m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nie mogę powiedzieć, że to miasto jest piękne, nie ma cudownych zabytków i kościołów jak Rzym czy Florencja, ale jednak ma w sobie coś takiego, że chce się tam wracać. To była moja druga wizyta w tym mieście, i na pewno nie ostatnia. Mamy z Agą jeszcze coś do zobaczenia, no i Wezuwiusz ciągle na nas czeka. Do Neapolu przyjechałyśmy pociągiem z Sorrento. Godzinka drogi za 8 EUR. Ale nie trzeba kupować biletów;) Na dworcu zostawiłyśmy bagaże w przechowalni i ruszyłyśmy na miasto. Aga musiała ukryć swój aparat gdzieś głęboko. Wszak to miasto, gdzie należy wyjątkowo uważać na drobnych przestępców…Nawet spotkani po drodze mieszkańcy nam o tym przypominali. No ja wiedziałam, że to miasto do najbezpieczniejszych nie należy, no ale jak to mówią strzeżonego Pan Bóg strzeże. Aga ciągle mi w kadr wchodziła, muszę coś z tym zrobić następnym razem;)  Kościół Girolamini.
Idziemy ulicą via Tribunali. Długa i wąska, ale te odchodzące od niej uliczki jeszcze węższe. Zagłębiamy się w co poniektóre, zwłaszcza w te gdzie jest dużo prania i innych gadżetów na zewnątrz. Jest ogólnie brudno, czasem też naprawdę śmierdzi, ale to wszystko jest do zniesienia. Kwestia przyzwyczajenia. No ale mieszkać to nigdy bym tam nie chciała. Historyczne centrum Neapolu jest największe w Europie (1700 hektarów) i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. No ogromne jest na pewno. My chodziłyśmy cały dzień prawie, a i tak nie dotarłyśmy do miejsc, które chciałyśmy zobaczyć.
A ja chciałam zobaczyć tylko jeden mały zamek, a Aga jedną małą dzielnicę. Na to miasto jednak potrzeba ze 3 dni, żeby je trochę poznać bliżej, a nie kilka godzin. Neapol bogaty jest w liczne atrakcje turystyczne, które przyciągają do miasta rzesze turystów. Nie można powiedzieć, że tam nie ma zabytków. Jest ich mnóstwo, tylko po prostu się nie rzucają tak w oczy, zwłaszcza jak te kościoły są poukrywane w tych wąskich uliczkach. Mamy tam liczne muzea, kościoły, zamki, pałace, choć akurat te zamki i pałace to takie jakieś szare wszystkie były, choć może dlatego, że nie było za wiele słońca tego dnia;) Drzwi akurat piękne. Jesteśmy na Piazza Gesu Nuuvo.
Te już jakby mniej piękne;) A to już same okropieństwa... I jeszcze na widoku tak leżą, na ulicy... No ale takich ryb to ja u nas w markecie na stoisku rybnym nie widziałam;) Neapol od zawsze budził skrajne emocje. Można to miasto albo kochać, albo nienawidzić. Tak mówią. Ja osobiście mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest okropnie brudne i śmierdzące, ale z drugiej na swój sposób fascynujące. Neapol (z wł. Napoli) ma naprawdę wiele do zaoferowania i dobrego, i niestety złego także…
Najsłynniejszym daniem kuchni neapolitańskiej jest oczywiście pizza napoletana, która powstała w 1889 roku i zrobiona została na cześć królowej Włoch - Margherity di Savoia przez Raffaele Esposito. Stąd nazwa margherita. Jest pyszna:) Trudno w to uwierzyć, ale Neapol był pierwszym miastem na świecie, które wprowadziło bieżącą wodę w mieszkaniach. Wszystkim pewnie Neapol kojarzy się z Camorrą i śmieciami. I słusznie. Camorra to włoska organizacja przestępcza - mafia z Neapolu, która oprócz wielu ciemnych sprawek ma na sumieniu także uczynienie z Neapolu i okolic śmietnika Włoch. Camorra kontroluje w Kampanii cały biznes utylizacji odpadów, łącznie ze spalarniami, zarabiając nielegalnie ogromne pieniądze…Neapol walczy z Camorrą, ale jak na razie efektów nie widać, o czym mogłyśmy się przekonać na każdym dosłownie kroku. Ale spacerując tymi zaśmieconymi uliczkami co rusz można spotkać jakiś ulicznych grajków,
albo piękne pomniki czy obeliski. Tutaj jesteśmy na Piazza San Domenico Maggiore. W Neapolu mieszka około 1 mln ludzi, a w całej aglomeracju jakieś 3 mln. Jest trzecim co do wielkości miastem we Włoszech. Pewnie po Rzymie i Mediolanie;) Chodząc tymi wąskimi uliczkami można łatwo przeoczyć coś ładnego, albo coś czego się szuka. Ja, wstyd się przyznać jakoś nie przyuważyłam Duomo, więc muszę tam wrócić. A byłam kurcze obok!;) Presepi (szopki bożonarodzeniowe) to neapolitańska tradycja świąteczna zachowana po dziś dzień. Niesamowite, piękne, cudowne. Ale nie wszystkie. I niekoniecznie w klimacie świątecznym;)
Nawet mieszkańcy oglądają się za papieżem Franciszkiem, no bo co on kurcze robi na ulicy w Neapolu?;) No do Wenecji jest kawałek, ale masek było pod dostatkiem. Czarne, białe, kolorowe. Nabyłam tylko piękne magnesy w kształcie masek;) No nie mogłam się powstrzymać, ale przejechać bym się nie chciała tym czymś;) Bo to nawet nie jest samochód;) Neapol jest stolicą regionu Kampania i praktycznie całych południowych Włoch. Jest brudne, wielkie, aroganckie, znane z przestępczej działalności oraz z afery z niewywożeniem śmieci. A z drugiej strony niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Ale nie podpisałabym się pod słynnym powiedzeniem Zobaczyć Neapol i umrzeć…
W końcu dotarłyśmy nad wodę:) Neapol jest położony tarasowo nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie) u podnóża Wezuwiusza. Z jednej strony Wezuwiusz i piękne łódeczki, a z drugiej... W panoramę Neapolu na stałe wpisany jest chyba najbardziej znany wulkan w Europie - Wezuwiusz, który ostatni raz obudził się w 1944 r. Obserwatorium, znajdujące się na jego szczycie jest najstarszym obserwatorium na świecie - pochodzi z 1841 r. Za zakrętem już widok na miasto. Ogromne miasto.
Castel dell'Ovo. A na obiad bułka z mozarellą i szynką, no i Peroni oczywiście:) Pipol Twoje zdrowie piłyśmy;)
Dziękuję:)

