m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Auschwitz to NIEMIECKI obóz koncentracyjny na ziemiach polskich ... To jedna z największych europejskich nekropolii i jedna z… najczęściej odwiedzanych tragicznych pamiątek po II wojnie światowej. Poniemiecka fabryka śmierci jest dzisiaj atrakcją turystyczną - paradoksalnie wyjątkowo ciekawą atrakcją, do której przyciąga śmierć i jej zła sława. ... Auschwitz to opowieść - o bestialstwie, eksterminacji, ale i męczeństwie i bohaterstwie więźniów.

...
25 stycznia 1940 roku urzędnicy Urzędu Wyższego Dowódcy SS i Policji we Wrocławiu zatwierdzili plan budowy obozu a po uzgodnieniu decyzji z Heinrichem Himmlerem, 8 kwietnia 1940 roku koszary zostały oficjalnie przekazane w dzierżawę SS. 27 kwietnia Himmler wydał rozkaz założenia w Oświęcimiu obozu koncentracyjnego. Do 1 marca 1941 roku w Auschwitz osadzono bowiem 10 900 więźniów. W październiku 1941 roku ruszyła budowa filii w Brzezince oddalonej od oświęcimskiego obozu o trzy kilometry. W dniach 17-18 lipca 1942 roku obóz wizytował Heinrich Himmler. Warto wspomnieć o niemieckiej konferencji w Wannsee w lutym 1942 roku, na której postanowiono ''ostatecznie rozwiązać kwestię żydowską ''
Metody uśmiercania więźniów w Auschwitz stały się słynne na całym świecie za sprawą Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze. Karanie więźniów oraz masowa eksterminacja były najpopularniejszymi metodami uśmiercania przymusowych mieszkańców Auschwitz. Niemcom udało się opracować rozmaite techniki uśmiercania zniewolonych ludzi a z czasem Auschwitz stało się prawdziwą fabryką śmierci. W 1941 roku Himmler odwiedził obóz koncentracyjny i był świadkiem konwencjonalnego likwidowania jeńców. Przerażony widokiem rozstrzeliwania, obawiał się o psychikę żołnierzy Wehrmachtu i SS, którzy narażeni byli na taki widok codziennie. Dlatego też postanowił, aby opracowano nieco bardziej humanitarne metody uśmiercania więźniów.
I bynajmniej nie chodziło mu o komfort mordowanych.. ... Chłosta - stosunkowo często i chętnie stosowana metoda upokarzania więźniów Auschwitz. Związanego bito pałką, czasem pejczem, wystawiając go na widok publiczny, gdyż wszystko odbywało się na specjalnie do tego celu przygotowanym stole na apelu obozowym. Nie trzeba mówić, iż taka forma karania uwięzionych była wyjątkowo bolesną i upokarzającą.
...
Uwięzienie - cele w Auschwitz często zapełniano więźniami, którzy przewinili w najdrobniejszy sposób. Popularność zdobyło osadzanie w celach o wielkości metr na metr czterech więźniów stojących obok siebie. Powietrze dopływało niewielkim otworem, który zasłonięto, aby do celi nie wpadało światło. Małe wymiary pomieszczenia uniemożliwiały zmianę pozycji w celi, doprowadzając do krańcowego wycieńczenia stojących w niej więźniów, którzy niejednokrotnie musieli stawić się do pracy w dniu kolejnym. ... Egzekucje - bezpośrednie doprowadzenie do śmierci skazańca stało się w Oświęcimiu normalnością. Teoretycznie wyroki śmierci wydawać mógł tylko Heinrich Himmler, ale w praktyce przepisów tych nie respektowano.
 Z reguły wyrok śmierci wykonywano przez rozstrzelanie. Więźniów wyprowadzano z piwnic bloku nr 11 na parter, gdzie nago oczekiwali na śmierć. Początkowo wiązano im ręce drutem, później zaniechano tego z powodu rzadko stawianego oporu. Masowa eksterminacja - Niemcy do perfekcji opracowali sposób masowego mordowania więźniów, likwidując ich na skalę do tej pory nieznaną. Nazwano to później masowym ludobójstwem. Najsłynniejszą formą uśmiercania więźniów na terenie kompleksu Auschwitz-Birkenau było wysłanie ich do komory gazowej, gdzie zagazowani umierali szybko i w dużych ilościach jednocześnie. Do tego celu stosowano gaz cyklon B.
Pierwsza przeprowadzona w ten sposób egzekucja miała miejsce 3 września 1941 roku - zagazowano bowiem 600 jeńców radzieckich. 28 czerwca 1943 roku ustalono średnią wydajność dobową krematoriów na kolejno 340, 1440, 1440, 768 i 768 zwłok. W praktyce liczby te... były przekraczane i w sumie spalano około 8000 zwłok na dobę. Innym sposobem masowej eksterminacji było uśmiercanie poprzez zastrzyki trucizn. Najczęściej używano do tego celu fenolu, wstrzykiwanego dosercowo. Dwóch ludzi trzymało więźnia za ręce, trzeci zasłaniał mu oczy ręcznikiem, a czwarty wstrzykiwał fenol. Eksperymenty pseudomedyczne - wielu z więźniów straciło życie lub zostało okaleczonych z powodu pseudomedycznych testów prowadzonych przez obozowych lekarzy.
Znaczną część z ogółu zbrodniczych eksperymentów lekarzy niemieckich stanowiły zabiegi sterylizacyjne. Himmler spodziewał się, iż dzięki temu uda się zniszczyć narody przeciwne niemieckiej hegemonii fizycznie. Tymi sposobami uśmiercono przerażającą ilość ludzi. Nawet sam Rudolf Höss nie potrafił określić liczby zamordowanych więźniów. Podawał on przybliżoną liczbę 2,5 mln osób, jednak dzisiejsze badania pokazują, iż mógł mylić się nawet o dwa miliony, co znacznie zwiększa potencjalną liczbę zabitych w Auschwitz. 
Edmund Burke: 
Aby zatriumfowało zło, wystarczy by dobry człowiek niczego nie robił...
W naszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, główną siłą ludzi złych jest lękliwość i nieudolność dobrych; a cała żywotność królestwa szatana ma swe korzenie w opieszałości chrześcijan 
Św. Pius X Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Obóz Koncentracyjny  Auschwitz - Birkenau . Brzezinka .
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Polska - Oświęcim - Auschwitz
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Obóz Koncentracyjny  Auschwitz - Birkenau .  Oświęcim
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Oświęcim - Auswithz
1pix użytkownik camel17 odległość 0 km 1pix
Oświęcim - Auschwitz-Birkenau
1pix użytkownik mironel odległość 1 km 1pix
Miasto Oświęcim.
1pix użytkownik halszka odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (36):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 02.02.2014 21:12

