadnie, co to za budynek..? To jest ratusz w Oslo. Posiada dwie, wysokie na 60metrów wieże. Budynek pochodzi z roku 1950. Dekoracje fasady przedstawiają krajobrazy Norwegii i sceny z jej dziejów. Nad wejściem znajduje się godło miasta z wizerunkiem św. Hallvarda. W budynku ratusza każdego roku 10 grudnia król wręcza Pokojową Nagrodę Nobla. Niedaleko Ratusza nad Oslofjordem zlokalizowana jest twierdza Akreshus, zaczęto ją wznosić w roku 1299, po przeniesieniu stolicy z Bergen, w celu obrony przed atakami z morza (głównie przed Duńczykami).
A to już budynek Parlamentu. W obradach można wziąć udział jako słuchacz. Sala plenarna przypomina nieco wnętrze cyrku i nic dziwnego, bo jej architekt, Szwed Emil Viktor Langlet, projektował wcześniej areny cyrkowe. Ściany wyłożona są dębiną. Będąc w Oslo warto pofatygować się do Muzeum Narodowego, sierpień 2013r był do tego bardzo korzystnym terminem ponieważ w tym czasie, z okazji 150 rocznicy urodzin Edvarda Muncha w jednym miejscy zgromadzono wszystkie jego najważniejsze dzieła, z „Krzykiem” i „Madonną” na czele. Tutaj „Krzyk” w postaci szkicu. Fotka „z biodra”… A to już okolice Rynku Głównego, jego wschodnią część zajmuje katedra (Domkirken) z 1679r. W XIXw przebudowaną ją w stylu neogotyckim, usuwając prawie wszystko, co przypominałoby o baroku. W nowoczesnej części Oslo, jednym z nowszych budynków jest Opera (Operahauset), obiekt otwarto w 2008r. Dach jest wyłożony 36tys marmurowych płyt rodzaju La Facciata, czyli najjaśniejszych. Widownia na 1370 miejsc jest pokryta drewnem dębu. Mieszkańcy stolicy mogli zagłosować na projekty zgłoszone do konkursu. Ostatecznie wygrał ten, ,który miał symbolizować ześlizgujący się lodowiec do wód fiordu.
Miejscówek na wieczorne wędkowanie jest tu całą masa. Wędkują obie płcie, wszystkie pokolenia.
Czas jednak opuścić Oslo i ruszyć na północ, najpierw w kierunku Lillehammer. Po drodze jest miasteczko Hammar, gdzie na Igrzyska Olimpijskie w Lillehammer w 1994 wybudowano halę Vikingskipet (Statek wikingów). Hala ma przypominać swym kształtem odwróconą łódź. Wówczas, w 1994r,  w tej hali odbywały się zawody w łyżwiarstwie szybkim. Gwiazdą był miejscowy idol, Johann Olv Koss, który zdobył 3 złote medale na dystansie 1500m, 5000m i 10000m, za każdym razem bijąc rekord globu. Na dwóch ostatnich dystansach, tuż za nim, był inny Norweg Kjell Storelid. Pierwszy nocleg w chacie /hytta/. Kamping ulokowany jest nad największym norweskim jeziorem - Mjøsa. Po jeziorze tym pływa najstarszy parowiec na świecie - Skiblander (kursy od 1856r), niestety nie udało się zobaczyć. Norweska pogoda zmienna jest… Na szczęście ranek  wita nas piękną pogodą, więc czas ruszyć na podbój Lillehammer.
W Lillehammer na pewno warto obejrzeć kompleks olimpijski, na którzy głównie składają się skocznie narciarskie - Lysgårdsbakken.  Na tych skoczniach, w 1994r, odbyły się zawody olimpijskie. Na dużym obiekcie wygrał słynny Jens Weißflog. My zamiast Weißfloga, mogliśmy podejrzeć młodych norweskich zawodników, bo akurat odbywał się letni trening. Na górę można dostać się wyciągiem krzesełkowym, którym podczas zawodów wjeżdżają zawodnicy. Z „belki startowej” rozciąga się ładna panorama miasta z jeziorem Mjøsa i okolicznymi wzgórzami.

