m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Valletta jest najmniejszą (zaraz po Watykanie) i najbardziej wysuniętą na południe stolicą Europy. Jej powierzchnia wynosi niespełna 0,8 km2. Zamieszkuje ją zaledwie 7 000 mieszkańców. Nie wolno mylić miasta Valletta z aglomeracją Valletty. W skład aglomeracji wchodzi kilka satelitarnych miejscowości tj. Floriana, Msida, Sliema, St. Julians, Paceville, Żabbar, Hal Qormi, Birkirkara, Harmun. Miasta te powstały w późniejszym czasie, zlokalizowane są w nich główne ośrodki edukacyjne, nowoczesne osiedla mieszkaniowe, centra handlowe, żeglarskie mariny oraz infrastruktura turystyczna. Swoją wizytę w stolicy Malty zaczęłam od przemierzenia Triq Ir-Repubblika. To główna ulica, przecinająca miasto dokładnie w połowie, prowadząca aż do Fortu św. Elma. Przy niej zlokalizowanych jest wiele ważnych obiektów m.in. Pałac Wielkiego Mistrza. Moją uwagę jednak od razu zwróciły różnokolorowe balkony. Balkony typu zamkniętego są jednym z charakterystycznych elementów architektury maltańskiej. Zaczęto je budować pod koniec XVII w., pierwszy taki balkon powstał w 1697 r. w Pałacu Wielkiego Mistrza. Ulokowane na piętrach, początkowo służyły mieszkańcom kamienic do zerkania na swoje sklepy i zakłady rzemieślnicze, znajdujące się na parterze. Obecnie balkony to ulubione miejsce spotkań sąsiadów - takie odniosłam wrażenie z obserwacji ;)
Valletta zbudowana została przez rycerzy z zakonu joannitów. Jest doskonale ufortyfikowana. Jej poszczególne części położone są na różnych wysokościach. W wielu miejscach ulice zastąpiono schodami, by mogli poruszać się po nich rycerze na koniach. Valletta swoje istnienie zawdzięcza joannitom. 
Nie należy jednak zapominać o, trwającej ponad 160 lat, protekcji Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy również mieli znaczący wpływ na architekturę Valletty. Palazzo Parisio przy Merchant Street jest obecnie siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podczas pobytu na Malcie mieszkał w nim Napoleon Bonaparte. W pobliżu Palazzo Parisio znajdują się godne uwagi kościoły: Dominikanów (Chuch of Our Lady of Porto Salvo) oraz Jezuitów (Church of Gesù ). Idziemy wzdłuż bastionu św. Barbary. Na większości budynków, przy wejściach, do ścian przyklejone są ceramiczne płaskorzeźby, przedstawiające wizerunki świętych. Przy niektórych domach znajdują się kapliczki, po zmroku oświetlane małymi żarówkami.
Wejście do Grand Harbour. Widok na Fort Ricasoli - zbudowany przez joannitów w latach 1670-1693, bardzo ucierpiał w czasie II wojny światowej. Prace renowacyjne na terenie Fortu trwają do dziś. Lower Barracca Gardens (Dolne Ogrody) - w ich centrum znajduje się neoklasycystyczny pomnik  Aleksandra Balla, pierwszego brytyjskiego gubernatora Malty. Dolne Ogrody to prawdziwa oaza spokoju, idealne miejsce na chwilę odpoczynku. To także dobry punkt widokowy na wschodnie wybrzeże Valletty oraz Upper Barracca Gardens (Górne Ogrody). Można stąd również podziwiać przeciwlegle fortyfikacje - tutaj widok na Bighi.
