m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Zespół zamkowy w Malborku  obejmuje: Zamek Wysoki czworoboczny z dziedzińcem otoczonym krużgankami,Zamek Średni trójboczny z rozległym dziedzińcem oraz Zamek Niski ( Przedzamcze). Wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki, początkowo konwentualny i siedziba komtura, w latach 1309-1457 siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych. Zamek w Malborku jest dawną siedzibą władz zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwanym potocznie Krzyżakami. Największy na świecie zamek gotycki zbudowany z cegły w Malborku na prawym brzegu Nogatu. Długość zabudowań to prawie 700m. Kościół zamkowy i kaplica Św.Anny na zamku Wysokim. Czerwona cegła i zdobienia zamku wzbudzają zachwyt turystów z całego świata.
Zamek w Malborku można okrążyć dookoła,jednak grupy tędy nie chodzą,a indywidualni turyści nieliczni.
Ale nawet największy wódz czuł się mały, szczególnie, gdy patrzył na Zamek Wysoki z perspektywy fosy,bo to różnica piętnastu pięter. Budynek Bramny Zamku Niskiego.Tu mieści się kasa biletowa. Zamek Średni i jego dziedziniec.
Obecnie malborski zamek zajmuje 21 hektarów powierzchni zabudowań, czyli tyle, ile przeciętnej wielkości miasto w średniowieczu. Ale w pierwszej połowie XV wieku siedziba zakonu wraz ze stawem obejmowała jeszcze więcej, bo prawie 30 hektarów. Figury Wielkich Mistrzów na dziedzińcu Zamku Średniego.
Mocny i twardy zamek niczym z żelaza, przyciągał jak magnes wielkich ludzi, możnych tego świata. Mury zapamiętały wizyty: hrabiego Derby (późniejszego króla Anglii Henryka IV), królów Kazimierza Wielkiego i Kazimierza Jagiellończyka, Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego, astronoma Mikołaja Kopernika, cesarza Napoleona, cara Piotra Wielkiego, cesarzy z dynastii Hohenzollernów, a potem Paula Hindenburga, przywódców faszystowskich: Hitlera i Himmlera… Malownicze zabudowania gospodarcze z czerwonej cegły.
 Cegły jak znaki semiologiczne. Melanż cegłówek od ciemnobrunatnych z naciekami wilgoci po rażąco czerwone w słońcu. Jeszcze tych gotyckich cegieł ze średniowiecznej budowy i przynajmniej z trzech odbudów i rekonstrukcji: romantycznej, scjentystycznej i tej po II wojnie światowej.
Obszarowo Malbork jest sześciokrotnie większy od Wawelu. Składa się z trzech części. Zamek Wysoki był klasztorem. Zamek Średni pełnił funkcję rezydencjalno-administracyjną - tutaj ucztowano, ale i tu pracował mózg państwa. I gospodarcze Przedzamcze, w obrębie którego mieściły się spichlerze, stajnie, składy opału, warsztaty broni i zbrojownie, mieszkania dla służby. Czekamy cierpliwie na przewodnika. Można w tym czasie zajrzeć w zamkowe zakamarki. Dzisiaj terytorium zamku zostało podzielone na sektory pomiędzy lokatorów, gdzie jeden drugiemu nauczył się nie wchodzić w drogę. Od najniższych kondygnacji zaczynając: w piwnicach hibernuje dwieście nietoperzy w pięciu gatunkach, parter zajmuje dyrekcja i pracownicy administracyjni w biurach, piętro - kustosze muzeum, strychy i dachy - drapieżne pustułki, ganki obronne - sowy.  Tylko jednodniowi turyści są intruzami, bezwiednie naruszają ustalony porządek zaglądając wszędzie. Most prowadzący z Zamku Średniego na Zamek Wysoki. Widok z mostu Zamku Wysokiego.
Ale nawet największy wódz czuł się mały, szczególnie, gdy patrzył na Zamek Wysoki z perspektywy fosy, bo to różnica piętnastu pięter.
Dziedziniec Zamku Wysokiego ze studnią. Fragment dziedzińca Zamku Wysokiego. Ozdobne okna z widokiem na Zamek Wysoki ... ... i dziedziniec. Krużganki Zamku Wysokiego.
Portal Panny Mądre i Głupie
 przed kościołem N.M.P w portalu Złotej Bramy - symbolu przejścia pomiędzy światami. Patrzę na Panny Mądre i Głupie. Mądre w rytmie światła unoszą w dłoniach płonące kaganki. Głupie zapomniały o oliwie, są nieprzygotowane na przyjście Pana, więc nikną w ciemnościach. Zbroja rycerska. Ekspozycja muzealna - stroje z epoki Średniowiecza. Sklepienie w Zamku Wysokim. Miejsce dawnego kominka.
Kuchnia na Zamku Wysokim. Podobno też wielcy mistrzowie byli łakomi na słodycze. Szczególnie Ulrich von Jungingen i jego brat Konrad sprowadzali wielkie ilości cukierków anyżkowych. Jednak ich ilość jest na tyle absurdalna, a koszty bajońskie, by móc podejrzewać, że skarbnicy fałszowali rachunki w malborskich księgach. I pewnie za „anyżki” Krzyżacy finansowali szpiegów, przewroty stanu, a może i burdele? W Średniowieczu rycerstwo z reguły nie pilo wody ze względu na zatrucie,a tylko napoje chmielowe i wino. Wielki Refektarz konwentu na zamku,czyli sala jadalna. Dawny Pałac Wielkich Mistrzów.
Przykład łoza rycerskiego. Trochę małe,ale w średniowieczu spano w pozycji półsiedzącej. Sacrum na Zamku Wysokim.
Ciekawostka z netu: Ośmiometrowy posąg Madonny z XIV wieku (pokryty specjalną wenecką, kolorową, błyszczącą w słońcu mozaiką) był archaiczną „twarzą” Malborka. Miała ona odstraszać wrogów. Była personifikacją siły zakonu jak pierścień herbowy, jak sztandar na polu bitwy. Podobno podczas oblężenia Malborka po bitwie pod Grunwaldem pewien kanonier próbował ją zburzyć i oślepł. Przykład jednego ze średniowiecznych ołtarzy. Pieta. Ołtarz zwany tryptykiem.
Zamkowe zakamarki z czerwonej cegły są bardzo ciekawe i malownicze:) Widok na Nogat z Zamku Wysokiego.
Jednak najpoważniejszym zagrożeniem dla warowni są wody gruntowe. Podczas budowy Krzyżacy ze względu na podmokły, grząski teren, część kamiennych fundamentów Zamku Średniego posadowili na drewnianych rusztach. I takie rozwiązanie funkcjonowało przez sześćset lat. Dopóki na początku XX wieku - w wyniku regulacji Nogatu i obniżenia poziomu rzeki o dwa metry - nie odsłoniły się drewniane konstrukcje. Ruszta pod wpływem powietrza butwiały. A mury na labilnym gruncie zaczęły osiadać i pękać. Wyszła też na jaw krzyżacka fuszerka. Żerdzie były sosnowe, a nie dębowe.
Przykład wspaniałego gotyku Pałacu Wielkich Mistrzów.
W piwnicy stało dziesięć dwukomorowych pieców. W dolnej komorze w sumie spalono drewno z całego lasu ryjewskiego i puszczy Pomorza Wschodniego. By rozgrzewać do czerwoności wielkie polne głazy leżące w górnej komorze. Następnie ogień gaszono, a kamienie - poprzez system kanałów i otwory w posadzce - oddawały gorące powietrze wyżej i dalej. Przy dwunastopniowym mrozie na zewnątrz osiągano w salach piętnaście stopni ciepła. Po 3 godzinach zwiedzania powoli opuszczamy zamek w Malborku.
Na zdj. sucha fosa i wejście do zamku.
Niszczycielskie są także silne wiatry zachodnie strącające dachówki. A jest co strącać, bo zamek przykrywa obecnie aż cztery i pół hektara dachów. Nieopodal zamku makieta całości. Zamek zza Nogatu.Całość budowli powstawała etapami tworząc wzdluż Nogatu kompleks długości prawie 700m. Dziękuję za wspólny spacer:)