najbliższe galerie:

 
Neapol cz.I
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
Neapol
1pix użytkownik magdus odległość 1 km 1pix
Neapol
1pix użytkownik obserwatore odległość 1 km 1pix
Kwiecień w Neapolu
1pix użytkownik lmka odległość 1 km 1pix
Włochy-Neapol
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Neapol cz. II
1pix użytkownik baracuda77 odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (92):

 
barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 01.08.2017 19:48

Voyager wygrzebał taką super galerię. Jakoś do tej pory na nią nie trafiłam.
Pamiętam jak nasza przewodniczka ostrzegała nas przed tym miastem. Mówiła, że potrafią nawet wyciągnąć kolczyki z uszu, tak, że się nie zorientujesz. Tu cię niby bajerują, a faktycznie okradają. No i oczywiście sama nazwa miasta kojarzy mi się z serialem "Allo,Allo" i policjantem, który mówi do Her Flika: " zobaczyć Nipol i umrzeć".
Super galeria, potwierdzająca fakt, że nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba;)
Pozdrawiam

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3421) dodano 01.08.2017 19:30

Ha! Fajnie, że odświeżyliście tę galerię. Kilka lat minęło, a mnie się totalnie odmieniło. Pamiętam tę galerię bardzo dobrze i pamiętam też, że ten Neapol mi nie podszedł wtedy, co zresztą napisałam w komentarzu.
A dzisiaj jest zupełnie inaczej. Im gorzej, tym lepiej i tym ciekawiej. Dzisiaj bym pojechała do Neapolu połazić po odrapanych uliczkach i pooglądać murale. No i pizzę zeżreć, ale to wiadomo...

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.08.2017 19:13

Parę fajnych rzeczy było w tym Neaplou, jadłam tam najpyszniejszą pizzę ever:) pozdro:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 01.08.2017 18:35

mnie, sorry

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 01.08.2017 18:34

a nie najbardziej podobał się wycieczkowiec

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 24.06.2014 07:41

Obserwtore dzięki i pozdrawiam:)

obserwatore użytkownik obserwatore(wpisów:22) dodano 21.06.2014 10:02

Dobre oko - świetna galeria. Gratulacje!

