m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Stanisławów to miłe miasto z dużą ilością zieleni. Wiele pięknych budynków powstało na przełomie XIX i XX w. Miasto nie chciało być skromniejsze niż piękny Lwów. Wzorując się także na architekturze Wiednia wypracowano tu odrębny styl zwany Stanisławowską Secesją.
Miasto było zamieszkane przez mieszankę narodów różnych wyznań i kultur. Synagoga z końca XIX w. Przed synagogą pomniczek poświęcony wymordowanej żydowskiej społeczności. Kościół ormiański pw Niepokalanego Poczęcia NMP. Tutejszy proboszcz Leon Isakowicz podczas II w.ś. uratował wielu Żydów wystawiając im fałszywe świadectwa przynależności do obrządku ormiańskiego. Łaskami słynął tutejszy obraz Matki Bożej Łaskawej. Koronowany w 1937 r. przez prymasa Augusta Hlonda.
Po wojnie wywieziony przez Ormian do Gdańska, obecnie w kościele Św. Piotra i Pawła. http://www.piotripawel.diecezja.gda.pl/sanktuarium/mblaskawa.html Po wojnie w kościele urządzono muzeum ateizmu co uchroniło go od zniszczenia. Od 1990 roku mieści się w nim Pokrowski Sobór Katedralny Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Kościół jezuicki z połowy XVIII wieku. Po likwidacji zakonu po I rozbiorze kościół przejęli grekokatolicy. Przed kościołem, obecnie cerkwią państwo młodzi po ślubnej uroczystości. Wnętrze greckokatolickiej katedry pw. Zmartwychwstania Chrystusa. Po wojnie były tu magazyny, greckokatolicki biskup Hryhoryj Chomyszyn został aresztowany i zmarł w 1947 w kijowskim więzieniu. W 2001 roku beatyfikowany przez Jana Pawła II.
Nie mogliśmy za długo zwiedzać bo zaczynał się kolejny ślub :)
Kolegiata Najświętszej Marii Panny. Wg. Sienkiewicza ;) w tej świątyni odbył się pogrzeb płk. Michała Wołodyjowskiego i ksiądz Kamiński wołał Panie Pułkowniku Wołodyjowski!... dla Boga, Panie Wołodyjowski! Larum grają... W kolegiacie znajdowały się grobowce założycieli i dobroczyńców miasta Potockich. Zostały wszystkie sprofanowane po II wojnie światowej. Po 1945 w kolegiacie urządzono magazyny i warsztaty. Od 1980 roku jest tu muzeum sztuki. Obecnie w mieście co roku są urządzane konkursy metaloplastyki. Najpiękniejsze prace zdobią potem miasto.
Chodząc po mieście zainteresował nas pomnik ukraińskiego skautingu. Dla Polaków najważniejszy jest jednak pomnik Adama Mickiewicza odsłonięty w 100 rocznicę urodzin poety w 1898 roku. Autor Tadeusz Błotnicki idealną kopię pomnika w 1903 roku sprzedał mieszkańcom Wieliczki. Wykonany z kamienia został w latach 1918-19 uszkodzony przez Ukraińców. W latach międzywojennych wykonano kopię z brązu. W czasie wojny mieszkańcy ukryli ją przed najeźdźcami i dlatego przetrwał II wojnę.
Z różnych części miasta widać dziwną budowlę. To zbudowany w latach trzydziestych ratusz - piękny przykład architektury modernistycznej. Obecnie mieści się tu muzeum krajoznawcze. W 1962 roku miasto nazwano Iwano Frankowsk na cześć ukraińskiego pisarza. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
KAMIENIEC PODOLSKI I STANISŁAWÓW
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix
Ukraina Zachodnia 2011 cz. 3
1pix użytkownik teerose odległość 22 km 1pix
Bukowina III.Jeszcze przez Ukrainę.
1pix użytkownik jotwu odległość 23 km 1pix
Pobieda we Lwowie
1pix użytkownik smark39 odległość 31 km 1pix
Lwów z góry
1pix użytkownik amaro odległość 42 km 1pix
Jazłowiec
1pix użytkownik kabaczek odległość 53 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 20.10.2013 13:58

Czy ta pani przed muzeum to cześć kolekcji? :)
Ładne i zadbane miasto z bogata historią... A nazwa? w naszym świecie nawet nazwy geograficzne to nic pewnego ani trwałego...

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1318) dodano 19.10.2013 23:33

Satan. Żadna prowokacja. Nie wiem jak znaleźć cyrylicę w komputerze ;)
A tak w rzeczywistości sądzę, że to czym miasto jest dzisiaj zawdzięcza głównie okresowi gdy leżało w granicach Rzeczypospolitej, gdy było Stanisławowem. Od kilkunastu lat gdy mamy niepodległą Ukrainę widać troskę tam mieszkających ludzi o te miasta i ziemie którymi obecnie gospodarzą. Obecnie mieszkają tam prawie sami Ukraińcy. Nie jest to ani ich zasługa ani nasza wina, że nas tam nie ma a oni są. Zadecydowano ponad naszymi głowami.
Ale tak jak większość galerii ze Lwowa znajdziemy pod nazwą LWÓW ja pozwoliłem sobie tę nazwać Stanisławów.
Jestem Polakiem i jeżdżąc na kresy szukam śladów Polski tam gdzie ona przez setki lat była.
Pozdrawiam.


satan użytkownik satan(wpisów:3318) dodano 19.10.2013 22:14

Na początek zapytam czy nazwa galerii ma prowokować? ;-)
Ja osobiście bym jej tak nie nazwał, tylko niestety tak -> "Івано-Франківськ"

Dla mnie Iwano-Frankiwsk był zawsze stacją przesiadkową na trasie Lwów - Zakrapacie, tym bardziej z ciekawością popatrzyłem jak miasto wygląda poza dworcem ;-)


Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!