najbliższe galerie:

 
MALBORK  Okno na średniowiecze. . .
1pix użytkownik heidi odległość 2 km 1pix
Malbork vol.  3 + Latarnia w Rozewiu
1pix użytkownik patryk odległość 3 km 1pix
Zimowy Nogat
1pix użytkownik sony odległość 3 km 1pix
Zamek w Malborku vol.  2
1pix użytkownik patryk odległość 3 km 1pix
Malbork cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 4 km 1pix
Malborska warownia (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.10.2017 10:17

Przemysławie - Zapraszam ponownie,bo uzupełniłam opisy licznymi ciekawostkami:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.10.2017 10:16

Piernicyna - Dzięki za odwiedziny i pozostawiony komentarz;mam nadzieję,że zachęciłam do zwiedzenia zamku w Malborku.

yatraman - Zgadza się,zamczysko jest wspaniałe:)

piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:142) dodano 25.10.2017 22:10

Dziękuję, Halszko, za ten niezwykły spacer :) Z przyjemnością obejrzałam zdjęcia i przeczytałam informacje. W Malborku nie byłam - czuję się zachęcona - zamek jest rzeczywiście wyjątkowy. Pozdrawiam!

yatraman użytkownik yatraman(wpisów:59) dodano 22.10.2017 16:16

Ładne zamczysko.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 22.10.2017 12:35

Dziękuję Asiu i czekam na Twoje kadry:)