Katia ,punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ...
Poważny to temat,więc nie chciałbym za bardzo wdawać się tutaj w polemikę ...
Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie :)

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 31.01.2014 17:07

Poza tym, że galeria porusza i poruszać będzie, bo to takie miejsce, chcę nawiązać do nazewnictwa.
Napisałeś, że miasto po polsku to Oświęcim. Tak, ale jeżeli mówimy o obozie to używamy nazwy niemieckiej. Przynajmniej tak mnie uczono ;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 04.12.2013 21:19

Kordulo,bardzo mi miło :)
Dziękuję i pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 04.12.2013 20:55

Bardzo mnie poruszyłaś ta galerią.
Byłam tam tylko raz w zyciu , na obowiazkowej wycieczce klasowe w Liceum.
Jak sie jest młodym , nie odbiera sie tego i nie przezywa w nalezyty sposób.
Bardzo, bardzo dobra reportazowa galeria:)) Pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 03.12.2013 20:33

Madeleine dziękuję :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 03.12.2013 20:23

Nie zgadzam się z przedmówcami. Moim zdaniem to jeden z najlepszych reportaży zamieszczonych na naszym portalu. Ta galeria jest ważna i potrzebna. Oceniając ją możemy sprawić, że nie przepadnie w otchłani OS. Nie ma mowy o jakimkolwiek wartościowaniu tematu. Na uznanie zasługuje sposób, w jaki autor ten niezwykle trudny temat przedstawił.

Niedawno pierwszy raz byłam w KL Gross-Rosen w Rogoźnicy… nie wiem, czy kiedykolwiek odważę się na wizytę w Auschwitz.