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 05.11.2013 00:43

Martafryka dzięki za odwiedziny:) Fajnie, że się podobało!:)
Dzięki bardzo za tłumaczenie:)
pozdrawiam:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 05.11.2013 00:07

ale miejsce!

7...moja naj :)
9..."..Matko Zdrowaś syna człowieczego, boskiego, który przyjął ból, a daje nam siłę, swoją wiarę, swoją miłość..." (takie luźne tłumaczenie...w tekstach "namuralnych"...kryje się esencja i klimat miejsca...)
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 03.11.2013 10:58

Magdalena dziękuję bardzo:) Fajnie, że jakieś zdjęcia wpadły Ci w oko:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 03.11.2013 10:57

Młochowskijacek dzięki za odwiedziny i cieszę się, że mimo wszystko Ci się podobało;) Ale jak rozumiem nie zachęciłam do odwiedzenia Neapolu?;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 03.11.2013 10:56

Surykatka kusi Wezuwiusz i to bardzo, i miałam tam już wejść w tym roku, ale jakoś okoliczności nie były sprzyjające, a wolałabym tam spędzić te kilka godzin zamiast włóczenia się po tym mieście. Ale żeby iść na Wezuwiusza pogoda musi być ładna i niebo przejrzyste, bo inaczej widoki do bani. Ale do 3 razy sztuka, jak powiadają.
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 03.11.2013 10:53

Margo pokazałam to co widziałam, a przez te kilka godzin raczej nie siedziałyśmy w miejscu tylko zeszłyśmy spory kawałek. Fakt nie pokazałam Duomo, bo jakoś mi umknęła ta katedra na trasie, i może jeszcze jakiś innych pięknych budynków, o istnieniu których po prostu nie wiem, ale to może następnym razem, bo wrócę na pewno żeby wejść na Wezuwiusza:)
pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 03.11.2013 09:20

Sporo kadrów baaardzo mi się podoba!
Fajnie wypatrzone. Aga na 5 uroku nawet dodaje temu zdjęciu;-)
Pozdrawiam:-)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 23:37

Batsheba myślę, że w Neapolu i okolicach każdy znajdzie coś dla siebie:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 23:36

Kordula dokładnie brudny i śmierdzący, mimo to wcale nie zniechęcający. Ale nie mogę powiedzieć, że to piękne miasto, a zabytki z nóg zwalają. Ale na pewno ma swój klimat, zarąbiste położenie i przepyszną pizzę:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 23:35

Anusia_osia ja tylko pokazuję co widziałam, a wierz mi że chodziłyśmy tyrystycznymi ścieżkami wg przewodnika Pascala;) Czasem trochę odbiłyśmy w jakąś wąską uliczkę;) Byłam już da razy w tym mieście i za każdym razem odebrałam je podobnie. Ale Neapol dostanie jeszcze swoją jedną szansę;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 23:32

Aga zastanawiam się nad wrzuceniem tego zdjęcia w części 2, ale nie wiem czy się odważę;)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 02.11.2013 22:39

Bardzo ciekawie zaprezentowałaś swoją galerię świetne ujęcia i doskonała narracja. Niestety hasło o Neapolu powinno brzmieć "Zobaczyć Neapol i umrzeć z .........obrzydzenia ! Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7326) dodano 02.11.2013 18:46

No ciekawe miasto, ciekawe, ale trudno powiedzieć,że piękne ;). Chociaż trzeba przyznać,że Wezuwiusz kusi.
Pozdrawiam :-)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.11.2013 17:39

a to nie miałaś farta :(
ostrożności nigdy nie za wiele

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 02.11.2013 17:36

Zapewne pokazałaś prawdziwe oblicze miasta. Może i jest jakaś magia w Neapolu, nie wiem bo nie byłam, ale ja też wysiadam z pociągu jadącego w tamtą stronę. Zamiast oglądać te obrazki na żywo wolę kojarzyć Neapol np z Diego Maradoną. Pozdrawiam serdecznie.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 17:20