Jezioro Mjøsa - największe jezioro Norwegii oraz jedno z najgłębszych jezior w Europie. Jego długość to 117km, najszersze miejsce ma 15km. Głębokość wg różnych źródeł dochodzi do 468m. Drugą wspaniała atrakcją Lillehammer jest skansen Maihaugen. Jest uznawany za jednej z ładniejszych w Europie. Został założony w 1887r i obecnie obejmuje około 200 obiektów zlokalizowanych nad czterema stawami i trzema potokami. Można tu między innymi obejrzeć piękny kościółek słupowy (klepkowy) z XIIw /o tych kościołach będzie jeszcze kilka zdań później/. W środku pracownicy ubrani w stroje z danej epoki opowiadają o życiu ówczesnej ludności.
Skansen zgromadził relikty budownictwa regionalnego, przede wszystkim z doliny Gudbrandsdalen.
Mamy tu chaty, spichlerze, stodoły i inne elementy zagród…
Skansen posiada również ekspozycję ”miasto”, gdzie można podziwiać zabudowę sprzed kilkudziesięciu lat. Ta część zrobiła na mnie duże wrażenie, wszystko bardzo schludne i poukładane….takie przeskandynawskie. Chociaż jak mam być szczery, gdy kilkadziesiąt minut później szedłem ulicami Lillehammer, to nie czułem abym opuścił skansen, wszystko tam jest praktycznie takie samo, wszystko w drewnie, w pastelowych barwach z białymi okiennicami. I tak możemy podziwiać piękną aptekę. A także budynek poczty. Z pocztowym Volvo, rocznik 1955.
W budynku poczty, jest Muzeum Poczty, w bardzo fajny i klarowny sposób pokazujące rozwój poczty na terenie Norwegii, począwszy na konnych przesyłkach, a na Volvo skończywszy. Całość w multimedialnej oprawie. Warto tam zajrzeć. Tym bardziej, że nad całością czuwa przemiła Norweżka. ;-)

Dziekuję ;-)
/kolejne części w przygotowaniu/

najbliższe galerie:

 
VIGELANDA
1pix użytkownik bartekplk odległość 0 km 1pix
Vigelandsparken
1pix użytkownik knaga odległość 0 km 1pix
Norwegia-Oslo
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Norwegia - Oslo - Muzeum Fram
1pix użytkownik kryjan odległość 1 km 1pix
Półwysep Bygdøy - Norsk Folkemuseum
1pix użytkownik knaga odległość 2 km 1pix
Oslo - miasto na trzeci rzut oka
1pix użytkownik porzeczka odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (42):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 30.09.2014 16:51

super....też mi się tutaj podoba....i sama nie wiem dlaczego....i pozdrawiam serdecznie....

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 13.10.2013 13:50

Paweller -> cosik tam już mam... ;-)

D-B -> ta równowaga z naturą jest rzeczywiście niesamowita, tym bardziej zadziwia, że zasobów mają tam całą masę i potrafią się z naturą zasymilować.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 13.10.2013 12:59

Nas też Norwegia przywitała deszczem...ale, jak piszesz pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie :-)
Przyroda jest sprzymierzeńcem Norwegii. Ludzie wiedzą tam, że dobrobyt zawdzięczają bogactwom naturalnym. Wspaniałe krajobrazy bez dwóch zdań przyciągają turystów. Norwegowie doskonale wiedzą, że partnerstwo z naturą i zrównoważony rozwój to jedyny kierunek ku przyszłości…a co można zauważyć, za teorią idą konkretne działania. W tej dziedzinie osiągnęli już prawdziwe mistrzostwo :-)
Ciekawy wypad bez dwóch zdań.
Pozdrawiamy
D&B

