m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Okolica wyspy Cavlin  -  płytkie  nurkowanie - do 18m. Podwodny garb, grzbiet znajdujący się na północ od wyspy. Na głębokości ok. 15 do 20 m pod powierzchnią znajduje się rozległa, nieregularna ścianka. Na niej żyją  gąbki. Gąbka Żółta. Dziwne ale gąbki to zwierzęta. Żyją wyłącznie w wodzie, głównie wodzie słonej. W stadium dorosłym prowadzą osiadły tryb życia. Wyglądem bardziej przypominają rośliny niż zwierzęta. Pokarmy wyłapują z przepływającej wody. Rozgwiazda śródziemnomorska. Przepływające stadko chromisa kasztanowego. Ślimak Nagoskrzelny - Cratena peregrina. Występuje  na małych głębokościach - od 0 do 20m. Wielkość - do 5cm. Często widywany u wybrzeży Chorwacji i Włoch.
Rozgwiazda śródziemnomorska. a tu ktoś po prostu zamiast pracować bąbluje :) Kolejny dzień i nurkowanie  w okolicach Kukuljari, jednego z ciekawszych miejsc, dużo ryb, głebokość nurkowania ok. 30m.  KUKULJAR - jest to mała wysepka z latarnią morską w pobliżu wyspy Murter.  Występują tu prądy, niekiedy dość silne. Od strony pd-zach jest płytko, dno schodzi łagodnie i jest porośnięte trawami. Mała ławica Amareli - Diplodus vulgaris Ten dalmatyńczyk to ślimak nagoskrzelny - Doris plamista.
Biały ślimak z czarnymi kropkami, często występuje na gąbkach.
Jeżowce.
Longstriped blenny (Parablennius rouxi). Chromis kasztanowy w okolicy wysepki Kukuljari.
Trzeci dzień nurkowania. Ściana z nawisami skalanymi. Głębokość nurkowania to ok. 26 m. Bardzo ciekawe miejsce nurkowe zlokalizowane przy pn-zach cyplu wyspy Kaprije. Charakteryzuje się występowaniem dwóch długich ścianek z wielkimi nawisami. Na płytszej ścianie występują wielkie wiszące nawisy, które morze wyżłobiło kilka tysięcy lata temu, gdy poziom morza był znacząco niższy. Pod nawisami znajdujemy kolorowy świat gąbek oraz  polipy żółtych korali. 
Gąbka Czerwona. Gąbki żyją głównie kolonijnie, ale spotykane są formy żyjące samotnie. Ukwiały zaliczamy do gromady koralowców. Jest rozpowszechniony we wszystkich niemal morzach świata, zarówno w płytkich rejonach raf koralowych, jak i w głębiach oceanicznych. Są zwierzętami osiadłymi. Przytwierdzają się do podłoża dolną częścią ciała zwaną podeszwą, na której potrafią się przesuwać. Posiadają liczne czułki chwytne ułożone w wieńcach wokół otworu gębowego, rozmieszczone są w nich jak i na całej powierzchni ciała parzydełka, służące do obrony i do zdobywania pokarmu. Na zdjęciu mała kolonia ukwiału żółtego. Rozgwiazda.
Wargacz. Strzępiel Pisarz - serranus scriba.

najbliższe galerie:

 
Wyspa Murter
1pix użytkownik lapsica odległość 3 km 1pix
chwile o świcie, chwile o zmierzchu,
1pix użytkownik archipio odległość 5 km 1pix
CHORWACJA - MURTER
1pix użytkownik fotorazdwa odległość 6 km 1pix
Murter
1pix użytkownik grzechu odległość 9 km 1pix
Tribunj
1pix użytkownik travis odległość 10 km 1pix
Vodice i okolica
1pix użytkownik travis odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
karol użytkownik karol(wpisów:58) dodano 16.11.2013 23:47

Nata14 - zdjęcia zostały zrobione podczas nurkowania z łodzi i było tam za głęboko żeby nurkować z rurką. Można popływać z rurką przy brzegu ale życie podwodne jest tam o wiele uboższe.

