m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Widok na Bosfor z pałacu sułtańskiego Topkapi
Słowo Bosporos oznacza przejście, przeprawę dla bydła.
Zważywszy na to, że głębokość cieśniny wynosi od 30 do 120 m (w torze wodnym), trudno sobie wyobrazić by mogła ona kiedykolwiek służyć do przepędzania bydła. W grę wchodzić mogła tylko przeprawa łodzią lub promem (z wyjątkiem nielicznych przypadków, kiedy wody Bosforu bywały skute lodem). Wycieczka statkiem po cieśninie jest polecaną atrakcją turystyczną Stambułu.
W tle Meczet Dolmbahcze.
Pałac Dolmabahcze zbudowano w latach 1843- 1856.
Nazwa Dolmabahcze (oznaczająca napełniony ogród), pochodzi z okresu panowania sułtana Ahmeda I (1603-1617), kiedy to zasypano małą zatoczkę, by zbudować pawilon rekreacyjny dla władcy. Wokół niego powstało wiele innych drewnianych budowli, lecz w 1814 r. wszystkie doszczętnie spłonęły. Z rozkazu sułtana Abdulmecida powstała w tym miejscu niezwykle bogata i kipiąca nadmiarem zdobień marmurowa budowla w stylu europejsko-orientalnym. Rankiem 10 listopada 1938 r. w Pałacu Dolmabahcze zmarł Kemal Ataturk, zwany Ojcem Wszystkich Turków. W godzinie jego śmierci (o 9.05) na zawsze zostały zatrzymane wszystkie pałacowe zegary. Bosfor ma od 0,7 do 3,7 km szerokości i długość ok. 30 km.

W Stambule zbudowano dwa mosty łączące brzegi Bosforu, jeden zwany Mostem Bosforskim o długości 1074 m został ukończony w 1973 roku, a drugi, o długości 1090 m w 1988 roku. Ten drugi to Most Mehmeda Zdobywcy. Pałac Ciragan, zbudowany w 1867 roku, a przebudowany w roku 1920, stanowi obecnie część Hotelu Kempinski, jednego z najdroższych hoteli w Europie.
Śliczny jasny Meczet Ortakoy znajduje się w pobliżu słynnego mostu Bosforskiego łączącego Europę z Azją. Most i meczet to jeden z najlepiej kojarzonych widoków z Bosforu. W Bosforze płyną dwa prądy morskie: powierzchniowy o prędkości 4 km/h wynoszący wodę wysłodzoną z Morza Czarnego oraz przeciwnie skierowany prąd głębinowy o dużym zasoleniu. Flaga turecka to niemal obowiązkowa ozdoba każdego pojazdu tureckiego czy łodzi. 
Bosfor jest zalaną dawną doliną rzeczną o stromych i skalistych brzegach. Cieśnina Bosfor, przez którą przepływa rocznie 45 tys. statków, obecnie należy do jednych z najbardziej przeciążonych tras transportowych w Europie i na świecie. Te jasne plamy tuż pod powierzchnia wody to olbrzymie meduzy.
Niska i dość przyjemna zabudowa dzielnic Istambułu znajdujących się nad brzegiem cieśniny. Rumeli Hisari (inaczej Europejski Zamek) to osmańska budowla na europejskim brzegu Bosforu. Zamek został wybudowany w latach 1451 - 1452, jako twierdza pomocnicza do oblężenia Konstantynopola. Głównym zadaniem twierdzy była blokada drogi morskiej przez Bosfor dla statków cesarskich i odcięcie Bizancjum od Morza Czarnego. Zamek nazywano popularnie Bogaz Kesen (Podrzynający Gardło). Most Mehmeda Zdobywcy. Azjatycka strona Mostu Mehmeda Zdobywcy. Niedziela nad Bosforem to czas relaksu i wędkowania. Zabudowa po azjatyckiej stronie cieśniny.
Budynek Wyższej Szkoły Morskiej Kuleli (szkoły wojskowej). Wzdłuż brzegu stoją tłumy wędkarzy. Podobno wody cieśniny obfitują w ryby, więc satysfakcja z połowu, nawet w takim tłumie, gwarantowana.  :-) Most Bosforski Azjatycki meczet Wejscie od strony cieśniny do pałacu Beylerbeyi. Pałac Beylerbeyi z XIX w., letnia rezydencja zbudowana dla sułtana Abdulaziza Widok na najstarszą część Istambułu z Błękitnym Meczetem.
Terminal kontenerowy na Bosforze Nie tylko statki transportowe pływają po ciesninie. Bosfor od wieków był ważnym punktem strategicznym. Ostatnie spojrzenie na Bosfor z przystani statków wycieczkowych. Niedzielny piknik nad brzegiem Bosforu. Trwa okres Ramadanu i od świtu do zachodu słońca dorośli muzułmanie nie spożywają pokarmów. Tylko dzieci i chorzy są zwolnieni z postu. Druga najważniejsza turecka cieśnina to Dardanele.  Łączy ona Morze Egejskie i Marmara. Długość cieśniny to 120,5 km, a szerokość 1,3 km do 18,5 km.
Promem wyruszamy z niewielkiego portu. Znacznie rozleglejsza i dłuższa od Bosforu, cieśnina Dardanele... ... jest przede wszystkim szlakiem komunikacyjnym i transportowym dla statków handlowych i barek przewożących ładunki. Krótki rejs przez Dardanele wydaje się być wystarczający. Brzegi cieśniny nie są tak malownicze i ciekawie zabudowane, jak istambulskie brzegi Bosforu, opuszczamy więc prom bez żalu i poczucia niedosytu.