Zibid podczas moich podróży okradli mnie 2 razy: raz w Allicante w Hiszpanii, a drugi raz w Lagos w Portugalii, więc tak naprawdę wszystko zależy od tego kogo spotkamy na naszej drodze, trochę od szczęścia, a trochę od ostrożności. Od tamtych kradzieży staram się być czujna na wyjazdach;)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.11.2013 16:54

widocznie miałaś fart :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 16:24

Zibid w Palermo ja nawet wieczorami chodziłam i 2 noce spałam, ale nie wydało mi się to miasto niebezpieczne. A Neapol jak najbardziej.
pozdrawiam:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.11.2013 16:17

Nola - są takie miejsca, że trzeba mieć się na baczności. Ja w Marsylii do poszczególnych atrakcji autem podjeżdżałem. W okolicach marsylskiego portu nagminnie jest, że miejscowi przyjezdnych gości z portfeli i sprzętu ogałacają. Podchodzi do Ciebie z pięciu młodzieńców , obstawia wokół i prosi o oddanie suwenirów. Weź tylko nie oddaj .......! O Nepalu też to słyszałem. A w Palermo znajomy był ........ Sami Włosi mu odradzali.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 16:14

Gabi może trochę chciałam pokazać to miasto właśnie takie - brudne, obdrapane, śmierdzące, mało zachęcające, ale z drugiej strony cały czas podkreślam, że jest inne, ciekawe, warte zobaczenia mimo tego syfu;) Ale tak naprawdę pokazałam je takim jakie widziałam, nie mam innych zdjęć, ale naprawdę dużo chodziłyśmy o to głównymi trasami turystycznymi. Via Tribunali skąd jest większość zdjęć to jednej z głównych deptaków spacerowych w mieście.
Nie mniej fajnie jak ktoś po obejrzeniu mojej galerii się oburza i mówi, że tam tak nie jest i chce jechać to sprawdzić;) A ja mówię, że tam tak jest, przynajmniej w dzielnicach, w których ja byłam;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 16:09

Zibid bo to miasto jest ciekawe, choć nie powala zabytkami (przynajmniej mnie). Nie lubię takich szarości, które dominują w architekturze miasta. Zwłaszcza te zamki wszystkie takie szare, bure i ponure;)
Nie bałam się, bo chodziłyśmy przecież razem, ale torebki pilnowałam;)
Wieczorem chyba też bym się nie zapuszczała w te uliczki, jak w Sorrento poszłyśmy wieczorem jakimiś dziwnymi, ciemnymi uliczkami w okolicach mariny i grupka chłopaków za nami zaczęła iść to miałyśmy niezłego stracha...
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 16:05

Mgfoto na pewno sobie tego z palca nie wyssali. Wierz mi ten problem dotyka to miasto od wielu już lat.
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 16:04

Madeleine nie byłam w tej dzielnicy w Barcelonie, ale mogę się domyślić jak tam były klimaty;) Tutaj momentami też musiałam nos zatykać;)
To masz fajnie, skoro masz tyle opcji do wyboru. My leciałyśmy z Katowic do Neapolu. Lotnisko w Neapolu jest super blisko, jakieś 7 km od centrum. Do dworca jedzie bus miejski za 1 EUR chyba, albo taki szybszy za 4 EUR. My akurat jechałyśmy tym droższym, bo tamtego nie mogłyśmy znaleźć przystanku. Ale za to metrem można jeździć po Neapolu bez biletu;)
Co do pociągów we Włoszech, to polecam fajną stronę ich linii kolejowych http://www.trenitalia.com/. Kupowałam już ze 3 razy bilety przez neta na tej stronie. Fajna opcja bo jak wcześniej wiesz gdzie i kiedy chcesz jechać to kupujesz bilety w promocji za 9 EUR na trasie Mediolan-Rzym, Mediolan-Wenecja czy gdziekolwiek.
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 15:57

Herika może miasto nie jest piękne, ale ma swój klimat:) Raz w życiu można zobaczyć i nie umierać oczywiście;)
pozdrawiam:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.11.2013 15:57

Ale tam pierdolnik .........
inne oblicze pokazałaś ....... ciekawie
nola - nie bałaś się po takich zakamarkach chodzić, wygląda to dość niebezpiecznie
wieczorem nie wiem czy bym się odważył

pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 15:56

Popek święte słowa!:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 15:56

Tereza a to już moja druga wizyta w tym mieście i za każdym razem miasto właśnie takie widziałam;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 15:55