Upper Barracca Gardens (Górne Ogrody) to najwyższy punkt XVI-wiecznych murów obronnych Valletty. Uznawane są na najpiękniejszy z parków w stolicy Malty. Docenione zostały nie tylko przez ludzi ;) Z Górnych Ogrodów rozciąga się niesamowity widok na Grand Harbour i na Trzy Miasta. W ogrodach tych znajdziemy również niezwykle interesujące rzeźby ;) A to już Vittoriosa (dawniej Birgu) -  pierwsza siedziba joannitów na Malcie. Tutaj zbudowali oni swą najpotężniejszą twierdzę - Fort św. Anioła.
Jeśli ma się więcej czasu, warto odwiedzić Muzeum Morskie. Nie można też pominąć Kościoła św. Wawrzyńca - pierwszej maltańskiej świątyni zakonu joannitów. Do czasu zbudowania konkatedry św. Jana Chrzciciela, był on głównym kościołem joannitów na Malcie. Z Vittoriosy na piechotę udajemy się do Senglei, kolejnego ze słynnych Trzech Miast. Nazwa miasteczka pochodzi od nazwiska Wielkiego Mistrza - Klaudiusza de la Sengle. Główna ulica - Victory Street - prowadzi do Safe Haven Gardens. W Ogrodach Safe Haven znajduje się Vedette - słynna budka wartownicza, na której wyrzeźbiono atrybuty dobrego strażnika - czyli oko i ucho. Widok z Vedette na Vallettę i Grand Harbour.
Jeszcze jedno spojrzenie... ... i wracamy do Valletty. Konkatedra św. Jana to najważniejszy kościół na Malcie,poświęcony jest św. Janowi Chrzcicielowi, patronowi joannitów.  Z zewnątrz wygląda niepozornie, ale jej barokowe wnętrze dosłownie powala na kolana. Merchant Street wieczorową porą. Fontanna Trytona, znajdująca się tuż przy głównej Bramie Miejskiej, obok dworca autobusowego, zaprojektowana została przez wybitnego maltańskiego rzeźbiarza Vincenta Apapa. Anglikańska Prokatedra św. Pawla została zbudowana w latach 1838-1839, w stylu klasycystycznym. Obok niej wzniesiono 65-metrową gotycką wieżę. Prokatedrę ufundowała brytyjska królowa Adelajda, która nie mogla się pogodzić z brakiem  anglikańskiego kościoła na Malcie.
U stóp Katedry św. Pawła, wzdłuż murów miejskich, biegnie Marsamxett Street. Rozciąga się stąd widok na nowoczesną zabudowę Sliemy. Ta tradycyjna architektura podoba mi się jednak o wiele bardziej :) Wróćmy jeszcze na chwilę do Upper Barraca Gardens i spójrzmy na Trzy Miasta. Tutaj widok na Vittoriosę: Kościół św. Wawrzyńca, Muzeum Morskie oraz łodzie i jachty cumujące w Zatoce Dockyard. To zabudowa Senglei - na pierwszym planie Bazylika zbudowana i konsekrowana w 1957 r., na miejscu kościoła zniszczonego doszczętnie w czasie II wojny światowej. I ponownie Vittoriosa, tym razem w trochę innym świetle ;) Pierwszego dnia mojego pobytu na Malcie była beznadziejna pogoda. Do południa lało jak z cebra, po południu przelotnie padało - było szaro i ponuro, zresztą spójrzcie na pierwsze zdjęcia w galerii... Dopiero około godz. 18 na chwilę wyszło słoneczko. Nad fortyfikacjami w Bighi nawet się pojawiła tęcza :)))))
Widok na port w Kalkarze. Fort św. Anioła, położony na krańcu Vittoriosy, służył m.in. jako więzienie. Przetrzymywano w nim słynnego, włoskiego malarza Caravaggia. Do 1571 r. był główną siedzibą Wielkich Mistrzów. Został mocno zniszczony w czasie II wojny światowej, prace renowacyjne wciąż są prowadzone. Nie jest udostępniony do zwiedzania. Z okolic przystani promowej w Sliemie, można podziwiać Vallettę w całej okazałości. Wieczorny rejs po Zatoce Marsamxett to ogromna przyjemność. A Sliema to świetne miejsce na nocleg. Bardzo dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie.