Paweller - Jak dotrzesz do Malborka,to koniecznie wejdź na najwyższą wieżę,bo ja nie byłam:(

Jaśko - Nie miej wyrzutów sumienia,tylko ruszaj w Polskę:) I pokaż nam swoje piękne ujęcia:)

Marcinie - Malbork niezmiennie zachwyca z bliska i z daleka zza Nogatu:)

Dziękuję za wszystkie komentarze i pozdrawiam Gości:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 21.10.2017 09:23

Cały czas robi wrażenie jak się ogląda.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 21.10.2017 07:05

Ta galeria będzie moim wyrzutem sumienia,bo chociaż bardzo mnie interesuje historia rycerstwa to nigdy nawet w pobliżu zamku w Malborku się nie zakręciłem ... zawsze jest coś ważniejszego ... postaram się to zmienić jak najszybciej tym bardziej,że pokazałaś mi jak piękne detale się tam znajdują ... a ja detale bardzo lubię :) piękna galeria ... dziękuję i pozdrawiam serdecznie !!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7321) dodano 20.10.2017 23:36

Są takie miejsca, w których aż wstyd się przyznać, że się nie było ..., no ale kiedyś tam pojadę:))) Uwielbiam ten widok z przeciwnego brzegu rzeki ..., fajna prezentacja, pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 20.10.2017 22:30

Malbork niezmiennie zachwyca. W ybiegłym roku w październiku wpadłam do Malborka na chwilkę. Wystawiłam galerie z Trójmiasta. Z Malborka mam mało zdjęć, ale może kilka wrzucę, ale dopiero po 15 listopada.
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 20.10.2017 21:07

Dziękuję wszystkim Gościom za wizytę i pozostawione komentarze:)

Achernar - Masz rację,są takie miejsca,do których lubimy wracać:) Pozdrawiam!

Paweł - Wiem,że lubisz zamczyska i zwiedzałeś Malbork swoimi ścieżkami:)

Pisanka - Dzięki za dobre słowo:) Pozdrawiam!

Koniczynko - Dobrze,że jest tyle miłośników naszych zabytków:) Pozdrawiam:)

Śnieżko - Ja też lubię oglądać znane miejsca widziane innym okiem:) Pozdrawiam:)

Wielkopolanko - Ja też zwiedzałam Malbork po wielu latach i widzę korzystne zmiany:) Pozdrawiam:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1908) dodano 20.10.2017 20:54

Halszko bardzo podobało mi się w Malborku...tym bardziej ,że byłam dawno i niweiele pamiętam...
pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 20.10.2017 20:24

Cześć Halszko:) Kilka lat temu byłam w Malborku i bardzo mi się podobało, tym fajniej teraz jest oglądać Twoją relację. Pamiętam też, że nieźle mnie umęczyło to zwiedzanie:)
Pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 20.10.2017 19:08

Zawsze z przyjemnością ogląda się nasze polskie perełki.
Przy wieczornej kawusi, jak znalazł.
Pozdrawiam.

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 20.10.2017 18:36

Malbork nie jest jednym z najwiekszych i najpiekniejszych ...Malbork jest najwiekszy i najpiekniejszy. Bardzo fajna galeria . Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 20.10.2017 18:36

Top wśród zamków. Zawsze piękny i zawsze powala ogromem.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5514) dodano 20.10.2017 15:35

Byłem wielokrotnir (w końcu to nie tak daleko ode mnie), ale zawsze lubię tam wracać. Fajna galeria. Obejrzałem z przyjemnością. Pozdrawiam. :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 20.10.2017 12:47

Witaj AK. Mam nadzieję,że południowa kawa smakowała w czerwonych murach zamczyska w Malborku:)
Zwiedzałam Malbork 2 razy i na razie wystarczy. Narobiłeś mi apetytu na kawusię,więc zaparzę sobie.

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 20.10.2017 11:20

Wpadam na południową kawunię, a tu taka miła niespodzianka !
Lubię o Malborku, jeszcze tam nigdy nie byłem choć bardzo, bardzo chciałem :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 20.10.2017 10:37

Witaj Przemku! Malbork chyba wszyscy znają jak nie z widzenia,to ze słyszenia,więc opisy skromne.
Galeria dla przypomnienia tym,co tam byli,albo na zachętę,tym,co jeszcze nie byli.Nie każdy lubi zamczyska:)
Pogodę z rana mielismy mglistą jak dzisiaj za oknem,ale w południe wyszło słonko,czego i Tobie życzę:)
Pozdrawiam jesiennie:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6197) dodano 20.10.2017 09:04

Bardzo wizytówkowa, "podobająca", galeria. Opisy jak dla Ciebie jakby skromniejsze niż zwykle, ale i tak jest wszystko co trzeba. Tylko pogoda jakby "dostosowana", (niestety), do tego, co właśnie mam za oknem...:)))
Serdecznie pozdrawiam!
:))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!