Bartak fajnie, że wpadłaś i że coś ciekawego wypatrzyłaś;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 15:54

Irasek fajne bardzo, a jest ich tam bez liku. Nie wiadomo w którą wchodzić;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 15:53

Magdus może następnym razem odkryję te piękne miejsca;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 15:53

Dispar dzięki za odwiedziny:) Ciekawe, ale mało zielone.
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 15:52

Anek zgłaszaj się po porady jak będziesz jechać do Barcelony, nie ma sprawy;) Byłam tam już 4 razy, to trochę wiem o tym mieście;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 15:51

Arturin to za jedną z tych postaci oglądają się na pewno, a że znałam tylko papieża, to o nim wspomniałam w komentarzu. Nie znam piłkarzy SC Napoli;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 15:49

Andred pewnie ma inne oblicza, tylko nie dane nam było ich odkryć podczas tej wizyty;)
Ja jak bym miała wybierać gdzie chcę mieszkać to byłaby to Barcelona, bo uwielbiam to miasto, a we Włoszech to raczej Mediolan, bo blisko w góry:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 02.11.2013 15:47

Tama pojedziesz się sama przekonasz jaki jest, ale pamiętaj to nie Florencja, Rzym czy Wenecja;) Na pewno trzeba się trochę nachodzić, bo miasto jest ogromne;) Okej poczekam na Twoją galerię z Neaplu, bo wiem że tam w końcu pojedziesz, zwłaszcza że masz już przewodnik, no a bilety też już prawie kupowałaś;)
Ale zobaczyć Neapol trzeba, drzemiący w tle Wezuwiusz także, no i zjeść najlepszą pizzę na świecie;)
pozdrawiam:)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 02.11.2013 15:24

Nola zabraklo mi w tej galerii jednego zdjecia -"Krolowej much":)Buziaki

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 02.11.2013 11:57

Italia ma swój niepowtarzalny urok i charakter. A Neapol jest zdecydowanie dla mnie! , bo ponoć jest to najwspanialsza skarbnica starorzymskich znalezisk archeologicznych. Będę tam :-).

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 02.11.2013 11:32

Choc jak piszesz, brudny , smierdzacy , wcale nie oznacza nieinteresujacy.
Ma swój klimat, ja lubie takie jak to nazywam fajne dziadostwo.
Chętnie bym tam zawitała:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 02.11.2013 10:23

Odsłona tej mniej atrakcyjnej strony miasta też ma swoje uroki. Przynajmniej potencjalny turysta nie będzie zaskoczony jak się tam wybierze.
Ta różowa podróbka samochodu nijak nie pasuje do otoczenia ;-)
Dobra robota Nola.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.11.2013 10:07

Słuchałam ostatnio kryminał Donny Leon. Akcja dzieje się głównie w Wenecji ale w tle jest min. problem śmieci w Neapolu. Jeśli choć część tego wątku zahacza o prawdę to... Masakra!!! ;)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 02.11.2013 09:25

Nola, Twój Neapol od razu skojarzył mi się z... Barceloną. Byłaś kiedyś o świcie w dzielnicy el Raval ? Niestety wygląda ona bardzo podobnie i zapach momentami jest nie do zniesienia. Do Neapolu pojadę na pewno, już nawet bilety zaczęłam obczajać ;) mieszkam mniej więcej w takiej samej odległości od Katowic, Berlina i Pragi, więc trochę opcji mam ;) ale chyba polecę z Wrocławia do Rzymu i dalej pociągiem do Neapolu :)))) pozdrawiam serdecznie i czekam na ciąg dalszy.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 02.11.2013 08:50

Jak widać miasto nie musi być architektonicznie piękne aby było ciekawe i posiadało niepowtarzalny klimat:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3891) dodano 02.11.2013 05:59

Inaczej zapamiętałam Neapol.Ciekawa prezentacja.Pozdrawiam:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 02.11.2013 01:19

Nola, nie byłam, nie widziałam, pokazałaś interesujące zakamarki miasta :)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 01.11.2013 21:37

nie powiem, żeby mi się to miasto podobało;) i raczej nie będę umierała z pragnienia zobaczenia go;) ale miejsc fajnych parę jest z pewnością, świadczą o tym bardzo fajne zdjęcia 40 czy 13. pozdrawiam:)