najbliższe galerie:

 
Malta-Valletta -miasto
1pix użytkownik andy odległość 0 km 1pix
Malta - Valetta
1pix użytkownik muczacza odległość 0 km 1pix
Malta cz I
1pix użytkownik andrew430 odległość 0 km 1pix
Balkonowych wspomnień czar-Valletta
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
MALTA - Konkatedra świętego Jana w Valettcie
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Malta
1pix użytkownik maciek odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (50):

 
madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 22.11.2013 22:58

Deszczu, Magdar :) pięknie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 22.11.2013 22:57

Ula, ślicznie dziękuję za odwiedziny, jest mi niezmiernie miło. Tobie należą się szczególne podziękowania :))))) pozdrawiam serdecznie.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 15.11.2013 14:56

Najbardziej podobają mi się balkony .Pozdrawiam :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 13.11.2013 15:58

...gratulacje!, znakomite kadry...starałaś się bardzo...pozdrawiam serdecznie

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5715) dodano 11.11.2013 00:04

Ciesze sie , ze spowodowalam , ze tam zawitalas.
Nie ma mnie teraz w domu, jestem tu z doskoku, obejrze lepiej po powrocie. Malta jest piekna:))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 21:41

Heriko, Marioli, Wielkopolanko, Terezo - ślicznie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 21:32

Nola, dzięki wielkie :) Ty też się trochę przyczyniłaś do mojej wizyty na Malcie ;) Gdybyś jeszcze pokazała nam Vallettę, to pewnie poleciałabym tam jakiś rok wcześniej ;) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 21:23

Marcin, Paweł, Satan - pięknie Wam dziękuję i pozdrawiam serdecznie :))))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 21:22

Grace, bardzo dziękuję :) Malta jest cudna i niesamowicie zaskakuje, przed wylotem do Polski rozmawiałam na lotnisku z kilkoma osobami, na każdym to malutkie państwo zrobiło ogromne wrażenie :) Ja też już planuję powrót, bardzo chciałabym ponurkować u wybrzeży Gozo ;) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:54

Rozmusiaki, pięknie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:53

Andred - pewnie, że warto ;) bardzo dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:52

Małgosiu, dzięki wielkie ;) bardzo rzadko fotografuję rzeźby, ale popcornowi nie mogłam się oprzeć :) też bardzo nie lubię jego zapachu...
Swoją drogą, ciekawa jestem, czy chipsy też doczekały się już swojego pomnika ;) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:46

Markopol, ślicznie dziękuję za odwiedziny, cieszę się niezmiernie, że Ci się podobało :)
Na Malcie po raz pierwszy w życiu, w czasie podróży, zobaczyłam tęczę ;)
To dobry znak :) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:42

Patryk, naprawdę polecam :) bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:41

Tama, jedź koniecznie :) jestem pewna, że Ci się spodoba :) październik to bardzo dobry miesiąc na wizytę na Malcie, jest już po sezonie - ceny są niższe, jest mniej turystów, pogoda wciąż ładna a woda w morzu cieplutka :) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:33

Surykatko, dzięki wielkie ;) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:18

Dispar, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:17

Margo, jedno jest pewne - na miejscu spodobałoby Ci się o wiele bardziej :) ślicznie dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:15

Magdaleno, pięknie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:13

Gabi, pięknie dziękuję i czekam na dalszy ciąg Twojej relacji :) Będzie Gozo, prawda ? :))) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 15:01

Baracuda, dzięki wielkie :) To prawda, jest tam czysto, ale nie jest aż tak spokojnie. Ku mojemu zdziwieniu, na głównej ulicy w Valletcie, poza sezonem, turystów było nie mniej niż w sezonie we Florencji ;) pozdrawiam serdecznie

pipol użytkownik pipol(wpisów:8813) dodano 10.11.2013 15:00

Madeleine, Portugalki też są brzydkie ;)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.11.2013 14:53

Pipol, dzięki za odwiedziny :) nie zawsze jest fajnie tam, gdzie nas ciągnie.
Zawsze chciałam jechać do Portugalii, w czerwcu pojechałam i się zawiodłam. Na Maltę aż tak bardzo mnie nie ciągnęło, ale pojechałam i wróciłam zachwycona :) pozdrawiam serdecznie

tereza użytkownik tereza(wpisów:3842) dodano 10.11.2013 08:21

Miejsce pełne ciekawych zabytków i uroczych zakątków.
Bardzo ciekawa galeria.Przyjemnie się oglądało.Pozdrawiam:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1825) dodano 09.11.2013 21:19

Kolejna piękna galeria o Malcie! na pewno zachęca do odwiedzenia! pozdrawiam serdecznie:)))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 09.11.2013 17:59

Obejrzałem jeszcze raz i jeszcze bardziej mi się spodobało.
Nawet jak się w podarunku dostaje takie światło, to jest sztuką je tak wykorzystać i nie przegapić.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 09.11.2013 17:14

Bardzo fotogeniczne miasto. A Twoje zdjęcia cudne.
Pozdrawiam

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 09.11.2013 15:15

to i popcorn doczekał się swojej rzeźby, niesłychane;) zdjęcie 46 - cudo:)

tama użytkownik tama(wpisów:2979) dodano 09.11.2013 14:47

Nola, wiem, że to mała wyspa, już ją obejrzałam i zmierzyłam na mapach. Ale w tej zabudowie i w tych nazwach to ja się gubię. Będzie mi się tam podobać, to już postanowione :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6665) dodano 09.11.2013 14:44

Pięknie pokazałaś La Vallettę:) Super są te kolorowe balkony, jak na zdjęciu 3, piękne widoczki z góry na miasto i port z różnych ujęć;) a 42 cudo:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6665) dodano 09.11.2013 14:38