Pozdrawiam serdecznie

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 03.12.2013 14:54

Analogia do żony sąsiada znajomego mimo, iż wydawałaby się wzięta z innej bajki to jednak jest z tego samego nurtu. Niestety cytat zawsze był i zawsze będzie aktualny.
Czy dotyczy żony sąsiada, czy Żydów , czy ...absolutnie kogokolwiek, gdziekolwiek na świecie.
Hitler doszedł do władzy tylko dzięki bierności milionów ludzi, którym się ten typ wcale nie podobał. Przecież zdobył ją pod hasłem "wypędzenia Żydów i komunistów", a skoro tylko Żydów to wszyscy mogli się czuć bezpieczni. I obojętni. Komuniści to też nie my, więc spoko...
Dlaczego tyle milionów Żydów wyłuskano z polskich miast i stracono w obozach ? Bo sąsiedzi wiedzieli , że nie idą po nich....
Itd.... bez końca. Bo to się nie kończy.
Trzeba na to zjawisko spojrzeć szerzej, temu mają służyć takie miejsca pamięci jak Auschwitz.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 03.12.2013 12:20

Wszystko gra:))))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 03.12.2013 08:16

Śnieżko,Patryku,Przemysławie,Halszko,Pipolu - dziękuję również za odbyty wirtualny historyczny spacer i serdecznie Was pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 03.12.2013 08:13

Baracudo,no cóż ...
Dziękuję :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 03.12.2013 08:08

Deszczu,nazwa albumu była celem zamierzonym,choćby z tego powodu,że żyjemy w Polsce a jak zapewne dobrze wiesz ,Oświęcim po niemiecku to Auschwitz.
Same miasto oczywiście jest bardzo ładne,a co za tym idzie bardzo często zapominamy o tym.
Dziękuję za odwiedziny i serdecznie pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 03.12.2013 08:02

Romana,byłem w obozie trzy razy i dopiero za ostatnim razem zdecydowałem się,że utrwalę moją wizytę na karcie aparatu.
Dziękuję,że byłaś i pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 03.12.2013 08:01

Dispar w wirtualnym świecie tak jak w życiu - ktoś musi mieć '' gorzej '',aby ktoś miał lepiej ...
DZiękuję i pozdrawiam.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 03.12.2013 00:57

...nie ma już cytatu z Piłsudskiego??? !!! ... szkoda ... ja czytam Twoją wypowiedź, prezentację w tej wersji !... szerzej, bo przecież pokazywanie Oświęcimia tylko i wyłącznie jako obozu koncentracyjnego jest prowokacją ... Auschwitz TAK - Oświęcim NIE ... ja byłem w Oświęcimiu wielokrotnie i nic takiego nie widziałem ... miałem tam znajomych i ONI mieszkali w BLOKU z wielkiej socjalistycznej " płyty " betonowej ... jeżeli zacytowałeś "Aby zatriumfowało zło, wystarczy by dobry człowiek niczego nie robił... " to w BLOKU, opowiem taką historyjkę, w którym mieszkał mój znajomy, sąsiad bił swoją żonę i dzieci, czyli był szatanem i mogł czuć się bezkarny tak długo jak opieszałość chrześcijan mu na to pozwalała, a pozwalała na długo niestety, bo on ten szatan nieszczęśliwy był, mimo woli terroryzował sąsiadów i dla świętego spokoju sąsiadów tak sobie żył w tej swojej nieszczęśliwości a żona i dzieci codziennie pudrowali twarz, bo przecież wokół sami chrześcijanie ... OBIEŻYŚWIAT !!! dom wszystkich podróżników ... pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 02.12.2013 23:40

Czytałam kiedyś książkę pt " Dymy nad Birkenau " a w jakiś czas później pojechałam do Oświęcimia, odwiedziłam zarówno Auschwitz jak i Birkenau. Wzięłam ze sobą aparat, ale gdy znalazłam się TAM na miejscu... nie byłam w stanie go wydobyć... nie zrobiłam ani jednej fotki... a tego co czułam chodząc po terenie obozów nie potrafię wyrazić słowami...
Pozdrawiam

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 02.12.2013 23:21

O b..e przepraszam miało być "10",szybko piszę do Tomka o anulację:/

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 02.12.2013 23:20

O tak,wspaniała lekcja historii...jestem pod wrażeniem....
Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 02.12.2013 23:14

