m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pico del Teide jest najwyższym wzniesieniem Hiszpanii, całego archipelagu Wysp Kanaryjskich, a także jakiejkolwiek wyspy na Oceanie Atlantyckim. Teide w języku Guanczów, pierwszych mieszkańców wyspy, oznacza 'piekielna góra'. Była dla nich ważna i święta podobnie jak Olimp dla Greków. Dojazd do masywu Teide możliwy jest obecnie od strony północnej i południowej. My wybieramy się od płn. z Puerto de la Cruz przez Orotavę. Do wysokości 2000 m npm. Park Narodowy porastają lasy sosnowe. Powyżej strefy lasów występuje roślinność wysokogórska. W krajobrazie zaczynają dominować wulkaniczne stożki, skały, a roślinność stanowią już tylko zbiorowiska traw. Po pewnym czasie wyłania się nasz główny cel - szczyt Teide.
Znajdujemy się na płaskiej równinie w głębi starej kaldery wulkanu. Parkingi już wszystkie pełne... zostaje nam ten najniżej położony. Dolna stacja kolejki górskiej znajduje się na wysokości 2356 m npm. Górna stacja jest na wys. 3555 m npm. Ponad nią widać 'nasz' stożek, który wydaje się całkiem niewielki:) Kolejka pokonuje różnicę wysokości 1200 metrów w niecałe osiem minut.
Sam wjazd jest nie lada atrakcją, kiedy stopniowo odsłania się coraz większa powierzchnia wyspy, kaldera, skały, wybrzeże, a potem morze i... kolejne wyspy archipelagu. Jesteśmy na górnej stacji, ponad 3,5 km wyżej od morza:) Widoczna kaldera ma średnicę ponad 17 km, 48 km obwodu i ściany wznoszące się na wysokość 600 m. Ale przed nami jeszcze niecałe 200 metrów pod górę pieszej wędrówki. Ścieżka dostępna jest już tylko za okazaniem pozwolenia (bezpłatnego). Prowadzi przez strumień zastygłych czarnych skał wulkanicznych.
Jeszcze wyżej... i wyżej... Stożek ma bardzo regularny kształt i wydawałoby się, że całkiem łagodne nachylenie, ale idąc trzeba się nieco nasapać:) Każdy postój służy nie tylko odsapnięciu (nie tylko brak kondycji, ale i wysokość też robi swoje), przecież jesteśmy tu by podziwiać te niesamowite widoki i pstrykać zdjęcia:)) Tutejsze jaszczurki są w kolorze skał;) Cisza i spokój gór... i to uczucie zostawienia wszystkiego za sobą... W końcu docieramy do szczytu i możemy zajrzeć w głąb krateru:)
To niewielka niecka wypełniona jasnymi skałami z widocznymi siarkowymi wykwitami. I ten charakterystyczny zapach siarkowodoru... Udało się ! Jestem na wysokości 3718 m npm. Tutaj na szlaku tłoku nie było, choć w pewnym momencie na jednym kamyku chciało stanąć kilkoro turystów;)
Zdjęcia nie oddadzą chyba piękna tych widoków ani uczucia radości i... harmonii świata, pomimo 'wybuchowości' jego natury. Ale pora wracać na ziemię, a raczej na równiny kaldery, by zobaczyć jeszcze parę miejsc. Echium wildpretii - to endemiczna odmiana żmijowca porastająca masyw Teide. Niestety o tej porze roku już wysuszona. Las Cañadas - równina potężnej kaldery, która jest pozostałością po istniejącym tu wcześniej ogromnym wulkanie, powstała 150 tys. lat temu
Góra Teide uformowała się na skutek późniejszych erupcji w północnej części tej wielkiej kaldery. Obszar masywu Teide i okolicznej kaldery od 1954 roku jest Parkiem Narodowym, a od 2007 wpisany został na listę UNESCO. Jedno z ciekawszych miejsc w obrębie Parku to malownicze wulkaniczne formacje skalne zwane Roques de Garcia. Powierzchnia kaldery pokryta jest skałami bazaltowymi, obsydianowymi i pumeksowymi, które są produktem erupcji wulkanicznych.
Miejscami widoczne są zastygłe strumienie lawy. Obszar Parku Narodowego Teide przypomina w większości krajobraz księżycowy. Dobiega końca nasza wyprawa na najwyższe wzniesienie Hiszpanii. Po drodze mijamy jeszcze pomniejsze stożki wulkaniczne.
Opuszczając tą księżycową krainę przejechać trzeba przez warstwę chmur, które spowijają swą pierzastą otoczką wyspę na wys. 1500 m npm. Mijając ją znów wjeżdżamy do naszego 'ziemskiego' świata. Dziękuję:)

najbliższe galerie:

 
Hiszpania Wyspy Kanaryjskie Teneryfa Teide
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
Pico de Teide & Park Las Canadas-Teneryfa
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
El Teide
1pix użytkownik homoviator odległość 0 km 1pix
Wschód słońca na wulkanie Teide
1pix użytkownik ania_st odległość 0 km 1pix
Pico del Teide
1pix użytkownik lucy56 odległość 0 km 1pix
Hiszpania - Teneryfa - Teide - film
1pix użytkownik filmdil odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 13.11.2013 10:49

Zibid, Nola76 - dzięki za odwiedziny, fajnie, że się podobało.
Paweller75 - faktycznie trochę długo mnie tu nie było, bo... ciągle gdzieś wybywam w trasy. Tylko niestety nie nadrabiam zaległości w galeriach, ale postaram się czasem coś wrzucić. No i oczywiście zaglądać tu do Was:)

Pozdrawiam:))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 09.11.2013 12:29

Travelan - fajnie, że po dłuższej przerwie wróciłaś do nas, trochę czasu minęło od ostatniej Twojej galerii:) Trochę tu księżycowo, ale widoki mi się podobają:)
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 07.11.2013 23:45

Fajna wyprawa:) Piękne widoczki:)
Też tam się kiedyś wybiorę i mam nadzieję, że trafię na równie piękną pogodę, bo z tym to różnie bywa na Teneryfie;)
pozdrawiam:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.11.2013 21:59

Bardzo ciekawe - podobało się.
Pozdrawiam

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 06.11.2013 21:51

Dziękuję Wam za odwiedziny w tej surowej krainie. Cieszę się, że mnie nie powaliła ta krótka wspinaczka:) od czasu kiedy 'biegałam' po Tatrach trochę lat minęło...

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 06.11.2013 20:42

ja lubię takie pustkowia. też chętnie bym się tam wdrapała:) bo wiem, że zdjęcia na pewno nie oddają pełnego uroku;) pozdrawiam serdecznie

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.11.2013 19:44

Obejrzałam z ciekawością:) W drugiej części albumu ( od zdj.37) coraz ciekawsze kadry z wulkanicznymi formacjami skalnymi:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7255) dodano 06.11.2013 17:00

A mi się podobało. Surowo, księżycowo, ale jest w tym jakiś specyficzny urok. Zresztą świat widziany z tej wysokości nie może się nie podobać :-)
Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9039) dodano 06.11.2013 15:14

Tak, by potwornie powalił mnie widok z Teide to nie powiem, tak trochę monotonnie. Ale przygoda zapewne zacna. pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!