najbliższe galerie:

 
Stambuł - Pałac i Meczet Dolmabahce
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
Turcy
1pix użytkownik mirak odległość 1 km 1pix
Między Europą i Azją
1pix użytkownik annuus80 odległość 1 km 1pix
Istambuł
1pix użytkownik martinet odległość 2 km 1pix
TURCJA - Wiosenny spacer po Stambule - cz.   II
1pix użytkownik madeleine odległość 2 km 1pix
Tureckie kobiety
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 02.02.2010 23:25

Jo-ta: Bardzo mi przyjemnie, że w taki sposób przybył nam kolejny Obieżyświat.
Nie dalej niż przedwczoraj z przyjemnością oglądałam Twoje tureckie galerie.
Brakuje mi tylko czasu na komentowanie, ale mam nadzieję, ze wkrótce się poprawię :)

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 02.02.2010 22:38

Ponad rok temu kiedy nie byłam jeszcze członkiem społeczności obieżyświata, szukałam czegoś w necie i przez przypadek weszłam na tę właśnie Twoją galerię.Po jej obejrzeniu postanowiłam , że muszę odwiedzic Turcję. Można powiedziec, że przyczyniłaś się zarówno do mojego wyjazdu jak i obecności tutaj Pozdrawiam i dziękuję.:))

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 18.10.2007 15:22

kustonnka: Nie pytałam w zwiazku z oceną, bo jest to jest rzecz drugorzędna.
Pytałam z ciekawości, ponieważ lubie wiedzieć co innych pociąga lub razi w zdjęciach, czy ujęciach.
Zawsze można przy kolejnych fotkach sprawdzić takie sugestie (pewnie w sporej części słuszne) i coś udoskonalić :-)

kustonnka użytkownik kustonnka(wpisów:404) dodano 18.10.2007 13:54

Prepraszam pesteczko, bylem zbyt surowy. Po powtórnym przeglądnięciu galerii tylko częściowo zgadzam się ze swoja własną opinia. Fakt, ja bym trochę wyciął wody (od duło) na zdjęciach 3, 9, 13, 20, 23 24, 26 i 30, ale jest to moje prywatne podejście. Szkoda, ze nie można galerii oceniać podwójnie dałbym jej wyższa ocenę !