Ja byłem. Do tej pory jestem po tym chory.
A było to ponad trzydzieści lat temu.
Obejrzałem i przeczytałem i czuję się okropnie.
Nie wiem czy dałbym radę stworzyć taką galerię.
A jest potrzebna.
Dobrze, że to Ty wziąłeś to zadanie na swoje barki.
Dzięki.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 02.12.2013 20:06

Byłam dawno, temu, gdzieś w okolicach matury. W takich miejscach byc trzeba, ale jeden raz mi wystarczy.
Chyba kilka instalacji przybyło, a może ja wszystkiego nie pamiętam.
To, co wtedy zrobiło na mnie największe wrażenie nie zmieniło się - jest w Twojej galerii. Zwiedzający obóz Żydzi ze swoją flagą.
To druga Twoja galeria, która ma siłę pioruna;) Łatwo Ci przychodzi poruszanie innych ludzi;)

I tylko Wasza męska rozmowa pod galerią psuje klimat. Już trudno;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 02.12.2013 19:24

Aha, a co do przekłamań, to od dawna zastanawiam się dlaczego u nas używa się określenia KL Auschwitz skoro po w niemieckim funkcjonuje KZ Auschwitz

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 02.12.2013 19:23

W kontekście dyskusji na forum skojarzyło mi się informacja z wczoraj o ogromnym sukcesie serialu stacji ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie", w którym żołnierze AK przedstawieni są jako antysemici. Serial sprzedano jak dotąd do 82 krajów... To pokazuje, że w dzisiejszym świecie wszystko podlega relatywizacji. To, co powinno być obiektywne, bo przecież opiera się na faktach, staje się elementem gry, przedmiotem polityki. Historia rozprawiła się z nami okrutnie. Mówię historia, ale to tak naprawdę czyny określonych osób, w szczególności Niemców i to zarówno tych, którzy wydawali rozkazy, jak i tych, którzy je gorliwie wykonywali. Okrutnie, bo nie dość, że nasz kraj został najbardziej zniszczony, że straciliśmy największy procent ludności, to jeszcze pozostawiono nam takie pamiątki, jak obóz w Auschwitz. Celowo używam nazwy niemieckiej, bo to Niemcy go stworzyli i wtedy miasto nie nazywało się Oświęcimiem, bo nie my decydowaliśmy o tym, co się w nim dzieje. Ten obóz jako symbol jest jakimś naszym przekleństwem, bo teraz musimy odkręcać te wszystkie haniebne, obrażające pamięć naszych przodków określenia sugerujące, że to nasza sprawa. Za wojnę bezpośrednio zapłaciliśmy najwyższą cenę już w czasie, kiedy się ona toczyła. Rachunki jednak i materialne i moralne spłacamy po dziś dzień. Tak, jak napisał Przemysław - potomkowie zbrodniarzy sugerują, że to jacyś bezpaństwowi naziści dokonali tego zła, coraz częściej wychodzi na to, że wespół z nami. Paradoksem jest niestety i to, że sojusznikami w tym dziele zrzucania odpowiedzialności na Polaków coraz częściej są ci, których przodkowie najliczniej ginęli w KZ Auschwitz.

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 02.12.2013 18:50

Edmund Burke:
"Aby zatriumfowało zło, wystarczy by dobry człowiek niczego nie robił... "

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 02.12.2013 18:39

Mariuszu: skoro chcesz sugestii, oto ona:
""W naszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, główną siłą ludzi złych jest lękliwość i nieudolność dobrych; a cała żywotność królestwa szatana ma swe korzenie w opieszałości chrześcijan"
Św. Pius X

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 02.12.2013 18:21

Zależało mi ,aby zakończyć album cytatem.
Mądrym cytatem.
W związku z tym i owym proszę o sugestie,a zostanie on zamieniony.
Natomiast tak konstruktywna wymiana zdań w mojej galerii jest jak najbardziej wskazana.
Dziękuję.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9037) dodano 02.12.2013 18:19

Zgadzam się z P_sławem co do punktu 3 !