Bartak - kolega, który bąbluje jest już po nurkowaniu więc strata niewielka. Ja nurkowałem równie z Nautilusem w Jezerze. Fotografowałem kompaktem sony WX1 i z lampą błyskową ikelite DS51.

karol użytkownik karol(wpisów:58) dodano 16.11.2013 23:12

Droplet - no cóż mój błąd. Ślimaczka już poprawiłem. Rybka to tak jak piszesz ślizg a nie babka więc też do poprawki. Zasugerowałem się zdjęciem z internetu, gdzie ta ryba była podpisana jako babka. No cóż powieliłem błąd. Dzięki za komentarz. Szczerze mówiąc miałem nadzieje na taką koleżeńska pomoc.
Dziękuję i pozdrawiam.

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 16.11.2013 20:47

Ten świat, kręci mnie z podobnych powodów, dodałabym jeszcze, że przebywanie w nim jest najlepszą metodą na oderwanie się od codzienności, podwodna Chorwacja urzekająca, szczególnie bogaty świat makro w każdej szczelince, na skalnych ścianach, na 15 po lewej , w jamce mamy chyba ośmiornicę, największe okazy tego stworzenia, widzieliśmy właśnie w HR, krówki / dalmatyńczyki/ bardzo fotogeniczne ale "bąblujący" kolega chyba niepotrzebnie traci powietrze.
Na Kornatach nurkowaliśmy z Nautilusem a Wy ? Jeśli idzie o grubość pianki na Chorwację, to ja zdecydowanie preferuję 7+5 ale raczej jestem zmarzluchem.
Z przyjemnością zanurzyłam się w błękitach, choć nasz szpinak też jest sympatyczny ale powoli ten sezon i tu się kończy. I jeszcze pytanie o aparat, którym focisz pod wodą.
Pozdrawiam kolegę :)))

karol użytkownik karol(wpisów:58) dodano 16.11.2013 18:17

Nola76, paweller75, baracuda77 dziękuję za miłe komentarze. A mnie nurkowanie kręci :) , lubię zanurzyć się pod wodę i przenieść się do innego świata, w którym oprócz kolorowych stworzeń mamy ciszę i coś co można nazwać stanem nieważkości i na pewno jest to super przygoda, frajda i zabawa. Trzeba spróbować.

ladek53, woda na powierzchni ok. 22 st. C ale niżej już zimno bo ok. 16st. C. Pływałem w piance 7mm. Ponieważ na wakacje jechałem samochodem to i sprzęt zabrałem własny oprócz butli. Jeżeli sobie przypominam to w komentarzu, w którejś swojej galerii pisałeś, że jesteś w Malezji. Czy może masz jakiejś zdjęcia, które wzbogaciłyby obieżyświat w galerie podwodne ?

pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 16.11.2013 11:49

Fajna przygoda, ale nie na moje zatoki i błędnik niestety :(
pozdrawiam

muzelea użytkownik muzelea(wpisów:167) dodano 16.11.2013 11:03

wodne stwory są niesamowite :)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 16.11.2013 10:59

Świat podwodny jest wspaniały. Pięknie go pokazałeś i opisałeś. Czy są tam miejsca gdzie można pływać z rurką? Czy tylko głęboka woda?:))) dzięki za tę galerie. Pozdrawiam.

droplet użytkownik droplet(wpisów:276) dodano 16.11.2013 10:57

Fajnie ale obstawiam, że 6 to Cratena peregrina a na 14,15,16 Striped blenny (Parablennius rouxi) czyli ślizga a nie babka. Pozdrawiam

ladek53 użytkownik ladek53(wpisów:225) dodano 16.11.2013 05:59

Witaj Karolu, ciesze sie, ze wstawiles galerie z serii podwodnych. Ciagle malo tu tego swiata.
Podoba mi sie rybka na 14.
Jaka jest tam temepratura wody? Czy uzywales wlasny sprzet, czy mozna wypozyczyc?
Pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 16.11.2013 02:09

Piekny podwodny swiat oraz siesamowita przygoda:)Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 15.11.2013 23:59

Dzięki takim galeriom mogę zobaczyć, jak wygląda podwodne życie, dla mnie jest tam pięknie. Pływać sobie tam z tymi wszystkimi rybami i innymi żyjątkami musi być niesamowitą frajdą:)
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6767) dodano 15.11.2013 23:19

Pływanie i nurkowanie mnie nie kręci, ale fajnie i kolorowo tam pod tą wodą:)
Podoba mi się 7:)
pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!