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 01.11.2013 20:11

Wąskie uliczki zajefajne

magdus użytkownik magdus(wpisów:208) dodano 01.11.2013 20:11

Moje ukochane miasto. Na szczęście są w nim też piękne miejsca :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 01.11.2013 19:37

2,4,40,41 - bardzo fajne.
Ciekawe miasto.
Pozdrawiam:)

arturin użytkownik arturin(wpisów:15) dodano 01.11.2013 19:28

na fotce 37 to za papieżem lub Markiem Hamsikiem te ludki się ogladają, to ta postać z irokezem na głowie. Marek Hamsik to słowacki napastnik drużyny SC Napoli,

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 01.11.2013 18:29

E tam, to nie chcę już jechać do Neapolu, chyba że Baracuda mnie swoją galerią przekona, no i Wezuwiusz kusi bardzo

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 01.11.2013 18:22

Anek ja widzialm pieciu przystojniakow podczas calego wyjazdu :/

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 01.11.2013 17:48

Tylko tylu? t przystojniacy chyba się wynieśli z Neapolu, jest nadzieja że do Hiszpanii;) Pewnie się zgłoszę do Ciebie po parę rad

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 17:26

Muzelea dzięki za odwiedziny:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 17:25

Mgfoto może Neapol nie jest zbyt czysty i zbyt piękny, ale ma coś w sobie przyciągającego. To miasto inne niż wszystkie. I te góry śmieci aż tak nie zniechęcają, trzeba je traktować jako element krajobrazu;) Ciekawe czy się kiedyś uporają z tym "śmierdzącym" problemem?
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 17:22

Aga no w końcu musiałam coś wrzucić z naszego wyjazdu, i jak już zaczęłam z tymi zdjęciami to może z innymi też jakoś pójdzie;)
Tęsknię za tym słoneczkiem, i pomyśleć, że to tak niedawno było;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 17:21

Patryk chyba nie czytałeś dokładnie opisów pod zdjęciami, bo o pizzy, kto i dla kogo upiekł pisałam pod zdjęciem 25:) No, a że jest najlepsza na świecie to wiadoma sprawa;)
pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 01.11.2013 14:48

Choćby dla samej pizzy warto pojechać do Neapolu, bo nigdzie nie smakuje jak właśnie tu. Zresztą to w Neapolu powstała pierwsza współczesna pizza margherita, którą piekarz Raffaele Esposito upiekł na cześć królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 01.11.2013 12:24

Alez spryciula z Ciebie,szybko uwinelas sie z galeria:)Ja jestem w trakcie tworzenia Neapolu:)Milo ogladalo sie miejsca w ktorych bylysmy pare chwil temu,a owocami morza narobilas mi tylko smaku:)Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.11.2013 12:09

Marioli napisałaby, że to Neapol bez znieczulenia... ;))) a Tobie nawet udało się zachęcić parę osób do wyprawy w to miejsce... Brawo!!! Pozdrawiam serdecznie :)

muzelea użytkownik muzelea(wpisów:167) dodano 01.11.2013 12:08

kolorowy i kolorytowy ten Neapol :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 11:53

A co do przystojnych facetów to w ciągu 3 dni widziałam takowych może 4-5, więc marnie;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 11:52

Anek pogoda była mega fajna, przez 2 dni słońce, tylko 3 dnia słońca było już jakby mniej, ale nadal ciepło;)
Do Barcelony koniecznie!!!:) Na pewno Ci się spodoba:) To jest cudowne, piękne, wspaniałe miasto:)
pozdrawiam:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 01.11.2013 10:56

A podobno ktoś ma szczęście do pogody;) mogło lać więc i tak super pogoda była

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 01.11.2013 10:55

Wiadomo zawsze się robi pikne zdjęcia, tak jak w folderach dla biur podróży, zresztą i tak turyści rzadko skręcają za uliczkę leżącą gdzieś za hotelem. Każde miasto jest pełne kontrastów, mozna różne dzielnice focić, oglądać i przedtsawić wybiórczo. Chociaż prawdę mówiąc Włochy kojarzą mi się z chaosem, krzykiem i całującymi facetami na powitanie, na dokładkę diabelnie przystojnymi. Z miast europejskich które w najbliższym czasie bym chciała zobaczyć to Barcelona, Ty i Paweł zachęciliście mnie bardzo.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 10:10