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7475) dodano 13.10.2013 12:24

Maciek - z takiego kraju wrzucając jedną galerię, drugą powinieneś mieć już w opracowaniu, a jak jeszcze nie masz to faktycznie, bierz się do roboty:)
Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 13.10.2013 12:17

Herika -> presja wcale nie jest mniejsza :-()

Grace -> Oslo może nie należy do piękności, ale te kilku punktów zapropnowanych przeze mnie na pewno warto objerzeć ;-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 13.10.2013 12:14

Oslo wspominam b. milo:)
Szczegolnie najkrotsza noc w roku, kiedy chyba wszyscy mieszkancy: dorosli, mlodziez, dzieci i nawet noworodki - swietowali wspolnie nad woda do bialego rana.
Park Vigelanda tez zapadl w moja pamiec;)
Pozdrawiam:)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 13.10.2013 11:20

hehe, to bierz się do roboty w takim razie:) mi się Norwegia podoba, sama bym się kiedyś tam wybrała, więc jestem strasznie ciekawa, co nam jeszcze pokażesz:) tym bardziej, że Twój sposób podrózowania jest mi dosyć bliski;)

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 13.10.2013 11:06

Herika -> hej! widzę, że wszyscy czekają na dalsze części...czuję się po presją /niemałą/ ;-)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 13.10.2013 10:30

Oslo jakoś niekoniecznie, ale ja nigdy nie byłam miłośniczką wielkich miast. jedynie ten monolit mnie zainteresował. za to skansen fajny i samo miasteczko, któte jest skansenu kontynuacją;) czekam na dalsze części:)

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 13.10.2013 08:19

Paweller75, Deszcz -> Dzięki za odwiedziny, kolejne części będą, też w zatrzymanym czasie ;-)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 13.10.2013 00:58

... tak tam jest rzeczywiście ... nie wiadomo czy skansen czy obecna rzeczywistość ... mają poczucie CZASU ... pozdrawiam serdecznie i gratuluję wyprawy!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7475) dodano 12.10.2013 23:29

Skocznia robi wrażenie, samo Oslo już trochę mniej, ale na pewno warto bylo tam zajrzeć. Jestem ciekaw dalszych części, czekam z niecierpliwością:)
Pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 12.10.2013 20:45

Satan przecież masz oczy;) trafiłeś chociaż z pogodą goszcząc w okolicy fiordów, z tego co słyszę bardzo różnie z tym bywa

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 12.10.2013 08:54

Anek11 -> Co do walorów norweskich mężczyzn, to ja się jednak nie wypowiem ;-), ale rzeczywiście kult tradycji jest duży. Co do fjordów, to postaram się coś pokazać ;-)

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 12.10.2013 08:52

Popekpawel -> ale ostatecznie okazało si, że im dalej od Oslo, tym piękniej ;-)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 12.10.2013 08:02

Skocznie robią wrażenie, hm usiąść na belce może bym i chciała, tylko czy bym wróciła z powrotem na sztywnych nogach;) Patrząc na skansen widać że Norwegowie bardzo liczą się z tradycją, no jeszcze biorąc pod uwagę fakt że Skandynawowie są wysportowanymi ładnie zbudowanymi mężczyznami chętnie bym pojechała oglądać stolicę :) nie wspominając już o firdach do których ciągle nie mogę dotrzeć. Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 11.10.2013 20:24

Bardzo lubię Oslo więc się podobało.

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 10.10.2013 21:15

No, kto wie...? :-D

lukaszimilena użytkownik lukaszimilena(wpisów:148) dodano 10.10.2013 21:14

Myślałam, że już za tydzień będzie?