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 02.12.2013 18:15

Przemysławie, mi cytat z Piłsudskiego nie pasuje jako nostalgiczne podsumowanie galerii o tych okrucieństwach niemieckich nazistów tylko i wyłącznie ze względu na osobę marszałka. Jako twórcy obozu w Berezie Kartuskiej. To pewnie inne powody niż masz na myśli, ale nie chciałbym abyśmy to roztrząsali na forum i w galerii Rozmusiaków :)
Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 02.12.2013 18:06

Byłem i widziałem. Bardzo, bardzo dawno temu, ale nie zapomniałem i NIGDY nie zapomnę, bo tego zapomnieć NIE WOLNO.
Zwłaszcza dziś, gdy NIEMCY, SPRAWCY tych potwornych zbrodni, usiłują SWOJE NIEMIECKIE WINY, przerzucić na bliżej nieokreślonych "nazistów"
lub "podzielić się" nimi, najchętniej z nami, wysyłając od lat w świat fałszywe sygnały o rzekomo "polskich obozach śmierci",
przy często biernej naszej postawie.
Nie wolno do tego dopuszczać i nie wolno milczeć.
Należy im stale przypominać o dokonanych przez nich zbrodniach właśnie po to, by nigdy więcej nie powtórzyły się, w żadnym czasie i w żadnym miejscu na świecie.

Dobrze zatem, że jednoznacznie i bez idiotyzmów poprawności wskazujesz NIEMCÓW jako autorów i wykonawców ludobójstwa popełnionego w Auschwitz (i nie tylko), na milionach niewinnych ofiar różnych narodowości, najczęściej Żydów. I to jest pierwsza sprawa.
Druga sprawa: cytat z Marszałka. Doskonale go znam i często sam stosuję, bo tych słów Marszałka też zapomnieć nie wolno.
Czuję co chciałeś powiedzieć, ale tu zgadzam się z Tomkiem: w kontekście Auschwitz - nie pasuje mi. Zastanowiłbym się nad tym, czy go jednak nie usunąć.
Trzecia sprawa: zastanowiłbym się bardzo poważnie nad wyłączeniem przy tej galerii ocen - w moim przekonaniu ten temat nie podlega jakiemukolwiek wartościowaniu

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.12.2013 18:00

Mocna galeria! Zwiedzałam KL Auschwitz-Birkenau wiele razy z racji zawodu i za każdym razem przeżywałam.Ostatni raz byłam tam w marcu 2010r. i wtedy zrobiłam trochę zdjęć,ale wnętrz nie mam.Pokazałam te fotki na innym portalu i reakcje userów były różne.Byli i tacy,którzy dziwili się,jak mogłam robić zdjęcia w takim miejscu!Ale pewien mądry gość z Wrocławia pisał piękne maksymy i przytaczał nazwiska ofiar pod moim zdjęciami.Była to wspaniała lekcja historii,jak tutaj w tym albumie.
Mariusz,gratuluję podjęcia trudnego tematu. Pozdrawiam!

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 02.12.2013 17:50

Madeleine,bardzo dziękuję i również pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 02.12.2013 17:49

Annus,tak ... takie galerie zawsze będą trudnym tematem.
Wstawiając ten album byłem przygotowany na baty,ale chyba się myliłem :)
Pozdrawiam serdecznie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 02.12.2013 17:47

Tomku,masz prawo mieć swoje zdanie,a ja powinienem je uszanować :)
Kończąc Piłsudskim chciałem tylko delikatnie zwrócić uwagę na to,co nasze ... polskie ...
Być może nie trafiłem ...
Przeanalizuję to raz jeszcze.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 02.12.2013 17:43

Rozmusiaku, kawał dobrej roboty, gratuluję i pozdrawiam serdecznie.

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 02.12.2013 17:40

Ciekawie przedstawiłeś trudny temat.
Pozdrawiam:)

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 02.12.2013 17:17

Troszkę wyprostuję :) Sam cytat jak najbardziej słuszny, tylko osoba marszałka do niego mi nie pasuje, jak też do tematu Oświęcimia. No , ale to już moje zdanie.
Gratuluje jednak podjęcia trudnego reportażu.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 02.12.2013 17:09

Tomku,bardzo dziękuję za Twoją opinię :)
Co do cytatu ... hm ... zobaczymy :)
Pozdrawiam.

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 02.12.2013 17:05

Przeczytałem z uwagą..... Nigdy nie byłem. Bardzo dobrze ujęty temat pod względem fotograficznym, a on raczej musiał być trudny.
Jedynie cytat z Piłsudskiego mnie razi.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!