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 18.10.2007 11:22

kustonnka: Wydawałoby się, że jeśli tematem galerii są dwie cieśniny to wody powinno być sporo, a tu proszę - za dużo ;-)
To czego używam czasem jako programu edytującego do minimalnych korekt, to Microsoft Photo Editor.
Nie wiem czy taki program masz na myśli pisząc o edycji cyfrowej.
Ale nie wiem na których poza nr 9 jest "za dużo wody"? Np. 12 oprócz mewy miało pokazywać meduzy pod powierzchnią, więc jak tu wyciąć wodę?
Woda podobnie jak góry potrafi zafascynować, więc ktoś kto lubi takie krajobrazy być może nie widzi nadmiaru :-)
No i te refleksy na wodzie ... :-)

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 17.10.2007 15:56

Ja nie narzekam, ani na jedno, ani na drugie.
hejka!

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 17.10.2007 10:33

Może kadrowanie nie jest Twoją lepszą stroną (ale oczywiście już niedługo może być), to na opis galerii chyba nikt nie ma prawa narzekać.

kustonnka użytkownik kustonnka(wpisów:404) dodano 16.10.2007 20:30

Pesteczko, widoki ciekawe, ale ... kadrowanie nie jest Twoja mocna strona ! Na co najmniej połowie zdjęć, jest za dużo wody. A to łatwo jest poprawić nawet najprostszym programem edytującym. Moze się czepiam, galeria mi sie podobała, ale ... po 15 minutach edycji cyfrowej galeria byłaby o niebo lepsza ! Następnym razem daj mi szanse postawiania wyższej oceny, proszę !

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 16.10.2007 11:27

swietna wycieczka, opowiesc, watki historyczne. podoba mi sie, mimo ze na minus wypada ''zavchwiany horyzont''. to jednak maly problem do poprawki....
reszta jest swietna.
pozdrawiam.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 16.10.2007 09:08

Miało być:" z którego zwiał helikopter" :-)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 15.10.2007 22:54

Pewnie to terminal, którego zwiał helikopter ;-)
Już poprawiam opis!

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 15.10.2007 22:46

Sympatyczna galeria, dobre i starannie przygotowane opisy. Na zdjęciu 25 to chyba terminal kontenerowy.
Pozdrawiam

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 15.10.2007 21:17

Ponoć aparat ma opcję z włączaniem kratki, więc bardzo dziękuję za uwagę, teraz wiem do czego służy :-)
Gdzie mogłabym doczytać coś o zasadach jej stosowania? Aparat ma dwa pomocnicze wzory (klasyczną kratkę i z przekątnymi).

Zdjęcie 32 było trudne do skadrowania, bo tuż przy szalupie stali ludzie, ale przyznaję, że mogłam zejść z górnego pokładu i się postarać (to wszystko przez łakomstwo, bałam się że mi kawa wystygnie ;))
Lubię, jak się ktoś konstruktywnie "czepia", można się czegoś nauczyć :D

archipio użytkownik archipio(wpisów:892) dodano 15.10.2007 19:49

Oglądnąłem z uwagą.
Jest dużo interesujących zdjęć (ja Stambułu nie znam).
Nie spodziewałem się tylu rezydencji i pałaców, malowniczo wpisanych w cieśninę.
Bardzo spodobał mi się meczet ze zdjęcia 7 i 8.
Dostał niecodzienną oprawę z chwilą, gdy wybudowano most i smukły wysoki pylon. Fajne.
Trochę ujęć ma zachwiany horyzont.
Możesz poprawić to przy edycji lub (jeżeli aparat ma) włączać "kratkę".
Zdjęcia nr 32 i 33.
Ktoś może zarzucić, że "samograj". Ja nie.
Z takich okazji trzeba zwyczajnie korzystać.
Trochę żałuję, że nr 32 nie skadrowałaś inaczej:
- trochę w dół, bo szalupa ratunkowa została od dołu niepotrzebnie "przycięta",
- ciut mniej kadru z lewej, by (szalupa) nie była prawie w centrum kadru.
Ale to takie czepianie się detalików.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!