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 10.10.2013 21:06

Łukaszimilena -> jak czas pozwoli...jeszcze w tym roku! ;-)

lukaszimilena użytkownik lukaszimilena(wpisów:148) dodano 10.10.2013 21:03

Czekam na więcej! Pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 10.10.2013 20:57

Gimper -> jak na mnie, to zrobiłem naprawdę dużo fotek, będzie zatem jeszcze kilka części ;-)


PS - Fotki z Indii pokazałeś już na wystawie u siebie, dawaj je teraz tutaj!! :-)

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 10.10.2013 20:51

No na te galerie czekałem z niecierpliwością zapowiada się ciekawie

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 10.10.2013 20:10

Satan -> też pozdrawiam, dzięki za odwiedziny ;-)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 10.10.2013 19:58

Ciekawy skansen .Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 10.10.2013 18:33

Elizabeth -> dzięki, ja przed wyjazdem zaglądałem na Twoje norweskie krajobrazy, dla natchnienia :-)

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 10.10.2013 18:32

Kordula -> sporo jest tu galerii z Oslo, a jak Oslo to obowiązkowo też ten park, a że one charakterystyczne jak mało które, to i w pamięci zostają...artysta pewnie taki miał plan tworząc je ;-)

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 10.10.2013 18:30

Nola -> ten ratusz, to faktycznie lekko makabryczny, nie mniej niż te rzeźby w Parku Vigelanda...zresztą na ratuszu jego rzeżby też są ;-)

elizabeth użytkownik elizabeth(wpisów:107) dodano 10.10.2013 15:29

Dzięki za wspomnienia, oglądnęłam galerię z wielka przyjemnością. Serdeczne pozdrowienia

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 10.10.2013 14:44

O Matko, nigdy bym nie skoczyła .
Ale skocznia sie fajnie prezentuje z profilu.
Te rzezby juz u kogos ogladałam.
Interesujaco:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 10.10.2013 14:16

Fajna skocznia, zjechałabym sobie chętnie na dół jak na 4:)
Rzeźby w parku niektóre lekko makabryczne;) Ratusza to nie mają za pięknego w Oslo:)
Czekam na następne galerie z pięknymi widoczkami:)
pozdrawiam sąsiada:)

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 10.10.2013 11:10

No nie wiem... :-)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 09.10.2013 23:28

Zapomnialam-poprosze o wizytowke galerii nr30;)

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 09.10.2013 21:45

Baracuda -> Norwegia, to idealny kraj na łowy ;-)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 09.10.2013 21:39

Satanie nie chcialam sie tam wybierac ,ale teraz musze przede wszystkim dla widoku z 4 ktory jest tak przerazajacy jak w Siam Park w Bangkoku,dla podziwiania meskiej rzezby z 9,postrzelania na 7 o czym zawsze marzylam i to jeszcze z takim przystojniakiem oraz dla mozliwosci poznania jakiegos interesujacego wedkarza 25:)))Idealne miejsce dla mnie:)))A tak powaznie,ciekawa i interesujaca galeria:)Pozdrawiam serdecznie

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 09.10.2013 21:12

Shell -> postaram się sprostać, ale Ty również słusznie prawisz :-)

shell użytkownik shell(wpisów:134) dodano 09.10.2013 21:07

Poczekam na następne części ponieważ Oslo to najbrzydsza stolica Skandynawii jak dla mnie . Dalej na północ zapowiada się ciekawie

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 09.10.2013 20:42

ciekawie opisana galeria. pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 09.10.2013 20:26

Kacpi -> słusznie prawisz, zarówno w pierwszym, jak i w drugim zdaniu ;-)

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 09.10.2013 20:25

Kapsell -> jak budynki w skansenie Ci się podobają, to cała Norwegia poza skansenem też przypadłaby Ci do gustu ;-)

kacpi użytkownik kacpi(wpisów:185) dodano 09.10.2013 20:18

Bardzo mi się podoba twoja galeria!
I jaka piękna Norwegia!

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 09.10.2013 19:58

Podobają mi się budynki w skansenie:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!