Tama tam nie można się zgubić!;) To małe miasto, jak i cała wyspa:) Na pewno by Ci się tam bardzo podobało:)
pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3058) dodano 09.11.2013 12:42

Zabudowa Malty robi duże wrażenie, super to wszystko przedstawiłaś i pokazałaś ;-)
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7205) dodano 09.11.2013 10:17

Galeria bardzo ciekawa, fotki 3 i 4 rewelka, 29 też mi się bardzo podoba, pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1885) dodano 09.11.2013 09:50

ładnie pokazane i zachęcająco aby pojechać i zobaczyć na własne oczy.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.11.2013 09:36

Cudna ta Malta:) Moze dlatego taka popularna ostatnio:)
Widzialam galerie Korduli i Gabi, teraz Twoja - wszystkie swietnie sie uzupelniaja:)
Lubie Twoj sposob kadrowania:)
Pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2463) dodano 09.11.2013 08:11

Rozmusiaki, a jaka się nie podoba? :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4436) dodano 09.11.2013 07:45

Wyśmienity album :)
Taka Malta mi się podoba :)
Pozdrawiam.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 09.11.2013 01:05

Widzą, że Malta jest ostatnio modnym kierunkiem wśród Obieżyświatów. Może warto sobie przypomnieć jak tam było, ponieważ już tyle lat minęło kiedy tam byłem?
Mocno mnie zachęciłaś tą galerią.
Pozdrawiam,
andred

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6120) dodano 09.11.2013 00:13

Ja nazywam je wykuszami. Są ogromnie malownicze! Dobrze wykorzystałaś łaskawość słoneczka. Rzeźba popcornu mnie zainteresowała. Nie przeszkadza mi, że nie można go ugryźć za to ogromną zaletą jest fakt, że nie... pachnie ;) Pozdrawiam

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 08.11.2013 23:55

O Malcie to ja nie marzyłem nigdy ,ale widzę że gdybym tam czasem wpadł to nie byłby to czas stracony.
Ciekawie pokazałaś miasto i to w opisach i w zdjęciach.Balkoniki fajne i jeszcze tęcza Ci się trafiła a to już coś znaczy.
Pozdrawiam serdecznie.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 08.11.2013 22:31

Bardzo ładna galeria, która zachęca do odwiedzenia Malty. Chętnie się tam wybiorę

tama użytkownik tama(wpisów:2979) dodano 08.11.2013 21:23

Pięknie tam. Ale czy nie zabłądzę wśród tych ulic, których nazwy natychmiast ulatują z pamięci? ;)
Miejsce jest wyjątkowe i ja już organizuję ekipę :)
Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7081) dodano 08.11.2013 20:28

Weranda - tralala, to chyba nie jest do końca trafne określenie :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7081) dodano 08.11.2013 20:26

Fajnie oprowadzasz po Malcie. Te werandy rzeczywiście przykuwają uwagę. Końcówka galeria podobała mi się najbardziej, gdy zimne mury nabrały rumieńców w słoneczku...
Pozdrawiam serdecznie :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 08.11.2013 19:20

Bardzo się podobało.
Od 36 słonko bardzo Cię polubiło.
Ja tam mu się nie dziwię.
Pozdrawiam serdecznie:)

margo użytkownik margo(wpisów:2553) dodano 08.11.2013 18:44

Chyba zacznę i ja wzdychać do Malty. Bardzo mi się podobało. Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3645) dodano 08.11.2013 17:56

Piszesz, że na chwilę wyszło słoneczko. Ale jak poświeciło:-) Baaardzo ładna prezentacja:-)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2463) dodano 08.11.2013 17:53

Madeleine, piękna jest Twoja Valletta, nr 3 i 11 też fotografowałam, piękne są te 2 ulice, zresztą nie tylko te :)
pozdr.
Gabi

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 08.11.2013 17:46

Kolejna piekna odslona miejsca do ktorego wzdycham:)W porownaniu z Neapolem wydaje sie byc bardzo czystym i sterylnym miejscem,nie wiem czy dla mnie nie za bardzo...wyczuwam taki blogi spokoj:)Moje ulubione kadry 1 3 4 34 36 38 42-bajeczny 43 44 46 :)Pozdrawiam serdecznie:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:8813) dodano 08.11.2013 17:33

Ładnie opracowana galeria miejsca w które jakoś mnie nie ciągnie.
Za ciasno.
Ulubione: 3,46
dobranoc

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!