Pipol no żyję:)
O paru miejscach, które widziałam w życiu mogłabym powiedzieć "zobaczyć i umrzeć", ale na pewno nie o Napoli, choć widok na Wezuwiusza całkiem fajny;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 10:06

U mnie castel dell'Ovo też pewnie by się pieknie prezentował na tle zachodzącego słońca, no ale akurat tego dnia nie było go zbyt dużo;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 10:04

Anek obejrzałam te foty z tej strony, przynajmniej głównej, ale tam nie ma nic z tego, jak miasto naprawdę wygląda;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 10:02

Skuza niewykluczone, że chodziłaś innymi drogami;) My biegałyśmy różnymi uliczkami, od placu do placu, po drodze mijając różne kościoły i zamki, no ale nic mnie nie powaliło, jeśli chodzi o architekturę. Ale wrócę tam jeszcze po raz trzeci, może jakieś cuda odkryję. Na pewno nie widziałam Duomo i zamku, z którego jest ponoć najpiękniejszy widok na Neapol;)
pozdrawiam:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 01.11.2013 09:58

Na Twoich zdjęciach jawi się jako koszmarne miasto, a ja kojarzę sobie je z tej strony...http://buongiorno-napoli.blog.onet.pl/ ups linki nie sa mile widziane, ale w tali dzięń jak dziś przejdzie;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 09:58

Patryk ale ja się nie gniewam, każdy ma prawo do swojego zdania i opinii, gdybym nie chciała, żeby oceniano moje galerie to wyłączyłabym tą możliwość. Choć oceny nie mają dla mnie dużego znaczenia, ważne jest co ludzie piszą w swoich komentarzach.
Pokazałam miasto tak jak je widziałam. Tylko tyle, albo aż tyle udało nam się zobaczyć w 6 godzin, a trochę kilometrów zrobiłyśmy;)
pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 01.11.2013 09:55

Nola, jeżeli Twoim zamiarem było ukazanie Neapolu jako odrażającego, brudnego, złego to udało się Ci się to na piątkę z plusem. Bardzo chciałabym to miasto kiedyś zobaczyć, niekoniecznie zaraz potem umrzeć :)
Powiem szczerze, że po Twojej galerii jeszcze bardziej chciałabym tam pojechać, nie chce mi się wierzyć, ze tylko takie klimaty tam panują. Może uda mi się to kiedyś zweryfikować, spróbuję wtedy zrobić galerię skrajnie alternatywną, no chyba, ze faktycznie jest tak jak Ty to przedstawiłaś,
pozdr.
Gabi

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 09:50

Paweł myślę, że jednak ktoś by tu zaglądał, bo jest tam parę rzeczy do zobaczenia, jest pięknie położone, niedaleko drzemie sobie Wezuwiusz, a jeszcze kawałek dalej Sorrento i inne piękne miejscowości na półwyspie:)
No widziałam trochę miast we Włoszech i bez dwóch zdań Rzym jest najpiękniejszym włoskim miastem. Nawet Wenecja mi się bardziej podoba, choć jej nie lubię. Więc myślę, że TY w końcu powinieneś pojechać do Rzymu!:) A w Neapolu nawet nie ma żadnej wieży, na którą można by wejść, zresztą w Poznaniu też nie ma, co mnie ostatnio bardzo rozczarowało;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 09:46

Grace jak byłam poprzednim razem, to chodzenie tymi wąskimi uliczkami nie należało do najbezpieczniejszych, bo na każdym rogu stała jakaś grupka mężczyzn, głównie ciemnoskórych i skąd wiesz czy Cię nie zaczepią?
A co do aparatów, to Neapol znany jest z drobnej przestępczości i trzeba mieć się na baczności. Do Agi podeszła po prostu jedna babka i powiedziała jej, żeby schowała aparat, jeśli nie chce go stracić. To było w okolicy dworca. Tam też dużo czarnych. Nie to żebym była rasistką czy coś, ale my w tym tłumie byłyśmy praktycznie same, nie widziałam za wielu turystów, przynajmniej w niektórych dzielnicach. Na głównych placach i przy znanych budowlach, zamkach czy pałacach już było lepiej;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 09:41

Śnieżka dzięki za odwiedziny:) Ja też jak oglądam galerie z Indii tylko się utwierdzam, że to kraj nie dla mnie (oczywiście poza górami);)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6792) dodano 01.11.2013 09:40

Anek a ja słyszałam i dobre i złe rzeczy, a że byłam tam juz kiedyś i włóczyłam się tymi uliczkami to wiedziałam czego się spodziewać;) Brudno jest na pewno, ale za to miasto pięknie położone, no i mają najlepszą pizzę na świecie:)
Dobra gdzieś nieśmiało wspomniałaś, że chciałabyś już zobaczyć ten cały Neapol;)
pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 01.11.2013 09:11

Byłem w Neapolu 28 lat temu......nic się nie zmieniło, no może jest trochę brudniej.
Jak miałbym wybierać gdzie mam mieszkać, to wolałbym już Las Vegas.....szczególnie nocą ;-)
Fajnie pokazałaś miasto, choć myślę, że ma ono jeszcze inne oblicza.
Pozdrawiam,
andred

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 01.11.2013 09:10

Trudno mnie zniechęcić, uparłam się na Neapol i nie wierzę że ono jest w całości takie jak przedstawiasz :)
Kupiłam książkę o Neapolu i tam jest tak wiele pięknych, zacnych zabytków na obrazkach, że na pewno tam pojadę.
Co mnie obchodzą ich śmieci ;) Te galerie, muzea z wielkimi dziełami, kościoły, katedry, tanie hotele w centrum i tanie loty ;) No jak nie jechać?
Grafiiti, murale - nie cierpię, jestem zwolenniczką sztuki klasycznej a taka tam jest.
Architektura, zamek przy morzu, Wezuwiusz, pizza ponoć najlepsza na świecie :) JADĘ :)
Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9075) dodano 01.11.2013 00:22

Wiele bardzo udanych, choć ciasnych kadrów.
Foto 50.... Ty wiesz ;)
Żyjesz ??? To dobrze. Nie sprawdza się powiedzenie : " zobaczyć Neapol i umrzeć " ;)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 31.10.2013 23:47

Trochę inny Neapol widzialam,a może chodziłam innymi drogami ,w porcie tez bałaganu nie było,ale poza miastem wyglądało już to inaczej.Zapamiętałam jedna ze stacji benzynowych ,która okupował cały tabor cygański,a bałagan taki,ze gdyby zrobić z Twoich fotek fotomontaż,to jeszcze byłoby czysto:))))))Fajnie podpatrzone:)Pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 31.10.2013 22:51

Zajrzałem z ciekawości, bo znam to miasto... Wybacz, ale jak na mój gust strasznie tendencyjnie je pokazałaś, co dziwi mnie tym bardziej, że nie raz oglądałem fantastyczne Twoje galerie choćby z Maroka

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7523) dodano 31.10.2013 22:43

Wydaje mi się, że gdyby to miasto nie nazywało się Neapol (Napoli), to pies z kulawą nogą nie chciał by tu zajrzeć. Chyba miasto dużo zyskuje dzięki swojemu bajecznemu położeniu. Przyznam, że miasta Toskanii zrobiły na mnie dużo większe wrażenie, ale ... w Neapolu nie byłem, a może powinienem najpierw tam pojechać i dopiero wygłaszać swoje opinie:)
Pozdrawiam serdecznie:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 31.10.2013 22:33

40 % mlodych, mlodych Wlochow pracuje na czarno, bo nie moze znalezc oficjalnego zatrudnienia - takie skojarzenie z wszedobylskimi - jak piszesz -grajkami i wszechobecnym tu balaganem.
Nie wyglada to zachecajaco.
A czemu trzeba chowac apraty? Napadaja w bialy dzien?
2 i 40 - dla mnie the best.
Dzieki za wyprawe, pewnie to raj dla fotografa, ale nie dla mnie.
Pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3421) dodano 31.10.2013 22:11

Z ciekawością obejrzałam.
I teraz wiem, że to zdecydowanie nie dla mnie.
Pozdrawiam, Nola:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 31.10.2013 21:58

I jeszcze jedno nie dopominała i nie poganiała :P

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 31.10.2013 21:57

Faktycznie czysto tam nie jest, obejrzałam i mam mętlik w głowie, tyle słyszałam dobrego, będę musiała jeszcze raz tu wrócić i jakoś przeżyje to że Aga włazi w kadr, i te zaniedbane ulice może przełknę jakoś. Relacja podobała mi się, fajna przygoda. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!